Περί Ελληνικής Ιστορίας

Κ δεν ηταν μονο οι τουρκοι αλλα και οι ντοπιοι αφεντες. Κ μην ξεχναμε κ την ποικιλοτητα των κατοικων του ελλαδικου χωρου

και ναι η εννοια “εθνος” ειναι κατασκευασμα

Αν έγραφες και κανένα επιχείρημα όμως αντί για σποραδικές προτάσεις…

Το ότι υπάρχουν απόψεις ριζικά αντίθετες με τις κυρίαρχες ή αυτές που διδάσκονται στο σχολείο (με τις οποίες ταυτίζεσαι εσύ) δε σημαίνει ότι έχουμε κάποια αλλεργία. Το αντίθετο, θα έλεγα ότι εσύ βγάζεις σπυριά όταν κάποιος σου ανατρέπει όσα έχεις τακτοποιημένα στο μυαλό σου, με μόνα επιχειρηματα από μέρους σου ότι “ισοπεδώνουμε”, “απαξιώνουμε” και “είναι παράλογο”.

οκ απλα εγω το βλεπω πιο πολυ σαν στερηση ελευθεριας ενω εσυ μου φαινεται το βλεπεις πιο πολυ σαν στερηση οικονομικη ελευθεριας(εμποριο,δουλεια).δεν δεχομαι ομως οτι ο μονος λογος εξεγερσης ηταν η πεινα…υπηρχαν και εθνικοι λογοι

αποψη σου…

Ας προβληματιστούμε όμως και για το γεγονός ότι δεν έχουμε επαναστατικά κινήματα την εποχή της ακμής της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, αλλά αυτά παρουσιάστηκαν μόνο κατά την περίοδο της παρακμής της… :wink:

Καλά τα λένε ο cynic και ο mandrake.
Σοβαρά τώρα, υπάρχουν επιχειρήματα που μπορούν να πείσουν τον κόσμο ότι η επανάσταση (και η όποια επανάσταση) ξεκίνησε επειδή δεν άντεχε ο κόσμος να μην βλέπει την σημαία του; Οι άνθρωποι πεθαίναν της πείνας και κοιτάγαν ποιός τους στερεί την ελευθερία; Το θέμα ήταν ότι τους την στερούσαν. Αυτό παραείναι αρκετό για να εξεγερθεί ο λαός. Αν θεωρείς ότι σκέφτηκαν εσένα και εμένα που δεν θα μιλάμε Ελληνικά πχ, γελάστηκες. Αλλά θα θελα να μου πεις που το στηρίζεις.

Απλή παρατήρηση:

Αν το λες με τη λογική πως όλες οι έννοιες είναι κατασκεύασμα τότε συμφωνώ, αλλά δε βλέπω το point.

Αν το λες με την έννοια πως εμφανίστηκε στους τελευταίους αιώνες, γιατί βόλευε πολλά συμφέροντα (πολιτικά & οικονομικα) και οι αρχαίοι πολιτισμοί δεν είχαν “ανακαλύψει” την έννοια του έθνους, τότε ο Θουκυδίδης διαφωνεί ( Ἐπίδαμνός ἐστι πόλις ἐν δεξιᾷ ἐσπλέοντι ἐς τὸν Ἰόνιον κόλπον· προσοικοῦσι δ’ αὐτὴν Ταυλάντιοι βάρβαροι, Ἰλλυρικὸν ἔθνος.). Θα συμφωνήσω όμως, πως σε πολλές ιστορικές στιγμές βόλευε να επανέλθει στο προσκήνιο ως όρος, ακόμη και όταν ήταν λάθος η χρήση του (π.χ. ποιο είναι το Αμερικάνικο Έθνος, στο οποίο απευθύνεται ο εκάστοτε Πρόεδρος των ΗΠΑ?)

Όντως είναι ωραίο θέμα αλλά δεν ειμαι σίγουρος ότι έχω τις γνώσεις να το αναπτύξω. Ο “ελλαδικός χώρος” μπορεί να ορισθεί με πολλούς τρόπους και δε θα έχω αντίρρηση στους περισσότερους αρκεί να τίθεται ως βάση για μελέτη της Ιστορίας με κάποια (απαραίτητα) γεωγραφικά κριτήρια και όχι σε επίπεδο διεκδικήσεων και “ιστορικών δικαιωμάτων”.

Τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα βέβαια όταν μπλέκεται στη μέση και η θρησκεία. Να επισημάνω ότι, πριν το “έθνος”, ο διαχωρισμός των ανθρώπων και των κοινωνιών γινόταν βάση γλώσσας και θρησκείας ή κάποιο συνδυασμό αυτών.

Εννοω οτι δεν βλεπω την εννοια της ενοτητας ενος πληθους ανθρωπων. με βαση καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα δλδ οριζεται το εθνος κ η εθνικη ενοτητα στην οποια ειμαι καθετα αντιθετος

δεν ειπα οτι επειδη δεν εβλεπε ο αλλος την σημαια ξεσηκωθηκε…πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση αυτο.ειναι λιγο η πεινα,λιγο το εθνικοαπελευθερωτικο και λιγο και το οικονομικο(μεσα στο οικονομικο εννοω και το τι θεση κατειχαν οι ελληνες στην τουρκικη διακυβερνηση της ελλαδας τοτε)

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος χρήση. Απλά η έννοια του “έθνους” όπως το χρησιμοπιεί ο Θουκυδίδης δεν είναι ίδια με τη σύγχρονη, τρέχουσα έννοια. Όπως δεν είναι και η έννοια “κράτος”, η έννοια “πόλη”, η έννοια “αστός” κτλ…

Ουάου! απάντησα στο 11.000ό σου post!

Δεν έχεις απόλυτο άδικο στο πως τα όσα διδαχτήκαμε στο σχολείο (εγώ και εσύ τουλάχιστον γιατί δεν είμαι πολύ σιγουρος τι διδάσκεται πλέον και αν το περιβόητο βιβλίο της Ρεπούση αποτελεί ένδειξη…[-X) είναι “στρογγυλεμένα” και ωραιοποιημένα ώστε να παρουσιάζεται μία ιστορική συνέχεια για να διασφαλίζεται μία μεγαλύτερη εθνική συνοχή σήμερα. Στις περισότερες χώρες που γνωρίζω συμβαίνει αυτό, δεν έιναι Ελληνική πατέντα. “Οι πρόγονοι μας οι Γαλάτες” διαβάζει το Γαλλάκι στο βιβλίο της ιστορίας του και ας είναι το το ίδιο αφρικάνικης καταγωγής και το λένε Μαμαντού Ν’Ντιαγέ. Που και λευκό να είναι και να το λένε Ζαν Πώλ, δεν είναι απαραίτητο οι πρόγονοι του να ήταν Γαλάτες αφού στα όρια της σημερινής Γαλλίας ζούσαν τότε και άλλα φύλα, Γερμανικά κλπ.
Το θέμα είναι αν αυτή η τάση “αναθεωρητισμού” της ιστορίας που είναι ιδιαίτερα έντονη στην Ελλάδα σήμερα είναι μία ειλικρινής προσπάθεια για να βελτιωθεί η επιστημονική μελέτη της ιστορίας (η οποία έτσι και αλλιώς δεν εξαρτάται τόσο από το τι διδάσκεται στα σχολεία) ή είναι μία τάση που αβαντάρεται από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους με πολύ ξεκάθαρη ατζέντα: Nα θέσουμε σε αμφισβήτηση όλα όσα ως τώρα ο Ελληνικός λαός θεωρεί δεδομένα, να τον κάνουμε να αρχίσει να αμφιβάλλει για την ταυτότητα του, να τον πείσουμε τελικά να αναγνωρίσει σε γειτονικούς λαούς δικαιώματα σε ονόματα, εδάφη και ό,τι άλλο τελικά θέλουν. Να σπείρουμε ζιζάνια και να οδηγήσουμε σε διχασμό. Να αποκρύψουμε γεγονότα (η περίπτωση της Ρεπούση) ώστε να μην φαίνεται η διαχρονική τάση επεκτατισμού της Τουρκικής πολιτικής -προς όλους τους γείτονες της και όχι μόνο τους Έλληνες.
Πιστεύω πως μόνο κακά μπορεί να φέρει αυτή η προσέγγιση.
Από την άλλη πλευρά βέβαια, βλέπουμε και μία έντονη προσπάθεια των υπερασπιστών της “επίσημης” ιστορίας να την “υπενθυμίσουν” στον λαό μέσω των εκπομπών του ΣΚΑΙ και της ΝΕΤ. Ειδικά οι πρώτες, έχουν προσέγγιση reality (Στείλτε SMS αν θεωρείτε μεγαλύτερο Έλληνα τον Βενιζέλο, τον Κολοκοτρώνη ή τον Μεγαλέξανδρο #-o#-o). Θεωρώ πως αυτή η επιδερμική, άτσαλη και λαϊκίστικη προσέγγιση επίσης κάνει κακό γιατί μπορεί να αηδιάσει τον πολίτη και να τον κάνει πιό δεκτικό στις “αναθεωρητικές” απόψεις.

Με μπέρδεψες. Δεν έχω δίκιο τελικά ή έχω και απλά δεν είναι ελληνική πατέντα; Αν εννοείς το δεύτερο συμφωνώ.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να μιλήσω για τους άλλους, αλλά προσωπικά προσπαθώ να δω την Ιστορία ως την κοινωνική επιστήμη που είναι. Οποιαδήποτε παραποίηση “για το καλό μας” μου φαίνεται επικίνδυνη και παραπλανητική. Τώρα το αν να λες την αλήθεια σε κάνει εχθρό του έθνους, δε με αφορά. Όπως επίσης δεν μπορώ να μπω σε συζητήσεις περί κέντρων εξουσίας και εσωτερικών εχθρών που προσπαθούν να μας αποδυναμώσουν

11,000 ποστς… Συγκίνησις. Θέλω να ευχαριστήσω το rocking.gr έθνος για το βήμα που μου έδωσε όλα αυτά τα χρόνια :stuck_out_tongue:

Ον τόπικ: Μα προφανώς και η έννοια δε διατήρησε το ίδιο νόημα ανά τους αιώνες. Αυτό θα ήταν αδύνατο. Το “λάθος χρήση” που είπα, πάει στο τρόπο που χρησιμοποιήθηκε από το πολιτικό σύστημα των ΗΠΑ η έννοια του έθνους για την ανακύρηξη του “Αμερικάνικου Έθνους” και τη δημιουργία συνεκτικών δυνάμεων εντός της.

εγώ πάντως, την έννοια “Έθνος” την αντιλαμβάνομαι ως “ομόγλωσση ομάδα ανθρώπων”.
οκ, ίσως είναι απλούστευση, αλλά όλα τα υπόλοιπα “εθνικά χαρακτηριστικά” που έχω συναντήσει, δεν με πείθουν.

πρόσθεσε κάτι για να το αφήσω. Πολύ λίγος ο ορισμός. Αν μείνεις λίγο καιρό στο εξωτερικό (και δη σε international περιβάλλον), πολύ γρήγορα θα δεις τις διαφορετικές νοοτροπίες, το διαφορετικό χιούμορ, το διαφορετικό τρόπο σκέψης και εκτός απροόπτου, θα ανακαλύψεις πως με ομοεθνείς σου, κατά μέσο όρο, περνάς πολύ καλύτερα, γιατί ταιριάζετε σε πολλά περισσότερα θέματα. Κοινές εμπειρίες, παρεμφερείς γνώσεις, παρόμοια φιλοσόφηση της ζωής, κοινός πολιτισμός που μεγάλωσες, κλπ δημιουργούν καλώς ή κακώς ένα αόρατο σύνορο που ξέρεις πως υπάρχει. Η διαφορετικότητα καλώς ή κακώς υπάρχει και δεν είναι νομίζω μόνο εξαιτίας της γλώσσας.

Στο κάτω κάτω της γραφής, τη σήμερον ημέρα, λίγοι μπορούν να μιλήσουν συνεννοήσιμα ελληνικά :lol:

:lol3::lol3:

Σοβαρέψου όμως.

Το ίδιο περίπου έγινε και με τα άλλα έθνη. Ίσως η περίπτωση των ΗΠΑ είναι πιο κραυγαλέα για εμάς τους Ευρωπαίους, αλλά εξήγησέ μου τι ουσιαστικές διαφορές έχει από το Γερμανικό έθνος ας πούμε. Ή το Γαλλικό όπως είπε και ο Mule. Ή το Ιταλικό. Ή το Ελληνικό.

Το δίκιο που σου αναγνωρίζω είναι ως προς το ότι όντως η “σχολική” ιστορία είναι “στρογγυλεμένη”. Και προσέθεσα πως αυτό δεν είναι Ελληνική πατέντα.

Το πρόβλήμα είναι με αυτούς που λένε ψέματα ή διαστρέφουν αλήθειες ανάλογα με το πως τους βολεύει για να κάνουν τελικά κακό στην χώρα. Ούτε εμένα μου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας και οι γενικόλογες αναφορές σε “κέντρα” και “εσωτερικούς εχθρούς”. Για αυτό και δεν έχω πρόβλημα να τους κατονομάσω: Ρεπούση, Ηρακλείδης και μαθαίνω πως στο Πάντειο ειδικά υπάρχουν και άλλα φυντάνια.
Φαντάζομαι τους γνωρίζεις.

δεν ειναι κακο να υπαρχει εξαλλου διαφορετικοτητα μεταξυ των λαων.αυτο κανει τον ελληνα να ξεχωριζει πχ απο τον αγγλο,τον σουηδο κ.ο.κ