Ομοιοπαθητική

Ναι γιατί μπορεί κάποιοι να είναι απατεώνες :neutral_face:

1 Like

Δεν είναι fake η ομοιοπαθητική να το πω έτσι απλά…αναιρείται τις προσωπικές εμπειριες κάποιον που την έχουν δοκιμάσει και τους έχουν σώσει την ζωή γιατί εμένα προσωπικά μου έχει σώσει την ζωή έχω περάσει πολλά μέσα σε ένα μισή χρόνο είχα ζαλάδες πονοκεφάλους μουδιασματα σε όλο μου το σώμα κρίσεις πανικού 3 φορές την ημέρα…είχα πάει στους καλύτερους γιατρούς της Θεσσαλονίκης έχω ξοδέψει σχεδόν ένα χιλιάρικο σε εξετάσεις και επισκέψεις…μέχρι που μου συνέστησε γιατρός κιόλας μετά από πολλές δοκιμές φαρμάκων να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική και με είπε δεν χάνεις κάτι εφόσον έχεις εξαντληθεί τόσο…και όντως από τις πρώτες 2 βδομαδες το οικογενειακό μου περιβάλλον δεν πίστευε αυτό που έγινε ούτε εγώ η ίδια…το ξανάλεω η ομοιοπαθητική θέλει Πειθαρχία να παίρνεις τα χάπια έτσι όπως σου λέει ο ομοιοπαθητικός να είσαι συνέχεια σε επικοινωνία μαζί του και θέλει χρόνο εμένα μου πήρε 5 μήνες για να καταλάβω τα πραγματικά αποτελέσματα του και τώρα αραιά και που κάνω επισκέψεις.

Ξέρεις τον vagelford???

Ναι… γιατί;

Μπορεί να έχουμε συνυπάρξει λοιπόν.
Εγώ τον προλαβα βέβαια, μεταπτυχιακό/διδακτορικό, όχι φοιτητή.

Είμασταν συμφοιτητές από το 1ο έτος και μέχρι διδακτορικό…

E τότε εχουμε ειδωθεί, κάπου, κάποια στιγμή :slight_smile:
Αν έγραφες και στον “πίνακα”, τότε με ξέρεις απο εκεί μέσα.

Ρε τι πατε και ξεθαβετε.

Ομοιοπαθητικη λεει, χαχαχ.

1 Like

Ποιος τη χέζει την ομοιοπαθητική… εδώ τα λέμε με έναν - όπως φαίνεται - παλιό συνάδελφο… πέρασα τη μισή ζωή μου εκεί στη σχολή, αλλά κρατάω τα ωραία φυσικά.
Sevek στον πίνακα δεν έγραφα, αλλά τον παρακολουθούσα όπως οι περισσότεροι. Είχαμε καλές πένες εκεί (μεταξύ αυτών και ο Vagelford). Να μην ξεχνάμε ποιος έφτιαξε τον πίνακα :thinking:

O Γιώργος ήταν (και είναι) καταπληκτικός στο γράψιμο, γενικά ήμασταν ωραία εκεί.
Ο Τρικαλινός δεν τον εφτιαξε ? :smiley:

Εγώ ήμουν ο πρώτος mod που υπήρξε στον πίνακα τα ύστερα χρόνια - για να σου δώσω ένα στοιχείο

Κάτι μου θυμίζεις τώρα… αν και μετά από τόσα χρόνια έχω ξεχάσει πολλά από τα ονόματα και nicknames εκεί.

Διχως να θελω να φανω επιθετικος ή να ακυρωσω την προσωπικη σου εμπειρια, ολα αυτα θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι ψυχοσωματικα και να εγινες καλυτερα ξεκαθαρα λογω του placebo effect. Δεν υπαρχει καμια επιστημονικη βαση στην ομοιοπαθητικη, και η προσωπικη εμπειρια ενος ή και περισοτερων ατομων δεν συμφωνει με τεραστιες ερευνες που εχουν γινει, οι οποιες εχουν δειξει πως δεν υφισταται καμια επιδραση ομοιοπαθητικων φαρμακων στην βελτιωση της υγειας ασθενων, αφου μεγαλα δειγματα ασθενων που πηραν placebo φαρμακα βελτιωθηκαν με τον ιδιο τροπο που βελτιωθηκαν και οσοι πηραν τα ομοιοπαθητικα φαρμακα.

6 Likes

Όχι δυστυχώς δεν ήταν placebo διότι τις πρώτες μέρες είχα επιδηνωση των συμπτωμάτων πολύ έντονα όμως που ήθελα να τα απορρίψω και εγώ αλλά έκανα υπομονή και τα συνέχισα…μην είστε αρνητικοί να είστε ανοιχτοί στην ζωή και είμαι σίγουρη πως τα ομοιοπαθητικά βοηθανε και όχι λίγο βοηθανε πολύ διότι ακολουθεί και η αδερφή μου με ένα άλλο προβλήμα υγείας που είχε όχι σαν το δικό μου κυρίως άγχος…και όντως είναι πολύ καλύτερα και σταδιακά μειώνει τα χημικά φάρμακα…ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ λίγα χρήματα μόνο που οκ το καταλαβαίνω είναι δύσκολες οι εποχές αλλά για την υγεία κανείς τα πάντα

Τώρα μπαίνει ένας νέος, άκυρος χρήστης, με μηδέν συνεισφορά στο φόρουμ, μόνο για να ποστάρει στο topic ομοιοπαθητική ότι τον βοήθησε; Θα μας τρελάνετε; Ειλικρινά θα ήθελα πολύ να μάθω ποιες είναι οι προθέσεις του/της. Έχουν οι φανς της ομοιοπαθητικής κανέναν σύλλογο τρολλς για να μπαίνουν να προωθούν τα ψέματά τους;

3 Likes

Μπορεί να νομίζουν ότι αν πουν σε πολύ κόσμο τα ψέματα της ομοιοπαθητικής, τότε αυτά δε θα είναι πια ψέματα!

giphy

1 Like

Υπάρχει και μπίζνα από αντίστοιχους γιατρούς (συνήθως παθολόγοι που μετά έκαναν κάτι σεμινάρια “ομοιοπαθητικής”, οπότε πλέον δεν τους θεωρώ γιατρούς) και εταιρείες που πουλάνε και μέσω φαρμακείων τα σκευάσματά τους.

Για την “ολιστική ιατρική” έχετε ακούσει; Γιατί έχω να σας πω σχετική εμπειρία από γνωστό μου… να πέσει γέλιο :smile:

Πες την μαν.

Εγω εχω μια πολυ κακη εμπειρια απο ομοιοπαθητικη. Εν συντομια στα 19-20 ειχα βγαλει καποια σπυρακια σε πλατη και μασχαλη, και σαν μικρος και ανιωθος ακουσα καποια ατομα του κυκλου μου που εκτιμουσαν τους απατ…εε ομοιοπαθητικους και πηγα σε εναν τετοιο και οχι σε ενα κανονικο γιατρο. Μου εδωσε μια υπεραραιωμενη παπαρια που εννοειται δεν εκανε τιποτα και τελικα την 4η μερα (μετα απο τρομερες ενοχλησεις, καψιμο και φαγουρα) αποφασισα να παω σε ενα κανονικο δερματολογο που δεν μου ειπε οτι ειναι οι τοξινες και το διαταραγμενο τσι και οτι ο οργανισμος θα το καταπολεμησει απο μονος του και τετοιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ, αλλα διεγνωσε ερπη ζωστηρα, μου εδωσε το καταλληλο φαρμακο (zovirax αλοιφη) και την επομενη μερα ημουνα καλα.

Μα εχω δοκιμασει ομοιοπαθητικη, πινω σκετο νερο καθε μερα, δυστυχως δεν μου θεραπευσε την χρονια ρινιτιδα που εχω.

5 Likes

Εδώ να πούμε ότι το ‘3 κρίσεις πανικού τη μέρα’ είναι λίγο δύσκολο να ισχύει αφού μόλις στην μία, ‘καίγονται’ όλα τα καύσιμα ενέργειας που έχει ο οργανισμός.Άλλο το αισθάνομαι άβολα 3 φορές τη μέρα και άλλο έχω κρίση πανικού.

Επίσης είναι λογικό να μην θεραπεύεται με ηρεμιστικά (υποθέτω ότι μιλάμε για αγχολυτικά χάπια τύπου xanax) αφού δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτή η θεραπεία που προτείνεται.Δεν υπάρχει γιατρός να σου πει ότι θα πάρεις μόνο ηρεμιστικά και τελείωσες.Το xanax και το κάθε xanax θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις και θα καταπολεμήσει το σύμπτωμα για μια περίοδο αλλά δεν αντιμετωπίζει σε καμία περίπτωση την αιτία μιας αγχώδους διαταραχής.

Θεραπείες παίρνουμε μόνο από γιατρούς συγκεκριμένων ειδικοτήτων (ψυχίατροι ή νευρολόγοι) και οι περισσότεροι ΣΗΜΕΡΑ μετά από εκατοντάδες πειραματικές έρευνες, θα έδιναν κάποιο ελαφρύ αντικαταθλιπτικό σε συνδυασμό με ψυχανάλυση.Και βεβαίως θα έπιανε και θα θεράπευε τον οποιονδήποτε.Χρειάζεται μόνο σωστή διάγνωση και ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ με τον γιατρό μας ώστε να δώσει εκείνος το κατάλληλο αντικαταθλιπτικό στην κατάλληλη δοσολογία.

Δεν μπορώ να είμαι δεκτικός και ανοιχτόμυαλος με τον κάθε τσαρλατάνο που εκμεταλεύεται είτε την αγωνία κάποιου αφελούς, είτε την ‘ντροπή’ που νομίζει ο ταγαρόβλαχος Έλληνας ο΄τι καθιστά μια επίσκεψη σε ψυχολόγο.Το να έχει ένας άνθρωπος αγχωτική διαταραχή στην σημερινή πολύ δύσκολη και καταθλιπτική εποχή, δεν τον κάνει ούτε περίεργο ούτε δειλό ούτε τρελό.Φυσιολογικό τον κάνει.Υπάρχουν τρελά ποσοστά (ειδικά στο γυναικείο φύλο πρέπει να έχει περαστεί το 50%) που περνάνε έστω μια ελαφριά κρίση πανικού κιας μην το καταλαβαίνουν απόλυτα.Είναι η πάθηση των καιρών μας.Και κανένας δεν μπορεί να παίζει με αυτήν με γελοίες ‘λύσεις’ ομοιοπαθητικής.

Εάν την panic attack δε την αντιμετωπίσεις σωστά από την αρχή, τότε θα δυσκολευτείς έντονα να την ξεπεράσεις στο μέλλον και θα καταλήξεις να παθαίνεις κρίσεις επειδή …φοβάσαι ότι θα πάθεις κρίση.Είναι το πιο συχνό αίτιο μετά την πρώτη.Και να ξέρετε επειδή έχω μια σχέση με το αντικείμενο, ότι κάθε πισωγύρισμα είναι χειρότερο και πιο δυνατό.Για αυτό ΜΑΚΡΙΑ από βουντού απατεώνες, εμπιστοσύνη στον επαγγελματία που πάμε να μας δει αν δεν την παλεύουμε μόνοι μας (καλό είναι να δίνουμε ένα χρονικό περιθώριο τουλάχιστον εβδομάδας πριν πάμε στο γιατρό - το θέμα είναι η απομυθοποίηση - κάποιος μπορεί να το καταφέρει και μόνος του - και τα ελαφριά αντικαταθλιπτικά αυτό κάνουν σε πάνε σε μια λογική ‘μαξιλαράκι’ ότι και να με πιάσει θα είναι πιο χαλαρά οπότε χέστηκα - αν φτάσεις σε αυτή την σκέψη με ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ μόνος σου τότε καθάρισες με τις κρίσεις πανικού και αυτό στο υπογράφω) και εννοείται να του λέμε ΟΛΕΣ τις σκέψεις μας ακόμα και τις πιο σκοτεινές.

Τα xanax και γενικά φάρμακα τέτοιου είδους, θα ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα αλλά θα σε κάνουν να εξαρτάσαι πολύ από αυτά, όχι με τον τρόπο που το κάνουν οι ναρκωτικές ουσίες (το γράφω γιατί γενικά υπάρχει αυτή η παρανόηση) αλλά με μια λογική του να νομίζεις ότι τα θες ακόμα και σε μικρές ποσότητες άγχους.Τα παίρνεις μόνο με οδηγία γιατρού.Φαρμακεία που τα δίνουν χωρίς συνταγή θέλουν κάψιμο.Αντίθετα τα αντικαταθλιπτικά τα ελαφριά δεν έχουν τέτοιο κίνδυνο, και μεταξύ μας είναι στα όρια του placebo.Δεν έχουν κάποια βαριά χημική ουσία που σε γαμάει δηλαδή.Μιλάμε καθαρά για θεραπείες κρίσεων πανικού έτσι.Σε περιπτώσεις βαριάς κατάθλιψης και άλλων συμπτωμάτων τότε δίνεις χημικό και το δίνεις και με ισχύ.Γιατί στην σύγχρονη ιατρική ΟΛΑ λειτουργούν με πρωτόκολλα βάση στατιστικών και ερευνών.Όχι στο κουτουρού του ‘δεν έχεις κάτι να χάσεις αν δοκιμάσεις’.

8 Likes

Πω πω σαγαπω ε

Να ανησυχω που εχω mental turn on οταν διαβαζω τετοια κειμενα και μαθαινω λιγα (ή και πολλα) περισσοτερα ακομα για θεματα που εχουν να κανουν με οποιαδηποτε επιστημη?

1 Like