Ομοιοπαθητική

Έλα ρε μλκ δεν είναι επιστήμη η ομοιοπαθητική.Δεν αποδεικνύεται τίποτα πουθενά.Πάμε με την πίστη που οκ σημαντικό αλλά δε μπορείς να βασιστείς εκεί σε θέματα υγείας.Για κάποιον θρήσκο πχ ομοιοπαθητική είναι να πάει να προσευχηθεί σε μια εκκλησία.Ε θα του ανεβάσει την ψυχολογία ίσως για λίγο αλλά μέχρι εκεί.

Ακόμα γελάμε με τα σκευάσματα εχινάκειας που τα πουλούσαν τα φαρμακεία 20 και 30 ευρώ για να βοηθάνε το ανοσοποιητικό, και εκείνη τη σεζόν είχαμε τις χειρότερες γρίπες των τελευταίων ετών με τρομερή μεταδοτικότητα επειδή μερίδα του κόσμου αντί να πάει στο γιατρό πίστευε τις μαλακίες.

1 Like

Εννοουσα αυτα που εγραψες για τις κρισεις πανικου και το πως τις αντιμετωπιζουμε σωστα, οπως επισης και για την τελευταια σου παραγραφο

1 Like

Ειχα μια γνωστη η οποια διαγνωστηκε με καρκινο του μαστου αλλα εγκαιρα και με μια μερικη μαστεκτομη (ουτε καν ολικη) θα ηταν μια χαρα. Αντ’αυτου αρνηθηκε και καποια στιγμη αποφασισε να κοψει τις χημειοθεραπειες γιατι βρηκε μια ρωσσιδα η οποια ελεγε πως η Βιταμινη C ειναι το φαρμακο για τον καρκινο και να πινει πορτοκαλαδες. Μαντεψτε που ειναι σημερα η γνωστη μου.

Το μισος μου για τετοια σκουπιδια που εκμεταλλευονται την ανθρωπινη απελπισια και πονο για να θησαυριζουν δεν μπορει να περιγραφει με λογια, οποτε σταματαω εδω.

6 Likes

Έχω από το 2005 ( θενξ Αθήνα με τα ωραία σου) ψωρίαση σε αρκετή έκταση . Πήγα σε δερματολόγος κλασσικά αυτοανοσο ηρέμησε άγχος κτλ κ έφτιαξα 2 κρέμες με κορτιζόνη. Οκ τόσα χρόνια δεν έχει περάσει. Βάζω αλοιφές περνάει επανέρχεται. Ειδικά στα γόνατα είναι μανίκι με την δουλεια στο σουπερμάρκετ που δουλεύω αρκετά στα…4 :smile:

Τεσπα που θέλω να καταλήξω. Μου μίλησε ο πατέρας μου για έναν φίλο του με ίδιο πρόβλημα πήγε σε ομοιοπαθητικό έκανες τις ξερωγω θεραπείες του περασε πληρως. Οκ του έκοψε την καφεΐνη νο1 στρεσογονος ουσία που επηρεάζει ψωρίαση. Τόσο πολυ την αποκλείεται την ομοιοπαθητική; δηλ είναι μια κάποια ελπίδα :grinning:

Το είπες και μόνος σου μαν, του έκοψε την νο1 στρεσογόνο ουσια. Δεν ξέρω τίποτα για την ψωρίαση, από τα γραφόμενα όμως αυτό μου έκανε εντύπωση

Ναι οκ εγώ το έβγαλα το συμπέρασμα.

Τον θεράπευσε όμως ή οχι; αυτό ειν το αποτέλεσμα. του δώσε κ κάτι χάπια.

Απλά ρωτάω την αποκλείεται τόσο πολυ την ομοιοπαθητικη; δεν ειμαι κάνας φαν μην νομίζετε Ούτε εμένα μου φαίνονται σοι. Αλλά επίσης κ οι γιατροί για το θεμα μου ήταν σοι; " δεν ξέρουμε από που προέρχεται, μάλλον αγχος"

Η ψωρίαση είναι μία πάθηση που δεν θεραπεύεται και έχει και εξάρσεις, δεν είναι συνεχόμενη, πράγματα τα οποία τα ξέρεις. Άρα περίμενε να δεις στο φίλο του πατέρα σου αν θα του ξαναεμφανιστεί και το ξανασυζητάμε αν τον θεράπευσε. Είναι η φύση του αυτοάνοσου που δεν ξέρουν από που προέρχεται και πως εμφανίζεται, άρα εδώ μπορεί να μπει πολύ εύκολα κάποιος τσαρλατάνος που πατάει σε αυτή την κυκλικότητα.

edit: Επίσης @Ixnay κουράγιο φίλε, ο αδερφός μου ταλαιπωρείται χρόνια με την ψωρίαση και βλέπω πόσο δύσκολο είναι κάποιες φορές.

5 Likes

Αυτα που ειναι αγνωστα για τους γιατρους ειναι ακομα πολυ περισσοτερα απο αυτα που ειναι γνωστα.

Φιλε Ixnay υπομονη με το προβλημα σου. Νομιζω οτι αν εχεις εναν καλο γιατρο και τον εμπιστευεσαι και ακολουθεις τις οδηγιες του, θα ειναι οσο πιο διαχειρισιμο γινεται.

3 Likes

Θενξ παίδες. Οκ έχω μάθει να ζω μ αυτο αλλά καλό θα ήταν να εξαφανιζόταν κ έλεγα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητικη. Οι αντιρρήσεις σας σημειώθηκαν.

1 Like

Μανμου δεν είναι αντιρρήσεις ( τουλάχιστον απ’τη μεριά μου ). Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά το καλύτερο σενάριο είναι ότι θα χάσεις λεφτά και χρόνο και το χειρότερο είναι να αποκτήσεις κάποιο πρόβλημα παραπάνω. Αν σου κάτσει και πας και σε βοηθήσει και εξαφανιστεί κιόλας, υπάρχει πιθανότητα ναι, αλλά πραγματικά είναι πιο πιθανό να πιάσεις το τζόκερ.

1 Like

Ψαξε λιγο τι ειναι και πως “δουλευει” η ομοιοπαθητικη και θα καταλαβεις για τι μεγεθους γελοιοτητες μιλαμε. Εχει κανει ο Mad Scientist αν δεν κανω λαθος ενα ωραιο βιντεακι (ειναι και Χημικος αυτος αν θυμαμαι καλα) πανω στο θεμα.

:sweat_smile: Το ότι κάποιος έχει πάρει πτυχίο χημείας δεν τον κάνει χημικό. Ο τύπος αυτός είναι επαγγελματίας στη διασκέδαση και ουδεμία περισσότερη κατάρτιση έχει από τον Mikeius ( άντε έχει πάρει το πτυχίο του ) πχ. Όχι τίποτε άλλο, αλλά αυτός ο τυπάς είναι και στα Ελληνικά Hoaxes που έχουν καβαλήσει τον ουρανό με τ’άστρα επειδή τους έδωσε αξία το fb και ξέρουν να κάνουν 1+1=2 αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι πολλές φορές 1+1 = 10. Στα διάλα αυθεντίες όλοι τους, ευχαριστώ για την πάσα για το rant.

1 Like

Εντάξει, δες αυτό τότε ρε.

“τη δουλειά που κάνω σήμερα” λέει :joy:

Τιμιο ραντ, και ειλικρινα εκτιμησα, αλλα

Λιγο ακραιο αυτο, αν ο αλλος εχει εστω θεωρητικες γνωσεις για το αντικειμενο, και αυτο παει σε καθε επιστημη. Δεν χρειαζεται να κανεις απειρη ερευνα και να βγαζεις papers ή να εισαι η νεα Κιουρι για να χαρακτηριζεσαι Χημικος, οπως δεν χρειαζεται να βρεις ερευνα που να καταρριπτει την βαρυτητα για να εισαι Φυσικος.

Ειναι φασμα η φαση, δεν ειναι δυαδικο. Υπαρχουν καλοι και κακοι Χημικοι. Υπαρχουν εντελως ασχετοι που εχουν παρει το πτυχιο με βυσμα, υπαρχουν χημικοι που ξερουν την επιστημη τους αρκετα καλα ωστε να την διδαξουν οχι ομως ωστε να δουλεψουν σε καποιο εργαστηριο, υπαρχουν αλλοι που ειναι καλοι στο πειραμα αλλα οχι πολυ σε θεωρια, και υπαρχουν κι αλλοι που ειναι για Νομπελ. Βρισκω αρκετα ενοχλητικη την θεωρηση οτι πρεπει να κανει ερευνα καποιος για να μπορει να θεωρειται scientist γενικοτερα, ολοι βαζουν το λιθαρακι τους. Δεν χωραει ελιτισμος σε αυτα.

Για τον Mad Scientist δεν εχω αποψη.

1 Like

Υπάρχει και αυτό, ωραία τα λέει:

3 Likes

Ελα μωρε και εσυ τωρα, και εγω δεν ειμαι Ανθρωπολογος γιατι δεν εχω κανει διδακτορικο και επιτοπια αλλα πως θα με χαρακτηριζες στα γρηγορα, “ατομο με πτυχιο Κοινωνικης Ανθρωπολογιας”? :stuck_out_tongue:

Για το αλλο που λες δεν ηξερα οτι ειναι στα Hoaxes, αλλα τα βιντεακια του μια χαρα ειναι στο επιπεδο του debunking/εκλαικευμενης επιστημης, καμια σχεση με το σκουπιδι τον Μικε.

1 Like

Όλο αυτό που είπα πιάνει όλες τις περιπτώσεις σου ρε. Ένα πτυχίο δε σε κάνει κάτι, σου δίνει γνώσεις. Το πως το ερμηνεύεις αυτό που είπα δείχνει λίγο ελιτιστικό bias μπορώ να πω :stuck_out_tongue:

Το what the fact είναι άψογη εκπομπή. Για το σκουπίδι έχω πραγματικά να επιχειρηματολογήσω αντίθετα, αλλά δε με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, ένας απλός youtuber είναι. Τον ανέφερα, γιατί έχει αυτό το δασκαλίστικο ύφος αρκετές φορές και είναι και οι δύο ( ή τουλάχιστον έτσι λένε ότι πλασάρονται ) ως κοινωνοί της γνώσης.

Αψογη δεν ειναι, η εκπομπη με τον Ευγενη Αγριο που εφαπτεται των σπουδων μου πχ ειναι πραγματικα αντιεπιστημονικο σκουπιδι. Στα της Φυσικης ειναι καλος αλλα πλεον μου φερνει αναγουλα μονο που βλεπω την μουρη του.

1 Like

Αν εννοεις bias απεναντι στους ελιτιστες, οχι, κανενα bias, τους απεχθανομαι συνειδητα και ηρεμα και ορθολογικα.

Στο αλλο δεν ξερω τι εννοεις. Αν εχεις πτυχιο Χημικου, εισαι Χημικος. Δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση.

1 Like

Μια χαρά είναι ο mad scientist. Από την ομάδα του sci talks πιστεύω ο κορυφαίος είναι ο Παύλος ο Καστανάς (τον οποίο τυχαίνει να γνωρίζω από μικρό επειδή είναι φίλος ενός φίλου μου και είναι και πάρα πολύ καλό παιδί και real life) και πολύ αξιόλογος και ο Στέφανος (καθημερινή φυσική).

Εννοείται δεν είναι νομπελίστες ούτε αυθεντίες, ούτε το παίζουν κάτι τέτοιο, αλλά είναι πολύ καλοί σε αυτό που λέμε επικοινωνία της επιστήμης και είναι αρκετά νέοι και οι τρεις (ο Παύλος που είναι ο μεγαλύτερος είναι 37-38).

Εννοείται πως κάποιος που είναι φυσικός δεν θα μάθει φυσική από το Στέφανο ούτε κάποιος που είναι αστροφυσικος δεν θα μάθει την επιστήμη του από τις εκπομπές του Παύλου (astronio). Αλλά για επικοινωνία της επιστήμης στο ευρύ κοινό και στα ελληνικά μαλιστα πιστεύω (χωρίς να έχω σπούδασει τις επιστήμες τους ώστε η γνώμη μου να έχει ειδικό βαρος ε) ειναι πάρα πολύ καλοί.

Μπροστά στο σκουπιδαριο που αποτελεί ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού YouTube, κάτι τέτοιες εκπομπές είναι όαση, μακάρι να είχαμε πολύ περισσότερες.

2 Likes