Κριτικές

Θα γίνει. Δεν έχουν τελειώσει οι φετινές ανασκοπήσεις ακόμα.

Nice :thumbup:
Επειδή είναι καινούρια στήλη, γι 'αυτό είπα να ρωτήσω.
Φέτος είχαμε πολύ ωραία out of rock δισκάκια και είναι κρίμα να μην αναφερθούν πουθενά.

Προσπαθούμε με ότι καταπιανόμαστε να το κάνουμε σωστά.

Μέχρι να δημοσιευθεί τσέκαρε τις περσινές επιλογές.

http://www.rocking.gr/outofrock/Out_Of_Rock_2012_Epiloges/15423/

στην κριτική για το άλμπουμ του κιθαριστα/τραγουδιαρη/whatever των toto, καλά θα ήταν να υπάρχει κάπου αναφορά οτι ο δίσκος έχει βγει ένα χρόνο πριν. μπερδεύεται ο κόσμος. :slight_smile:

*και τώρα βλέπω και ενα 2014 δίπλα από την εταιρία… μήπως κάνω λάθος εγω?? ή μήπως μετράτε κάποια ευρωπαϊκή έκδοση του δίσκου?

Απο λάθος γράφτηκε το 2014. Θα το διορθώσουμε. Σε ευχαριστούμε.

τσιαρς. οχι οτι έγινε και τίποτα βέβαια. απλά να μην μπερδεύεται ο κόσμος

Απίστευτη ξεπέτα/πάτος το κείμενο για την προακρόαση του Battleroar.

“Πόντους στο metal χρηματιστήριο”, “όλα τα στοιχεία που θέλει ένας οπαδός του είδους”, “εναλλαγές ανάμεσα σε up tempo και άλλα πιο αργά” και λοιπές στερεοτυπικές αηδίες που δε λένε τίποτα.

Παρακαλώ η κριτική του δίσκου, όταν ανέβει, να είναι λίγο πιο σοβαρή.

H κριτική του Mariner των Cult Of Luna με Julie Christmas είναι ουσιώδης, περιγραφική, κατατοπιστική, σωστά δομημένη και βάλτε ό,τι θέλετε δίπλα. ¨Ο συγκεκριμένος συντάκτης τυγχάνει να χαίρει πλήρως της εκτιμησής μου, έχοντας δώσει αρκετά δείγματα γραφής κατά το παρελθόν για την σκέψη του και για το ήθος τους. Αυτή τη φορά έκανε όμως δύο τεράστια φάουλ. Τα επισημαίνω για να καταλάβει το λάθος του.

[COLOR=#282828][FONT=Open Sans]Γίνονται πραγματικότητα, γιατί κάπου στο μέσο, αυτή η σατανική κιθάρα έρχεται και δένει τόσο γαμημένα όμορφα στην σύνθεση και ακολουθείται από το ασύλληπτο εύρος αυτής της φωνής, αυτής της απίθανης [B]καριόλας[/B][/FONT][/COLOR]

[COLOR=#282828][FONT=Open Sans]Έχεις αρχίσει και ιδρώνεις και αυτή η[B] πόρνη (με την καλή έννοια) [/B]σου χαρίζει τσιρίδες, κραυγές, κορόνες και μελωδίες με το θεϊκό λαρύγγι της[/FONT][/COLOR]

Καταλαβαίνω πως ο γραπτός λόγος έχει τεράστια διαφορά με τον προφορικό, αλλά αν και οι προθέσεις είναι οι καλύτερες λόγω του ενθουσιασμού για το δίσκο, το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ αρνητικό.

Την τελευταία φορά που τσέκαρα, στην πορνεία δεν υπάρχει κάτι το θετικό,. Το να δίνει κάποιος καλή έννοια στον όρο πόρνη ισοδυναμεί με το να αρνείται τη σεξιστική διάσταση της πορνείας και τελικώς να αδιαφορεί για τις βίαιες κοινωνικο-οικονομικές σχέσεις ισχύος που δημιουργεί.

Είμαι αντιθέτως με την pc culture που είναι της μόδας στα ίντερνετς, αλλά όντως αρκετά ατυχές οι επιλογές.

Sent from my D5803 using Tapatalk

Για την κριτική στο Mariner θα συμφωνήσω ότι ο χαρακτηρισμός μιας καλλιτέχνιδας ως πόρνης ( με την καλή έννοια!) και καριόλας είναι μεγάλο φάουλ. Φίλε δεν την ξέρω την κοπέλα αλλά δεν νομίζω να εκτιμούσε τις φιλοφρονήσεις σου. Τα γραπτά μένουν. Ελπίζω σε επόμενη κριτική ο Bruce Springsteen να μην γίνει γαμιόλης και οι Μuse μπασταρδάκια!

Καλησπέρα,

Πράγματι ήταν ατυχείς οι χαρακτηρισμοί και ζητώ συγγνώμη εκ μέρους του site.

Θα προχωρήσουμε σε διορθώσεις.

Φτάνουμε αισίος στο νο5. Ελπίζω να μην βάλουν Metallica στη λίστα.

Τελικά μόνο σε μένα άρεσε το Magma και το the stage …Ούτε καν στη λίστα δεν μπήκαν

1 Like

Προσωπικά φέτος πιο εύκολα μπορώ να φτιάξω μια λίστα με τις 30 απογοητεύσεις της χρονιάς παρά με τα καλύτερα!!!
Η λίστα του rocking προσπαθεί να χωρέσει άλμπουμς από αρκετά παρακλάδια της rock-metal σκηνής και καλά κάνει,τώρα εαν οι επιλογές είναι καλές ή όχι αυτό εξαρτάται από τα αυτιά του καθενός!Εκατό άτομα να βάλεις να σου φτιάξουν λίστα με τα καλύτερα της χρονιάς,δεν θα πετύχεις καμία ίδια.

2 Likes

Σε ότι λίστα έχω δει είναι μέσα το Metallica είτε στην κορυφή είτε κάπου τελοσπάντων…γιατί να μην ήταν και εδώ; Προφανώς τελικά ήταν καλό, τώρα αν εσένα δεν σου άρεσε αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

1 Like

Επειδή διαβάζω διάφορα σχόλια που δίνουν μια ανθρώπινη υπόσταση στη “λίστα του rocking” που προσπαθεί να κάνει εκείνο και να ράνει το άλλο. Η λίστα δεν αποφασίζει μόνη της ποιος θα μπει νο1 , 2, 3 …100. Η λίστα βγαίνει αφού όλοι οι συντάκτες του R! ψηφίσουν τα 15 “καλύτερα” άλμπουμ της χρονιάς. Λόγω του μεγάλου εύρους των ακουσμάτων των συντακτών (ένα σάιτ όλο το ροκ είναι το μοτο) μέσα στην τριαντάδα μπορεί να βρει κανείς από μπλακ μεταλ μέχρι κάτι πολύ πιο κοντά στην ποπ. It is what it is.

Όταν δημοσιοποιηθεί η λίστα του κάθε συντάκτη, εκεί μέσα θα βρεις και τους Gojira και τους Avenged Sevenfold και ένα κάρο πραγματικά καλά άλμπουμ που όμως δεν κατάφεραν να διακριθούν για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω.

Νο1 της καρδιάς μας το Metallica και να πάνε να γαμηθούν οι καλτ οφ λούνα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Έτσι ακριβώς, σταράτα τα λες! Δεν έβαλε τους Metallica στη 15άδα του κάποιος και καλά εναλλακτικός και γι’ αυτό έχασαν την πρώτη θέση!

2 Likes

Το Mariner δικαίως είναι άλμπουμ της χρονιάς για μένα

1 Like

Δεν το έχω ακούσει αλλά αντικειμενικά βγάζουν οι Metallica τον καλύτερο τους δίσκο εδώ και 20 χρόνια και δεν είναι νούμερο 1;;; Κάτι δεν πάει καλά με την λίστα :stuck_out_tongue:

φυσικά κάνω και λίγη πλάκα ε

2 Likes

ρε παιδιά,χωρίς παρεξήγηση,πως καταφέρατε και ακούσατε το Torment από Six Feet Under?Rocking επιλογή?(ναι ναι ξέρω περι ορέξεως σπανακόπιτα κτλ κτλ κτλ αλλά το Torment ρε γμτ)…τι να πώ…δεν έχω λόγια!!!