Ιδεολογικές συζητήσεις

Συμφωνώ 100% σ’αυτα!

Δηλαδή δεν αναγνωρίζεις το Πολυτεχνείο και την αποκατάσταση της δημοκρατίας που έδωσε την ευκαιρία στο λαό να ψηφίζει τις εκάστοτε κυβερνήσεις και την Ευρωπαική Ένωση που είναι αποτέλεσμα των ηθικών διδαγμάτων του Β παγκοσμίου πολέμου για συνεργασία και ειρήνη των λαών που είχε σαν αποτέλεσμα να έχει για 20-30 χρόνια η Ευρώπη ένα αξιοθαύμαστο βιωτικό επίπεδο απο τα καλύτερα του κόσμου και μιλάω κυρίως απο το 80 και μετά.Άρα προφανώς είσαι και υπέρ της εξόδου της χώρας από την Ευρωπαική ένωση.Στο τελευταίο είναι το μόνο που συμφωνώ σίγουρα περί χρηστών ροκιν :roll:

Ρε, δώσε βάση. Είσαι ο μεγαλύτερος καραγκιόζης που έχω συναντήσει στο ίντερνετ μαζί με τον Doomsayer του electricrequiem. Έχω ψιλοσκοτωθεί ανα περιόδους με τύπους όπως ο karvou, με το πριγκηπάτο του Mule, ακόμα και με τον πιο τελευταίο απ’ όλους, crabsody. Μ’εκνευρίζουν σε τρομακτικό βαθμό οι ειρωνείες του Vic Vega και με πιάνει φρίκη ακόμα και στον τρόπο που προσπαθούν οι περισσότεροι προαναφερθέντες να κάνουν διάλογο. Θέλω να ξέρεις όμως οτι είσαι από τους λίγους τύπους με τους οποίους απλά δεν θέλω να συνυπάρχω σε αυτόν τον κόσμο. Είσαι το πιο γλοιώδες ατομάκι εδώ μέσα, η μεγαλύτερη κότα, ο χειρότερος κωλοτούμπας (κι από το πρώην αφεντικό σου Γιώργο Καρατζαφέρη ακόμα) και γενικώς αξιοθρήνητος. Αλήθεια στο είπα την άλλη φορά οτι είσαι για λύπηση, ακόμα κι ο karvou που είναι από τους πιο συγκρατημένους χρήστες του φόρουμ (και moderator) δεν άντεξε και ξέσπασε :!:
Γι’αυτό λοιπόν μια παράκληση: κάνε μου τη χάρη και μην το παίζεις αυτό το παιχνιδάκι μαζί μου γιατί δεν έχω καμία όρεξη. Έκανα ένα μεγάλο ποστ. Φρόντισε να μην σου ξεφύγει το νόημα γιατί δεν θέλω να επαναληφθεί αυτό.

Καλά με έπεισες.Ότι πεις.

πήρε το μάτι μου πλάνο της ΝΤΟΡΑΣ με πορτρετάρες ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ, ΓΚΑΝΤΙ από πίσω και ξάφνου άρχισε να τρεμοπαίζει μπροστά μου η εικόνα του καζαντζάκη να φασώνεται με το νίτσε, εναλλάξ με την εικόνα της ντόρας να τρίβει τις ρώγες της. η εναλλαγή γινόταν όλο και πιο γρήγορη, ενώ από πίσω βαρούσαν νοϊζιές κρητικιές λύρες και κάποιος ούρλιαζε με έκο αυτό “αν ο δρόμος που οδηγάει στη λύτρωσή σου είναι η αρρώστια, η ψευτιά, η ατιμία, χρέος σου να βυθιστείς στην αρρώστια, στην ψευτιά, στην ατιμία, για να τις νικήσεις. αλλιώς δε σώζεσαι.”. τελικά έπεσα σε εκστατική νιρβάνα και όταν συνήλθα καθάρισα το σάλιο απ’ τα γένια και το σπέρμα απ’ τη βράκα. ΝΤΟΡΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

εχω αλλαξει 1000 ιδεολογίες τελικα μονο μια αξίζει
η αγαπη!!!

πεθαίνω, ο ρομάντικ έγινε χίπης

πατωμα :lol:

Αν έχεις ζήσει κάποια πράγματα καταλαβαίνεις ότι μόνο η αγάπη μπορεί να σώσει…δεν ειμαι χίπης πάντως μισώ το στύλ τους:p

:lol::lol3::bounce::lol:

ε οχι μόνο η αγάπη!

^^ Χαχαχαχαχαα

Γιάννη, μήπως διαβάζεις και συ Μπουσκάλια;; :stuck_out_tongue:

Έχω διαβάσει δύο του βιβλία πριν πολλά χρόνια νομίζω στα 19 μου(ειμαι 29 τώρα)
Ρομαντικός και πολύ σωστός σε αυτά που γράφει αν και μερικές φορές θυμίζει λίγο απο τον φεήλ Κοέλο(ο γνωστός maistream συγγραφέας του Αλχημιστή)

ΑΥΝ ΡΑΝΤ : Ο ΑΤΛΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΕ, τόμ. Β’ ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ, εκδ. ΩΚΕΑΝΙΔΑ (απόσπασμα από το επικό μυθιστόρημα της απίθανης αυτής γυναίκας)

“Έχετε αναρωτηθεί ποια είναι η ρίζα του χρήματος; Το χρήμα αποτελεί ένα ανταλλακτικό εργαλείο, το οποίο για να υπάρχει θα πρέπει να υπάρχουν αγαθά που να παράγονται και άνθρωποι ικανοί να τα παράγουν. Το χρήμα είναι η υλική έκφραση της αρχής πως οι άνθρωποι που επιθυμούν να συναλλάσσονται μεταξύ τους, θα πρέπει να συναλλάσσονται με βάση τη δίκαιη ανταλλαγή αγαθών και να ανταλλάσσουν αξία με αξία. Το χρήμα δεν είναι εργαλείο των ζητιάνων που απαιτούν τα αγαθά σας με τα δάκρυα, ούτε των αρπακτικών που τ’ αρπάζουν με τη βία. Το χρήμα υπάρχει μόνο χάρη στους ανθρώπους που παράγουν. Κι αυτό το θεωρείτε κακό; Το χρήμα που αποκτάτε ως ανταμοιβή για την προσπάθειά σας, είναι το μέσο που θα σας επιτρέψει ν’ αξιώστε το προϊόν της προσπάθειας κάποιου άλλου. Δεν είναι οι ζητιάνοι και τ’ αρπακτικά που δίνουν αξία στο χρήμα. Κανένα ποταμός δακρύων, ούτε όλα τα όπλα του κόσμου δεν μπορούν να μετατρέψουν αυτά τα χαρτιά που έχετε στο πορτοφόλι σας στο ψωμί που θα χρειαστείτε αύριο για την επιβίωσή σας. […] Ισχυρίζεστε όμως ότι το χρήμα το κερδίζει ο δυνατός σε βάρος του αδύναμου; Για ποια δύναμη μιλάτε; Προφανώς όχι για τη δύναμη των όπλων και των μυών. Ο πλούτος αποτελεί προϊόν της διανοητικής ικανότητας του ανθρώπου. Είναι λοιπόν αλήθεια ότι αυτός που επινοεί έναν κινητήρα, κερδίζει χρήματα σε βάρος αυτού που δεν τον επινοεί; Ότι ο έξυπνος κερδίζει χρήματα σε βάρος του ανόητου; Ο ικανός σε βάρος του ανίκανου και ο φιλόδοξος σε βάρος του φυγόπονου; Το χρήμα κερδίζεται - προτού γίνει αντικείμενο αρπαγής ή επαιτείας- με την προσπάθεια του κάθε έντιμου ανθρώπου, του καθενός σύμφωνα με τις ικανότητές του. Και έντιμος είναι αυτός που ξέρει ότι δεν μπορεί να καταναλώσει περισσότερα απ’ όσα παράγει […]”.΄

Τι θα μπορούσε καλύτερο να προσθέσει κανείς; Πόσο πιο απλά θα μπορούσε να εκφραστεί ;

Από fb

Οταν εγω παραγω 10 και πληρωνομαι για 1, ειμαι ανοητος που δεν φτιαχνω κινητηρες ή ο αλλος ειναι αρπακτικο?

Επισης το χρημα γεννα χρημα οποτε προφανως δεν ειναι ενα ανταλλακτικο εργαλειο μονο.

Mάλλον εισαι ανόητος:D

Ο πλούτος αποτελεί προϊόν της διανοητικής ικανότητας του ανθρώπου.

#-o:lol:

νομπελ μαλακοφιλοσοφιας στο κυριο ραντ

Είναι η Κυρία Ραντ (ήταν βασικά τώρα δεν ζει) και όχι ο κύριος Ραντ… Μεγάλο progressive rock συγκρότημα την προσκυνάει για τις απόψεις που είχε…

Βέβαια, μπροστά σε μέγιστους φιλοσόφους (χοχοχο) σαν τον Ζίζεκ π.χ. τι να κλασει…

Περισσότερο cult leader παρά φιλόσοφο (χιχιχι) λες την κυρία Ραντ.

Κι επειδή την προσκυνάει ένας αυτιστικός ντράμερ, κι ας είναι ο καλύτερος ντράμερ του κόσμου, σημαίνει ότι αξίζουν τα γραπτά της ή ότι δεν επιδέχονται κριτική;

Ή επειδή ο ζιζεκ είναι ένα κινούμενο σύμπτωμα που αποζητά τη δημοσιότητα και έσπευσε να αγκαλιάσει τον αλέξη όταν μύρισε εξουσία ακυρώνεται το φιλοσοφικό του έργο;

Αν ξέρεις κάτι παραπάνω γι’ αυτόν πέρα από την ομιλία του με τον τσίπρα και το τρίλεπτο βιντεάκι που έκανε διάσημο ο μανδραβέλης πες το να γελάσουμε παρέα με τα φιλοσοφικά του χάλια.