Transatlantic - The Whirlwind

και εσύ Βρούτε;

βαράτε όλοι αλύπητα…

Levi, πες μου αν έγινε κάτι που είχα ονείρωξη…Την refrainάρα του “Lay Down Your Life” να την τραγουδάει ο Daniel…

Να σου πω την αλήθεια μόλις μπήκα στο venue συνειδητοποίησα ότι είχα μόνο 5 δολλάρια μαζί, ξέχασα να φορτώσω πριν φύγω πάνω στην βιασύνη μου να πάω νωρίς … και δεν κοίταξα καν το merch … μόνο πήρε το μάτι μου κάτι άλλους να κουβαλάνε deluxe versions του Whirlwind, είδα 2 διαφορετικές dvd cases αλλά δεν πρόσεξα τι έγραφε στο κάλυμμα και καλά τα κλασσικά μπλουζάκια κλπ. τα ξέρετε …

@Outshined - Η απάντηση στο ερώτημά σου, αν και δεν είναι αυτή που θες :stuck_out_tongue: :

http://www.youtube.com/watch?v=szykl32c1hQ

ΟΚ, περιμένω! 8)

Μάνδρακα με αυτό το φεστιβάλ στο Λονδίνο έχω αρχίσει και εγώ να ψήνομαι και μου έγραψε και ο Bluezlick σχετικά…
Αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς, μεταξύ των οποίων και το πως κουμπώνουν οι ώρες ανάμεσα στις σκηνές… :-k
Φαντάζομαι πως θα το έχουν φτιάξει έτσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με τους headliners αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να βρεθώ σε διλήμματα του τύπου “Bonamassa τώρα ή Focus;”
Ξέρεις τι ακριβώς παίζει;

:cry:

ρε μπας και έχεις όλο τον ανεμιστρόβιλο σε βιντεο;

The Transatlantic show in LONDON will be recorded for a upcoming CD/DVD!

Δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα ακόμα αλλά σε νιώθω. Πάντως είναι αρκετοί αυτοί που έχω δει ήδη (ZZ Top, Heaven & Hell, Bonamassa, Uriah Heep, Answer κτλ) και κάποιοι που θα έχω δει πρόσφατα (UFO, Clutch) οπότε αν χρειαστεί έχω ψιλοαποφασίσει ποιους θα “κάψω”. Πάντως για προφανείς λόγους πιστεύω ότι δε θα συμπίπτουν οι Marillion με τους Transatlantic και οι Asia με τους ELP :lol: Γενικά με βλέπω να κατασκηνώνω στην prog σκηνή

Outshined ό,τι υπάρχει σε αυτά τα channels:

1 (πάτα στο see all να στα βγάλει όλα, δεν είναι μόνο 3)
2

Είναι κι ένα άλλο channel ενός τύπου που ανέβασε ένα απ’τα vids που πόσταρα από πάνω που τώρα δεν το βρίσκω …

Τύφλα να’χει ο awake που δίνει bootlegs :lol:

Θα μπορείς δλδ π.χ. να απολαύσεις τους Μarillion ενώ 500 μέτρα πιό κάτω πάιζουν οι ZZ Top χωρίς ένα Τεξάνικο Αrmadillo να σου τρώει τα σωθικά; :stuck_out_tongue:

To θέμα σηκώνει κουβέντα, καλύτερα να το μεταφέρουμε σε θρεντ ειδικά για το φεστιβάλ και να μην σπαμάρουμε άλλο εδώ!

Παιδες ειμαι τρελαμενος :smiley: διοτι αυριο το πρωι πεταω με Aegean για Βαρκελωνη με την κοπελα μου. Εχω ηδη κανει book 1 μηνα τωρα 2 εισητηριακια για το Razzmatazz απο το οποιο θα απεχω περιπου 700 μετρα. 2 μερες θα παω μονο και μονο για να δω αυτη την μπαντα που με γεμιζει αφανταστα. Τους λατρευω γιαυτο και κανω αυτη την θυσια τετοια εποχη. Εξαλου ποτε κανανε τελευταια φορα live?? 2001?? Θα ξανακανουν??? Ποιος ξερει…

1 2 3 4 5 6 7 Αll good children go to Heaven…

Λοιπόν. Περιττό να αναφέρουμε ότι οι τύποι επί σκηνής είναι κάτι το ασύλληπτο. Μιλάμε για σχεδόν 3,5 ώρες μουσικής πανδαισίας και όσο λιγότερους οπαδούς συγκινούν με τις τελειότητές τους, άλλο τόσο κερδίζουν τους ήδη υπάρχοντες. Μεγάλοι μουσικοί, κάνουν την πλάκα τους δίνοντας συναυλίες αποδεικνύοντας το αυτονόητο. Οι Transatlantic είναι το καλύτερο progressive rock συγκρότημα του σήμερα. Και το Whirlwind ήδη είναι ένα κλασικό αριστούργημα. Και live ξεπερνάει ακόμα και την στουντιακή έκδοση χάρη στον μεγάλο Daniel.

Περισσότερα στο report.

Eντάξει ότι και να πω είναι λίγο :slight_smile:

Hμουνα τελείως μπροστά (κατόπιν τρελής συγκυρίας) με την κοπέλα μου και 3.5 ώρες δεν σταματήσαμε να τραγουδάμε και να τα σπάμε.

Ανατριχίλα…

Τραβήξαμε πολλές φωτό και video. Οι fans τους στη βαρκελώνη ήταν πολύ θερμοί και γενικά η αίθουσα είχε φοβερή ενέργεια.

Μπήκαν και έπαιξαν ολόκληρο το Whirlwind με την μία! Τρέλα!!
Ο Morse και ο Daniel χοροπηδούσαν σαν τα κατσίκια !! :lol:

Ο Portnoy με τον Pete μας πήραν το κεφάλι με τους ρυθμούς τους και το κορυφαίο της υπόθεσης ήταν το Stage Dive που έκανε ο Mike προς το τέλος κάνοντας μάλιστα τον γύρω όλου του χώρου πάνω στα χέρια των θεατών. Φοβερός!

Εμπειρία ζωής από μια μπάντα που όποιος την γνωρίσει δύσκολα την γλυτώνει! :slight_smile:

Τέλος αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος …

Πως γίνεται να πήγανε για live σε μια πόλη που είναι πάνω-κάτω σαν την Θεσσαλονίκη και δεν ήρθαν Αθήνα που είμαστε 6 εκατομμύρια .

Πώς γίνεται και έπαιξαν σε 5 πόλεις στην Γερμανία?

Γιατι γύρισαν σχεδόν όλο το κόσμο και εδώ δεν ήρθαν?

__Ελα ντε… :?

__Καλως ήρθες φίλε μου!! Χαίρομαι για την τρελή τύχη που σε έφερε μπροστά-μπροστά, “ανταμοίφθηκε” η αγάπη σου για την μπάντα που ήταν έκδηλη και στο πρώτο σου μήνυμα. Καλως ήρθες, σε ζηλεύουμε με την καλή έννοια γι’ αυτή τη φοβερή εμπειρία και περιμένουμε photo’s και link αν ανεβάσεις βίντεο στο yotube! :slight_smile:

__Στα του δίσκου τώρα, δε τον έχω “κάψει” ακόμα, καθώς περιμένω να έχω χρόνο να του αφιερωθώ! 8) Πάντως, κάτι που μου συμβαίνει ΠΟΛΥ σπάνια, ιδίως λόγω του ότι μιλάμε για PROG μουσική, με το πρώτο άκουσμα, και ενώ δεν έχω ακούσει τα δύο τελευταία τραγούδια, ούτε το 2ο cd, και ενω΄τον ακούω περπατώντας στον δρόμο-metro-κλπ, μου έχει ήδη δώσει τα μυαλά στο χέρι και δεν εννοώ με την τεχνική [οκ, αυτό μπορεί να συμβεί, π.χ. όπως όταν πρωτοάκουσα το A Sceptic’s Universe (Spiral Architect), αλλά δεν είναι τόσο “σημαντικό” μουσικά], εννοώ με ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, τη μουσικότητα και το πόσο ήθελα να το ξανακούσω! αφού έλεγα “ωω το πρώτο να το ξανακούσω μετά, α και το τρίτο, και το τέταρτο, όχι όχι το έβδομο” μόλις άκουγα το έβδομο κ.ο.κ.

__Ενώ άκουγα έψαχνα τα highlight κομμάτια (συνήθως μία δισκάρα, βγάζει το πολύ 2-3 μέσα σε όλο το δίσκο στην πρώτη ακρόαση), για να ξαναδώσω αρχικά βάση μετά την πρώτη ακρόαση, και τελικά έχασα το μέτρημα!!

__Με λίγα λόγια, είναι απίστευτο πόσο κολλητικές μελωδίες (για prog μιλάμε κιόλας, όχι για ποπ) έχει, πόσες καλές ιδές, πόσο θες να το ξανακούσεις ΟΛΟ το δισκάκι… νομίζω μετά την 4-5 ακρόαση θα παραμιλάω, θα μιλάω για τον prog rock δίσκο της πενταετίας τουλάχιστον… :slight_smile:

μετά από περίπου 7 μήνες που ακούω συνεχώς το δίσκο, κάτι που είναι πραγματικά δύσκολο στις μέρες μας με νέες κυκλοφορίες μπορώ να πω πως είναι μάλλον όχι ο prog rock δίσκος της πενταετίας, αλλά όλης της προηγούμενης δεκαετίας.

για τους οπαδούς του ήχου ο δίσκος είναι εξωπραγματικά καλός. έμπνευση, μελωδία, συναίσθημα, ερμηνείες.

We have been blinded in our hearts,
We cannot see
And somewhere inside we know
It’s not supposed to be
Come bring the ship
Out of the whirlwind
Set us free, free, free…

Καλως σας βρήκα!

Το Whirlwind και την μουσική των Transatlantic γενικότερα την θεωρώ εύπεπτη prog.
Κάνουν μεν τα τρελά τους αλλά όπως πολύ σωστά είπες Shadowcaster δεν χρειάζεται πάνω από 4-5 ακροάσεις. Αν σκεφτείς πως π.χ. με το “Close to the edge” των YES ούτε που θυμάμαι πόσες ακροάσεις χρειάστηκα και πόσα χρόνια πέρασαν για να κατανοήσω τον παλμό του θέματος όπως και το “Awaken”.

Επίσης η παραγωγή του Whirlwind είναι φοβερή.

Θα ανεβάσω video στο youtube 100%. Υπάρχουν ήδη αρκετά ανεβασμένα από τους καταλανούς και με αρκετά καλή ποιότητα. Στα περισότερα video θα παρατηρήσετε στο κέντρο μπροστά 2 χέρια σχεδόν μόνιμα σηκωμένα. Ποιανού είναι άραγε? :smiley:

Φωτογραφίες που μπορώ να ανεβάσω?

αν δούμε κ άδεια την πρώτη σειρά, θα καταλάβουμε ότι ξέχασες να βάλεις αποσμητικό :stuck_out_tongue:

Επίσης η μπαντάρα αυτή ξεχωρίζει ανάμεσα στον ορυμαγδό των supergroups που ξεπήδησαν κυρίως την τελευταία δεκαετία, με περισσή άνεση.

Το Whirlwind είναι τέλειο σε όλα, συνθέσεις, στίχους, παραγωγή … αριστούργημα με όλη την έννοια της λέξης. Πλέον έχοντας λιώσει και αυτό θεωρώ πως είναι ένα κλικ καλύτερο απ’τα 2 προηγούμενα.

Άσχετο, αλλά έχω πάθει πλάκα με την δουλειά του Trewavas στον δίσκο! Καταπληκτικό παίξιμο, το οποίο αναδεικνύει με αξιοθαύμαστο τρόπο η εξαιρετική παραγωγή! Τα σέβη μου (συνήθως δεν πάω τους πενάτους μπασσίστες αλλά οφείλω να του βγάλω το καπέλο)!

Φίλε συνονόματε της μπάντας καλώς μας ήρθες. :smiley:

έντιτ: ο από πάνω να αφήσει τις εξυπνάδες και να πάει να ακούσει ΜΑΝΟΓΟΥΟΡ

O Trewavas έχει κάνει φοβερή δουλειά με τους Transatlantic .

Μελωδικός , ουσιώδης και συναίσθημα στο full. Ότι παίζει με αγγίζει γενικότερα. :slight_smile:

Στο live έκανε συνέχεια χαβαλέ και αστείους μορφασμούς. :stuck_out_tongue:

Μου πέταξε και πένα μάλιστα αλλά μου έπεσε μπροστά και δεν μπορούσα να την πιάσω. :roll:

Anyway πάρτε μερικά links από το show!

Roine. Είμουν ακριβώς μπροστά του!

http://img405.imageshack.us/img405/8985/img00072201005142246.jpg

Μorse κι εγώ! ( lol )

http://img8.imageshack.us/img8/249/1005142156.jpg

O M.P. ο οποίος δεν σταμάτησε ούτε στιγμή να χαμογελάει.

http://img190.imageshack.us/img190/7982/img00067201005142118.jpg

Ο Daniel Gildenlow των Pain of Salvation. Ρέστα το παλικάρι. Ρέστα!

http://img29.imageshack.us/img29/4309/img00059201005142036.jpg

Ελπίζω να σας αρέσουν! :smiley:

Φοβερο το αλμπουμ μαγκες. Το αγορασα οταν ημουν στη Γερμανια. Αν και δεν τους ειχα ξανακουσει, λυπαμαι που δε μπορεσα να παω στη συναυλια τους στην Κολωνια. Ελπιζω και τα προηγουμενα τους αλμπουμ τωρα που θα τα αγορασω να ειναι του ιδιου επιπεδου.

Αφού δεν τα έχεις ακούσει τα προηγούμενα… τότε ετοιμάσου για “τρανσ-ατλαντικό” ταξίδι 8)

Πάρτε διπλή δόση υπερατλαντικής μαγείας…

συνεντεύξεις τόσο με Ronie Stolt, όσο και με Neal Morse:
http://www.rocking.gr/article7565.php

ανταπόκριση από τη συναυλία τους στο Μιλάνο:
http://www.rocking.gr/article7566.php

θα ξαναρχίσω τις υπερβολές για ό,τι καλύτερο έχω ακούσει στο είδος του για το Whirlwind…