Transatlantic - The Whirlwind

http://www.insideoutshop.de/product_info.php?products_id=2219

Άρτι αποκτειθέν. Σε περιορισμένες κόπιες, μοιραζόντουσαν στις ευρωπαικές συναυλίες μόνο αρχικώς, για να παρεισφρήσουν τελικώς στο εμπόριο. Ορμάτε πριν χαθούν!

Είναι κουκλί και μυρίζει καινουργίλα

bump!

γιατί μετά από μήνες που δεν λέει να βγει από το στερεοφωνικό έχω καταλήξει πως πιθανόν πρόκειται για τον καλύτερο progressive rock δίσκο που έχει βγει από τα θρυλικά 70’s.

επειδή ειπα θα τον τσεκαρω και ακομη το κανω, βλεπω μια εκδοση με 12 κομματια και μια που εχει και δευτερο cd με αλλα 8…!!
τι ειναι το δευτερο cd…??

επιπλέον 4 τραγούδια που δεν μπήκαν στο πρώτο cd
α) γιατί είναι εκτός concept
β) γιατί δεν χώραγαν

και 4 διασκευάρες σε
α) Genesis
β) Procol Harum
γ) Beatles
δ) Santana

αξίζει με το παραπάνω.
όπως αξίζει και η έκδοση που έχει το dvd με το making of του δίσκου. είναι απολαυστικό για έναν οπαδό.

α.οκ…thanx…
παντως τωρα που το κατεβασα να δω τι παιζει επεσα σε evaluation copy και πετάγεται καθε λιγο και λιγακι ο πορτνοι και μας λεει οτι ειναι evaluation copy :?..
θα το ξαναψαξω και αν λεει θα το παρω…

λοιπον…τον δισκο τον κατεβασα τον ακουσα μεχρι εκει που δεν παιρνει…:)σημερα τον αγορασα και ενα εχω να πω…κατα την γνωμη μου ειναι ο καλυτερος progressive rock δισκος της δεκαετιας χαλαρα αβιαστα και αγογγυστα. Ετσι απλα!!!ακουστε τον οσοι δεν το εχετε κανει, και ακουτε αυτη την μουσκη!!!μελιιιιιιιιιι!!!χωρις ντροπες λεμε…ο καλυτερος!!!

μιλάμε για ΔΙΣΚΑΡΑ έτσι??
έχω αυτή την βδομαδα που τον ακούω συνέχεια και κάθε φορά μου φαίνεται ολο και πιο μεγάλος.

*άργησα βέβαια να πάρω μπρος, είναι η αλήθεια …

Crimson, once you pop you can’t stop8)

Δίσκος εθισμός, μουσική της ποικιλίας που προκαλεί ψυχική ανάταση!

Απο τότε που βγήκε, είναι ο δίσκος που ακούω σε σταθερή βάση περισσότερο απο κάθε άλλον!

ρε γαμώτο…
αντί την επόμενη μέρα να ψάξω κάτι άλλο πάλι αυτόν βάζω.!!
και δεν εχω ασχοληθεί και πολύ με το δεύτερο δισκάκι…μια φορά το άκουσα και μου άρεσε και αυτό.!!

*αυτό με την ψυχική ανάταση ισχύει

εδώ κοντεύει να κλείσει χρόνος και δεν έχει φύγει ο εθισμός. Και που να δεις και το DVD που θα βγει από το Λονδίνο στο τέλος του έτους…

Χωρίς υπερβολές το έχω στο top-5 της προηγούμενης δεκαετίας.

Όταν έφτιαξα το τοπ20 για το σχετικό θρεντ πάντως μου ήρθε κατ’ευθείαν στο μυαλό για την πεντάδα. Μεγάλος δίσκος

Αριστουργημα απο καθε αποψη,τι να λεμε.Η αντοχη του στο χρονο συναγωνιζεται την αντοχη της UHU σ εκεινη την παλια διαφημιση με το αμαξι.

Στη συνέντευξη με τον Στολτ κάτι είχε εννοηθεί περί Steve Hackett guest εμφάνισης και τελικά έγινε.

Ορίστε:
Transatlantic feat Steve Hackett - The Return of the Giant Hogweed @ High Voltage

Όσο για το Whirlwind, στο καθαρά progressive rock πεδίο, είναι άνετα μέσα στα 2-3 κορυφαία άλμπουμ της δεκαετίας. Και απ’ότι φαίνεται θα αποκτήσει και διαχρονική αξία. Τι να λέμε. Ασύλληπτος δίσκος σε κάθε του νότα.

οτι και να γραψεις για αυτο τον δισκο λιγο ειναι…

μαντέψτε ποιος δίσκος μπήκε στην λίστα μου για τα 00’s…:roll:
δεν τον χορταίνω λέμε.!!

the wind blew it all away

αυτο αρκει 8)

το dvd εκτός από making of, έχει τπτ άλλο?

Περιπτύξεις μεταξύ των μελών αλλά αυτά μόνο στην uncensored έκδοση:p

Όχι δεν έχει κατι άλλο, αυστηρά και μόνο making of:)

http://www.rocking.gr/news/Live_kukloforia_apo_tous_Transatlantic/8205/:!:

:D:D:D

Έτσι ακριβώς.

Προβλέπεται εκπληκτικό, τίποτα λιγότερο. Αν λάβουμε και υπόψη το Live In Europe αφενός, και τη δύναμη του Whirlwind επί σκηνής από την άλλη… Μόνο έπικς.