Trivium, Arch Enemy, Dragonforce, Machine Head

Διαφωνω!!Αλλα τεσπα δεν θα τσακωθουμε κιολας!
Wages Of Sin ρεεεε!

Γουσταρω τον Amott πιο πολυ στους Spiritual Beggars αλλα εχει παιξει καποια φοβερα Leads στους Arch Enemy!

Κανείς δεν τσακώνεται. Συζήτηση κάνουμε. Death πάντως με καμία παναγία. Ακόμα και με τους κατάπτυστους In Flames αν τους συγκρίνεις (στιλιστικά) πάλι χάνουν πολύ. Η ουσία είναι αυτή:

Μοντέρνο heavy - thrash με μπόλικη μελωδία και γρυλίσματα.

Περιγραφικά αυτό παίζουν και σίγουρα δεν το λες death metal. Ονομάστε το όπως θέλετε. :smiley:

Μητσο!!!

:cold: :cold:

οι Arch enemy εντασσονται στο New Wave Of Swedish Death Metal
Το riffing εχει παντως πολλα κλασσικομεταλλικα στοιχεια,αλλα τα φωνητικα ειναι καθαρα death metal.
Eστω ομως οτι δεχομαστε το χαρακτηρισμο σου,Τοτε παντες του στυλ Scar Symmetry,Soilwork,Nightrage
που ανηκουν?
Ουσιαστικα η περιγραφη σου αναιρει τον ορο New Wave Of Swedish Death Metal ο οποιος κατα γενικη ομολογια υπαρχει

MACHINE HEAD / TRIVIUM / DRAGONFORCE / ARCH ENEMY / SHADOWS FALL

11.20 - Glasgow, SCO - SECC
11.21 - Manchester, ENG - MEN Arena
11.23 - Birmingham, ENG - NEC
11.24 - London, ENG - Brixton Academy
11.25 - London, ENG - Brixton Academy
11.26 - Cardiff, WAL - CIA Arena
11.28 - Paris, FRA - Elysee Montmarte
11.29 - Paris, FRA - Elysee Montmarte
11.30 - Amsterdam, NET - Heineken Music Hall

12.01 - Koln, GER - The Palladium
12.02 - Stuttgart, GER - Messe Congress
12.03 - Munich, GER - Tonhalle
12.07 - Winterhur, SWI - Eulachhalle
12.09 - Wiesbaden, GER - Schlacthof
12.10 - Copenhagen, DEN - KB Halle
12.13 - Tampere, FIN - Old Ice Hall
12.14 - Helsinki, FIN - Old Ice Hall

Αμην και πότε!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εσυ θα καθεσαι ολημερις στην οθονη πατωντας update στο tour…:stuck_out_tongue:

Μπααα,απλά ελπίζω στο θαύμα…

:lol: :stuck_out_tongue:

Ο,τι και να ναι ειναι γτπ :lol:

(νταξει…προσωπικα δεν μου αρεσουν :))

Καλα μιλαμε τρελη κρυαδα! :lol: :stuck_out_tongue:

Τοσο που εσκασα στα γελια :lol:

AKΡΙΒΩΣ!
Δε θα μπω εγώ στη “λογική” των διοργανωτών, να μπουν αυτοί στη δική μου.

Μελωδικό deathrash θα προσέθετα.
Νu στην καμμία, εντελώς άκυρος χρακτηρισμός.

Kαλά σώθηκες Πάνο…

:lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Δεν διαφωνώ σε κάτι απ’ το ποστ σου. Έτσι όπως τα γράφεις είναι. Μια μικρή λεπτομέρεια μόνο διαφεύγει σε όλους όσους χρησιμοποιούν αυτόν τον ορισμό όμως. Ότι στο New Wave Of Swedish Death Metal το μόνο Death Metal στοιχείο που έχει είναι αυτό:

New Wave Of Swedish Death Metal

Η ονομασία δηλαδή! Κατά τα άλλα μουσικά ουδεμία σχέση δεν έχει με αυτό που ονομάζουμε death metal. Ακόμα και τα φωνητικά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κατά σύμβαση τα λέμε death αφού στην ουσία είναι πολύ αδύναμα.

Aν εχεις ταυτισει το death metal με μπαντες οπως Entombed,Dismember,Grave,Malevolent Creation,Morbid Angel,Deicide τοτε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου,αφου αυτες οι μπαντες ουδεμια σχεση με
In Flames,Arch Enemy κλπ

Ακριβώς. Αλλά δεν είναι το θέμα με ποιους έχω ταυτίσει εγώ το death metal, αλλά ποιοι το ορίζουν. Και οι μπάντες που αναφέρεις είναι οι ζωντανοί ορισμοί του τι εστί death metal (με την προσθήκη μερικών ακόμα).
Το μου λες μια μπάντα τίγκα στις μελωδιούλες, στα ρεφραινάκια, με heavy riff-ακια και μια υποψία thrash στον ήχο, ότι είναι death metal επειδή κάποιος γρυλίζει στο μικρόφωνο δεν στέκει λογικά.

Death Metal δεν ειναι μονο τα φωνητικα… Και οι Bullet For My Vallentine εχουνε brutal, αλλα μονο death δεν παιζουν…

Έλα! Με φώναξε κανείς; 8)

\:D/

Αλλιως το περιμενα το ποστ σου… Ενα ουρανοκατεβατο που θα αναφερεις την ιστορια των σχηματων, καθως και δισκογραφιες κλπ…:stuck_out_tongue:

:lol: :lol:

Mπα! Γύρισα 8:30 το πρωί και μόλις ξύπνησα και δεν είμαι για αναλύσεις τέτοια ώρα… :stuck_out_tongue:

Σοβαρά τώρα, θεωρω ότι είναι δυνατό πακέτο! :-k
Δεν είναι του γούστου μου, αλλά είναι ΟΚ! 8)

Προσωπικά, μόνο οι Trivium μου αρέσουν από αυτούς (και τους έχω δει), οπότε έρθουν-δεν έρθουν, είναι ακριβό-δεν είναι ακριβό το εισιτήριο, δεν με πολυνοιάζει… :dunno:

http://www.youtube.com/profile_videos?user=discountmetal&p=r

Εnjoy :smiley:

Πακετο!

Trivium οσο εχω ακουσει μου αρεσουν αλλα μεχρι εκει και δεν εχω κααν δισκο τους. Οι Arch Enemy μου αρεσουν πολυ και θελω πολυ να τους δω σε πληρες σετ ομως. Dragonforce δεν την παλευω με την καμια, Machine Head δεν τρελενομαι αν και δεν τους εχω δωσει βαση για να εχω και αποψη γιατι ουδεποτε με ενδιεφεραι αρκετα αυτος ο ηχος.