Up the hammers x anniversary edition

θα χεις δουλεψει λιγο την αντιδραση σου στο μεγαλυτερο κομματι των μπαθορυ??? η οτι βγει??

ό.τι βγει, ό,τι βγει

κυριως αναρθρες κραυγες μαλλον

Παίχτε μόνο από τα τρία πρώτα :!:

στο make up the hammers αν υπήρχε μπορεί, στο up the hammers σκέτο όχι :stuck_out_tongue:

εγω να πω την αμαρτια μου ενα raise the dead θα το γουσταρα!

Πήγαινε πες το στον Νεμδεάνγκα αυτό :!:

Κι εσύ το δικό σου πήγαινε πες το στον κιθαρίστα των Battleroar και τον drummer των Marauder, που πιθανότατα δεν έχουν ακούσει τα black των Bathory πάνω από δυο-τρεις φορές στη ζωή τους :!:

Ναι, αλλά βένομ θα έχουν ακούσει, επομένως όπως έχετε πει τα πρώτα μπάθορι είναι βένομ (πριν το γυρίσουν σε μάνογουορ) άρα θα τα βγάλουν πέρα.

:razz:

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ούτε αν έχουν πολυακούσει Venom. Δεν είναι πολύ τρου.

Σοβαρά τώρα, ούτε τρεις ώρες, ούτε τα πάντα μπορούνε να παίξουνε.
Πιθανότατα θα υπάρχει μια τάση προς τα πιο επικά, σημασία όμως έχει ότι θα τιμηθεί ο τιμημένος σε σωστά πλαίσια από σωστούς ανθρώπους και χωρίς διαχωρισμούς και αγκυλώσεις.

Δε στα 'πανε καλά, χαμός γίνεται στο Ragnarok όταν πάιζει το Μανιτού :!:

Εγώ θέλω τρίμπιουτ μονάχα με Ρέκβιεμ και Όκταγκον πάντως.

Ρε παιδιά, χίλια σόρρυ αλλά μπήκα στη διαδικασία να δημιουργήσω λογαριασμό για να πω κι εγώ τους προβληματισμούς μου πάνω σε αυτό το φεστιβάλ.
Σαφώς και δεν έχω κανένα προσωπικό πρόβλημα με τον διοργανωτή και θα ήθελα να ξεκαθαριστεί αυτό εξ αρχής.
Λοιπόν:

  1. Ξεκινά η online προπώληση για το επετειακό των 10 χρόνων στις 13 Μαρτίου 2014
  2. Ανακοινώνεται ότι είναι sold-out στις 10 Ιουνίου (σε 3 μήνες δλδ πουλήθηκαν και τα 500 εισιτήρια ΜΟΝΟ online)
  3. Ο κόσμος, στην πλειοψηφία του Έλληνες, εκφράζει την ανησυχία του που δεν πρόλαβε να προμηθευτεί εισιτήριο.
  4. Χθες το βράδυ γίνεται ανακοίνωση στην επίσημη σελίδα του φεστιβάλ στο facebook και παραθέτω απόσπασμα της αρχής:
    Hail Swordbrothers!
    We have good news about the extra tickets! We don?t know the exact amount yet as we still need to confirm the exact guests/press number but we will certainly release a really small amount of day tickets for 32 euro each on November 3rd 2014 9:00am. Based on ticket requests we received since sold out of the 2 day tickets was announced it should be a matter of few hours/days before they are completely gone, so now there are no excuses.

Έχουμε και λέμε τώρα:

  1. Ας προσπεράσω το γεγονός ότι οι ανακοινώσεις για το επετειακό και η προπώληση στα καταστήματα είχε ξεκινήσει πολύ πριν να πραγματοποιηθεί το U-T-H IX. Ενδεχομένως κι εγώ να το έκανα αυτό εάν διοργάνωνα συναυλία για να κόψω κίνηση.
  2. Ας προσπεράσω και το γεγονός ότι στο αρχικό line up είχε αρχικά τους Ostrogoth όπου ανακοινώθηκε τότε ότι λόγω “υποχρεώσεων” δεν θα μπορούν να είναι και μπήκαν στη θέση τους οι Omen. (λίγες μέρες μετά είδαμε ανακοίνωση για Ostrogoth στην Αθήνα από την Eat Metal)
  3. Δεν μπορώ να χωνέψω όμως το γεγονός ότι σε 3 μήνες δεν έμεινε εισιτήριό για εισιτήριό! Και πόσος κόσμος να λέει ότι δεν πρόλαβε να αγοράσει. Συγγνώμη για την καχυποψία μου, αλλά καιρός να αρχίσετε και οι υπόλοιποι να είστε λίγο πιο ξύπνιοι με τις μεθόδους και τις τακτικές marketing.

Μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να εξαντλήθηκαν 500 εισιτήρια των 55?. Για κανένα λόγο!!! Εκτιμώ ότι πουλήθηκαν τα 200 με 300 το μέγιστο! Μην ξεχνάτε ότι το Κύτταρο είναι χωρητικότητας 700 ατόμων. Άρα τα 500 εισιτήρια που κόπηκαν αρχικά είναι πολύ λίγα. Λοιπόν, έχουμε λοιπόν ένα “υποτιθέμενο” sold-out με 300 εισιτήρια (ας είμαι γενναιόδωρη) και μέσω online διαδικασίας. Καλώς ή κακώς, όλοι πάνω κάτω ξέρουμε ποιοι είναι οι μεταλλάδες της underground σκηνής. Και κυρίως οι Αθηναίοι. Το δυναμικό πόσο να είναι?? 1000? 1500?? Τόσοι είμαστε και ας μην κοροϊδευόμαστε… Ποσοστιαία, σε μια συναυλία υπολογίζεις το 1/3 του αγοραστικού κοινού σου. Έχω 1500 άτομα πελάτες? Θα μου έρθουν στη συναυλία οι 500. Από αυτούς, οι 100 δεν θα έχουν την αγοραστική δύναμη για να καλύψουν το κόστος του εισιτηρίου, οι 50 θα έχουν άλλες υποχρεώσεις, άρα? Τι μας μένει? 350 άτομα που μπορούν να έρθουν στη συναυλία που κάνω. Συμφωνώ ότι αν υπολογίσουμε ότι είναι ένα φεστιβάλ 10ετίας (διόλου ασήμαντο) θα έχει και αρκετούς ξένους. Πόσοι να είναι αυτοί? 100? 150?? Παραπάνω για κανένα λόγο. Με την τακτική αυτή του μαϊμού sold-out (γίνεται χρόνια και όχι μόνο σε συναυλίες) δημιουργείται ανησυχία στο αγοραστικό κοινό και καλώς ή κακώς γίνεται και τσάμπα διαφήμιση από στόμα σε στόμα αλλά και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Bonus πόντοι! Επίσης, λόγω της ανάγκης που δημιουργείται, ο καταναλωτής διατίθεται να αγοράσει το προϊόν και σε μεγαλύτερη τιμή λόγω της σπανιότητάς του. Πχ, βγάζει η coca-cola συλλεκτικά μπουκάλια 330ml με τη μούρη του Πάπα (τυχαίο παράδειγμα, το καταλάβατε όλοι). Αρχική κοπή: 5000 τεμάχια. Σε 2 μήνες εξαντλούνται. Ο κόσμος δυσανασχετεί και η coca-cola ΔΗΛΩΝΕΙ ότι βγάζει άλλα 100 limited. Με 10% επιπλέον χρέωση και αγορά online. Και ξέρω εγώ αν έβγαλε ΜΟΝΟ 100 και όχι 1000 για να βγάλει παραπάνω?!

Που κολλάει αυτό: “We have good news about the extra tickets! We don?t know the exact amount yet as we still need to confirm the exact guests/press number but we will certainly release a really small amount of day tickets for 32 euro each on November 3rd 2014 9:00am”

ΠΟΣΟΥΣ ΠΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΠΑΝΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ FREE ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ?

Σημείωση: Σπανίως έρχονται οι ξένοι με συνοδεία γυναικών, οπότε υπολογίζουμε μόνο τις ελληνικές μπάντες και βάζουμε 2 άτομα free στην κάθε μια. Πάμε στα 14 άτομα. Βάλε και άλλους γνωστούς και φίλους, πάμε στα 20. Και περιοδικά με 2 άτομα στο καθένα (δημοσιογράφος+φωτογράφος) φτάνουμε στα 30, άντε γιατί παραείμαι γενναιόδωρη στα 40. Και ΕΣΤΩ ότι η αρχική δήλωση sold-out ισχύει. Έχουμε 540 άτομα στο σύνολο. Μέχρι τα 700 που χωράει το Κύτταρο έχουμε 160 άτομα. Δε σας βάζω παραπάνω γιατί ας πούμε ότι λαμβάνουμε στα υπ’ όψιν τις προϋποθέσεις ασφαλείας.

Και ως εκ θαύματος!! Θα δοθούν στην κυκλοφορία εισιτήρια για κάθε μέρα ξεχωριστά της τάξης των 32?!! Από 55? για το διήμερο που υπήρχαν μόνο, πάμε στα 64? (!!!) για να μπορέσει να παρακολουθήσει κάποιος και τις 2 μέρες!!! Να υπήρχε εξ αρχής η επιλογή 1-1 μέρα και combo διήμερο, το καταλαβαίνω και το σέβομαι. Όχι όμως να έχεις αποκλειστικά διήμερο, να λες ότι σου τελείωσε και μετά να βγάζεις ξεχωριστά για 1-1 μέρα με συνολική χρέωση 9? παραπάνω!! ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ 500 ΠΟΥ ΛΕΣ!! Και τι εννοείς όταν λες ότι δεν ξέρω ακόμη πόσα άτομα θα έχω λίστα για να δω πόσα εισιτήρια επιπλέον να κόψω για τον κόσμο που ζητάει?? Να! Πρόχειρα-πρόχειρα τα υπολόγισα…

Και εκεί που πέθανα στο γέλιο!! Από τις 3 Σεπτεμβρίου που έχουμε σήμερα, τα επιπλέον εισιτήρια θα κυκλοφορήσουν στις 3 Νοεμβρίου!! 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ!! Και λίγες μέρες πριν το “αντίπαλο” φεστιβάλ που ξεκίνησε πέρυσι και καλώς ή κακώς δεν έχει την ιστορία των 10 χρόνων του U-T-H… Τι μου λέει αυτό? Μήπως νιώθει απειλή ο διοργανωτής για ένα φεστιβάλ που ξεκίνησε τώρα και δεν ξέρουμε αν και για πόσο θα συνεχίσει? Φοβάται ότι ένα φεστιβάλ εδραιωμένο και καθιερωμένο σαν το δικό του εδώ και 10 χρόνια θα φάει φόλα (σόρρυ για την έκφραση) από ένα φεστιβάλ με μηδενική ιστορία?

Μην κοροϊδευόμαστε… Ανοίξτε τα μάτια σας και σκεφτείτε πολύ καλά αν σας συμπεριφέρονται καλά ως πελάτες. Καλώς ή κακώς, εσείς κι εγώ που πάμε σε συναυλίες και πληρώνουμε το εισιτήριό μας κρατάμε ζωντανούς αυτούς τους θεσμούς. Αλλά όχι και να με κοροϊδεύουν μες τη μούρη μου και να χώνω το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη για χατίρι του κέρδους! Μη σώσω και πάω!! Και να σας πω και κάτι, αναθεώρησα πολλά για το ποιος διοργανωτής αξίζει και ποιος όχι, ποιος σέβεται την τσέπη μου και ποιος όχι και ποιος τελικά είναι ντόμπρος και σταράτος και ποιος όχι.

Αυτά είχα να πω και να μοιραστώ μαζί σας. Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά έπρεπε να ειπωθούν.

STAY HEAVY

Όποιος δε θέλει να πάει Up the Hammers, ας πάει στον ντόμπρο και σταράτο Ξήγα :!:

καλα το πηγαινες μεχρι που αναφερθηκες στο Ξηγο φεστιβαλ και φανηκε για ποιο λογο τα γραψες ολα αυτα στη πραγματικοτητα. Αν εξαιρεσουμε επομενως οτι μπορει να εισαι το εικοσιοστοπροφιλο του μαλακα ασφαλιτη, οντως υπαρχει ενα θεμα με τα τικετια των 32 ενω υποτιθεται οτι ειχε γινει σολντ αουτ και καλο θα ταν να δωσει καποια εξηγηση ο μανωλης

Αρχίδια καλά το πήγαινε και πριν. Τα εισιτήρια που έγιναν solt out “μόνο από την online προπώληση” μια χαρά πωλούνταν στα δισκάδικα απ’ όπου πήρα κι εγώ το δικό μου, και οι Ostrogoth ήταν να παίξουν στο Up the Hammers ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ και ακύρωσαν. Η Eat Metal τους έφερε ΦΕΤΟΣ.

Χαχαχαχαχα!! Σοβαρά τώρα, λέτε να έχω καμιά ανάγκη ή χρειάζομαι την εύνοια κανενός ασφαλίτη ή μη? Απλά είπα να σας πω τον προβληματισμό μου. 28 χρονών γυναίκα είμαι και δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι με το τι κάνει ο καθένας, αν τον γουστάρουν ή όχι (προσωπικά δεν πεθαίνω κι όλας) αλλά η εκμετάλλευση της τσέπης μου όταν έχω μείνει άνεργη και δεν έχω κανένα να με χαρτζιλικώνει, ε… πάει πολύ!

Καλά ξηγ-ιέσαι

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά σκέψου: Αν έκλεινες εσύ μια Χ μπάντα για του χρόνου και το ανακοίνωνες και τους έκλεινα εγώ για φέτος, δεν θα σου “έκανα ζημιά” στις εισπράξεις? Αφού ο κόσμος θα ερχόταν φέτος για να δει τους Χ με φθηνότερο εισιτήριο (γιατί απλά είναι συναυλία με λίγες μπάντες και όχι φεστιβάλ με 14-16 μπάντες). Αυτό μου λέει με το φτωχό μου το μυαλό ότι όλοι αυτοί τα τακιμιάζουν με κάποιο τρόπο πίσω από την πλάτη μας. Δε λέω, καλά κάνουν. Επιχειρηματίες βλέπεις και όχι μεταλλάδες…