Vektor (US)

Δικιο εχεις αλλα και παλι καπως πρεπει να δικαιολογησουμε το ‘‘γαμανε’’ αλλιως δεν εχει νοημα.Πεφτει στο κενο.Ο σκοπος δεν ειναι να πεισω τον εαυτο μου οτι μου αρεσει αλλα να προσελκυσουν τα λογια(γραφομενα) μου καποιον να προβει σε ακροασει του.Γαμανε οι Aspid

ενταξει, καλα κανεις και τους πλασαρεις σε κοσμο αφου σου αρεσουν. αν γαμανε παντως, προφανως γαμανε απο μονοι τους, οχι συγκριτικα με τους υπολοιπους αναβιωτες, ουτε ως κατι πρωτοτυπο.

Σχετικά με τους Vektor συμφωνώ με dargaard! Αν με ρωτούσαν και εμένα για το μέλλον του thrash, τους Vektor θα διάλεγα!

Σε ένα παρακλάδι που γράφει ήδη 30 χρόνια, είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να υπάρξουν καινοτομίες. Νεωτερισμοί ίσως.

Οι Vektor έχουν επηρρεαστεί προφανώς από τεχνικές thrash μπάντες και δεν το κρύβουν (το λογότυπο των Voivod έχουν παραποιήσει, διάολε! Δεν παριστάνουν τους καινοτόμους).

Κανείς όμως δε μπορεί να υποστηρίξει πως είναι μία μπάντα που απλώς αναβιώνει κοινότυπα (όπως τόσες και τόσες νεο-θρας μπάντες που βγάζουν απλώς καλά, μα επαναλαμβανόμενα άλμπουμ) και δεν έχει προσωπικό στίγμα.

Πέρα από τη συζήτηση που γίνεται πάντως, περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο άλμπουμ τους, γιατί προσωπικά θεωρώ το πιό κρίσιμο. Τα 2 πρώτα βασίστηκαν σε μεγάλο βαθμό σε ιδέες και τραγούδια που είχαν από το πρώτο τους demo ακόμα.

προσωπικο στιγμα μπορεις να εχεις ακομη κι οταν αντιγραφεις ξεδιαντροπα καποιον αλλο. αν βγαλεις τρεις δισκους στη σειρα κανοντας το, προφανως δεν θα σε μπερδευουν με κανεναν αλλο. θα ειναι το στιγμα σου. κανουν αυτο οι βεκτορ; οχι. κανουν κατι νεο; οχι. κατι εξαιρετικα τετριμμενο; οχι. το κανουν καλα; ναι [μεχρι τον πρωτο δισκο που εχω ακουσει τουλαχιστον]. ειναι το μελλον του θρας μεταλ; οχι. ειναι καποιος αλλος το μελλον του θρας μεταλ; οχι. εχει νοημα να μιλαμε για το μελλον του θρας μεταλ; οχι.

Τι θεωρει και τι οχι ο καθενας…Tetrastructural Minds ρε μαλακες :!:

…πές τα-γράψτα:):!:

και αν δεν ειναι οι Vektor το μελλον του θρας τοτε ποιος ειναι ? και αν δεν εχει μελλον τοτε τι ασχολεισαι ? ασε εμας που πιστευουμε οτι το θρας ΔΕΝ ειναι τελειωμενο ειδος να ασχολουμαστε. Vektor γαμανε πλανητες. δεν κανουν κατι καινουριο προφανως αλλα αυτο που κανουν ολοι ηδη, το πανε οχι 10, αλλα 20 βηματα παραπερα με την ατμοσφαιρα που βγαζουν, τις δομες των κομματιων και τα κοκκαλοτσακιστα ριφς. και αυτη η φωνη ρε μαλακες, οταν μπαινει αυτη η κραυγη στο cosmic cortex λιωνω. το μελλον ειναι τωρα. ποιος μαγκας θα τους φερει κ απο δω…

Αν φέρει κάποιος Vektor παίζει να είναι όλεθρος το live αυτό 8) 8)

απαντησα ηδη πως κανενας δεν ειναι το μελλον του θρας. οπως και κανενας δεν ειναι το μελλον κανενος ειδους μουσικης. ασχολουμαι γιατι οι βεκτορ βρισκονται στο παρον και μου δινουν την ευκαιρια να το περασω μαζι τους. το μελλον ειναι τωρα. το τωρα δεν υπαρχει.

Φυσικά και κάνουν κάτι νέο. Νομίζω ο Κριμπογιάννης το είχε θέσει πολύ καλά στην συνοδευτική κριτική: Παίζουν νέο είδος; Όχι. Παίζουν νέα μουσική; Ναι. Κανείς δεν ακούγεται σαν τους Vektor, πρέπει να ανακατέψεις πολλά πράγματα στο καζάνι για να προκύψει κάτι σαν τους Vektor και κάποια από αυτά δεν είναι και τόσο προφανή (όπως π.χ. οι Aspid ή οι ύστεροι Absu, που τα ανέφερε ο ίδιος ο DiSanto)

Συνδυάζουν πολλά περισσότερα πράγματα από τεκ θρας, έχουν death metal, έχουν prog και κυρίως έχουν εντελώς δικιά τους φωνή (κυριολεκτικά και μεταφορικά!) με αποψάρα στο songwriting. Δεν ξέρω τι θα πει κυριολεκτικά “μέλλον του thrash”, από μικρός το έπαιρνα σαν “ποιοι περιμένουμε να γαμάνε και στο μέλλον” ή κάτι τέτοιο. Τους περιμένω να γαμάνε και στον τρίτο πάντως! :stuck_out_tongue:

Υπό αυτή την έννοια μέλλον του thrash είναι και οι Nekromantheon (το λάιβ ρε πούστη θα χάσω :frowning: ) που δεν παίζουν τόσο νέα μουσική. Και παίζει να μου κάνουν την χάρη και οι Hexen (μακάρι).

Οι Haunted έπαιξαν thrash όταν το παράταγαν όλοι και αυτό είναι πολύ σημαντικό αλλά προσωπικά πέραν από μια αναπάντεχη διαπίστωση του πόσο καλύτεροι ήταν από τους Slayer των ημερών τους, ένα απολαυστικό άκουσμα (εννοείται) και ένα πολύ καλό λάιβ, δεν πέθανα ποτέ μου, ούτε μου έβγαλε ΠΟΤΕ την θρασίλα που είχε εκλείψει από το 1991. Για μένα (το τονίζω), το πιο σημαντικό τους επίτευγμα είναι να σπρώξουν την τάση προς το σωστό μέρος αλλά η τάση έγινε ΘΕΜΑ το 1999, με το Gathering και ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο με το Thrash of the Titans του 2001 που μαζεύτηκε όλος ο καλός ο κόσμος και άρχισε να τσουλάει η μπάλα πάλι.

Σωστό…

…και εξίσου σωστό.

Ακολουθωντας το σκεπτικο του κριμπογιαννη, καθε μπαντα που γραφει δικα της τραγουδια γραφει νεα μουσικη. Οι machine men για παραδειγμα. Εγω νομιζω πως οι absu ειναι το εντελως προφανες. Δεκα χρονια πριν εκαναν ουσιαστικα αυτο που κανουν και οι βεκτορ. Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα; Προφανως οχι, εφοσον δημιουργειται απο αλλους! Γι αυτο μιλαω για παραλλαγες των ιδιων μοτιβων.

Σπάνια περίπτωση μπάντας οι Vektor, από τα ελάχιστα ενδιαφέροντα καινούργια πράγματα στο metal τα τελευταία χρόνια. Η μεγάλη διαφορά τους με το συρφετό μπαντών (ανεξάρτητα subgenre) είναι ότι οι συγκεκριμένοι δεν είναι καθόλου δήθεν και το ταλέντο τους είναι εξόφθαλμο. Αν περιορίσουν λίγο τον οπαδισμό τους σε πράγματα που αγαπούν, θα πρωτοτυπήσουν ΚΑΙ μουσικά. Προσωπικά αυτό περιμένω από αυτούς, γιατί είναι από τους ελάχιστους ικανούς να το πράξουν.

Διευκρίνιση: αν και εν μέρει εμπίπτουν στα γούστα μου, οι Vektor συνολικά δεν είναι my cup of tea. Συνεπώς τα παραπάνω αφορούν σχόλια για μία μπάντα που ουσιαστικά δε μου αρέσει, αλλά έχει κερδίσει το σεβασμό μου, λόγω τεράστιου ταλέντου και πηγαίου οραματισμού, ανεξάρτητα τάσεων. Btw, νομίζω ότι αυτές οι (σώνει και ντε) τάσεις είναι που οδηγούν το metal σε αδιέξοδα.

Η διαφορά των VEKTOR με τις υπόλοιπες μπάντες που απασχολούν το μεγαλύτερο μέρος του θρας κοινού είναι ότι σε αυτές αν ανακατέψεις τα κομμάτια μεταξύ τους, δεν θα προκύψουν και ιδιαίτερα διαφορετικοί δίσκοι από πλευράς ύφους και στυλ.

Αντιθέτως, αν πετάξεις μέσα σ’ αυτούς ένα VEKTOR κομμάτι, θα μοιάζει αυτόματα παρείσακτο.

Αυτό ακριβώς είναι η επιτυχία του συγκροτήματος, και γι αυτό το λόγο τους ακούω. Το μόνο που εύχομαι είναι να συνεχίσουν έτσι, και βέβαια να τους δούμε.

καθολου και για κανεναν λογο. διαφωνω. ειναι επιρροη αλλα θεωρω οτι δεν εχει καμια σχεση το υλικο των μεν με τους δε, καμια ομως, και ουτε και η ατμοσφαιρα που βγαζουν ειναι nowhere near. προσωπικα πιστευω οτι αν οι vektorεχουν βασιστει πανω σε κατι σαν βαση αυτο ειναι οι voivod. διακρινω πολλες ακομα επιρροες αλλα ειναι “χρωματισμοι” και οχι βασικη επιρροη. οχι οτι ειναι κακο βεβαια ε

με τους βοιβοντ εχουν περισσοτερη σχεση σε αισθητικο επιπεδο και στην ατμοσφαιρα λογω του sci στοιχειου. το ταρα, μουσικα, για μενα ειναι πολυ κοντα σε αυτο που κανουν και οι βεκτορ, μεσα απο πιο μπλακ μεταλ πρισμα. στην ατμοσφαιρα προφανως και διαφερουν, απο τη στιγμη που διαβασεις τους στιχους - δεις το αρτγουωρκ. οι μεν τραγουδανε για μαυρες τρυπες και οι δε για μυθους. εδω η επανακυκλοφορια του ασπιντ που αλλαξανε το τεμπο του δισκου βγαζει αλλο φιλλινγκ ενω εχεις να κανεις με τον ιδιο δισκο. δεν εχω πει -ουτε λεω- οτι ειναι ταλε κουαλε με κανεναν οι βεκτορ, τους καταλαβαινεις αμεσως ως βεκτορ. λεω οτι προσωπικοτητα/καινουριο ειναι διακριτα πραγματα. τουλαχιστον για μενα. ο,τι υπαρχει στους βεκτορ βρισκεται σε coroner, aspid, absu, destruction, death, atheist και voivod. εκει που οι περισσοτεροι παιρνουν ο,τι βρουν αποκλειστικα απο τους κρεατορ η απο τους σλεγιερ, αυτοι πηραν κατιτις απο διαφορους -και το βασικοτερο απο λιγοτερο πιπιλισμενους- τα ανακατεψαν [σωστα ομολογουμενως] κι εβγαλαν κατι που διπλα στο συρφετο ακουγεται φρεσκο. και παρείσακτο, οπως εγραψε ο κρισπ. διπλα σε αυτους που ανεφερα παντως, ουτε τοσο φρεσκοι ακουγονται ουτε τοσο παρεισακτοι. ουτε γω λεω αν ολα αυτα ειναι καλα/κακα, λεω απλως τι βλεπω, ακουω, αντιλαμβανομαι.

E, όχι δα, υποστηρίζεις υπερβολικά πολύ το “έχουν αυτό και εκείνο” που μόνο αν βάλεις τα ονόματα κάτω που αναφέρεις (έγκυρα) δεν μπορεί να μην πεις ότι είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό το χαρμάνι. Ακούς κάτι από όλους αυτούς, οι οποίοι αυτοί είναι μπάντες με τρομερό μουσικό στίγμα και εκτόπισμα και όλο αυτό σε ένα πολύ συγκεκριμένο, δικό τους ήχο, που το βασικό του element είναι το thrash, ξεκάθαρα. Βάζοντας και τα εντελώς μοναδικά φωνητικά, ε, συγγνώμη, πιο individual χαρακτήρα πεθαίνεις. Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνουν για να τους πεις πρωτότυπους; Να φτιάξουν νέο genre; Και αν προσπεράσουμε το thrash θεμέλιο, σε ποιο genre είναι οι Vektor που φιλτράρουν thrash, death, black και prog με φάρο ούτως ή άλλως ξεχωριστές (=μη τυπικές) μπάντες του κάθε είδους;

Όλα αυτά σε ένα ιδίωμα που οι τύποι που ανακατεύουν σωστά τις πολύ προφανέστερες επιρροές τους σε καλό songwriting και με ήχο που να μην είναι καρμπόν, ξεχωρίζουν άμεσα.

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι αν προσπαθείτε να κάνετε τον somnambulist να ποστάρει “ναι ξέρεις κάτι έχεις δίκιο”, ματαιοπονείτε :razz: