Velvet Revolver - Libertad

Φίλε αν μπορείς απέφευγε τα greeklish γτ κουράζουν πολύ.

erm ναι, ρε συ εαν γραπσο ελληνικα 8α ναι παλι ετσι , δεν κσερο αν με καταλαβαινεισ. σορρυ pantos alla emeis edo sto poustronhsi mono greeklish grafoume re patrida, ti kanoume dld(s)? kai den einai file, einai filh. okeik? :lol:

Καλησπέρα αγαπητή.
Από τη στιγμή που μπορείς να γράφεις ελληνικά, γράφε ελληνικά.
Thanks.

Ινδιανα Τζοουνς --------> Λαρα Κροφτ
Ροκαβλος ----------------> Ενστρέιντζτ.

Δεν βλεπω και καμια διαφορα με τα ελληνικα της…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

βλέπω εγώ όμως και αυτό αρκεί. Σιγά σιγά θα τα συνηθίσει και θα γράφει πολύ όμορφα ελληνικά ποστς… Επιστρέφουμε στο θέμα τώρα…

μην της την πέφτεις…εισαι admin δεν κάνει

Παιδιά μπαίνω αργά στη συζήτηση αλλά θέλω κι εγώ να πω ότι αυτός ο Weiland δεν ακούγεται με τίποτα. Και στο live είναι ακόμα χειρότερα γιατί εκεί τον βλέπεις κιόλας. Χαντακώνεται το συγκρότημα από αυτόν.

Όχι ότι τα τραγούδια είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά μια καλή φωνή θα τα βοηθούσε.

Τα λεμε φιλε goosebumps , δεν τα λεμε? Ειχαν μια ευκαρια να παρουν τον bach για frontman που μπορει να ηταν …καπως καλυτερα τα πραγματα αλλα…επελεξαν τον τρισαθλιο Weiland που κουνιεται αλα Axl και αστα να πανε…:?

Αμα περνανε τον Bach τα πραγματα δεν θα ηταν λιγο καλυτερα θα ηταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!Γιατι ο Bach εκτος απο τελεια φωνη εχει και γαμω τις σκηνικες παρουσιες!:wink: :wink:

Ο δισκος δεν ακουγεται τον ακουσα χτες και ηταν ανευρος προβλεψιμος και η παραγωγη ηταν ψιλοχαλια!

Eιναι χειροτερος και απο st.anger?:lol: Οντως η παραγωγη ειναι ψιλοοτιναναι ,δεν θυμαμαι π το ειχα διαβασει,συνεργαστηκαν με εναν παραγωγο τελειως ασχετο. Οκ εχει 2-3 καλα κομματια αλλα απο εκει κ περα λιγα πραγματα, η μουσικη τους δεν μαρεσει, ολα αυτο το ανουσιο νταμπαντουμπα πχ.στο contraband ,δεν
εχει φρεσκαδα το αλμπουμ,απο την αρχη φανηκε οτι οι 3 ex-guns δεν κολλανε με τους αλλους 2 κ κυριως με τον weiland που εχει μια φωνη π δεν ακουγεται πραγματικα… Κριμα που χαραμιζονται ετσι ενω μπορουν (slash, duff, matt) να κανουν καλη μουσικη… γιατι δεν τους βλεπω να ειναι κ πολυ ευχαριστημενοι κ οι ιδιοι απο τους εαυτους τους. Τεσπα ας περιμενουν να γινει κανα reunion να ουμ μπας κ θυμηθουνε τις παλιες καλες μερες…:-s :-k

Γειά σας και πάλι λοιπόν, με λίγο παραπάνω χρόνο αυτή τη φορά.

Έχω την εντύπωση πως και εδώ συμβαίνει ότι με τους περισσότερους καλλιτέχνες που “ορίζονται” από ένα μουσικό παρελθόν και προσπαθούν να διαφοροποιηθούν (όχι απαραίτητα ριζικά, ούτε να αποστασιοποιηθούν από αυτό. Ο κόσμος τους αντιμετωπίζει με τρομερή δυσπιστία διότι πριν ακούσει οτιδήποτε, έχει στο μυαλό του τι θα ήθελε αυτός να ακούσει από τον (συνήθως αγαπημένο του) καλλιτέχνη και σπάνια τι έχει να προτείνει ο καλλιτέχνης.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα δίσκους δύσκολους που αρχικά απορρίπτονται και στην πάροδο του χρόνου τους ξανανακαλύπτει κάποιος και παρατηρεί το πόσο “μονοδιάστατη” ήταν η οπτική γωνιά που το έβλεπε ή αν είναι ακριβώς όπως περίμενε, αρχικά ενθουσιάζεται, αλλά με το πέρασμα του χρόνου τείνει να προτιμάει το “σχεδόν ίδιο” παλαιότερο album της μπάντας.

Φανταστείτε δε πόσο δύσκολο μπορεί να είναι για τους Dream Theater π.χ. (και καλά τυχαίο παράδειγμα) να ικανοποιήσουν μεγάλο ποσοστό των οπαδών τους όταν και οι ίδιοι οι οπαδοί δεν είναι ακριβώς σίγουροι τι θέλουν να ακούσουν!

Εν προκειμένω γιατί πολύ μακρυγόρησα, ας ανακαλύψουμε όλοι μαζί τον τροχό. Ε ναι, λοιπόν, το Libertad ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το νέο Appetite For Destruction και δεν πλησιάζει τα Use Your Illusion. Ναι δεν είναι τόσο καλοί όσο ήταν οι Guns N Roses και βασικά δεν είμαι σίγουρος γιατί τα συγκρίνουμε, μιας και δεν έχει κανένα νόημα και φυσικά ποτέ δεν θέλησαν να γίνουν οι νέοι Guns N Roses.

Και εννοείται πως ο Weiland δεν είναι καλύτερος από τον Axl ή τον Bach. Τουλάχιστον αυτούς που ξέραμε κάποτε.

Και όμως το καλύτερο είναι πως οι Velvet Revolver καταθέτουν τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ταυτότητα.
Ο Weiland είτε αρέσει, είτε όχι έχει δική του προσωπικότητα και καλά κάνα ως rock performer και διχάζει. Τουλάχιστον δεν περνάει απαρατήρητος. Δεν είναι η φωνάρα, αλλά έχει την κατάλληλη πόζα, γράφει αν μη τι άλλο ενδιαφέρουσες γραμμές (και ρουφάει ενίοτε) και έχει προσωπικότητα.
Ο Slash δεν βασίζεται σε αναμασήματα του παρελθόντος, δεν κρύβεται πίσω από την δικιά του κληρονομιά και δίνει feeling ακόμα και σε ένα δίσκο με ελάχιστα solos (Contraband, Falling To Pieces).

Οι Velvet Revolver στα δικά μου αυτιά ηχούν ΦΡΕΣΚΟΙ. Δεν είναι αναμάσημα, δεν είναι κόπια και σίγουρα χρειάζονται τέτοιες μπάντες.

Προσωπικά βρήκα την παραγωγή του Libertad σούπερ, τα riff με κουνήσαν, τα refrain είναι σχεδόν όλα κολλητικά. Από το δυναμικό εναρκτήριο Let It Roll, στο κολλητικό Get Out The Door, από την κομματάρα She Buillds Quick Machines, στο γεμάτο feeling The Last Fight και από το Mary Mary στο καταπληκτικό κλείσιμο του Gravedancer.

Εγώ βρήκα όλα αυτά που ήθελα. Ωραία παραγωγή, δυνατές κιθάρες, ωραία refrain, solos, στίχους που κεντρίζουν το ενδιαφέρον και άλλα. Συν του από ότι διαβάζω θα βγει σε έκδοση με bonus dvd, όταν μπορέσω τη θεωρώ μια δεδομένη αγορά.

μα καλα μιλαμε εχω διαβασει τα οτι να ναι… πχ ο παραγωγος ειναι ενας οποιος να ναι μεχρι και το οτι “οκ τα παιδια βελτιωνοντε…” χαχα ειναι αστειο, τα ατομα δεν ειναι χθεσινα… και ο Weiland οσο και να μη σας αρεσει ειναι πολυ μεγαλο ονομα των 90s στην αμερικη και δεν ειναι καποιος τυχαιος αρα τα “οκ βελτιωθηκε καπως” ειναι ΑΣΤΕΙΑ… απλα πες δε το γουσταρω

επισης ο παραγωγος εχει δουλεψει ολους τους δισκους των STP εχει κανει την παραγωγη στο out of exile twn audioslave nomizw, me Pearl Jam kai polla onomata ola auta ta xronia, δε φυτρωσε χθες

ο δισκος ειναι φρεσκος και ακουγεται οπως πρεπει να ακουγεται το σκληρο ροκ εν ετη 2007… αμα ειστε των 80s απλα μην ασχοληστε ειναι εξω απτα νερα σας

Ο Weiland ακούγεται σαν τιμωρία.

[I] VELVET REVOLVER: Μειωμένες πωλήσεις το “Libertad” στις Η.Π.Α. σχετικά με το “Contraband”…
Ημερομηνία δημοσίευσης: 09/07/2007

Το νέο album των VELVET REVOLVER με τίτλο “Libertad” πούλησε την πρώτη εβδομάδα περίπου 100.000 κόπιες, τις μισές και παρακάτω σε σχέση με τις αντίστοιχες του “Contraband” album (256.000 κόπιες).[/I]

http://www.avopolis.gr/metal/news/default.asp?ID=5310

:-k :-k :-s

Είναι επειδή πήγαν να επιιστρέψουν το ροκ στο mainstream. :lol:

Συμφωνω με τα οσα ειπες περι καλιτεχνη!ΑΛλα να τονισω οτι δεν ειμουνα ποτε φαν ουτε των GUns ουτε των velvet revolver.Αλλα τα κομματια που γραφαν στους guns ειχαν μια δυναμικοτητα ενα νευρο ενω ο εν λογω δισκος ειναι ανευρος και δεν σου δημιουργει καποιο συνεσθημα να τα σπασεις!Κατα μεγαλο λογο ευθυνεται και η παραγωγη που οτι και να λες ειναι μαπα και τελειως μα τελειως μουντη(Και δεν το λεω μονο εγω αλλα το λενε και ατομα που ασχολουνται και με μουσικη τεχνολογια)Και δεν βοηθησε τον δισκο να ακουστει οπως θα επρεπε!Και οι συνθεσεις δεν ειναι αυτες που περιμενεις απο καποια μεγαλα ονοματα!Ο δισκος θα μπορουσε να ειναι καποιου μικρου συγκροτηματος!Εμενα προσωπικα αυτο μου εβγαλε!

sou akougete

Δεν είπα πουθενά ότι θέλω να τα σπάσω, τουλάχιστον όχι με την έννοια που συνηθίζεται να λέγεται…Δεν είναι Pantera, Sepultura ή κάτι τέτοιο.

Τα περί παραγωγής και μουσικής τεχνολογίας να μου επιτρέπψεις να σου πω ότι μου ακούγονται αστεία…Θες να σου παραθέσω μερικούς από τους δίσκους που έχει κάνει παραγωγή?

Core - Stone Temple Pilots (1992)
Vs. - Pearl Jam (1993)
Purple - Stone Temple Pilots (1994)
Vitalogy - Pearl Jam (1994)
Evil Empire - Rage Against the Machine (1996)
No Code - Pearl Jam (1996)
Yield - Pearl Jam (1998)
Significant Other - Limp Bizkit (1999)
No. 4 - Stone Temple Pilots (1999)
Issues - KoЯn (1999)
The Battle of Los Angeles - Rage Against the Machine (1999)
Conspiracy Of One - The Offspring (2000)
lovehatetragedy - Papa Roach (2002)
Devils and Dust - Bruce Springsteen (2005)
Revelations - Audioslave (2006)

για να μη λέμε και ότι θέλουμε…

δεν είμαι ο μεγλαύτερος οπαδός του Weiland και οι STP μου ήταν απλά συμπαθείς με κάποια πολύ καλά κομμάτια. Από εκεί και πέρα ο μηδενισμός της αξίας του είναι κάπως άδικως.

Τώρα όσον αφορά το μεγάλο και το μικρό όνομα μου είναι σχετικά. Τα τελευταία χρόνια πάρα πολλές κυκλοφορίες που με μαγεύουν προέρχονται από όχι απλά μικρά, αλλά ανύπαρκτα στη μουσική βιομηχανία ονόματα.

Επιμένω προς πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό σύγχρονο hard rock δίσκο, με πολλά δυνατά κομμάτια, 2-3 fillers αλλά στο σύνολό του πραγματικά πολύ αξιόλογο.

Δηλαδή ok, το refrain του Get Out The Door, το bridge στο Mary Mary, η διασκευή στο Can’t Get You Out Of My Head, το Gravedancer, το feeling στο Last Fight…

μόνο εγώ συγκινούμαι?
Τεσπα.

Εδώ, πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που του αρέσει το νέο Linkin Park και από αυτούς που θεωρούν ότι οι My Chemical Romance με το The Black Parade, έγραψαν ιστορία ένα από τα απόλυτα album στη σύγχρονη rock, που τα τελευταία χρόνια μπορεί να συγκριθεί μόνο με το American Idiot των Green Day.

Mε το νέο δίσκο του Ozzy - Black Rain, το νέο Velvet Revolver είναι η μεγάλυτερη απογοήτευση της χρονιάς για μένα.

Ανέμπνευστο, φωνητικά, riffs, solos, τα πάντα μου ακούγονται πως έγιναν απλά για να κυκλοφορισουν κατι.

[-X [-X