Velvet revolver

Πεστα!:thumbup:
Προσωπικα, ποτε δεν μ’αρεσε ο Weiland…Oυτε η φωνη του, ουτε η γενικη παρουσια του στη σκηνη, ουτε η συμπεριφορα του. Κι οσο κι αν χτυπιοταν με τη ντουντουκα on stage, δεν μου τραβουσε την προσοχη και το ενδιαφερον. Θεωρω οτι θα βρουν καποιον καλυτερο.Δεν ειναι και τοσο δυσκολο…

http://publish.vx.roo.com/heraldsun/videoplayer/?channel=Movies&clipId=924652&bt=NS&bp=WIN&bst=FF&biec=false

βρηκα αυτο στο φαν σαιτ φορουμ των ΣΤΠ. δε το ακουσα γιατι δεν ειχα ηχο αλλα αποτι διαβασα στο φορουμ ο σορουμ λεει οτι παραδεχεται οτι ο Σκοττ αποφασισε να φυγει λογω πιεσης για ΣΤΠ ριγιουνιον και οτι αμα τον πετυχει ο Σκοττ θαρχισει να τρεχει μιας και χει τον διπλασιο ογκο και τον αποκαλει σκινι λιτλ μαν. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

τρελο γελιο λεμε, καλα κι ο αλλος δε παει πισω, δε παιζει να μην απαντησει. Χλρ θα κανονισουν ξυλο!!! ακουω στοιχηματα. :lol: :lol: :lol:

παρεξηγισιαρικα πρεζακια. Τλκ εχουν δεν εχουν λεφτα ολα ιδια ειναι.

:lol3: :lol3: :lol3:

:stuck_out_tongue: :!: :-s

Where do we go now???:lol: :lol: :lol: #-o

Βαρεμαρααα ο slash…:stuck_out_tongue: #-o :lol:

προσφατα απεκτησα το libertad και μπορω να πω πως μου αρεσε πολυ. απο δω και περα θα του ακουω οταν θελω να φτιαξει καπως η διαθεση μου :stuck_out_tongue:

Αυτό το cd οσες φορες και να το ακουσω δε μου "μένει"κανενα τραγουδι:-k Με το που θα το βγαλω απ’το cd-player τα εχω ξεχασει τα τραγουδια:?

εχεις δικιο ολα τα κομματια ειναι πανω κατω σε ιδιο στυλακι αλλα δεν ξερω… εχει ενα party feeling και με ανεβαζει :lol:

8-Ιουλίου-2008 Βρέθηκε ο τραγουδιστής για τους Velvet Revolver?

Φήμες θέλουν τον Royston Langdon (πρώην τραγουδιστής των Spacehog) να είναι ο επόμενος τραγουδιστής των Velvet Revolver! Ο Royston ήταν παντρεμένος με την κόρη του Steven Tyler (τραγουδιστής των Aerosmith) Liv Tyler!

Οι φήμες θέλουν τον Royston να είναι μαζί με τους Velvet Revolver εδώ και κάποιες εβδομάδες.

www.gnr.gr

:-k:-k

…νομιζω χωρισε…

παντως λιγο που τον εχω ακουσει μπορω να πω οτι εχει ωραια και ενδιαφερων φωνη.

αν και δυσκολο, αν πιανει εστω και λιγο τις ικανοτητες του Σκοττ συνθετικα τοτε γιατι οχι μπορουμε να χουμε και ενα ενδιαφερον 3ο αλπουμ… μαρεσει που κανουν εναλλακτικες επιλογες, δεν το περιμενα

Πωωω,δλδ απο τις 8 ιουλιου που ειχα γραψει το ποστ οτι οι VR βρηκαν το νεο τους fronmant δεν υπαρχει καμια εξελιξη,ακομα ψαχνονται.:?

Και στην σελιδα τους εδω και 5 μηνες περιπου λεει" Νew VR soon",ναι ξερουμε απο τον Axl “soon is the word”.:stuck_out_tongue:
Εχεις κ τον slash να σου λεει οτι εμειναν χωρις δισκογραφικη γιατι χρωστουσαν λεφτα(ε ρε φτωχεια που επεσε) για να δεσει το γλυκο.

Ερωτημα,εχουν λογο υπαρξης οι VR ετσι οπως ειναι τωρα και κατω απο αυτες τις συνθηκες?Με εναν slash να ασχολειται μαλλον περισσοτερο με το σολο αλμπουμ του παρα με την μπαντα.:-s

Γιατι αργει τοσο μα τοσο πολυ η ανακοινωση του νεου frontman? Γιατι εχω την εντυπωση πως εχουν βαλει στην ακρη την μπαντα και ο καθενας ασχολειται με την παρτη του,βλεπε σλας που κανει σολο δισκο.

το ξεθαβω ενεκα της φημης για corey taylor…ειμαι ο μονος που ψιλοαπογοητευομαι;;; μου φαινεται οτι δεν ταιριαζει και πολυ η φωνη του με το ολο στυλ…

δεν ξερω αν θα ταιριαξει με το ολο στυλ της μπαντας,αυτο θα φανει στην πορεια,αλλα πιστευω πως live θα σπερνουν.αν τελικα αυτος ανακοινωθει,ελπιζω να μας ερθουν σε κανα σονισφηρ,καθως οι μνημες απο το προηγουμενο καλοκαιρι ειναι ακομα νωπες(τρομερος περφορμερ)και μαζι με σλας και νταφ θα γαμαει η ολη φαση.

Το κατα πόσο μπορεί να κολλάει ηχητικά ο Taylor με τους VR είναι ένα ζήτημα… αν και γενικά έχει δείξει ότι δεν είναι καθόλου μονοδιάστατος ως καλλιτέχνης, οπότε όλα είναι πιθανά. Το σίγουρο πάντως είναι ότι έχει φωνάρα και μπορεί να φέρει τα -περισσότερα τουλάχιστον- κομμάτια τους στα μέτρα του. Άσε που ο συγκεκριμένος θα κολλάει γάντι αν είναι να κάνουν κάτι πιο “ακραίο” ηχητικά, όπως έλεγε κάτι καιρούς πίσω ο Slash.

Το βασικό πρόβλημα αν τον κλείσουν είναι ότι προσωπικά θα περιμένω τεράστια πράγματα σε όλους τους τομείς, οπότε ίσως να απογοητευτώ ευκολότερα απ’ ότι αν έκλειναν κάποιον λιγότρερο γνωστό…

Ο Weiland λέει ότι παίζει να επανέλθει στη μπάντα. Μακάρι. Γιατί μου άρεσαν πολύ σα σύνολο.

Bump χωρις να εχω διαβασει το thread…μια ερωτηση μονο…ειμαι ο μονος που πιστευει οτι με τον Βach η με εναν τραγουδιστη σαν τον Βach αυτη η μπαντα θα μπορουσε να κανει πολυ μεγαλα πραγματα?

Και απ’ οτι εχω διαβασει, ο Βach ηταν αναμεσα σ’ αυτους που εκαναν οντισιον λιγο μετα τη δημιουργια της μπαντας αλλα οι υπολοιποι κατεληξαν τον Weiland, ο οποιος για μενα ειναι ενας απο τους πιο αδιαφορους frontmen στην ιστορια…πιστευω οτι με την εκρηξη που γινεται στο hard rock τα τελευταια χρονια ειδικα στη Σουηδια, μπορουν να βρουν θεϊκους τραγουδιστες και να γινουν μεγαλη μπαντα γιατι οι δυο δισκοι τους δεν με αφησαν και με το στομα ανοιχτο, οπως θα περιμενα απο τοσο γνωστους μουσικους…ισως να φταιει οτι δεν πολυταιριαζει ο βλακας ο Weiland στο ολο στιλ…

μερικα χρονια πριν
http://www.rocking.gr/reviews/album/Velvet_Revolver_-_Libertad/1405/

Λοιπον…δεν ξερω αν εχεις γραψει εσυ το review, αλλα διαφωνω στην πλειοψηφεια αυτων που γραφονται για τον Weiland. Το μονο που συμφωνω 100% ειναι το σημειο που γινεται κριτικοι στους στιχους που ουτε λιγο ουτε πολυ ΟΝΤΩΣ οι στιχοι στο δισκο ειναι μαπα και εμμεσως πλην σαφω ο reviewer παραδεχεται οτι ο Weiland δεν το πολυεχει συνθετικα. Τωρα, μαλλον αυτο το

Δείχνει πολλά περισσότερα στοιχεία από ό,τι στον προκάτοχο του “Libertad”, έχει μαγκιά, έχει πάθος, έχει στυλ… και ξεχωρίζει. Χίλιες φορές αυτός παρά κανένας ξεχασμένος ποζεράς των '80s

εγω προσωπικα δεν το βλεπω πουθενα στο δισκο απο τον Weiland. Iσα ισα οι ερμηνειες του μου φαινονται αρκετα “οριζοντιες” και “ψευτομαγκικες” ενω μαλλον αυτο το στιλ που εχει (γιατι ολοι μας, εγω, εσυ, ο Weiland, o Mustaine, εχουμε ενα στιλ οποιο κι αν ειναι αυτο), μαλλον δεν ειναι κοντα με το δικο μου στιλ αρα λογικο να μην μ’ αρεσει. Τελος, θεωρω οτι σε περιπτωσεις η κριτικη φασκει και αντιφασκει. Ενδεικτικα δυο quotes:

[B]ο Slash ακούγεται πιο απελευθερωμένος από ποτέ[/B], το rhythm section τσακίζει, ενώ ο Weiland αποστομώνει τους απανταχού επικριτές του:

Και λιγο παρακατω:

Στιχουργικά ο Weiland έχει αναλάβει όλους τους στίχους, οι οποίοι ανακυκλώνονται στα ίδια cliché και καταντάνε κουραστικοί από ένα σημείο και μετά, [B]μη δίνοντας χώρο και στους υπολοίπους[/B], που στο παρελθόν είχαν γράψει κομμάτια το οποία ο Weiland ούτε στο όνειρο του δεν είχε δει.

Δεν ξερω αν η δευτερη παραθεση μιλαει αποκλειστικα για τους στιχους και εννοει οτι θα επρεπε να εχε δοθει στους υπολοιπους χωρος για στιχους αλλα τελικα ειναι πιο απελευθερωμενοι οι υπολοιποι VR η οχι?

Ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις βεβαια, μην παρεξηγηθεις εσυ η οποιος συντακτης εχει γραψει την κριτικη, εδω περα ειμαστε για να συζητησουμε. Καλως η κακως, η αποψη μου ειναι οτι με εναν τραγουδιστη με κλασικο 80s hard rock υφος στη φωνη και αναλογη φιλοσοφια (και ναι ο Bach ειναι ενα απο τα πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα) στον τροπο συνθεσης, αυτη η μπαντα θα μπορουσε να εχει πετυχει πολλα περισσοτερα, γιατι απ’ οτι φαινεται οι πλατινες του “Contraband” ηταν μαλλον πιο πολυ αποτελεσμα των ονοματων που εγραφε το οπισθοφυλλο παρα της μουσικης.

Αnyway, δεν θεωρω τους VR κακη μπαντα, προς Lemmy Kilmister, αλλα πιστευω οτι αν αλλαξουν καποια πραγματα στη φιλοσοφια τους, η αν ειχαν ξεκινησει σαν μπαντα αλλιως, σημερα θα μιλαγαμε για ενα απο τα καλυτερα hard rock groups των τελευταιων 20 χρονων…

Θα ήταν μια από τα ίδια με τον Bach, που έχει να γράψει φωνητική γραμμή της προκοπής από το τελευταίο άλμπουμ που έκανε με τους Skid Row.

Ο Weiland δε τους βγήκε γιατί είναι βλάκας και δεν ήξερε να διαχειριστει το όλο θέμα, ειδικά τις εξαρτήσεις του. Οι VR ήθελαν μετά την απομάκρυνση του, τον Myles Kennedy ο οποίος αρνήθηκε λόγω Alter Bridge και δέχτηκε να γινει frontman του Slash.

Καλώς δοκιμάζουν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα και καλώς απέκλεισαν τον Corey Taylor παρά το ότι πρόκειται για έναν από τους κορυφαίους τραγουδιστές σήμερα.

Χρειάζονται κάτι το διαφορετικό, ίσως κάποιον πιο “άσημο”, από τα πάμπολλα ταλέντα που υπάρχουν στην Αμερική αυτή τη στιγμή.

Και φυσικά το “Contraband” εξακολουθεί να είναι μεγάλη δισκάρα, όπως και το “Audioslave”, καθώς γίνονται πολλοί παραλληλισμοί ανάμεσα στις δύο μπάντες.