Τα vista φταίνε!

Δεν συμβαίνει πάντα. Αλλά συμβαίνει. Εδώ το πιο άκυρο παράδειγμα που μου χει τύχει. Σε φίλο κλείδωσαν το Office 2007 μετά από ατυχές update. Οπότε φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Ε καλά τώρα, όταν το κάνεις το έγκλημα μετά δε γυρνάς πίσω… :wink:
Ήθελε και update ο αχόρταγος!

λεβέντες για τα updates ούτε λόγος… άμα το pc σου είναι στα καλά του γιατί να το ρισκάρεις με τα κωλοupdates της μς?
π.χ. πισι κολλάει (με bsod και λοιπά)… τσούρμο από καλά παιδιά στο internet αποκαλύπτουν ότι φταίει ένα από τα updates που ανέβασαν τα σαίνια της μς καταλάθος corrupted για λίγο κ απλά εγώ έτυχε να συναντήσω ένα από τα χιλιάδες που έκαναν απντειτ τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή t (όχι το δικό μου… απλά εγώ είμαι ο μλκ που φωνάζουν όλοι άμα πάει κάτι στραβά :blow: )…
Ένα σας λέω, έχετε ξανα-απεγκαταστήσει “hotfix” (και καλά) από το recovery console της ms #-o ?
το κακό μου είναι που δεν έχω συνηθήσει τα linux [-X

Εβαλα στο καινουριο πισι vista,για να τα δοκιμασω κανα μηνα.Αν και φαινεται το testing θα τελειωσει απροσμενως πιο γρηγορα:lol: :lol:

Α ρε Crysis:p

Δε μου λέτε, αν φορτώσω στο λαπτοπ και λίνουξ, και το έχω με δύο λειτουργικά, χάνω την εγγύηση ή όχι??

Λογικά όχι. Τώρα αν οι όροι λένε κάτι αντίθετο… Κοίταξε το να είσαι σίγουρος. :wink:

φυσικα και οχι…αυτο εχω κανει κι εγω…στην αναγκη ρε παιδι μου αμα σου παθει κατι,με πολυ ευκολο τροπο σβηνεις το παρτισιον των λινουξ…
και για να μην μπλεξεις οσο αφορα τα Fn κουμπια που εχουν τα λαπτοπ, και πολλα αλλα βαλε ubuntu…θα εντυποσιαστεις με το ποσο συμβατο ειναι…
και οτι απορια εχεις(αν εχεις)ρωτα…

Ναι, το ubundu εκτός από αυτό τρέχει και από cd. Το έχω δοκιμάσει και δούλευε μια χαρά.

Πρόσφατα πήγα laptop Toshiba σε αντιπροσωπεία και αν και εξεπλάγησαν (?) που είχα και kubuntu, η εγγύηση ίσχυσε μια χαρά.

Οσοι υπολογιστες (φορητοι/σταθεροι) ερχονται με πρεγκατεστημενα τα OEM Windows (any version) ειναι δεμενοι με το EULA (end user licence agreement) το συμφωνητικο δηλαδη, μεταξυ τελικου χρηστη και Microsoft…

για να μην πολυλογω, το eula στα προεγκατεστημενα win περιεχει εναν ορο που περιοριζει τον υπολογιστη σε ενα και μονο ενα λειτουργικο συστημα, αυτο που ηρθε πακετο μαζι του. οποιο αλλο λειτουργικο, ακομα και αλλη αυθεντικη εκδοση win παραβιαζει τους ορους και το pc βγαινει εκτος εγγυησης.

αυτα ισχυουν κανονικα…

στην πραξη, ειναι αναλογα με την εταιρια που θα πεσεις. η ΗΡ για παραδειγμα δεν δεχοταν 2 λαπτοπ για επισκευη, επειδη και τα 2 ετρεχαν linux, το ενα dual boot και το αλλο μονο linux. Η τοσιμπα οπως ετυχε στον kourou, δεν ειχε προβλημα…

αυτο που με ενοχλει ειναι πως στην ελλαδα δεν ισχυει οτι και στις υπολοιπες χωρες. αν αγορασω λατοπ πχ απο αγγλια, μπορω να ζητησω να αφαιρεθουν τα windows, να παραδωσω cd και αυτοκολλητο με το licence key, και να παρω τη διαφορα των 100 λιρων που κοστιζουν τα windows oem. εδω…τρεχα γυρευε…αν το πεις θα σε κοροιδευουν για καμια εβδομαδα οι πωλητες…και η microsoft hellas κωφευει…

ok…αλλα πολυ ευκολα τοτε δε μπορεις πριν το πας για φτιαξιμο,να σβησεις το παρτισιον με το λινουξ???

Το θέμα είναι ότι μπορεί ήδη να έχει γίνει η ζημιά και να μη μπορείς να το βγάλεις :stuck_out_tongue:

Θανατοοοοοος!!! 5 μπλέ οθόνες σήμερα…νέα ρεκόρ… αρέ MS…:!:

Μπλε οθόνη? Στα χιπι? Δεν υπάρχει αυτό!

Vista:wink:

ΑΑΑ! Επέστρεψαν τα παλιά έθιμα ε? directx 10 δεν θέλατε? Πάρτε και μπλεδάκι… :lol:

ναι ειναι και αυτο…δικιο εχεις…αστα να πανε ειναι οι τυποι παντως…

Αντε βγηκε το service pack 1 για τα βιστα.Το ελληνικο θα ναι ετοιμο το μαιο.

αποτι διαβασα μεχρι τωρα δεν εκαναν πολλες αλλαγες.Οι αντιγραφες αρχειων μες το πισι θα γινονται πιο γρηγορα κατα 25% και o explorer γενικα θα ναι πιο γρηγορος στο browsing.Πιστευω αυτες ειναι οι βασικοτερες αλλαγες.Τα υπολοιπα ειναι κατι ψιλουδια…

αντε να δουμε…

μην περιμενετε και πολλα παντως…
http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2065219&postcount=1