Τι ακούτε τώρα Vol. 666


Για κομματια σαν αυτο,αγαπησαμε αυτη τη μουσικη…
4 Likes

Το μεταλ :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:;

2 Likes

Ελαχιστοι αρχισαν καρφι με μεταλ…:smiley:

1 Like

Συνεχιζω σε κλασικους ρυθμους !
4 Likes

Τι φωνάρα! Διάλεγε άριστα ο “Μαυροπερισσότερος”.

1 Like

Φωναρα τεραστια ο Bonnet,σκεψου ομως πχ να ζουσαμε τοτε και να ακουγαμε αυτο μετα το Long Live Rock N Roll…απο τη μια ακρη στην αλλη ο πουστης ο Blackmore :smiley:

1 Like

Φυσικά κι έχεις δίκιο. Εμείς γράφουμε ό,τι γράφουμε και κρίνουμε με την ασφάλεια των σχεδόν 40 ετών που έχουν μεσολαβήσει. Η ιστορία πάντως (όπως την διαβάζω εγώ), τον δικαιώνει τον τρελάρα (αναφορικά με αυτήν τη μεταστροφή).

Θολωμένος, στριφνός, “κολλημένος”, μεγαλοφυής.

Μου θύμισες και αυτό που είχα χροοοοοοοοοοόνια να το ακούσω.

1 Like


Deathspell Omega - The Furnaces of Palingenesia

1 Like
5 Likes
1 Like
7 Likes
2 Likes

Για όσους δεν ικανοποιούνται με τις ρετρό απομιμήσεις των τιμημένων 70’s, υπάρχουν δίσκοι όπως το παρακάτω μνημείο

Το εν λόγω ντεμπούτο album του ομώνυμου γερμανικού συγκροτήματος (που είχε Άγγλο τραγουδιστή, τον John Lawton, γνωστό από την μετέπειτα θητεία του στους Uriah Heep), κυκλοφόρησε στα τέλη του 1970 και, στο πνεύμα της ανοικτής σε πειραματισμούς εκείνης εποχής, εδώ ανιχνεύονται στοιχεία πρώιμου metal που φτάνουν στις παρυφές του doom,με διακριτές krautrock και progressive επιρροές.

Όσοι σπεύσουν να επισημάνουν τις ομοιότητες με Sabbath και Purple ας τσεκάρουν ξανά την ημερομηνία στο εξώφυλλο, ενώ αναφορικά με το “Ride the Sky”, ας σημειώσουμε ότι το “Led Zeppelin ΙΙΙ”, είχε κυκλοφορήσει μόλις έναν μήνα πριν!
Επίσης, οι Lucifer’s Friend θα σας θυμίσουνε πολύ τους συμπατριώτες τους Scorpions στο υπέροχο “Lonesome Crow”… αλλά για μισό λεπτό…

4 Likes


Enthroned - Cold Black Suns

Ίσως το καλύτερο του δίσκου. Αυτό το τόσο απλό riff στην μέση με τα πλήκτρα, μου σηκώνει την τρίχα κάγκελο. Τον προτιμώ σαν σύνολο από το Renewal.

5 Likes

Ρε, ωραίο!

2 Likes

Red River Dialect - Abundance Welcoming Ghosts (2019)

Ο νέος τους δίσκος, μου άρεσε πολύ, αλλά δεν με συγκλόνισε.

Το συγκεκριμένο τραγούδι όμως, παίζει να είναι ένα από τα καλύτερα που άκουσα για φέτος, με έχει στοιχειώσει, τόσο που αναμενόμενο ήταν να καταλήξει στην μηνιαία μας playlist αν και απορώ που δεν ακούγανε όλοι μόνο αυτό.

Ναι, τόσο πολύ μου άρεσε. My heroes, they all died so long ago. Εκτός από τους Borknagar και μερικούς ακόμη.

2 Likes