WASP Live In Greece 26\27 Οκτωβρη

καλα τα εσπασαν οι WASP!!!..ηταν τρομερο που παιξαν ολο το αλμπουμ κ η ταινια απο πισω σουπερ!
ολα τελεια βασικα εκτος απο το οτι περιμενα περισσοτερο πανικο!

Αυτή την ταινία δεν μπορούμε να την βρούμε κάπου ???
όσο την έβλεπα και σε συνδυασμό με τη μουσική :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :ok: :naughty: :drunk: :thumbup:

πάντως σε σχέση με πέρσι που είχα πάει έγινε πολύ περισσότερος χαμός 8) 8)

Mερικά απόσπάσματα της ταινίας υπάρχουν σε 1-2 κλιπ που είχαν βγει το 92 από το album (Arena Of Pleasure, The Idol)

Ίσως το ότι δεν ήθελαν κάμερες κ κινητά να σημαίνει ότι έτοιμάζουν κανα dvd. Who knows…

δηλαδη τα προηχογραφημενα μονο εγω τα πηρα χαμπαρι???
το crimson idol γαμησε και ναι το αγαπαμε ολοι αλλα…ο blackie μετα τα μισα ακουγοταν με δυσκολια…
τεσπα μπορει εγω να μαι περιεργος αλλα μια απ τα ιδια με την αλλη φορα (2004) απλα με γαμηστερο setlist…
αυτα…

Προηχογραφημενα μερη υπηρχαν στανταρ σε πληκτρα και backing vocals… Οτι επαιζε ο Blackie ηταν καθαρο και live… Εφφε μπορει να ειχε στη φωνη, οπως το να συνεχιζει ακομα και οταν δεν ηταν πανω στο μικροφωνο, αλλα μεχρι εκει… Τα κιθαριστικα του μερη ηταν ζωντανα… Η αληθεια ειναι οτι ο Blackie στα μισα του Crimson Idol δεν ακουγοταν, τουλαχιστον μπροστα, πισω δεν ξερω τι γινοταν… Παντως δεν ειδα και πολλους να παραπονιουνται…

ωραια ηταν!!!
το show πολυ εξυπνα ηταν χωρισμενα σε δυο μερη, το πρωτο που ηταν η παρασταση “The crimson idol”, και στο δευτερο που ηταν ενα ωραιο heavy metal show. δεν θελω να ψυρισω τα πραγματα γι αυτο δεν θα κανω σχολια για την αποδοση του blackie,
σημασια εχει οτι ολοι περασαν καλα και τιποτα αλλο!!
[SIZE=“4”]i know it’s only rock 'n roll but i like it!!![/SIZE]

p.s. χαρηκα που επισης γνωρισα και πολλα παιδια απο δω και τα ειπαμε.

p.s. η συζητηση που εγινε για ac dc πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει στο αναλογο topic, γιατι θελω γνωμη crabsody πανω στο θεμα!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Guys είδατε οτι οι W.A.S.P. γ@μ@ν ακόμα…Ο δισκος και τα δυο live τους σε Αθήνα και Θεσ/νίκη το επιβαιβεώνουν…Οσοι δεν πήγαν γιατί ελέγαν οτι θα ηταν για τον πυτσ καλα να πάθουν…

Y.Γ O Doug κορυφαίος!!!

Thanxxx

Ωρα να γραψω κι εγω δυο λογακια για τη χθεσινη συναυλια…2η φορα WASP μεσα σε 2 χρονια…Χτες μας αποζημιωσαν και με το παραπνω για την περσινη μετρια εμφανιση τους…Στην αρχη ειχα ενδοιασμους για το αν θα παω αλλα και μονο η φραση ‘‘The Crimson Idol Tour’’ εβαλε το χερι μου στην τσεπη…

Ο Blackie εκπληκτικος για μια ακομη φορα…Ειχε το συναισθημα,την κινηση,την φωνη και την εμφανιση ενος ανθρωπου που κυριαρχει χρονια στη heavy metal σκηνη…και ετσι πρεπει…Αποκοσμος αλλα και χαρακτηριστικος,μοναδικος αλλα και συναισθηματικος,αφηγηματικος αλλα και ξεσηκωτικος στο 1ο μερος…Απεδωσε ολο το Crimson Idol καταπληκτικα και του αξιζαν πολλα χειροκροτηματα…

Μετα απο ενα 10λεπτο διαλειμμα επανηλθαν για ενα set 6 κομματιων…περιττο να πω οτι στο 2ο μερος καταλαβα οτι ειχα σπαταλησει σχεδον ολη την ενεργεια μου στο 1ο και το σβερκο μου ποναγε αφανταστα…Αλλα οχι δεν το αφησα ετσι…χτυπηθηκα και ας ειμαι σημερα χαλια…Χαλαλι…
Setlist ιδιο με της Θεσ/νικης…
Ηχος αρκετα καλος…τουλαχιστον οχι οπως περισυ…

Συνοπτικα θελω να πω οτι απλα γαμησαν,τα εσπασαν και εκαναν ενα απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο live τους στην Ελλαδα…Η φραση ‘‘We’ll see you next year’’ στο τελος τα ειπε ολα…

'CAUSE I’M A WILD CHILD BABY…!!!

ας πω κι εγω τη γνωμη μου.

βασικα ηταν (για μενα τουλαχιστον) η καλυτερη εμφανιση τους στην αθηνα.

λοιπον. για τα προηχογραφημενα που λενε ολοι: ειχαν προηχογραφησει τα backing vocals και τα πληκτρα. αυτο για τα tom που λεει ο βασιλης δε ξερω προσωπικα κατα ποσο ισχυει.

οτι τραγουδαγε ο blackie ηταν ομως the real deal. αποδειξη: με το που τελειωνει το πρωτο μερος του λαιβ, ηταν τοσο λαχανιασμενος, που τον ακουγαμε στο δευτερο σκαλοπατι. χλωμο να τα ειχαν προηχογραφησει κι αυτα. βασικα εντελως απιθανο. εισαι σιγουρος οτι δεν ειχες προσεξει καποια backing vocals;

στο κατω κατω, μπορουσαν να αποδωσουν επι σκηνης διαφορετικα το Crimson Idol; ειναι λιγο δυσκολο για τον μπλακι να κανει και τα backing του εαυτου του.

μπα, ο Rychehead το ανεφερε επειδη ξερει πως ειναι το αγαπημενο μου Wasp κομματι. τι να κανουμε ρε κωστα. τουλαχιστον το εβαλε μετα ο Μανιμαλ στο Wizard. έχουν γνωση οι φύλακες. :wink:

γενικα συμφωνω για το κατα ποσο εσπειρε το λαιβ. νταξ, i am one και hold on to my heart ρε. ενοιωσα ξανα 18 χρονων με το τελευταιο.

Αυτο για τα tom που ανεφερα δεν ειναι σταντε, απλα ισως να ειχανε κι εκει, ισως, αν και δεν νομιζω οτι υπηρχε λογος… Απλα το αναφεραμε χθες με τον Maiden1979…

Προηχογραφημένα φωνητικά και ο Blackie να …συμπληρώνει από πάνω.

Έτσι Έτσι… το απόλυτο Live.

Θέλω να πω κάτι σχετικά με το θέμα της ψυχρότητας του Blackie…Καταρχήν δε θεώρησα σε καμία φάση ότι είναι ψυχρός…μου άρεσε που δεν μιλούσε καθόλου κατά τη διάρκεια του crimson idol γιατί ό,τι υπήρχε να “ειπωθεί” και να περάσει στο κοινό,πραγματοποιήθηκε μέσω της μουσικής πρωτίστως και του video wall δευτερευόντως.Το crimson idol είναι πολύ δυνατό album για όλους μας,πόσω μάλλον για τον Blackie.Aν είχε επικοινωνία με το κοινό θα έκοβε το συναίσθημα και την ατμόσφαιρα στα δυο…
Δε με χάλασε τπτ γενικά…
Πέρα από αυτό ψιλοκοιτούσα γενικά μήπως δω πολλά άτομα μαζεμένα για να έρθω να κάνουμε παρέα:) αλλά ντρεπόμουν…γιατί φανταστείτε να μην είσασταν εσείς…μπρρρρρρρρρρρρ
Τέλος από τα live καταλαβαίνω ότι έχω γεράσει…γιατί μετά δε μπορώ να σούρω τα πόδια μου και η επόμενη μέρα ΠΑΝΤΑ με εκδικείται αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ ο αυχένας μου…

:ban: :please:

Οσο για τη ψυχροτητα, σιγουρα ητανε στα θετικα… Ειχε συναισθημα η συναυλια, φανηκε αυτο…

Θα πει κάποιος καθαρά σε μας που δεν ήμασταν αν η συναυλία ήταν “απάτη” ή όχι;

Το πρωτο μερος ειχε προηχογραφημενα μερη, αλλα λογω του περιεχομενου του, και καθαρο playback να ηταν, δεν σε ενδιεφερε… Η ταινια μονο και μονο κερδιζε τη προσοχη σου… Στο δευτερο μερος τα παντα ηταν ζωντανα, ακομα και τα backing vocals…

Προσωπικα, απατη δεν τη λεω σε καμια περιπτωση… Μικροτσατσιες μπορεις να πεις…:stuck_out_tongue:

Εννοεί αν είχε κόσμο ρε. #-o

Όχι ρε, για αυτό που μου απάντησε ρώτησα! 8)

Ok. :oops:

Κατσε ρε συ, αν ειναι ετσι καθεσαι σπιτι, βαζεις το cd, βαζεις και την ταινια να παιζει και δεν σκας και 30 ευρω. Το θεμα ειναι να δεις μια μπαντα να παιζει live. Προσωπικα προτιμω το live να ειναι 100% κι ας λειπουν καποια μερη απο το cd. Νταξει, αμα μιλαμε για backing vocals ΟΚ, αλλα αν μιλαμε για lead vocals, ε ειναι ψιλοαπατη…

κοιτα κωστη, αν ηθελες να δεις λαιβ με την πληρη εννοια του ορου ισως ψιλοξενερωνες. η ιδεα ηταν να κανουν την πληρη αναπαρασταση του crimson idol, και αυτο ειναι ανεφικτο διχως καποια προηχογραφημενα.

διχως να θελω να γινει παρεξηγηση, οσοι γκρινιαζουν για τα backing vocals θα ηθελα να μου αναφερουν εναν τροπο με τον οποιο θα μπορουσε να αποδωθει ο δισκος τοσο τελεια. μη το ψαχνετε, δεν υπαρχει. ο ανθρωπος δεν εχει δυο λαρυγγια, και οταν τελειωσε και το τελευταιο κομματι φανηκε οτι του χε βγει η πιστη στα ‘‘κυριως’’ φωνητικα, αρα αυτα ηταν οκ. τωρα που το σκεφτομαι, ισως επιτηδες δεν ηταν τοσο κινητικος, ωστε να μην εχει προβλημα με τα φωνητικα. το να το παρεις μια ωρα σερι ειναι λιγο ζορι. ειδικα στην ηλικια του.

καταλαβαινω παντως οσους ξενερωσαν και δε τους αδικω. εγω π.χ. που μπηκα στο πνευμα του δισκου γουσταρα τρελα. και εδω που τα λεμε αν δεν ειχε προηχογραφημενα, οι περισσοτεροι θα γκρινιαζαν επειδη δε θα ειχε αποδωθει σωστα :!:

οχι. τα lead vox πιστευω ηταν οντως live.