WASP Live In Greece 26\27 Οκτωβρη

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

Κ Λ Α Σ Ι Κ Η Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Η καθυστερηση, οι πορτες ανοιξαν μια ωρα πιο μετα απο την αναγραφομενη… Μπαινουμε μεσα, μας φλωμονουνε στους Metallica:p Oλο το Black Album ακουσαμε…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Τεσπα, βγαινουν οι WASP, ξεκινωντας το πρωτο μερος της εμφανισης τους, παιζοντας το Crimson Idol ολοκληρο, απο την αρχη μεχρι το τελος… Ημουνα πολυ μπροστα οπου το μικρωφωνο του Blackie δεν ακουγοταν… Προηχογραφημενα μερη στα πισω φωνητικα, οπου υπηρχαν πληκτρα, αντε και σε κανα γυρισμα στα tom… Ο Blackie πολυ ψυχρος, καμια επαφη με το κοινο, ενω στα θετικα ειναι οτι δεν προλογιζε το επομενο κομματι… Τα παιζανε κατευθειαν… Στο background επαιζε η ταινια η οποια ηταν καταπληκτικη, και πολλες φορες εβλεπα τον Blackie να γυριζει την πλατη στο κοινο και να χαζευει το videowall… Εβλεπε τη ζωη του περασμενη σε εικονα, αλλα και σε ηχο, πολυ απομακρος… Το The Idol ολα τα λεφτα…8) Στα συν επισης, στο τελευταιο κομματι του του Crimson Idol, το The Great Misconceptions Of Me, οπου ο Jonathan κρεμιεται, και οταν πεφτει κατω παιρνει μορφη εσταυρωμενου και τοτε εμφανιζεται το εξωφυλλο του Crimson Idol με την επιγραφη "Jonathan Still Lives Here

Tυχεροι που το ζησαμε αυτο…

Ενα 10λεπτο διαλειμμα και η μπαντα παλι πισω… Με περισσοτερο κεφι και ενεργεια αυτη τη φορα, παιξαν το ιδιο σετλιστ με αυτο της Θεσσαλονικης… Ο Blackie σε διαρκη επικοινωνια με το κοινο, πραγματικος γιγαντας ο πουστης… :stuck_out_tongue:

Κορυφαιες στιγμες του λαιβ ολοκληρου ηταν τα Wild Child, Blind In Texas και Wanna Be Somebody… Στο τελευταιο αυτο κομματι, ειχαμε ανοιξει στη μεση του Gagarin ενα τεραστιο κυκλο και ειχαμε παρει θεσεις μαχης… Ερχεται πανω μας ο Blackie γελωντας και κανει “what are you waiting for?” E, σκανε τα δεκατατεταρτα στο ταμπουρο και εγινε σφαγη απο κατω!!!8) 8) 8)

Κλεινω με τη τελευταια φραση του αρχηγου: “We’ll see you next year”

Μεχρι τοτε, Long Live The King Of Mercy…

Ακριβώς συμφωνώ και επαυξάνω αλλά του χρόνου να μαζευτούμε να πάτε παιδιά
Μάλλον μεγάλωσα και δεν είμαι για τέτοια με πονάει η πλάτη μου η μέση μου τα πόδια μου συν ότι έβαλα κάτι μπότες που με σφίγγανε οι άτιμες
Τέσπα ας μην είμαι γκρινιάρα καλά περάσαμε και χαλάλι το τριαντάρι το αξίζαν ειλικρινά…

Headbanging μεχρι θανατου ετσι, ξερει ο guardian_of_the_blind…8)

Για κανα μηνα τα αυχενικα…

\m/

Τώρα μόλις είδα οτι πονάνε μέσες ποδάρια αυχένες και σε άλλους νεότερους άρα δεν γέρασα

thnx paidia gia ta comments. apo deutera erxontai edo pano, stas agglias.

parte kai auto basika

www.waspontour.com

photos paizoun? :stuck_out_tongue:

φοβερη συναυλια παιδια.πρωτη φορα τους ειδα,αλλα απο οτι καταλαβα και απο αλλα σχολια παιζει να τανε η καλυτερη τους!!!
οντως το βιντεο ηταν καταπληκτικο.και μεγαλη η οθονη.και πολυ ωραιο το γεγονος που ορισμενες φορες τα λογια του τραγουδιου συμπεφτανε με τα λογια των χαρακτηρων στην ταινια!!!

καποια σχολια

ανακοινωσεις απο την διοργανωτρια εταιρεια να μην καπνιζουμε,και ενα απο τα παληκαρια της μπαρας μπροστα,καπνιζε κατα την ολη διαρκεια του λαιβ!!!

ελεος για τα προηχογραφημενα σημεια!!!περιμενε κανεις κανα πληκτρα και καμια γκομενα να κανει backing vocals???

οσοι σχολιαζουν την ψυχροτητα του blackie στο πρωτο μερος,ελπιζω να το κανουν σαν παρατηρηση και οχι σαν παραπονο!!την απαντηση την εχει δωσει σε προηγουμενο ποστ ο maiden1979!!!

μεσα στο λαιβ πρεπει να βρισκονταν περιπου 3 γενιες!! :slight_smile: :smiley:
το δυστυχες ειναι οτι η νεωτερη απο ολες,πολυ φρου φρου και αρωμα μου φανηκε.
δεν ξερω,αλλα περιμενα σε ενα τετοιο λαιβ,μιας μεγαλης 80’ς μπαντας,και στις συγκεκριμενες περιστασεις, να γινει πανικος.
ελπιζω να ναι η εντυπωση μου,αλλα θυμαμαι κατι λαιβ της περασμενης δεκαετιας να γινεται πραγματικα της ποπης.

που ναι οι αναπτηρες στις μπαλαντες???καμια δεκαρια μετρησα μοναχα!!!
αχ αχ αχ
αφου δεν χρησιμοποιησανε τα φλας των κινητων,παλι καλα…!!!

LONG LIVE THE KING OF MERCY!!!

ΥΓ : το τελευταιο wasp ειναι φοβερη δισκαρα!!! :slight_smile:

αργησες να μπεις!!!πριν το μπλακ αλμπουμ επαιζε rainbow!!! :slight_smile:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο BLACKIE PLAYBACK ΣΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ!!!ΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ PLAYBACK K AYTA…ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο BLACKIE EΣΚΥΨΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΓΕ ΑΚΟΜΑ…

Ηταν πραγματικα μοναδικη η χθεσινη συναυλια!!Οταν ακους ζωντανα εναν απο τους καλυτερους δισκους στο Μεταλ δεν μπορεις παρα να υποκλιθεις…Το βιντεο που επαιζε απο πισω ηταν πραγματικα ολα τα λεφτα…και δεν κρυβω οτι ανατριχιασα ειδικα στα σημεια προς το τελος οπου κορυφωθηκε η αγωνια!
Η μπαντα ηταν σε φορμα…ο Blackie πολυ σοβαρος οπως και αρμοζε οταν τραγουδας το μεγαλυτερο πονημα σου!
Υπαρχουν ενστασεις και σιγουρα αρκετες…σιγουρα υπηρχαν προηχογραφημενα μερη 100%…δυστηχως αυτο ηταν εμφανες στα φωνητικα του Blackie αλλα και στα δευτερα που εκαναν οι αλλοι!Οταν ο Blackie απομακρυνοταν απο το μικροφωνο πχ για να τραγουδησει το κοινο…η φωνη του ακουγοταν ενω τραγουδουσαν οι αλλοι τα δευτερα…

Προσωπικα τους απολαυσα και ευχαριστηθηκα ειδικα το σετ μεχρι που τελειωσε το Crimson Idol…περα απο εκει…τα συγκεκριμενα all time classic κομματια ηταν σχετικα καλες επιλογες!!

O ηχος πως ηταν?Περσι που τους ειχα δει ηταν τοσο δυνατα που ηταν ενοχλητικος.Και φυσικα δεν ακουγα τπτ αλλο εκτος απο μπασο-τυμπανο.
Και επισης στεναχωρηθηκα που δεν ειχαν παιξει το f**k like a beast!Φετος το επαιξαν?
Παντως αυτο με το playback νομιζω το ειχα παρατηρησει και περσι.

Aς πω και εγώ τις εντυπώσεις μου.
Πρώτον το παρακάνανε όσον αφορά την ώρα Έναρξης. 19:30 κ καλά άνοιγαν οι Πόρτες, 20:15 άνοιξαν, και περιμέναμε μέχρι τις 9:30 να ξεκινήσει η συναυλία. Ο DJ ήταν άθλιος. Όλο το black album με τη σειρά έβαλε. ΕΛΕΟΣ

Το Crimson Idol είναι με διαφορά το κορυφαίο album από W.A.S.P. χαλαρά ένα από τα κορυφαία μέταλ album όλων των εποχών. Είναι μοναδική εμπειρία να το ακούσεις ολόκληρο με τη σειρά. Ούτε όταν βγήκε και έκαναν tour δεν παίχτηκε ολόκληρο. Ο ήχος στο arena of pleasure ξαφνικά δυνάμωσε πάρα πολύ. Εκεί που ακούγονταν όλα όπως έπρεπε, ξαφνικά η μουσική ξεπέρασε τα φωνητικά, αυτό που φοβόμουν ότι θα γινόταν δηλαδή. Η ταινία που έπαιζε από πίσω τα σπασε. Ταίριαζε απόλυτα για φόντο σε αυτό που έπαιζε η μπάντα. Ο Blackie πολύ σοβαρός, όπως έπρεπε πιστεύω όταν ερμηνεύεις κάτι σαν το concept του crimson idol. Δεν θα τον έλεγα άκεφο ή ανέκφραστο όπως τον χαρακτήρισαν κάποιοι. Ήταν ακριβώς όπως πρόσταζε η περίσταση. Υπήρχαν όντως κομμάτια ηχογραφημένα από πίσω. Σε πολλά σημεία φάνηκε ότι παίζει το cd από πίσω. Εμένα μου κακοφάνηκε μόνο στο The Great Misconceptions Of Me. Πάντως ήταν καλοστημένο το όλο show. Και ο κιθαρίστας πολύ καλός. Έβγαλε αξιοπρεπώς τα solo.

Mετά το intermission έπαιξαν 4 κλασσικά κομμάτια W.A.S.P., ένα που για μένα ήταν το “gem” της βραδιάς, το hate to love me, μεγάλη έκπληξη, καθώς και το αγαπημένο μου κομμάτι από το Dominator, το Take Me Up.
Κατ εμέ, αν και ξέρω ότι θα με κράξουν μερικοί, μπορούσε να απόφύγει να πει τα I Wanna Be Somebody & I’M Blind In Texas, και να βάλει κάποια άλλα, πολύ πιο ωραία κομμάτια αλλά όχι τόσο γνωστά (π.χ. The Headless Children, Heretic The Lost Child, The Last Command).

In Conclusion: Πιστεύω ότι η συναυλία αυτή ήταν πολύ πολύ καλύτερη από την περσινή. Για μένα το Crimson Idol παίχτηκε αντάξια της τεράστιας σημασίας του. Ελπίζω να πάει καλά το tour τους που ξεκίνησε από τη χώρα μας, όπως επίσης και να μας ξανάρθουν σύντομα!

Ακριβως, μου αρεσε πολυ που ηταν ψυχρος, απομακρος… Η ζωη του παιζοταν απο πισω…:wink:

Ενω στο β’ μερος, εβλεπες ολη τη μπαντα να τρεχει πανω κατω, να αλλαζει θεσεις κλπ…

εγώ έφαγα ξενέρα στο i wanna be somebody από την μέση και μετά και blind in texas όπου μου είχαν λυθεί τα κορδόνια και δεν μπορούσα να συμμετάσχω στο μοσπιτ :P:P:P

Χεχε ίσα ίσα να στρώσουμε για να ξαναποιαστούμε helloween :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

καλα τα εσπασαν οι WASP!!!..ηταν τρομερο που παιξαν ολο το αλμπουμ κ η ταινια απο πισω σουπερ!
ολα τελεια βασικα εκτος απο το οτι περιμενα περισσοτερο πανικο!

Αυτή την ταινία δεν μπορούμε να την βρούμε κάπου ???
όσο την έβλεπα και σε συνδυασμό με τη μουσική :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :ok: :naughty: :drunk: :thumbup:

πάντως σε σχέση με πέρσι που είχα πάει έγινε πολύ περισσότερος χαμός 8) 8)

Mερικά απόσπάσματα της ταινίας υπάρχουν σε 1-2 κλιπ που είχαν βγει το 92 από το album (Arena Of Pleasure, The Idol)

Ίσως το ότι δεν ήθελαν κάμερες κ κινητά να σημαίνει ότι έτοιμάζουν κανα dvd. Who knows…

δηλαδη τα προηχογραφημενα μονο εγω τα πηρα χαμπαρι???
το crimson idol γαμησε και ναι το αγαπαμε ολοι αλλα…ο blackie μετα τα μισα ακουγοταν με δυσκολια…
τεσπα μπορει εγω να μαι περιεργος αλλα μια απ τα ιδια με την αλλη φορα (2004) απλα με γαμηστερο setlist…
αυτα…

Προηχογραφημενα μερη υπηρχαν στανταρ σε πληκτρα και backing vocals… Οτι επαιζε ο Blackie ηταν καθαρο και live… Εφφε μπορει να ειχε στη φωνη, οπως το να συνεχιζει ακομα και οταν δεν ηταν πανω στο μικροφωνο, αλλα μεχρι εκει… Τα κιθαριστικα του μερη ηταν ζωντανα… Η αληθεια ειναι οτι ο Blackie στα μισα του Crimson Idol δεν ακουγοταν, τουλαχιστον μπροστα, πισω δεν ξερω τι γινοταν… Παντως δεν ειδα και πολλους να παραπονιουνται…

ωραια ηταν!!!
το show πολυ εξυπνα ηταν χωρισμενα σε δυο μερη, το πρωτο που ηταν η παρασταση “The crimson idol”, και στο δευτερο που ηταν ενα ωραιο heavy metal show. δεν θελω να ψυρισω τα πραγματα γι αυτο δεν θα κανω σχολια για την αποδοση του blackie,
σημασια εχει οτι ολοι περασαν καλα και τιποτα αλλο!!
[SIZE=“4”]i know it’s only rock 'n roll but i like it!!![/SIZE]

p.s. χαρηκα που επισης γνωρισα και πολλα παιδια απο δω και τα ειπαμε.

p.s. η συζητηση που εγινε για ac dc πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει στο αναλογο topic, γιατι θελω γνωμη crabsody πανω στο θεμα!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Guys είδατε οτι οι W.A.S.P. γ@μ@ν ακόμα…Ο δισκος και τα δυο live τους σε Αθήνα και Θεσ/νίκη το επιβαιβεώνουν…Οσοι δεν πήγαν γιατί ελέγαν οτι θα ηταν για τον πυτσ καλα να πάθουν…

Y.Γ O Doug κορυφαίος!!!

Thanxxx