What's he building in there?

Αφού δεν το γράφει τόσην ώρα! Το χει αναλύσει καλα μέσα της! :lol2:

Κοπελιά, αραξε. Το βιντεάκι είναι γαμάτο και το ερώτημα που επαναλαμβάνεται συχνά σε βάζει σε σκέψεις, και ας μην καταλήγει πουθενά. Δίνει hints βέβαια καθ’ όλη τη διάρκεια του κομματιού (αναφέρεται στα περιοδικά που μαζεύει, τον φακό που ανάβει, κλπ) αλλά δε λέει κάτι ξεκάθαρα.

Ίσως ο Waits θέλει απλά να μεταδώσει αυτή την αίσθηση του μυστηρίου, και της ατμόσφαιρας, χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να καταλήγουμε κάπου. Να εξάψει τη φαντασία…

Η γνώμη σου? :slight_smile:

Θα σας πω πως έχει το πράγμα:

Βλέπω ένα θρεντ με λινκ, και το μεταφέρω στο θρεντ “links”.

Βλέπω ποστ της κοπελιάς που λέει:

ξερει καποιος να μου πει γιατι εγινε αυτο;;;;;;; συγγνωμη για τα επαναλαμβανομενα ποστ! αααααα το βρήκα δεν ειχα δει το EDIT. χαχαχ!!! τελος παντων μπορω να το ξαναβαλω οπως πριν γιατι ηθελα να μιλησουμε για την ξενοφοβια;;;; τι κουλαμαρα ηταν αυτο τωρα!!

Οπότε λεω “θελει να πούμε για τη ξενοφοβία, και ξεκλειδώνω το θρεντ που είχε ανοίξει”. Τελικά ακόμη δεν εχω καταλάβει γιατί μιλάμε:-s

:lol::lol::lol::lol:ΕΠΟΣ!!!

αααααα

αυτό το έχασα!!! Είναι παραπλανητικός ο τίτλος…

Dead n Lovely έχω ένα εξίσου ενδιαφέρον θέμα με τίτλο “Βασιλιάδες και πιόνια” και μιλάμε για την ανάγκη του κόσμου να ομαδοποιούνται και να αντιγράφουν συμπεριφορές ώστε να μη ξεχωρίζουν. Είναι και ελαφρώς σχετικό μιας και μιλάει για ακριβώς την αντίθετη συμπεριφορά από αυτή που λες. Τώρα ειναι πολύ αργά για μένα για να ποστάρω μεγάλο κείμενο εδώ. Αν θες κάνε το εσύ και θα συνεχίσουν τα παιδιά

αχ επιτελους ενας ιπποτης!!! καλε μου, δε νομιζω πως εχει το οτιδηποτε να κρυψει ο “γειτονας” και φυσικα δε χτιζει ΤΙΠΟΤΑ. για αυτο αναφερω πως το κομματι μιλαει για τον φοβο για το διπλανο μας. μολις τωρα αρχιζω να σκεφτομαι πως κανεις δεν καταλαβε γιατι ΚΑΝΕΙΣ δεν εκατσε να δει το βιντεο. εχω αδικο;

Απλά δεν έχουν συνηθίσει σε τέτοιες - ενδιαφέρουσες ομολογώ - εισαγωγές και το πήραν κάπως στην πλάκα. :slight_smile:

Το βίντεο εμένα μου θύμισε παλιές ταινίες τρόμου, απο κείνες που δε φαινόταν ποτέ ο δολοφόνος και όλα αφήνονταν στη φαντασία. Δεν έχεις και άδικο, όντως θα μπορούσε να αναφέρεται στην ξενοφοβία. Στην εποχή μας εξάλλου, που ζούμε όλοι κλεισμένοι σε μικρά διαμερίσματα-κουτάκια, δε γνωρίζουμε καλά καλά τον γείτονα μας (ενδεχομένως και να τον αποφεύγουμε σκόπιμα), ζούμε σε μια ανωνυμία και τείνουμε να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με καχυποψία.

Πόσο μάλλον το “διαφορετικό”. Κάτι που φυσικά θα μπορούσε να ισχύει και για τη διαφορετικότητα του συγκεκριμένου θρεντ… :wink:

Λοιπόν, έκατσα και το’δα. Το βίντεο τα σπάει! (ο γουέιτς δεν μ’αρέσει καθόλου).

Το μήνυμά του είναι σαφές. έχει να κάνει με την καχυποψία και τον φόβο απέναντι στο συνάνθρωπο.
“Τι να ετοιμάζει άραγε αυτός εκεί μέσα?”
Πάντως διαφωνώ με το συλλογισμό σου ότι ντε φάκτο δεν ετοιμάζει τίποτα. Η κοινωνία που ζούμε είναι ζούγκλα, μόνο που εδώ τα θηρία παραμονεύουν κρυμένα σε μυρμηγκότρυπες…

βαζω στοιχημα οτι εισαι ικανος να κανεις μεγαλο ποστ σε θεμα που δεν υπαρχει

Το θέμα χτίζεται αγαπητέ. Χτίζεται όπως ο τύπος που “έχτιζε” κάτι στο βίντεο. Ξεκινάει αργά, αλλά μάλλον τελικά - και ευτυχώς - καταλήγει κάπου. Απο κει και πέρα, ναι, μπορώ να γράφω εκθέσεις ολόκληρες αρκεί να μου δώσεις μια πρόταση για να ξεκινήσω. :wink:

Έχεις άδικο, γιατί εγώ προσωπικά που το ήξερα το «κομμάτι», ακόμα δεν κατάλαβα πού το πας σε αυτό το thread. Με αφορμή την μισάνθρωπο περσόνα που έφτιαξε ο Tom Waits θέλεις να αναλύσουμε το φαινόμενο του φόβου που τρέφουμε προς τον διπλανό μας;

ναι, και πρεπει να ειναι η 7η 8η φορα που το λεω

Dead n Lovely, σορρυ αλλά συνήθως στο φόρουμ όταν θέλουμε να συζητήσουμε για ένα θέμα κάνουμε μια εισαγωγή σχετική με αυτό και δίνουμε έναν ανάλογο τίτλο. Απο τη στιγμή που αυτό το θρεντ ξεκίνησε κάπως παράδοξα, είναι λογικό να μπερδευτεί ο κόσμος.

ε νομιζω πως το οτι το εξηγησα τοσες φορες, βοηθαει καποιον που ΔΙΑΒΑΖΕΙ τι γραφω και δεν κοιταζει μονο να κοροιδεψει, να καταλαβει. εισαι ο μονος για την ωρα. θα επανελθω με μεγαλο γραπτο αφου αυτο θελετε, αυριο.

ΥΓ. ελλανορ ευχαριστω :wink:

Το λοιπόν αφού ξεκαθαρίσαμε ότι έχω ελλιπή αντίληψη και πρέπει να με παιδέψετε για να μπω στο κλίμα, ας ασχοληθώ με τους άνεμους και τα ύδατα.

Το θέμα μας δεν νομίζω ότι είναι η ξενοφοβία ή ο ρατσισμός. Στο ?What?s He Building In There?? είναι εμφανής ο φόβος του άλλου, που περνά μέσα από τη μισαλλοδοξία, άλλα ούτε και αυτό είναι το θέμα μας, θα έλεγα. Το θέμα, πιστεύω, είναι η ψυχολογική απόγνωση που πηγάζει από την αδυναμία να ελέγξουμε μια κατάσταση.

Διάβασα κάπου ότι κάποιος σπουδαγμένος κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το κλάμα είναι ίδιον του ανθρώπου και οφείλεται στην αμυντική έκκριση ορμονών, ως έκκληση για βοήθεια, όταν αισθανόμαστε ότι αυτό που συμβαίνει ξεφεύγει από τον έλεγχό μας (είτε αυτό που συμβαίνει είναι θετικό είτε αρνητικό).

Η περσόνα του Tom Waits είναι ο άνθρωπος, που μένει σε μια γειτονιά την οποία πιθανόν ξέρει καλά. Την «ελέγχει». Δεν τον αγχώνει. Αισθάνεται ελεύθερος και προστατευμένος. Αλλά έρχεται αντιμέτωπος με την εξαίρεση. Το σημείο που δεν ελέγχει. Αντιμετωπίζει πιθανόν έναν νέο γείτονα, ο οποίος δεν του δίνει πρόσβαση σε αρκετές πληροφορίες για τη ζωή του και, κατά συνέπεια, διαλύει την αίσθηση ασφάλειας. Ο αφηγητής αναρωτιέται τί φτιάχνει ο διπλανός του. Μήπως είναι κάτι κακό; Θα αρκούσε να μάθει περί τίνος πρόκειται, για να ξαναποκτήσει τον έλεγχο και να γαληνέψει η περιέργεια που τον αγχώνει.

Ο συμβολισμός είναι σαφής. «In there» καταλαβαίνω μέσα στο κρανίο. Μας φαίνεται ασύλληπτο ότι οι γύρω μας είναι πλούσιες προσωπικότητες εκτός ελέγχου. Θέλουμε να τους δαμάσουμε. Να τους κάνουμε όμοιους με μας. Τί σκέφτονται οι άλλοι; ?We have a right to know? λέει ο Tom Waits στο τέλος. Το πιο όμορφο από όλα είναι ότι δεν έχουμε κανένα τέτοιο δικαίωμα.

Μακρηγόρησα και σταματώ.

Dead n Lonely, έχεις όλη μου τη συμπάθεια για την ιδέα σου και το γούστο σου, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να γνωρίζουμε τον δικό σου ασαφή κώδικα επικοινωνίας. Ούτε μπορείς να απορρίπτεις τους άλλους, που δεν προσπαθούν να καταλάβουν. Χρειάζεται απλά να εξηγήσεις.

Aλήθεια ποιανού χαρακτήρα την ιδιοσυγκρασία θέλει άραγε να μας υπογραμμίσει ο Tom Waits? Του εκκεντρικού-κρυψίνους τύπου που βρίσκεται εκεί και ζει την αξιοπερίεργη ζωή του ή αυτού που δεν μπορεί να ησυχάσει αν δε μάθει τι “παίζει” με τον διπλανό του;

Νομίζω πως ο Tom Waits υπογραμμίζει ότι η ζωή του τύπου δεν έχει πραγματικά τίποτα το αξιοπερίεργο, απλά όλα μπαίνουν κάτω από έναν παρανοϊκό μεγεθυντικό φακό.

Αν μου επιτρέπεις μια παρεμβασούλα: κρυψίνου ή κρυψίνοος. Η λέξη κλείνεται κι εσύ την άφησες ανοιχτή. (χοχο)

Καλά κάνεις και διορθώνεις γιατί το σκεφτόμουν πριν το γράψω και δεν ήξερα πως κλίνεται.:wink:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι απλά η ζωή του “γείτονα” είναι διαφορετική από τη συμβατική που ζει ο καθένας, εξ’ ου και η εμμονή του τύπου με τις πράξεις του “γείτονά” του.

Ναι ίσως έχεις δίκιο. :-k Απλά η περιέργεια του άλλου είναι δυσανάλογα μεγαλύτερη από το «μυστήριο» των πράξεων του πρώτου.

Kαι γιατι ειναι τοσο περιεργος αυτος? Γιατι να θελει τοσο να ασχοληθει με τον αλλον, να σπαταλησει τον πολυτιμο του χρονο στην ερευνα για το τι “ειναι” ο διπλα. Το ενδιαφερον του αυτο ισως να πηγαζει απο την αδυναμια (η και την υποσυνειδητη αποφυγη) του ηρωα να δει τι κανει ο ίδιος in there. Ισως να φοβαται να εξερευνησει πραγματικα τον δικο του μικροκοσμο και παιρνει τη “μυστηρια” ζωη του διπλα για δεκανικι, για να κοροιδευεται. Far fetched.