Witchcraft - Legend

ότι λέει ο νεαρός…

Μεγάλο μείον τα πλαστικά τύμπανα και οι εξίσου πλαστικές κιθάρες…

Αλλιώς, αρκετά συμπαθητικό…

Και το πλαστικό του CD επίσης…

OK, αρχίσαμε τις ειρωνίες αλλά δεν συνεχίζω, την άποψή μου εξέφρασα.

Peacelove αγάπη μου, μην επηρρεάζεσαι από το thread του βάζελου :stuck_out_tongue: Θα το πάρει σε βινύλιο ο Moon κι όλα καλά…

Δηλαδή ρε παιδιά είναι κακό που με πείραξε ο ήχος; Που δεν ταιριάζει με το ύφος της μπάντας; Εννοείται ότι θα το πάρω και φυσικά εννοείται ότι δεν με πήρε η μπόρα όπως πολλούς άλλους, από το γεγονός ότι υπέγραψαν στην nuclear blast.

H μουσική και η ποιότητα των συνθέσεων πάνω απ’ όλα, σίγουρα.

Ναι μωρε. Προσπάθεια γα χιούμορ ήταν, αλλά αυτά τα επιχειρήματα μου φαίνονται άκυρα.

Το να πει κάποιος ότι προτιμούσε τον vintage ήχο τους, οκ είναι μια άποψη. Αλλά, από που και ως που πλαστικός; Μια χαρά παραγωγάρα έχει.

Εδώ έχει βγει βέβαια από πολλούς το συμπέρασμα ότι φταίει η κακιά εταιρεία.

Βέβαια, οκ, απαντάει ο Ola αρκετά ξεκάθαρα στη συνέντευξη που έρχεται, ε Pot; :stuck_out_tongue:

Οχι μάνα μου και βέβαια όχι, αλίμονο. Η μουσική όπως λες πάνω απ’ όλα και όσον αφορά τη μπόρα περί Nuclear Blast, επειδή δεν το γνωρίζουν πολλοί, ο δίσκος ήταν ήδη έτοιμος προτού τον στείλουν και υπογράψουν εν τέλει στην εταιρεία.

Είμαι χαζός και πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο μου ήρθε καταπρακιά σε αυτό που είπα.

Outsined, δε νομίζω να το έγραψες για χαβαλέ, sorry…

Δεν ξέρω αν είχαν έτοιμο το υλικό αλλά σίγουρα έπαιξε επεξεργασία ελέω εταιρίας…
Και μη μου πείτε για graveyard, είναι νιούφηδες ακόμα και ο κόσμος δεν είχε την προσμονή που είχε στους witchcraft.

Outshined…δικό σου. Θα επανέλθουμε μόλις τελειώσει άλλο ένα 8ωρο εργασίας με Graveyard & Witchcraft. Peacelove…

μέχρι στιγμής, μου ακούγονται πλέον, τελείως εκτός της 70s revival φάσης. ο δίσκος περισσότερο στο σκληρό ροκ της τελευταίας 20ετίας πατάει

Αυτό που λέω, και δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος, είναι ότι όπως δεν μπορείς να παίξεις thrash metal π.χ. με παραγωγή wounded kings, έτσι δεν πάει και το να παίξεις rock (με 70s άποψη) με παραγωγή running wild…

Οι witchcraft μου άρεσαν από την πρώτη στιγμή που τους άκουσα, λόγω των φοβερών συνθέσεων αλλά και του ήχου που υποστήριζε τα κομμάτια (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να είναι βαλτωμένος). Αλλά ο καινούριος δίσκος υποφέρει λόγω ήχου που δεν κολλάει με το στυλ της μπάντας.

Δεν μπορώ να σε πείσω ότι δεν ήταν χιούμορ. Κάπως έτσι το αντιμετωπίσαμε (με χιούμορ) και στη ραδιοφωνική εκπομπή, που υπήρχαν μηνύματα ότι άλλαξαν τον ήχο (από το single) και λοιπά, προβλέποντας τις αντιδράσεις.

Αλλά ο καινούριος δίσκος υποφέρει λόγω ήχου που δεν κολλάει με το στυλ της μπάντας.

Εμένα αυτή η πρόταση μου φαίνεται τελείως λάθος. Φαινόμενα “Load” που λέει κι ο Pot, απλά σε (πολύ) μικρότερη κλίμακα.

Σίγουρα ο καθένας το βλέπει διαφορετικά… απλώς δεν είναι σωστό να υπάρχουν ειρωνικά σχόλια ενώ ήθελα να δω αν κάποιος συμφωνεί ή όχι μαζί μου.

Καμία σχέση με την περίπτωση του Load… κι εδώ αλλιώς το βλέπει ο καθένας.

Ο δίσκος κυλάει νεράκι και δεν καταλαβαίνεις για πότε τελείωσε και ξανάρχισε. Αυτό έχει τα θετικά και τα αρνητικά του βέβαια. Επαγγελματικότατο album, σφιχτές συνθέσεις και σαφής η στροφή στο μουσικό ύφος, αν και κατά την άποψή μου δεν είναι και τόσο τραγική. Αυτό συμβαίνει σε μπάντες που προωθούνται ως κάτι σημαντικό και σίγουρα είναι τέτοιοι οι Witchcraft. Το θέμα βέβαια είναι κατά πόσο αξίζει ο ντόρος και ίσως θα έπρεπε να μπει κι αυτό στην κουβέντα. Οι αποθεωτικές κριτικές είναι κατά τη γνώμη μου αστείες και το Legend απέχει από το γίνει κλασικός δίσκος όσο εγώ από το να γίνω πάπας. Φυσικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι πολύ καλό album. Απλά μου φάνηκε γενικά πιο ήπιο απ’ ότι θα ήθελα και αρκετά “του κουτιού”.

Σε σχέση με το τρέχον debate, οφείλω να πω ότι συμφωνώ κατά βάση με αυτά που λέει ο Moon. Η παραγωγή είναι αταίριαστη με τις συνθέσεις και κάθε άλλο παρά τις αναδεικνύει. Και όντως η παρομοίωση με το Load δεν κολλάει.

Moon, όπως και να έχει σόρρυ αν θίχτηκες, δεν θεωρώ πως ήταν δα και κανα τόσο ιδιαίτερο σχόλιο.

όταν βγήκε το “Load” υπήρχε κόσμος που περισσότερο εστίαζε και προσπαθούσε να αποδείξει κάτι, λέγοντας πως αυτό δεν είναι Metallica, παρά αν αυτό, καθ’ αυτό ήταν ένα καλό άλμπουμ.

δεν βγαίνει άκρη όμως, οπότε ας πούμε ένα “περί ορέξεως κολοκυθόπιτα” να είμαστε όλοι χαρούμενοι. :slight_smile:

Δεν είναι προσωπικό, φυσικά, απλώς δεν περίμενα τέτοια αντίδραση. Το έγραψα για να κάνουμε κουβέντα… δεν είμαι κανένας σοβαροφανής παπάρας, μου ήρθε κάπως απότομα όμως. Μαλακία, ίσως, που έδωσα βάση… εν τέλει, δεν τρέχει τίποτα.

Όσον αφορά στον δίσκο… Ήμουν ο πρώτος μεταξύ φίλων και γνωστών που ασχολούνται με το είδος, που επέμεινα ότι δεν παίζει ρόλο το πού υπέγραψαν και αν θα αλλάξουν ελαφρώς το στυλ τους. Τα τραγούδια να είναι καλά και τα άλλα έρχονται σε 2η μοίρα. Επειδή αξίζει το άλμπουμ (δε νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση να βγάλουν έστω και μετριότητα), γίνοται παρατηρήσεις σε άλλα θέματα, όπως ο ήχος. Για να μην γράψω τα ίδια, θα πω πως έμεινα παραπάνω από ευχαριστημένος με την κυκλοφορία αυτή.

Και στην περίπτωση του Load, κανένας δεν ασχολήθηκε με τον ήχο του δίσκου, αλλά με την αλλαγη των Metallica σε ιδέες και συνθέσεις που δεν τους πήγαιναν και τόσο για μένα. Παραμένει, όμως, μία καλή κυκλοφορία και τίποτε παραπάνω.

Σας έχω όλους ρε κατσαπλιαδες:

Orcus Chylde > Legend

Μήπως έτσι είναι καλύτερα; :stuck_out_tongue:

Μην μου κάνεις τέτοια και δεν το έχω ακούσει ακόμα…