World Cup - Qatar 2022 (Μουντιάλ)

Ναι μωρή Ιαπωνία !!! Πώς τον εκτέλεσε έτσι τον Νόιερ από απίθανη γωνία για το 2-1 ο Ασάνο :soccer:

japan-flag

1 Like

Τελικά διασκάρα το Senjutsu

image

Φιουνεραλεν

Επος η ηττα της Γερμανιας. Και με ανατροπη κιολας, μπραβο στους Ιαπωνες.
Ειδα τα στιγμιοτυπα, ματσαρα πρεπει να εγινε. Καταπληκτικες ευκαιριες και για τις δυο ομαδες.

Έχει ξαναγίνει με το τωρινό φορμάτ να μείνει έξω η Γερμανία απ’ τα νοκ άουτ 2 φορές σερί;

Έτσι. Και για το καραγκιοζιλίκι/τρέξιμο του Ρούντι-Ρίντιγκερ. Το δαν αυτό οι Ιάπωνες κι έκαναν στα γκολ και στο τελευταίο σφύριγμα και γαμώ τα σπριντ. Φοβερές εικόνες.

1 Like

Μετα τον αδικο αποκλεισμο απο την Κοστα Ρικα το 2014 για την χωρα μας, ομολογω οτι τους εχω μια αντιπαθεια, και σημερα το χαρηκα παρα πολυ που εφαγαν μια ξεγυρισμενη 7αρα απο την Ισπανια. Το εξευτελιστικο της υποθεσης περα απο τα 7 γκολ, ειναι οτι οι Κοσταρικανοι ειχαν 0 σουτ. Δεν πραγματοποιησαν ουτε ενα σουτ. Τραγικο απλα.

2 Likes

Κρίμα και είχα από παλιά συμπάθεια για την Κόστα Ρίκα (και μεγάλη αντιπάθεια για την Ισπανία).

1 Like

Γκολ το αντιπαθεστατο Βελγιο κι ενω για 44 λεπτα ο Καναδας τους επαιζε μονοτερμα.
Αυτα εχει το ποδοσφαιρο. Αν δεν σκοραρεις στις 10 ευκαιριες που εχεις, μπορει να το πληρωσεις.

Εντάξει αν ο Ντε Μπρόινε είχε κάνει την πάσα στα δεξιά όπως εφορμούσε αντί αριστερά θα είχε προηγηθεί το Βέλγιο πολύ νωρίτερα.

Είναι σαφώς πιο ποιοτική ομάδα το Βέλγιο παρ’ όλο που ο Καναδάς είχε μια ανούσια κατοχή μπάλας (χωρίς κάποια κλασσική ευκαιρία με εξαίρεση το πέναλτι).

Αντιπαθεστατο το ένα αντιπαθεστατο το άλλο. Κάτστε και απολαύστε μπαλιτσα μωρέ😛

Καλά να πάθει ο Καναδάς όταν παίζεις μονοτερμα και χάνεις και πέναλτι θα τιμωρηθείς. Πόσο μάλλον αν έχει ο αντίπαλος παιχταραδες που μπορούν να σου κάνουν ζημιά και με μισή φάση.

Απίθανο μου φαίνεται να μην φάει γκολ το Βέλγιο βέβαια απίστευτα κακή αμυντική λειτουργία

Κάποιες ομάδες είναι αντιπαθητικές, τι να κάνουμε τώρα. Για μένα πάντως το Βέλγιο δεν είναι αντιπαθές (χωρίς να έχω και κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια απ’ την άλλη).

Μαλλον αλλο ματς βλεπουμε :stuck_out_tongue: Καθε επιθεση του Καναδα βρωμαει κινδυνο, και ο Κουρτουα εχει αναγκαστει να κανει μεγαλες επεμβασεις. Δεν ειχα δει τον Καναδα να παιζει μπαλα ισως και ποτε πριν απο το σημερινο ματς, και με εχουν εντυπωσιασει, αφου παιζουν απεναντι στο Βελγιο λες και ειναι πολυ ανωτερη ομαδα. Τωρα οσον αφορα τα υποθετικα, ενταξει κι αν ο Jonathan David ειχε σπασει τη μπαλα τις 3 φορες που ειχε ελευθερο συμπαικτη ετοιμο να σκοραρει, θα ηταν μπροστα με 3-0 ο Καναδας, αλλα δεν πας πουθενα ετσι.

Τι σημαινει “μοντερνα”? :joy:

Τωρα οκ οσον αφορα τις αντιπαθειες και τις συμπαθειες, εχω πολυ περισσοτερες συμπαθειες απο αντιπαθειες προσωπικα. Απλα δεν γουσταρω τις υπερεκτιμημενες ομαδες, ακουμε 10 χρονια τωρα για το Βελγιο που θα παρει κανα 2-3 Μουντιαλ σερι, κι ουτε καν τελικο Euro δεν εχει παει, και ουτε θα παει σε κανεναν τελικο δηλαδη.

Γενικα στο συγκεκριμενο Μουντιαλ προσωπικα στηριζω καθε μη-Ευρωπαικη ομαδα οταν παιζει με Ευρωπαικη, με ελαχιστες εξαιρεσεις (οπως την Κοστα Ρικα για παραδειγμα, ή το σΚαταρ :stuck_out_tongue: ) Εχουν κερδισει παρα πολυ οι Ευρωπαικες στα τελευταια 4 Μουντιαλ, καιρος να δουμε κι αλλες ηπειρους να προχωρανε.

Αχ ο δαίμων του τυπογραφείου :joy:

Το Βέλγιο έβγαλε μια απίστευτα ταλαντούχα φουρνιά παιχτών απ’ το 2014 αλλά δεν κατάφερε τίποτα. Δεν ξέρω αν είναι υποτιμημένο αποτυχημένο είναι σίγουρα.

Αλλά ρε συ φέτος δεν είδα και πολλούς να μιλάμε για Βέλγιο δεν νομίζω να το έχει κανένας για μεγάλα πράγματα στο Κατάρ

Η αλήθεια είναι πως πέραν του πέναλτι δεν έκανε και καμία δύσκολη επέμβαση. Σίγουρα πολλές ευκαιρίες αλλά όχι κλασικες (άουτ η σουτ από δύσκολη γωνία με εύκολη απόκρουση )

Λογικό δεν είναι? Alderweireld, Vertonghen ήταν relevant το 15-18, όχι το 2022…

Καλά, στο προηγούμενο μουντιάλ, έκανε 6 νίκες σε 7 ματς και βγήκε 3ο, με τη μόνη ήττα στον ημιτελικό απ’ τη Γαλλία, δεν το λες και κακό τουρνουά

Μια χαρα τουρνουα ηταν, για μια ομαδα που αυτο ηταν το ταβανι της.

Καλό ματς το Βελγιο - Καναδας.
Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε το αποτέλεσμα, το Βέλγιο κέρδισε, ίσως το πιο δίκαιο θα ήταν η ισοπαλία.

από που βλέπετε highlights ωρέ μάγκες, δεν έχω χρόνο να δω τα παιχνίδια και ψάχνω να βρω κάπου που τα έχουν νοικοκυρεμένα

https://www.youtube.com/@Foxsoccer

Εγω προσωπικα απο εδω, αλλα κατι μου λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιγει Ευρωπη το καναλι και τα βιντεο του.

1 Like