World Music

Hindi Zahra - Homeland
World Music, Soul/Blues, Folk [Morocco/France] (2015)

Άλλος ένας αγαπημένος δίσκος από το 2015 και τέλειο παράδειγμα της World Music καθώς έχει τραγούδια σε τρεις γλώσσες.

La Luna (βερβερικά)

Un Jour (γαλλικό chanson)

The Moon Is Full (αγγλικά)

Τον Δεκέμβριο έρχεται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Πάρτε την κοπέλα σας και δείτε την. Σίγουρα θα έχει ακούσει το Beautiful Tango.

Any Story (live)

1 Like

Natalia Lafourcade - Musas: Un Homenaje al Folclore Latinoamericano en Manos de Los Macorinos, Vol 1&2
Bossa Nova, Latin Folk [Mexico] (2017,2018)


Derecho de Nacimiento

Vals Poético

Son Amores

Duerme Negrito

Πολύ ωραίες προτάσεις, ο Bachar Mar-Khalifé και η Hindi Zahra (ειδικά ο Bachar).

@JTN Γνωρίζεις μήπως αυτήν την Λιβανέζα Yasmine Hamdan?

Κατα τύχη έπεσα πάνω της στο youtube και διάβασα ότι έχει συνεργαστεί και με CocoRosie.

Σε αυτό έπεσα και μου έβγαλε μια πολύ περίεργη ατμόσφαιρα. edit (Τώρα είδα ότι το βίντεο το σκηνοθέτησε ο Jim Jarmusch…Για αυτό και αυτή η γαμάτη ατμόσφαιρα)

και λάιβ στο KEXP

πρώτη φορά την ακούω αλλά βλέπω ότι η συμμέτοχη με CocoRosie είναι σε ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια (η οριτζιναλ εκδοχη)

Dhafer Youssef - Diwan of Beauty and Odd
World Jazz [Tunisia] (2016)

Ούτι, πιάνο, κραυγές-λυγμοί και που και που groove.

Fly Shadow Fly

Ode "Melancholia"

Of Beauty & Odd

Longing & Saltation Journey

Rosalía - Los ángeles
New flamenco [Spain] (2017)

Εκτός από Muse αυτόν τον μήνα ακούω πολύ και τον νέο δίσκο της Rosalía, El mal querer. Πηγαίνει πιο κοντά σε flamenco pop και rnb σε σχέση με το πιο δακρύβρεχτο ντεμπούτο της αλλά είναι κι αυτό εξαιρετικό.

Si tú supieras compañero (στοιχειωτικό τελείωμα)

Catalina

De Plata

και δύο από το καινούριο:

Reniego (Cap. 5: Lamento)
Malamente (Cap. 1: Augurio)

1 Like

Orange Blossom η μπάντα εδρεύει στην Γαλλία αλλά τα μέλη της είναι από Μεξικό, Αλγερία και Αίγυπτο.
Παίζουν κάτι σαν ηλεκτρόνικ, τριπ-χοπ με πολλά έθνικ στοιχεία (με περισσότερο το αραβικό στοιχείο).

Έτυχε και τους είδα σε λαιβ τους και με καθήλωσαν καθόλη την διάρκεια του.

Τα τραγούδια τους λάιβ μου ακούγονται πολύ καλύτερα και πιο οργανικά με πολύ ωραία ξεπάσματα.

Κάτι τέτοιο δηλαδή…

και αυτό (το συγκεκριμένο παίζει και σαν άνοιγμα στην τηλεοπτική σειρά του Νετφλιξ με όνομα Marseille)…

1 Like

Goatman - Rhythms

Σόλο κσι Ντεμπούτο από τον Goatman (μέλος των περίφημων GOAT)

θα ακούσεις African Rock, Jazz, Reggae, Gospel και Psych, πάντα όμως μέσα από το περίεργο φίλτρο των GOAT.

Sons of Kemet - Your Queen Is a Reptile
Afro Jazz, Afro Beat (2018)

Σαξόφωνο, τούμπα σε ρόλο μπάσου και δύο ντράμερς. Κάθε κομμάτι είναι αφιερωμένο σε μια μαύρη ακτιβίστρια. Ήταν υποψήφιο για βραβείο Mercury.

My Queen Is Ada Eastman

Από τον ίδιο σαξοφωνίστα:

Shabaka and the Ancestors - Wisdom of Elders
Spiritual Jazz, Afro Jazz (2017)

The Observer

1 Like

Danitse - De la Tierra al Sol
Folk/Pop από Περού (2019)


Rocío Márquez - Visto En El Jueves
Flamenco από Ισπανία (2019)

1 Like

@thevoid έγραψες!

Ξαναβλέπω το εξαιρετικό Carnivale και θυμήθηκα το παρακάτω και την πρώτη φορά που το άκουσα σε μια τιτάνια σκηνή της σειράς:

Emel Mathlouthi - Everywhere We Looked Was Burning
Cinematic, Alternative Pop, Electronic
Από Τυνησία αλλά έχει μπόλικο αγγλικό

παλιότερο αγαπημένο κομμάτι

ολο και πιο πολυ προς pop/rnb το παει αλλα το ιδιο περιμενα και με το προηγουμενο αλμπουμ και τελικα κρατηθηκε στο flamenco. Ισως ειναι τα singles που επιλεγει

María José Llergo - Sanación
Flamenco, Avant Folk [Spain] (2020)

¿De Qué Me Sirve Llorar?

Me Miras Pero No Me Ves

Ένα από τα πιο ωραία world/jazz άλμπουμ που άκουσα τους τελευταίους μήνες.

2 Likes

χεχε το εχω ακουσει κι εγω
περσια φαση

1 Like