World Music

Ξαναβλέπω το εξαιρετικό Carnivale και θυμήθηκα το παρακάτω και την πρώτη φορά που το άκουσα σε μια τιτάνια σκηνή της σειράς:

Emel Mathlouthi - Everywhere We Looked Was Burning
Cinematic, Alternative Pop, Electronic
Από Τυνησία αλλά έχει μπόλικο αγγλικό

παλιότερο αγαπημένο κομμάτι

ολο και πιο πολυ προς pop/rnb το παει αλλα το ιδιο περιμενα και με το προηγουμενο αλμπουμ και τελικα κρατηθηκε στο flamenco. Ισως ειναι τα singles που επιλεγει

María José Llergo - Sanación
Flamenco, Avant Folk [Spain] (2020)

¿De Qué Me Sirve Llorar?

Me Miras Pero No Me Ves

Ένα από τα πιο ωραία world/jazz άλμπουμ που άκουσα τους τελευταίους μήνες.

2 Likes

χεχε το εχω ακουσει κι εγω
περσια φαση

1 Like

Lina_Raül Refree - Lina_Raül Refree
Fado [Portugal] (2020)

Cuidei Que Tinha Morrido

Φαντάζομαι θα έχεις ακούσει το Nomadic από Sonny Simmons & Moksha Samnyasin (Svart).

Sonny-Simmons-Moksha-Samnyasin-Nomadic

Τείνει να γίνει ένα από τα πιο αγαπημένα μου άλμπουμς. Το είχε σε προσφορά 3€ το cd η Svart και πέφτει πολύ λιώσιμο από τότε.

1 Like

Φίλε όχι, με έπιασες αδιάβαστο.
Ο λόγος σου ειναι εγγύηση, θα τσεκάρω.

A Hawk and A Hacksaw εχετε ακουσει ομως;

3 Likes

Με αφορμή το παρακάτω άθρο θα ήθελα να αποθεώσω τους Tenhi .

Τους Heilung δεν τους έχω ακούσει καθόλου, παρά μόνο ένα βίντεο από ζωντανή εμφάνιση τους και αν μη τι αλλο εντυπωσιάστηκα από το οπτικό.

Οι Tenhi λοιπόν ειναι τεράστια αδυναμία μου και η μουσική τους, μου έχει κρατήσει συντροφιά πάρα πολλά (μα πάρα πολλά) βράδια. Προσωπικό αγαπημένο παραμένει το Maaäet. Ειδική μνεία και στις συσκευασίες που συνοδεύονται τα cd τους, όπου είναι έργα τέχνης πραγματικά, με αποκορύφωμα την συλλογή τους Folk Aesthetic 1996-2006

3 Likes

Τεράστια μπάντα και το Saivo άνετα στα αγαπημένα μου άλμπουμ της προηγούμενης δεκαετίας! Και οι Heilung όμως είναι σπουδαίοι. Ελπίζω να σου άρεσε το άρθρο!

1 Like

Κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες το νέο άλμπουμ από Sangre de Muerdago από την Γαλικία.

Όπως λένε και οι ίδιοι παίζουν forest folk και Galician Folk songs to heal and roam, to dance and love.

Συμμετέχει και ο Steve Von Till στο ομώνυμο τραγούδι.

Τους είχα μάθει περίπου δυο χρόνια πριν με το καταπληκτικό δίσκο με τίτλο Noite (το έχω λιώσει από το bandcamp και εάν το έχει κανείς ας κάνει ένα καλό…)

Αυτό ακριβώς είναι δίσκος This album is like you alone in the forest, feeling the wind through your soul

3 Likes

οντως πολυ ωραιο το noite αλλά εγω το ελιωνα στο youtube

1 Like

Είσαι θεός, χτες το έστειλα στον Αποστόλη. Απίστευτο γκρουπ και δίσκος.

2 Likes

Ελπίζω σε ένα μελλοντικό Enter Pagan τότε :smiley:

Ας βγει στην γραμμή ο @apostolisza8 να μας πει εάν πρόλαβε να το ακούσει.

3 Likes

Call of the wild ήταν αυτό το tag :stuck_out_tongue:

Δυστυχώς θα πάρεις και εσύ την απάντηση που πήρε ο @Aldebaran πάνω στο ζήτημα:

Στα υπόψη

Πολύ φευγαλέα ακρόαση, αν και αυτή την περίοδο τα ακούσματα μου δεν είναι ιδιαίτερα μακρινά. Οφείλω να επανέλθω.

Αλλά σε αυτή τη φευγαλέα ακρόαση μπορώ να πω ότι κατάλαβα γιατί μου το έστειλε στα ξεκάρφωτα ο Αντώνης, περνάει!

Με ζορίζεις τώρα να ξέρεις…:stuck_out_tongue:

2 Likes

Antônio Carlos Jobim - Stone Flower (1970)

Σήμερα το πρωί μου έβγαλε το youtube αυτό. Με πήγε εξαιρετικά και τώρα το ξαναέβαλα. Γνωστές μελωδίες, κλασικά jazz bossa nova μονοπάτια, εξαιρετικά χαλαρή ατμόσφαιρα που σε ταξιδεύει.

2 Likes

Εδώ πιστεύω ταιριάζει περισσότερο το παραπάνω άρθρο από τους @Aldebaran και @apostolisza8. Δεν θα φορέσω την στολή του Captain Obvious για να αναφέρω το πόσο καλογραμμένος είναι ο ''οδηγός" για την Nordic Folk πάντως. :grinning:

Παίζει να το έχω ξαναγράψει, αλλά γενικά δεν έβρισκα κάτι που να με εξιτάρει στην nordic μυθολογία γενικότερα και κυρίως στην μουσική πλευρά της. Όλα αυτά μέχρι να ακούσω το φανταστικό ντεμπούτο των Wardruna που με έβαλε για τα καλά σε αυτό τον '‘κόσμο’".

Τους Tenhi που τους λάτρευα και πριν ακούσω Wardruna για κάποιον λόγο δεν τους τοποθετούσα στο συγκεκριμένο ιδίωμα.

Από τον οδηγό σημείωσα άλμπουμς που δεν έχω ακούσει, όπως των Garmana, Skuggsja, και Forndom.

Γυρνώντας πίσω στους Wardruna και στο νέο άλμπουμ τους, θέλω να πω πως προς το παρόν δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό πολλών παιδιών. Ίσως φταίει ο μεγάλος έρωτας μου ως προς το ντεμπούτο τους και ότι το πάνε ακόμα περισσότερο σε σάουντρακ λογική. Πάντως θα συνεχίσω να τον ακούω για να τον καταλάβω καλύτερα.

Κλείνοντας θέλω να αναφέρω ένα ακόμα αγαπημένο άλμπουμ, που μπορεί να μην χρησιμοποιεί παραδοσιακά όργανα και να βρίσκεται στον ηλεκτρονικό ήχο, έχει όμως θεωρώ την κατάλληλη ατμόσφαιρα.

Ο λόγος για τον Forest Swords και το καταπληκτικό Engravings.

3 Likes