Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

ΝΑΙ!Ναι ρε Dead,εχεις δικιο και ξεχασα να το αναφερω κι εγω αυτο…στο spoiler αναφερομαι. :slight_smile: οντως πολυ καλο.

Μόλις γύρισα από το Harry Potter
Ήμουν προετοιμασμένος για τρελή ξενέρα(βλ. 3,5,6) αλλά ευτυχώς μου άρεσε!
Εντάξει αλλαγές και παραλείψεις είχε από το βιβλίο αλλά το χάλι προηγούμενων ταινιών δεν υπήρχε και αυτό οφείλεται φυσικά στο ότι χωρίστηκε σε 2 μέρη
Ανυπομονώ για το part 2

Μπηκα και την ειδα βλεποντας τα βραβεια που εχει παρει στις καννες και απογοητευτηκα καπως. σκηνοθετικα πολυ καλη ομως αρκετα μονοπλευρη και λιγη ως προς την αναπτυξη του θεματος και ξοδευει πολυ χρονο ανακυκλωνοντας τα ιδια πραγματα χωρις να τον χρησιμοποιει για να πει κατι ουσιαστικο.

Και εγω εχθές είδα το Harry Potte.Πήγαινα στο σινεμά με όλα αυτά που άκουσα από φίλους και από αυτά που έγραψαν τα παιδιά εδώ και με την ευχή να μην φάω την νίλα που είχα φάει με το 6…Αλλά τελικά ήταν πολύ καλή η ταινία…
Την προτείνω γενικά ειδικά σε όσους μετά την μούφα του 6 είπαν δεν θα δουν το 7…

είδα και εγώ harry potter… το προηγούμενο σκέτη απογοήτευση(βαρεμάρα, ούτε που θυμάμαι τι γινόταν :p:p), αυτό πολύ καλύτερο… πιο σκοτεινό και εκτός του κλίματος σχολείο, μαθήματα…μπλα μπλα… σοβάρεψαν τα πράγματα…:p:p:p περιμένουμε τώρα το δεύτερο μέρος…

Κριτική για το [B]Αnother Year[/B] ( έχει και κάποιες αναφορές σε σημεία της , γι αυτό το σποιλερ ) :

[SPOILER]Eίδα και εγώ το [B]Another Year[/B] … Μου δημιούργησε αρκέτες απορίες για να την αξιολογήσω πλήρως , και γενικά για το στόχο που είχε η ταινία … Δηλαδή στο πρώτο μισό της ταινίας , σου δίνεται η εντύπωση ότι , επικεντρώνεται στο πως ο Τομ και η Τζέρυ, αντιδρούν , αναπτύσσουν την σχέση τους , εκφράζονται μέσα από τους διάφορους ρόλους τους , και πως διατηρούν αυτήν την αρμονία και την ευτυχία στη ζωή τους …
Στο δεύτερο μισό , όμως “πρωταγωνιστές” γίνονται άλλα πρόσωπα … Ρόνι , Μαίρη κλπ …ο Τομ και η Τζέρυ , δείχνουν πιο “ευάλωτοι” και με περισσότερα ψεγάδια στο χαρακτήρα τους , απ’ ότι πριν που όλα ήταν τέλεια … Ρεαλιστική και ειλικρινής αποτύπωση της πραγματικότητας δλδ , αλλά ως “αμερικανάκια” που είμαστε , δεν θέλουμε και να μας διδάξει κάτι , ώστε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ? :stuck_out_tongue:
Ένα μέιον ίσως είναι , ότι μου φάνηκε πως δεν ανέπτυξε επακριβώς του χαρακτήρες και τις επιλογές τους , ωστε να δούμε γιάτι κάποια άτομα “πέτυχαν” και ευτύχησαν ενώ άλλα μαράζωσαν … μήπως ήταν σε μεγάλο βάθμο και θέμα τύχης , γιατί δεν είδα ξεκάθαρη απάντηση σ αυτό… ?
Στα επιμέρους, ο [B]Leigh[/B] παίζει νομίζω πάρα πολύ με τις εκφράσεις και ειδικότερα με τα βλέμματα … δηλαδή πολλές σκηνές , με κυριότερη την τελευταία , οι εκφράσεις και το πώς σβήνει ο ήχος , σου λένε περισσότερα , απ ότι άλλες ταινίες σε 1 ώρα … :p[/SPOILER]

είδα και εγώ το Another year…πολύ καλή ταινία…

[SPOILER]στην αρχή παρουσιάζει όντως την τέλεια ζωή του ζευγαριού, ενώ στο δεύτερο μέρος δείχνει ότι είναι και αυτοί άνθρωποι και δεν μπορούν να είναι το στήριγμα για τους γύρω τους…σωστή παρατήρηση το ότι δεν αναφέρει πως οι χαρακτήρες έφτασαν σε αυτό το σημείο…δηλαδή τι έκαναν ο Τομ και η Τζέρι για να έχουν την τέλεια ζωή και τι έκανε λάθος η Μαίρη για να φτάσει να είναι μόνη της και να βγάζει τέτοια ζήλια και κακία…
γενικά καλή η σκηνοθεσία, καλές ερμηνείες, από τις αξιόλογες ταινίες που έχουν βγει τον τελευταίο καιρό στο σινεμά…
[/SPOILER]

μιας και για το παρτυ ειμαι μακρια ειδα σημερα το

απολαυστικο απλα…οχι hangover αλλα σαν ταινια λεει πολυ…ο γαλυφιανακης αποδεικνυει οτι μαλλον προκειται για μετενσαρκωση καποιας αρχαιας θεοτητας…στο τελος εφυγα απο την αιθουσα μ ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.εχει καιρο να μου συμβει στο σινεμα προσωπικα…και ισως αυτο ειναι το πιο σημαντικο.

[SPOILER]η σκηνη της μαστουρας ακουγοντας πινκ φλοιντ…τι να πω τρελο γελιο[/SPOILER]

Και γω είδα το πάνω, εξαιρετική η χημεία των 2πρωταγωνιστών, ο Ζακ είναι άσος στο μανίκι κάθε παραγωωγού / σκηνοθέτη πλέον.
Ευχάριστο και όχι χαζό, περνάς μια χαρά και ας μην έχει και το πρωτότυπο σενάριο.

καλή ταινία…όχι κάτι το ιδιαίτερο…σε κάποια σημεία ήταν υπερβολική, ειδικά στη σκηνή με το αυτοκίνητο που ανοίγει η γυναίκα του την πόρτα…#-o#-o#-o

Πηγα ψιλο-επιφυλακτικος γτ διαφοροι γνωστοι μου μου ειπαν μετρια πραματα, τελικα λιγο (λιγο ομως)κατωτερο του-ουτως ή αλλως οχι κατι τρομερου αλλα σιγουρα αρκετα αστειου και διασκεδαστικοτατου- Hangover και το καταευχαριστηθηκα…ειχε αρκετο γελιο, ειχε 1-2 κρυαδες, ειχε κατι κοιλιτσες εννιοτε, ειχε τρομερο δεσιμο των δυο πρωταγωνιστων και μερικες στιγμες μου θυμησαν τιμια 80ς road movies ala ‘αεροπλανα τρενα αμαξια πωςτολεν’…ουτε αυτο, ουτε βεβαια το Hangover θα τα προτεινα για σινεμα, αλλα απο την αλλη δεν μετανιωσα κιολας, μετρανε με παρεα, μπυρες και dvd…Γαλυφιανακης ωραια μουρη:D

\μ/

Ειδα την προηγουμενη βδομαδα το Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

και μου αρεσε πολυ. Μακραν καλυτερο της προηγουμενης ταινιας που ηταν απογοητευση, σκοτεινο με ωραιο σεναριο και καλη δραση. Η αληθεια ειναι οτι ηθελα λιγη δραση παραπανω, αλλα μια χαρα ηταν. Μας κρατανε τις καλες μαχες για το 2ο μερος και τελευταια ταινια της σειρας φανταζομαι…

Και ειχε και μια απο τις κορυφαιες σκηνες ολων των Harry Potter. Λεω για την σκηνη με τον Dobby το ξωτικο που του λεει η Bellatrix “Πως τολμας να αψηφας τους αφεντες σου?” και απανταει αυτος “I have no master”… Ολα τα λεφτα, μου θυμισε και λιγο Rebellion In Dreamland απο Gamma Ray…

Το προηγούμενο Χάρι Πότερ μάρεσε, και μάλλον είναι το μόνο που μάρεσε μέχρι τώρα, και αυτό μέχει κάνει να θέλω να δω πολύ κιαυτό ππου κυκλοφορεί τώρα, αλλά και την συνεχειά του που θα βγει σε κανά χρόνο…αλήθεια, το προηγούμενο δείχνει να συνεχίζεται στο φετινό έργο…ισχύει;:):!:

Συνεχιζεται ουσιαστικα απο την στιγμη που εχουν γινει διαφορα

[SPOILER] οπως ο θανατος του Dumbledore… [/SPOILER]

Οκ…σευχαριστώ…μέκανες να θέλω να το δω ακόμα πιο πολύ:) :!:

μια χαρα ταινια ηταν η προηγουμενη. δεν καταλαβαινω τι δεν σας αρεσε. αυτο που βγηκε τωρα κανονικα την συνεχιζει, δεν εχουν αλλαξει και πολλα. οσο για την ατακα του ξωτικου ειναι ακριβως ιδια εμ το βιβλιο και κει ειναι ακομα καλυτερο. αλλωστε στην ταινια βαλανε λιγο σαλτσα.


Attenberg

To ειδα τις προαλλες σε ενα μισοαδειο Νιρβανα.

Λοιπον δεν με ενθουσιασε.Ακολουθει την καλλιτεχνικη γλωσσα του Κυνοδοντα αλλα με ενα πιο αδυναμο και ατελες σεναριο(ο Κυνοδοντας κατ’εμε τα ειχε ολα προσχεδιασμενα) που δεν σε απορροφουσε ιδιαιτερα…Πιστευω οτι θα χαντακωθει απο τις γνωμες του κοινου που πηγε να δει την ελληνικη ταινια που πηγε στη Βενετια…Απο κει και περα μ αρεσε η ολη ατμοσφαιρα,η ηθοποια του Μουρικη(ο οποιος γινεται σιγα σιγα ηρωας του ελ.κινηματογραφου) και 3-4 σκηνες που θα μεινουν χαραγμενες στο μυαλο μου.

ειδα χθες τους γαμπρους της συμφορας!!ευχαριστα την βλεπεις την ταινια!!

Είδα αυτά που είδατε κι εσείς παραπάνω:

[B]Harry Potter[/B] - εξαιρετική σκηνοθεσία. Εξαιρετικότατη σκηνοθεσία και είναι η μόνη ταινία από τις πόσες που δεν βαρέθηκα ούτε στιγμή, πράγμα που νομίζω έχει να κάνει με τη σκηνοθεσία. Ναι.

[B]Τhe next days[/B] - Το χάρηκα. Κια την κοιλίτσα του έκανε στο τέλος, και ήταν όντως λίγο υπερβολικό, αλλά κατάφερε να με αγχώσει, και επίσης πέρασα τη μισή ταινία να θέλω να βαρέσω το χαζόβλακα Crowe. Το έζησα το θέμα, μία χαρά ήταν.

[B]Due Date[/B] - περίπου όπως τα είπε ο Lupin, με τη διαφορά ότι χάρηκα απίστευτα την ερμηνεία του Robert Downey Junior ειδικά. Αρκετα δύσκολο πράγμα με αυτό το σενάριο και αυτούς τους χαρακτήρες να μην αποτυπωθούν ως καρικατούρες. Το χαρηκα, παρέα, 3bit στο διάλειμμα, μία ομορφιά.

μολις ειδα το γονεις της συμφορας!απιστευτο γελιο! δειτε το!