Guns Ν' Roses

ayth thn sigkrish gnr me dire straits dn thn katalavainw…ti sxesh exei to blues me to hard rock?ti sigkrinoume re paidia?kai aman me aytes tis sigkriseis…to kathe group einai monadiko kai o kathe kallitexnhs eite mas aresei eite oxi…diladi mporw na sigrinw px tous zeppelin me tous theater?eleos…!oso gia to ama einai upertimimenoi oi guns n roses dn uparxei kamoia periptwsh eixan vgalei kommatares oi anthrwpoi ti na leme…akoma kai to sweet child pou einai “askhsh kitharas” einai fovero…(ti allo tha akousoume)

Και προσθέτοντας μία μάλλον εντελώς πανάχρηστη λεπτομέρεια, να πω ότι οι Dire Straits έχουν διαλύσει από το 1995, μετά από κοινή συμφωνία του Mark Κnopfler και των τότε υπολοίπων μελών (John Illsley, Alan Clark, Guy Fletcher), ενώ οι Guns υποτίθεται ότι ακόμα υπάρχουν, τουλάχιστον στην φαντασία του Axl και όσων τον έχουν ακόμα για θεό τους.
Κάποιοι τελικά δεν ξέρουν πότε πρέπει να σταματούν…:-k :-k :-k

Και σιγά-σιγά αρχίζω να καταλαβαίνω την αποχώρηση του Hatebreeder…

Όχι general, ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ παρόλο που είναι τεκμηριωμένη (σωστά ή λάθος) αλλιώς θα πρέπει να υποστείς προσωπική επίθεση…

Αλήθεια, μπορώ να μάθω πιο συγκεκριμένο κομμάτι του post του σας έθιξε τόσο πολύ???

Εγώ έχω να πω ότι συμφωνώ με αυτά που λέει και κάτι άλλο που σκεφτόμουν χθες: Ότι πολύ αμφιβάλλω αν είναι 15 χρονών και αν μας δουλεύει όλους…

Μήπως δε θα έπρεπε να γράφουμε τις ηλικίες μας για να μη δεχόμαστε τέτοιες αποστωμοτικές απαντήσεις???

Απαιτώ θέση (είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε μαζί μου) από τους mods…

δυστυχως ειναι τραγικη η καραμελα¨ειναι υπερεκτιμημενοι"το λενε για τους guns sthn προκειμενη περιπτωση…δν βγαζω τον εαυτο μου απεξω,και εγω το λεω συχνα πυκνα για καποια group,αλλα ειναι εντελως χαλια,ειναι η ευκολη λυση και προσπαθω και εγω να το αποφευγω
Anyway προσωπικα μου αρεσουν παρα παρα πολυ!!θυμαμαι πριν καμια 13-14 χρονια ειχα δει ενα μινι αφιερωμα στην τηλεοραση και ειχα μεινει μλκς!!τι να λεμε…

Καλημέρα… Οι mods είναι άνθρωποι κ όπως είπε κ ο ψηλός μουσάτος βλέπουν champions league. Άρα είδαν τα παραπάνω σήμερα το πρωϊ και πήραν το ψαλίδι τους…

Μπορεί στο άλλο τόπικ να τα έχωσα στο παιδί που έφυγε, αλλά ρε παιδιά, οι πάλιουρες ξεφύγατε σε αυτό το τόπικ. Ας λέει ο άλλος ότι θέλει. Οι αναφορές στην αυτοικανοποίηση σε τι χρειάζονται ?

Έκανα έδιτ ότι είδα. Συνεχίστε σε πιο κόσμιο επίπεδο. Όταν ο άλλος λέει ότι οι tool ρίχνουν στα αυτιά στους (υπερεκτιμημένους και για μένα btw) guns η απάντηση δεν μπορεί να είναι αυτού του ύφους.

Ευχαριστώ αυτόν που με ειδοποίησε.

Συνεχίστε σε κατάλληλο ύφος.

Μιλάμε (εμείς, οι οπαδοί τους) για τους Guns N’ Roses είτε μέσω forum, είτε εκτός, εδώ και πάαααααρα πολλά χρόνια!
Έχουμε πει τα πάντα και κάθε φορά που υπάρχει λόγος θα ασχολούμαστε με αυτούς!
Τσέκαρε τα posts, τα δικά μου ή όποιου άλλου θέλεις, για να δεις τις απόψεις μας για αυτούς! :wink:

Δεν είναι δυνατόν επειδή σου τη “βίδωσε” χθές το απόγευμα να τους κράξεις, να καθόμαστε για χιλιοστή φορά και να απαντάμε στα “απίστευτα” που έγραψες!
Κάθε 4 - 5 μέρες έρχεται και ένας “ορεξάτος” και αρχίζει στα ξαφνικά το κράξιμο είτε στους Manowar, είτε στους Guns, είτε οπουδήποτε αλλού, έτσι επειδή στραβοκοιμήθηκε!
Και μετά έχει την απαίτηση να τον πάρουμε στα σοβαρά! [-X

Παραθέτω μερικά posts σου, τα οποία δεν είναι απλώς παράθεση απόψεων οπως υποστηρίζεις, αλλά μεγαλόστομες δηλώσεις με ύφος, όπως λέει και ο hokam, που διάθεση έχουν κυρίως να προκαλέσουν!

Για τους SOAD που παρεμπιπτόντως δεν μου αρέσουν καθόλου, αλλά δεν έχει σημασία!

#-o

Για τους Manowar!

#-o

Για τους Deep Purple (συγκρίνοντας με led Zeppelin)!

#-o

Για τα off topic thread:

[-X

Για τους Metallica!

#-o

…και φυσικά για τους Guns!

#-o

'Ολα τα παράπανω ΔΕΝ είναι απόψεις με επιχειρήματα!
Είναι κράξιμο, έτσι για το κράξιμο!

P.S.Και κάτι τελευταίο!

Οι οπαδοί των Guns δεν θεωρούν τον Slash τεχνικό κιθαρίστα!
Είναι αστείο κάποιος που δεν τους γουστάρει να λέει τον Slash τεχνικό και μετά να έρχονται άλλοι με “αμοιβαία αισθήματα” και να κράζουν τον Slash λέγοντας το αντίθετο!

Δεν είναι τεχνικός και γι΄αυτό μας αρέσει!
Συναίσθημα βγάζει ο άνθρωπος που δεν το φτάνει καμια τεχνική!
Αν θέλαμε τεχνική θα ακούγαμε progressive!

Κατ’ αρχας, ποτε δεν ειπα τιποτα για τις ηλικιες… Ο καθενας εχει το δικαιωμα να πει οτι θελει ανεξαρτητα του ποσο ετων ειναι…

Ρε Μανο, λες ποιο κοματι του ποστ μας ενοχλησε… Εμενα με ενοχλησε το οτι πεταει διαφορα πραγματα τα οποια δεν τεκμηριωνει, (κραξιμο για το κραξιμο που λεει και ο Δημητρης)… Και αυτο εχει ξανα συμβει, αν ηταν η πρωτη φορα δεν θα εδινα σημασια…

Εμενα θα μου την εδινε αυτο μονο αν το λεγε για τους maiden :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

  1. Όντως δεν είπες εσύ για ηλικίες…
    2)Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να διαφωνήσεις…

Δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά γενικότερα…

Τέλος πάντως, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να σταματήσει εδώ το θέμα αυτό… Με το να πει κάποιος τους guns ή τους maiden ή οποιουσδήποτε άλλους καραγκιόζηδες δεν προσβάλλει κανέναν. Αν το κάνει χωρίς επιχειρήματα τον αγνοούμε, αν το κάνει με επιχειρήματα απαντάμε. Απλά τα πράγματα. Δε χρειάζεται να γίνει το forum μπου@@λο.

Εδώ έχουμε ακούσει απόψεις ότι σε όποιον αρέσουν οι στίχοι των SOAD είναι ηλίθιος και δεν αντιδράσαμε έτσι…

Φιλικά πάντα8)

Edit: Ο general απ’ ό,τι έχω καταλάβει έχει κάποια συγκεκριμένα κριτήρια για τη μουσική (εστιάζει κυρίως στην τεχνική) Με παρόμοιο τρόπο ο nihilist έχει επίσης κάποια συγκεκριμένα αισθητικά κριτήρια για τη μουσική που ακούει… Με βάση τα κριτήριά μας, κάνει ο καθείς μας και την αντίστοιχη κριτική στα συγκροτήματα. Συνεπώς αν διαφωνείτε σε ΟΛΑ μαζί του, πάλι δε σημαίνει ότι είναι μπαρουφολόγος

Αυτο σε ενοχλει επειδη ειναι απ’τα αγαπημενα σου συγκροτηματα. Πολλες φορες συμβαινει ομως να ειναι κατα αλλων συγκροτηματων κι ετσι να περναει απαρατηρητο απο σενα ή απ’ τον οποιοδηποτε που δεν του αρεσει το ταδε συγκροτημα και να μην γινεται μεγαλο θεμα. Ας πουμε αυτο εχει γινει κατα των pearl jam στο τοπικ για τον νεο δισκο των manowar :wink: :slight_smile:

Μισο…

Αν καποιος βγει και πει οτι οι GNR (η οποιοιδηποτε αλλοι) ειναι υπερεκτιμημενοι φυσικα και ΔΕΝ ειναι μπαρουφολογος. Αλλα καποια πραγματα μας ξεπερνανε. Καλως η κακως μπαντες οπως οι GNR, Metallica, Deep Purple, Floyd, Zeps, Maiden κι ενα σωρο αλλοι εχουν γραψει την ιστορια τους στο ροκ/μεταλ με ΧΡΥΣΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Συνεπως δεν μπορει ο καθενας να ερχεται και να τους λεει καραγκιοζηδες και μπακαληδες χωρις να παιρνει την αναλογη απαντηση. Τι με νοιαζει εμενα αν o General ξερει κλασικη και μπαροκ και τεχνικες και 5ες και 7ες. Ειλικρινα χεστηκα! Αμα λεει βλακειες θα του απανταω αναλογα

Οσον αφορα την ηλικια αρκετες φορες παιζει ρολο στο πηξιμο του μυαλου. Δεν εχω καμια ορεξη να την πω σε ατομα που ειναι 15 χρονων. Καλα κανουν και μπαινουν στο φορουμ και γραφουν τις αποψεις τους. Πχ. ο Vedder η ο Zafrock ποτε δεν προκαλεσαν ετσι νομιζω. Αλλα ο αλλος μπαινει με μονο σκοπο να προκαλεσει. Επομενως αν γουσταρει πχ ο Maiden1979 να του απαντησει καλα κανει.

Κι εγω θεωρω πχ. υπερκετιμημενους τους Dream Theater. Να μπω στο τοπικ γι αυτους και ν αρχισω να λεω ποσο καραγκιοζηδες ειναι? Δεν θα το κανω (δεν θελω να το κανω) γιατι σεβομαι αυτους που τους ακουνε.

Επαναλαμβάνω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πει ότι θέλει για οποιοδήποτε συγκρότημα… Και καραγκιόζηδες και άμπαλλους και για τα μπάζα και ότι θέλει… Η προσωπική επίθεση είναι αυτό που δεν μπορεί κάποιος να κάνει…

Την ίδια απάντηση θα έδινα αν η επίθεση γινόταν σε ένα από τα λατρεμένα μου συγκροτήματα.

Υ.Γ.Πιστεύεις ότι το συγκεκριμένο post του Maiden79 με την προσωπική επίθεση (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα ή αν έχει γίνει edit) ήταν η ανάλογη απάντηση??
Υ.Γ.2 Εγώ λατρεύω Theater… Αν βγεις και πεις ότι οι Theater είναι καραγκιόζηδες δε θα θιχτώ στο ελάχιστο… Αν βγεις και πεις καραγκιόζηδες όσους ακούν theater τότε θα θιχτώ… Έχει διαφορά

Συμφωνώ. Πολλοί μάλιστα προβαλουν ως δικαιολογία το “σιγά μωρέ, δεν σας βρίσαμε και τη μάνα” Η μουσική όμως είναι ένα από τα κυριότερα μέσα ψυχαγωγίας και σου δημιουργεί έντονα συναισθήματα (διαφορετικά για το καθένα) οπότε φυσικό είναι να σε πειράζει όταν κάποιος βρίζει κάτι με το οποίο τη βρίσκεις, είσαι δεμένος με αυτό κλπ (ο καθένας το ερμηνεύει όπως νομίζει)

Για κάντε μια βόλτα στο topic χατζηγιάννης και δείτε τι έχει γραφτεί εκεί…
Έχω πολλούς φίλους και φίλες που όχι μόνο τους αρέσει αλλά όποτε ακούν τραγούδια του ειλικρινά κάτι παθαίνουν… Δεν είδα κανέναν σας να διαμαρτήρεται και να επιτήθεται σε αυτούς που τα έγραψαν… Όποιος αγαπά πραγματικά τη μουσική ας υπερασπίζεται κάθε μουσική και όχι μόνο αυτήν που του αρέσει.

Επαναλαμβάνω για τρίτη φορά: Τίποτα από όλα αυτά δε δικαιολογεί προσωπική επίθεση

Συνφωνω, επισης σημασια εχει και ο τροπος με τον οποιο το κανει.

Προσωπικά το έχω διαβάσει πολύ καλά κι έχω κάνει το σχόλιο μου. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν μίλησα για προσωπική επίθεση όμως. Σε μία ανάλογη περίπτωση σε άλλο τόπικ προσπαθησα με πολύ προσβάσιμο τρόπο να εξηγήσω κάποια πράγματα, άσχετα αν τελικά δεν τα κατάφερα. Επίσης όταν κάποιος κάνει ακραία σχόλια για έναν καλλιτέχνη δεν υποδηλώνει έμμεσα κάτι και για το γούστο εκείνων πού τον ακουνε;

Ένας φίλος σε άλλο forum είχε πεί: “Ο ηλίθιος δεν καταλαβαίνει ότι είναι ηλίθιος, γι’αυτό και θεωρεί όλους τους άλλους ηλίθιους”
Το παράδειγμα αυτό είναι γενικό και δεν υποδεικνυει κανέναν από το φορουμ, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις!

Σε καμία περίπτωση… Aν πάω και πω σε ένα φίλο μου ότι ο Χατζηγιάννης είναι καραγκιόζης, τα τραγούδια του αποτελούνται από 2 συγχορδίες και είναι κλεμμένα, ότι έιναι γλυκανάλατος, ότι είναι gtp κτλ κτλ όλα σε σοβαρό ύφος, πάει να πει ότι θίγω την προσωπικότητά του? Το ίδιο και στο φίλο μου που ακούει rap και σε αυτόν που ακούει madonna… Δηλαδή θα πρέπει να σταματήσουν να μου μιλάνε??

To μόνο έμμεσο που υποδηλώνει είναι ότι έχουμε εκ διαμέτρου διαφορετικό γούστο…

Δεν είπα ότι θίγεις τη προσωπικότητα το, αλλά τις μουσικές προτιμήσεις του, το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό.

Ναι αυτό ακριβώς λέω… Πάντως το καλύτερο για το forum θα ήταν να λήξει εδώ το ζήτημα γι’ αυτό δε συνεχίζω…

Λοιπόν, πείτε τίποτα για τους guns ρε παιδιά!!

Δεν λεω γιατι με βλεπω να αποχωρω κι εγω απο το φορουμ μετα :lol: :stuck_out_tongue: