Album Exchange

Matana Roberts - Coin Coin Chapter One: Gens de Couleur Libres

COIN_COIN_Chapter_One_-Gens_de_couleur_libres(Front_Cover)

Λοιπον, δεν ξερω πως να γραψω για αυτο εδω το εργο τεχνης. Η Ματανα Ρομπερτς ειναι με βαση τις περιγραφες που δινει το διαδικτυο, μια πειραματικη πολυ-οργανιστρια, η οποια παιζει σαξοφωνο, κλαρινο, και μερικα αλλα πραγματακια. Το Gens de Couleur Libres ειναι το πρωτο απο δωδεκα μερη της σειρας Coin Coin, δηλαδη μαλλον του μεγαλυτερου προτζεκτ που εχει αναλαβει στην καριερα της. Ως τωρα εχουν κυκλοφορησει μολις 4 απο τα 12 μερη, το τελευταιο εκ των οποιων ειναι το Memphis και κυκλοφορησε το 2019.

Ολοκληρη η σειρα Coin Coin ειναι αφιερωμενη σε τοπους, αναμνησεις, καταγωγη, και ιστορια. Η Ματανα εξερευνει λοιπον με το πρωτο μερος της σειρας ολα αυτα τα θεματα, μεσω μιας progressive jazz μουσικης που σιγουρα δοκιμαζει ακομα και τον πιο γενναιο ακροατη. Τα μουσικα θεματα και οι ακολουθιες δεν ειναι πουθενα στον δισκο ευκολα, και η μια ωρα και το ενα λεπτο που διαρκουν οι 8 συνθεσεις σιγουρα αισθανονται σαν μια εξουθενωτικη πολυ μεγαλυτερη εμπειρια. Ολα αυτα βεβαια με την καλη εννοια, αφου η διαδικασια ακροασης ειναι ενα αξιομνημονευτο και ιδιαιτερο ταξιδι.

Βρηκα τον εαυτο μου να απολαμβανω παρα πολυ την προταση του JTN, αφου κατι τετοια τα γουσταρω παρα πολυ ομολογω, αλλα κι εγω “ταλαιπωρηθηκα” παρα πολυ να τελειωσω τον δισκο την πρωτη φορα, παρα την θετικη προδιαθεση και ορεξη. Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον αρεσκεται σε ηχους τζαζ (και οταν λεμε ηχους τζαζ εννοουμε τα περισσοτερα συνηθη πνευστα και εγχορδα που μπορειτε να σκεφτειτε σε τετοιο σκηνικο) και θελει να ακουσει κατι διαφορετικο… που μπορει να διευρυνει και λιγο τα ακουσματα του.

Η Matana Roberts παραδοξως δεν παιζει σαξοφωνο ή κλαρινο στον δισκο, αλλα εκτελει ολες τις ερμηνειες, οι οποιες ειναι αν μη τι αλλο μοναδικες. Τωρα αν ειναι με την καλη ή με την οχι και τοσο καλη εννοια μοναδικες, θα το αφησω να το κρινετε εσεις. Ας πουμε οτι για μενα οι περισσοτερες ερμηνειες της ηταν με την καλη εννοια, αλλα οχι ολες.

Βαθμος 5 στα 7

7 Likes

Ας μπει άλλος ένας να έχουμε ζυγό αριθμό

Να μπω και να χρωσταω και το προηγουμενο ?

δεν σε εμπιστεύομαι :stuck_out_tongue:

προμις :stuck_out_tongue: τωρα ποσο μεγαλο θα ειναι το Dream Theatre review δε ξερω, αλλα αμα δν εχω καποια πιεση δε προκειται να το κανω.

αντε καλα, γρηγορα

Κρίμα, είδα ότι ζητάς έμπιστους και ήμουν έτοιμος να αυτοπροταθώ πριν αυτοδιαψευσθείς!

2 Likes

Παίξε Παντελή και παίζω και γω

Ρακούναρε, εγώ έκανα πλάκα ακόμα και στον εαυτό μου, δεν πρόκειται να παίξω…!

3 Likes

βαλε, μπηκε κι αλλος ενας

3 Likes

image

tab #27, deadline 30 σεπτεμβριου

μολις βαλει ο eviL θα το περασω.

@Clairvoyant οταν εισαι ετοιμος, γραψε οτι εχεις να πεις στα σχολια εδω και θα τα μεταφερω

3 Likes

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ @Sevek

_

2 Likes

Καλά τι ban έφαγε ρε σεις (!)

Το link βγάζει στην εικόνα με τα ματσαρίσματα btw

Sorry το περασα!

διορθωθηκε το λινκ,
την προηγουμενη φορα ειχε φαει μονο mute παντως και φανταζομαι οτι ειναι κατι που εγινε αυτοματα απο το φορουμ λογω των πολλων flags

Πω είμαι άσχετος από soundtrack και instrumental δίσκους!

@pantelis79 @pantelis79 @pantelis79

Συγχαρητήρια!!!

7 Likes

???

it is a complete sentence

Χίλες μέρες που χρωστάω, λογικά :face_with_peeking_eye:.

2 Likes

αυτο το thread μπορεί να εχει ως subtitle @JTN roasting rocking user…

1 Like