Beliebers οι Metallica!

Αν μιλησουμε για Di Anno ας το κανουμε στο thread των maiden. Απο αυτους (συγκεκριμενα απο τον Harris) εφαγε σκατα αλλα please μην το πιασουμε τωρα γιατι δεν θελω να γινω συνηγορος του σε ασχετο thread. Ισως ατυχως τον ανεφερα.

Μπα ειμαι FM…ρομαντικουλι :roll: και δυο τρεις φορες που βγηκα γυαλι εφριξα. Απορω πως δεν εβρισα το τελευταιο ατομο που πηρε…“γιατι δεν ερχεστε? μη βλεπετε που εγω εμφανιζομαι με ταγιερ…ειμαι παιδι των εξαρχειων κι εγω”. Αμα σου πω και ποια ειναι θα φριξεις. Και αυτα τα ατομα πληρωνονται για να μας δουλευουν.:?

Οσο για το αλλο που λες…αν το παρεις απο θεμα ζωης, θα φθονουσα ναμουν ο Λεμμυ, χυμα και στα παπαρια του ολα. Κυριολεκτικα ομως. Και χωρις να δινει λογαριασμο σε κανεναν. Αυτη ειναι ζωη για μενα.

ΥΓ:

  1. Οι Λεφταλικα εκτος απο το πληρωμα του ιδιωτικου τζετ, εχουν και αλλα 100 ατομα να τρεχουν απο πισω τους, γιατρο, φυσιοθεραπευτη, διαιτολογο και οτι μπορεις και δεν μπορεις να φανταστεις. Ετσι κανω κι εγω τετοια live…8)

  2. Και για να ξανα edit, o Bastard ηταν αυτος που λες. Εγω άλλα ειχα καταλαβει εντωμεταξυ! Τρεχα γυρευε…:stuck_out_tongue:
    Sorry βρε Bastard…πρωιμο σταδιο αλτζχαημερ :smiley:

Για να έχουν φτάσει να έχουν όλα αυτά που αναφέρεις κάτι θα έχουν κάνει καλά, δεν νομίζεις;
Μου φαίνεται αστείο που εν έτη 2013 υπάρχουν άνθρωποι που αποκαλούν τους Metallica με το επίθετο Λεφταλικα. Οι Μεταλλικα και όποιοι οι Μεταλλικα, είναι άνθρωποι που έχουν οικογένειες και έναν στρατό από ανθρώπους που δουλέυουν για αυτούς και μάντεψε, έχουν και αυτοί οικογένειες που πρέπει να τις ζήσουν.
Τόσες σελίδες δεν έχω διαβάσει ένα σοβαρό σου επιχείρημα που να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό που τους προσάπτεις. Τα ακριβά εισιτήρια είναι ένα επιχείρημα; Ωράια πάμε , για να δεις τους Iced Earth(τυχαίο παράδειγμα) το 1999 στο Ρόδον πλήρωνες 6.000 δραχμές, για να δεις τους Μεταλλικα στην Ριζούπολη με support τους Monster Magnet πλήρωσες 8.500 δρχ. Είναι υπερβολικά ακριβό αυτό το εισιτήριο;

τα νορμάλ τικετ (στο ροδον πχ) είχαν 2500-3500δρχ εκείνη τη χρονιά, τα 7500 για τους μετάλικα μας είχαν πονέσει…

Δεν τα θυμάσαι καλά…5.000 είχαν το 1997 oι Paradise Lost, και το παράδειγμα που αναφέρω είναι πραγματικό. 6.000 οι Iced Earth το 1999 στο Ροδον.

Ασε που στη Νεα Σμυρνη ποσα παιδια με εισιτηριο ειχαν μεινει εξω. Μην τα θυμαμαι καλυτερα. Θα μου πεις το γκρουπ δεν εφταιγε εκει και θαχεις δικιο. Anyway…

Αν ησουν Ριζουπολη ομως…ειχες μεινει ικανοποιημενος απο την εμφανιση? Για να περασουμε και στην ουσια…αν και πρεπει να ανοιξω αυτο το γαμωthread. Υπομονη γιατι τρεχω κιολας.

Από την εμφάνιση ναι, αν και τη θεωρώ τη χειρότερη από τις 4 τους στην Ελλάδα.
Από τη DiDi με τη μια είσοδο για 20000 κόσμο σίγουρα οχι.

Το ποσο θα βάλει το εισιτήριο ο διοργανωτής βέβαια, εξαρτάται μεχρι ένα βαθμό από τη μπάντα.
Οι Metallica έχουν αμοιβή για καθε live τους 1 εκ. δολάρια κ αυτό τα περιλαμβάνει ολα. Και μεταφορές, διαμονή, προσωπικό, το stage τους, τα παντα.
Αυτό το ξερω 100%, ουτε καν 99%.
Οποτε ένα 30άρι στο εισιτήριο παει σε αυτούς.
Τα υπόλοιπα ειναι στα support και στα έξοδα-κέρδος του διοργανωτή.

Εκείνη την περίοδο ενδεικτικά είχαν παίξει οι maiden με blaze και είχε 7000 το εισιτήριο, 6500 σε Dickinson και 8000 (η 7500 δεν ειμαι σίγουρος αλλα έχω κρατήσει το εισιτήριο κ μπορω να το τσεκάρω) οι maiden στο γήπεδο του Ατρομήτου.

Από κει και πέρα, ακομα και ο Lemmy που λες, εχει βγάλει παιχνίδια με τη φάτσα του και οτι θες. Η δουλεια του ειναι.

Δυστυχώς η ευτυχώς, αυτή ειναι η μουσική βιομηχανία.

Και οι περισσότεροι νομίζω δεν είμαστε παιδάκια που τους εχουμε αφίσα στο δωμάτιο και πιστεύουμε πως θα αλλάξουν τον κόσμο.
Για τη μουσική τους μιλαμε. ΟΚ, θεμιτό να μη σου αρεσει το load, θεμιτό θα ηταν ακομα και το master να μη σου αρεσει. Υπάρχει πολύς κόσμος που το γουστάρει όμως. Και όπως σου έδειξα, μετά το black album, τις μεγαλύτερες πωλήσεις τις έκαναν με τα 4 πρώτα. Ουτε με το load, ουτε με κανένα άλλο άλμπουμ για το οποίο θεωρούνται οτι ξεπουληθήκαν!

Φυσικά έμεινα ικανοποιημένος! Δεν έχω δει κακή συναυλία τους, ούτε καν μέτρια! Και θυμήσου και τι έπαιξαν. Εσένα τι δεν σου άρεσε δηλαδή; Μπορώ να υποθέσω ότι δεν σου άρεσε ότι έπαιξαν κομμάτια από το Load/Reload. Σεβαστό.

Όχι ρε, αλήθεια. :expressionless: Ρώτα κι άλλους να σου πουν. Δε συμπαθώ Μετάλλικα.

Εντάξει δε συμμερίζομαι και εντελώς τη δική σου απέχθεια να πω την αλήθεια, μ’ αρέσουν 4-5 δίσκοι των Μετάλλικα και τους θεωρώ φραγκοφονιάδες όχι απαραίτητα επειδή αυτό ήταν ένα δικό τους ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ας πούμε, αλλά επειδή πιστεύω ότι όποιο μέταλ συγκρότημα κι αν πέρναγε στο mainstream θα είχε νομοτελειακά αυτή την εξέλιξη. Όπως και να χει πάντως δε γουστάρω να στην πέφτουν όλοι επειδή τους έθιξες τα ιερά και τα όσια. Και ως άλλος Βολταίρος (κι ας ήταν αστός - εντάξει εκείνη την εποχή κι οι αστοί καλοί ήτανε) υπερασπίζομαι σθεναρά το δικαίωμά σου να κράζεις τους γαμημένους τους Λεφτάλλικα. 8)

ώπα κάτσε, εγώ έλεγα για το 1993 :slight_smile: που ήταν τα διπλά από τις υπόλοιπες

το 1999 είχαν ξεφύγει όλα, σχεδόν τα πάντα στο ρόδον ήταν στο 6αρι (angra, iced earth, nevermore, gathering κτλ εξαίρεση οι Fates Warning 6,500δρχ), οι metallica ριζούπολη 8,500, Iron Maiden περιστέρι 8,500δρχ, το rockwave 9,500δρχ (manowar, sodom, immortal, mercyful fate), oι REM 10,000δρχ, ακόμα και σε μικρότερους χώρους ήταν αρκετά, πχ Dead Moon στο ΑΝ 5,500δρχ, στο Half Note είχε είσοδο 6000δρχ, οι Tindersticks 7000δρχ στη Σφεντόνα κτλ Μόνο οι Panx Romana ήταν τζάμπα στο Πέτρας :stuck_out_tongue:

το μόνο πρόβλημα ήταν οι μπατσοκλούβες εκείνη τη μέρα και το διπλό ψάξιμο στις πόρτες με κίνδυνο να βρουν την κασσέτα στη μπότα!)

Μια χαρά τα θυμάσαι! :smiley:

Σωστός.

Υπερασπίσου σθεναρά και μένα όμως τώρα που θα ξεκινήσω πόλεμο κατά του βαρδινογιαννισμού στο τόπικ σας.

Right behind ya chief

μικρό διάλειμμα για διαφημίσεις, αυτό με το “νεαρό της ηλικίας” το ξεκίνησα εγώ παρερμηνεύοντας κάποια ποστς σε άλλο θρεντ, δεν το είπα ούτε ειρωνικά ούτε για να προσβάλλω κανέναν και προφανώς δεν εννοούσα ότι είσαι ώριμος όσο ένας 18χρονος freakhood, απλά το “όταν άκουσα το kill em all ήμουν 15 χρονών” δεν κατάλαβα ότι ήταν “άκουσα το kill em all όταν βγήκε και ήμουν 15 χρονών”, apologies, my bad, συνεχίστε.

Kαλα ποιος γουσταρει βαρδινογιαννη ; Οποτε go for it !!

Οσο για το Λεφταλλικα ενταξει , εχετε απολυτο δικιο!! Αυτοι οι βρωμιαρηδες ολα για τα λεφτα τα κανουν ολοι οι υπολοιποι απλα για να τους φτασουν…

Πως γινεται επειδη δεν σου αρεσουν καποιοι δισκοι, επιλογες τους, τραγουδια κτλ να ειναι απαραιτητα και ξεπουλημα δεν το καταλαβαινω.

Και εμενα π.χ. δεν μου πολυαρεσουν οι Megadeth μετα το Cryptic Writings , τι σημαινει ;
Οτι ξεπουληθηκαν με τα επομενα ;

Αστεια πραγματα… Καλα το ειπε ο St. Anger , ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα φθονου.

Οσο για τον Lemmy δεν εχει οικογενεια και το λεει και ο ιδιος οτι αυτο βοηθα στο ειναι πιο χυμα και για να σε προβληματισω ,ο ιδιος τους εχει σε μεγαλη εκτιμηση
οπως και ο Halford (καλα μην πουμε για Diamond Head, Danzig, King Diamond κτλ) …

Ποναει τον εγωισμο μας καποιοι να γινονται πιο μεγαλοι απο οσο θα θελαμε.

Άλλαξα γνώμη, θα το συνεχίσω εδώ και θα πω ότι είναι ΑΣΤΕΙΟ να μιλάς για λεφτάλικα, ΕΣΥ, ο οπαδός των τσουδασπρίστ που δεν χρειάστηκαν ούτε πενταετία για να ξεπουλήσουν ότι έμπνευση είχαν στα 70ς και να βγάλουν την ΠΑΠΑΡΙΑ “Killing Machine” όπου άλλαξαν μέχρι και τον τίτλο προκειμένου να αρέσουν στα αμερικανάκια.

Δε μ’ έπεισες ούτε τοσοδά ε. :lol:
Έχεις άλλη μια ευκαιρία.
Πες για κάνα Τούρμπο καλύτερα.

Τότε είχαν βγάλει το Load και το Reload που ήταν κουράδες όμως, δεν ΤΟΛΜΗΣΑΝ να βάλουν ακριβό εισιτήριο.

Eιναι βαρδινογιαννικος ο Γρακχος?? 8O

Καλός ο χαβαλές σου Γράκχε, αλλά θα ήθελα και κάποιο αντεπιχείρημα σε αυτά που έγραψα.

Σύνικ δε με νοιάζει τι είναι ο Γράκχος, το θέμα είναι ότι πριν από 20-30 χρόνια (την ίδια περιπου εποχή που ξεκίνησε η κουβέντα για λεφτάλικα) μας κλέψατε ένα κάρο πρωταθλήματα και κάποια στιγμή πρέπει να τα συζητήσουμε αυτά.

Δεν το ξερες ρε;
Παιδιόθεν :!:

Το θες, ε;
[I]Πόσο πολύ;[/I]