Best Maiden's album

Νομίζω ότι είναι το Seventh ή το Somewhere in Time, δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Προσωπικά, βάζω μέσα Piece of Mind, Powerslave, Killers, Iron Maiden και τρώγομαι μόνη μου να καταφέρω να κάνω κατάταξη.

4 Likes

Από το number μέχρι το seventh son βγάλανε 5 δισκάρες. Μιλάμε για το καλύτερο σερί του κλασικού heavy metal {Βασικά σε όλο το μεταλ}. Μου είναι πολύ δύσκολο να τα βάλλω σε σειρά οπότε αν μου κάνεις την ερώτηση πιο είναι το καλύτερο άλμπουμ σε μηνιαία βάση θα σου έχω διαφορετική απάντηση.

Έτσι για τα τυπικά και για το τόπικ επιλέγω number μόνο και μόνο για το έπος hallowed be thy name

2 Likes

Ο καλύτερος δίσκος τους και έπος έπων.

5 Likes
  1. Powerslave, με διαφορά κιόλας.
  2. Seventh Son
  3. Killers
  4. Somewhere
  5. Iro Maide
  6. 66
1 Like

Μόνο το πρώτο ήταν καλό, μετά ξεπουληθηκαν.

7 Likes

Δεν γ@μι$τ@ι! Ας το επισυνάψουμε κι εδώ.

Bonus, δύο λίστες με χαμένα/λησμονημένα “διαμάντια”.

Μόνο το πρώτο demo, για την ακρίβεια.

4 Likes

Προφανώς και ήταν ξεπούλημα αφού μετά σταμάτησαν να παίζουν πανκ. Καλά τα λέω;

Υπόσχομαι να κάνω μια μέρα κατάταξη με προσωπική βαθμολόγηση, να με κυνηγάει όλο το φόρουμ.

1 Like

Το υποσχεσαι;

1 Like

Ναι ρε, αρκεί να κάνεις το ίδιο και εσύ μπας και μοιραστεί το ξύλο που θα φάμε :stuck_out_tongue:

1 Like

Eτοιμάσου για κάποιο exchange, όπου θα είναι υποχρεωτική η παρουσία σου

Αν δεν λανθανω ουδεποτε ο Harris ηθελε αυτο το πανκοειδες στυλ
Λογω του Di Anno, ο οποιος ειχε μαλλον αρκετη επιδραση στους δυο πρωτους δισκους, βγηκαν ετσι τα album

Χιουμοριστικά το είπα πάντως αυτό για το πανκ, δεν συμμερίζομαι την άποψη :stuck_out_tongue:

Για εξήγησε το μου αυτό!

1 Like

:smiley:
ΕΡΧΟΜΑCΤΕ

2 Likes

Δυσκολο να σε κυνηγαει ΟΛΟ το φορουμ.

  1. Somewhere In Time
  2. Seventh Son
  3. Powerslave
  4. AMOLAD
  5. X-Factor
  6. Fear of The Dark
  7. Number of the Beast
  8. Piece of Mind

Τα αλλα σε οποια σειρα, με Final Frontier στον πατο, κι αμεσως αποπανω VXI και No Prayer

4 Likes

Προβλέψιμος, πώς τό 'παθες;

Επανορθωσα με την συνεχεια της λιστας μου

2 Likes

Powerslave
Seventh Son of a Seventh Son
Piece of Mind
Somewhere in Time
The Book of Souls
The Number of the Beast
Dance of Death
A Matter of Life and Death
The Final Frontier
Brave New World
Fear of the Dark
No Prayer for the Dying
Killers
Iron Maiden
Virtual XI
The X-Factor

Μάλλον…

5 Likes

Λοιπόν, στην αρχή με ξένισε η παραπάνω κατάταξη, μετά που εντόπισα τη λογική της με ξένισε ακόμη περισσότερο! Αν κατάλαβα καλά και το συνοψίσουμε σε μια πιο… μαζεμένη λίστα η αξιολόγηση σου είναι:

1 Δίσκοι με τον Dickinson
2 Δίσκοι με τον DiAnno
3 Δίσκοι με τον Bayley

Ομολογώ ότι δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο – και να σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για το απόλυτο déjà vu στις συζητήσεις του forum (που εντελώς λογικά κι αναμενόμενα έχει το δικό του topic)!

Αφού μπήκα όμως στη διαδικασία να γράψω κάτι εδώ, ας παραθέσω τη δική μου σειρά προτίμησης.
Κι επειδή ειδικά στις υψηλές θέσεις οι διαφορές είναι μικρές και η κατάταξη ευμετάβολη, θα επιχειρήσω κι εγώ μια πιο… χονδρική παρουσίαση! Έχουμε λοιπόν:

Θέσεις 1-6: Τα 7 πρώτα πλην του Killers, σε οποιαδήποτε σειρά

Θέση 7: Το Killers!

Θέση 8: Brave New World

Θέσεις 9-10: A Matter of Life and Death, Dance of Death

Θέση 11: The Book of Souls

Θέση 12: Fear of the Dark

Θέσεις 13-16: The Final Frontier, The X Factor, No Prayer…, Virtual XI

2 Likes

Ναι, αλλά όχι επιτηδευμένα. Θέλω να πω, πιθανότατα λόγω Bruce μπορώ να ακούσω πιο ευχάριστα το No Prayer από το Killers και ας είναι αρκετά κατώτερο συνθετικά, οπότε συνολικά ανεβαίνει στη λίστα. Αν μιλούσαμε για κατάταξη συνθετικά, Fear of the Dark και No Prayer θα βρισκόντουσαν κάτω από Killers και Iron Maiden. Τα Blaze βέβαια, δυστυχώς θα έμεναν εκεί, ατάραχα και με αυτή τη σειρά.

2 Likes