Bruce Dickinson

Παίδες έχω το εξής “πρόβλημα”:

Ακούω το “Accident of Birth” και λέω τέρμα, αυτός είναι ο καλύτερος δίσκος του Βρασίδα και μάλλον ο καλύτερος δίσκος κλασσικού metal την τελευταία δεκαπενταετία.

Και μετά ακούω το “Chemical Wedding” και λέω, ρε, τί μαλακίες σκέφτομαι, αυτός είναι ο υπέρτατος δίσκος Bruce Dickinson, και τέτοια διαμάντια δεν ξαναβγαίνουν γενικώς.

Μόνο και μόνο για να ανατραπεί αυτό το συμπέρασμα στην επόμενη ακρόαση του “Accident…”, και τούμπαλιν στην επόμενη του “Chemical…”.

Φαύλος κύκλος.

Γιατρέ, είμαι σοβαρά;

Για ένα πράγμα είμαι βέβαιος. Αυτά τα δύο είναι (εκτός από ότι είναι οι δύο καλύτεροι δίσκοι κλασσικού metal της τελευταίας δεκαπενταετίας, όπως προείπα) τα καλύτερα Iron Maiden albums από το “Seventh Son of a Seventh Son” μέχρι σήμερα.

Μακάρι να ασχολιόταν περισσότερο με τη solo καριέρα του παρά με τους Maiden! :frowning:

Μια χαρά είσαι φίλτατε. Και εγώ αυτά παθαίνω, με ουκ ολίγες μπάντες -σόλο και μη- συνεχώς και αδιαλλέιπτως.

Επί παραδείγματι, Holy Diver ή Last in Line? Piece of Mind ή Number of the Beast? Reign in Blood ή Hell Awaits? Και αρχίζουν όχι ένας, αλλά πολλοί φαύλοι κύκλοι.

Καλή τύχη στο καταστάλαγμα (διότι κάποια στιγμή επιβάλλεται να κατασταλάξεις…)
Γαμώτο. Πάλι διλήμματα.

Ωραιος…8)

ΥΓ.: Γρακχο, υπερβαλλεις λιγο…

Άσε με να μαντέψω: Σε ό,τι αφορά τους Maiden, σωστά; :razz:

Βασικα δεν ειδα το μετα το Seventh Son.

Ισως εχεις δικιο.

Παντως με Brave New World ή και Fear κονταροχτυπιουνται ανετα.

Ξέρεις, καμιά φορά αναρωτιέμαι ποιός είναι χειρότερος.

Εγώ με τους Priest ή εσύ με τους Maiden; :-k

Mαλλον εγω. :stuck_out_tongue:

Νταξ το Fear γαμα το …απλα εχει Afraid To Shoot Strangers και με μπερδευει. :smiley:

Αλλα για το Brave δε σηκωνω κουβεντα ε.

Θα 'λεγα για Dance, επειδη τραγουδια σαν το ομωνυμο και το Paschendale δεν ξερουμε αν εχουν γραφτει απο μεταλ μπαντα στα '00ς, αλλα παραδεχομαι οτι εχει πολλα φιλλερς και δεν ειπα τιποτα.

Κι επειδη μ’ αρεσουν ολα (πλην μπουχεσα ερα) δεν μπορουσα να αναφερω μονο ενα.

Θα ηταν υποτιμητικο για τους Maiden. :smiley:

Gρακχο αλητη,και ποιος σου ειχε παρει δωρο το accident ε?Προτιμω παντως το chemical,διοτι maidenιζει λιγοτερο,εχει απιστευτους στιχους απο Μπλεηκ και ειναι απειρως πιο σκοτεινο και πρωτοτυπο…οχι βεβαια πως το ατυχημα γεννησης ειναι κατι αλλο απο αριστουργηματικο…απλα ισως ενα πολυ μικρο κλικ πιο κατω…και τα δυο παντως μνημεια…και καμια σχεση ρε με maiden απο seventh και μετα,τα 2 αυτα cd εχουν ολα τα αλλα,και γενναιο νεο κοσμο,και χορο θανατου και φοβου το σκοτος και τα υπολοιπα,για την πλακα τους,καμια σχεση…

Ρε μαλάκα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού διαφωνείς μ΄αυτά που είπα εγώ. :-k:lol:

Και αφού θέλεις κρέντιτ για το Ακσιντεντ θα το έχεις. Σ’ ευχαριστώωωωωω!!! :smiley:

Εισαι βλακακος…:p:p:lol:

Το BBC κόβει την εκπομπή του Dickinson

Ο τραγουδιστής των Iron Maiden, Bruce Dickinson, ανάμεσα στις άλλες δραστηριότητες του παρουσίαζε από το 2002 την εκπομπή Friday Night Rock Show κάθε Παρασκευή στο BBC 6 Music. Ο ίδιος ο Dickinson είχε δηλώσει ότι σκοπός του ήταν να παρασύρει τους ακροατές σε ένα κιθαριστικό ταξίδι.
Δυστυχώς το BBC αποφάσισε να σταματήσει την εκπομπή στα τέλη Απριλίου.

Bruce Dickinson Judas Priest, KISS & Slash - all to be guests soon!

Καλη ηταν η εκπομπη του και ειχε φαση,εφερνε καλα ονοματα,μια απο τις καλυτερες στιγμες η συνεντευξη στους metallica.8):stuck_out_tongue: Αλλα στο bbc μαλλον ειχαν αλλα σχεδια…

Ας το συνεχίσουμε εδώ.
Ναι αλλά ένας (1) δίσκος σε τόσα χρόνια και με όχι όλη την ομάδα των aob/tcw, είναι κρίμα. γενικά θα μπορούσε να κάνει πολλά όμορφα πράγματα αν δεν τον απασχολούσαν οι μέιντεν

Δεν ξέρω τι συνεχίζεται εδώ :stuck_out_tongue: αλλά +1

εμενα μου αρεσει πιο πολυ το tyranny απο το chemical wedding παντως…

Το θέμα είναι ότι δεν τον απασχολούν αποκλειστικά μόνο οι μειντεν και η μουσική γενικότερα, αλλά και τα βου βου τα αεροπλάνα, ενίοτε τα συνδυάζει και τα δύο.
Συμφωνώ ότι θα μπορούσε να κάνει περισσότερα, αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται μόνο επειδή είναι στους μειντεν, περισσότερο για προσωπική επιλογή μου φαίνεται, εκτός κι αν παίζουν τίποτα κουλά με τα συμβόλαια, αλλά δεν θέλω να το μάθω καν αυτό γιατί θα ξενερώσω. Από θέμα χρόνου θα μπορούσε να τα συνδυάσει, άλλωστε και το τυραννυ βγήκε 5 χρόνια μετά την επιστροφή του, αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται να κινείται τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση.

Όσο για το ίδιο το τυραννυ φαντάζομαι λες για την απουσία του Σμιθ, η οποία προφανώς υποβαθμίζει κάπως τον ενθουσιασμό για την όλη φάση. Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζεται, στα τελευταία δύο μειντεν που μεσολάβησαν από το τυραννυ δεν έχει γράψει και πολλά πράγματα, ενώ τώρα έχει κι άλλα προτζεκτ να ασχολείται πέρα από τους μειντεν. Πάντως aob/tcw δύσκολο να ξαναβγούν, αλλά και το τελευταίο μια χαρά δισκάρα είναι, ο Ροι Ζ είναι εγγύηση.

Κι αυτά τα αστειάκια να φύγει από τους μειντεν να λείπουν παρακαλώ, ας ξεκινήσει η περιοδεία αύριο με το καλό και μας βλέπω να γλύφουμε τις οθόνες με κανένα infinite dreams.

εντάξει παίζει ρόλο ότι τα δύο τελευταία Μέιντεν δεν μου άρεσαν (κυρίως το φάιναλ φροντίερ). Βασικά πιο πολύ μου την σπάει αυτήν η επιμονή (του harris είναι; του smallwood; όλων;) για δίσκους, περιοδείες, dvds κτλ. κτλ.

Κατά τ άλλα προφανώς και το tyrrany είναι δισκάρα, αλλά ήταν κάτι σαν παρηγοριά στον άρρωστο όλα αυτά τα χρόνια για όσους προσκυνούν τα δύο μνημεία. Τώρα τι συμβαίνει και δεν το έχει κυνηγήσει παραπάνω ο Bruce δεν ξέρω. Πιθανόν να έχει εφησυχάσει και ο ίδιος.

Δίσκο βγάζουν κάθε 3-4 χρόνια και οι περιοδείες τους είναι πολύ πιο καλά οργανωμένες και μικρότερες (καλοκαίρι και στα δύο ημισφαίρια, συναυλίες κάθε 2-3 μέρες, όλοι μαζί στο αεροπλάνο σαν καλά παιδιά, αρκετό διάστημα από τη μία στην άλλη κλπ.) απ’ όσο στο παρελθόν για να πεις ότι τους τρώει η κούραση ακόμα κι αν 60ρίζουν σιγά σιγά.
Τα ντιβιντια και οι συλλογές είναι για να κινείται το πράγμα και να πέφτει το χρήμα και είναι σχεδιασμός μανατζμεντ, δηλαδή Σμολγουντ, αλλά τη γενική επίβλεψη την έχει ο Χαρις, έτσι δηλώνουν οι ίδιοι τουλάχιστον.

Αλλά ακόμα κι εμένα που μου άρεσαν οι τελευταίοι μειντεν και πλέον στη φάση που είναι το συγκρότημα δεν νοείται χωρίς Ντικινσον, εννοείται ότι εύχομαι να το έτρεχε το θέμα ο Μπρους. Τα δύο μνημεία όπως λες είναι δίσκοι ορόσημο για το μέταλ γενικότερα σε μια εποχή που πολλά από τα μεγαθήρια ήταν παροπλισμένα και η αξία τους φαίνεται από το γεγονός ότι δεν έμειναν στην ιστορία ως απλά οι σόλο δουλειές του ντικινσον τα λίγα χρόνια που έκανε διάλειμμα από τους μειντεν, αλλά ως δίσκοι με προσωπικότητα που ακούγονται νεράκι 15 χρόνια μετά.

Στα περισσότερα συμφωνούμε. Και προφανώς δεν θέλω να συνεχίσουν οι Maiden με άλλο τραγουδιστή. Πιο πολύ να αποφασίσουν σιγά σιγά να το διαλύσουν (με εκτεταμένη τελευταία περιοδεία πριν, δεν το συζητώ) ή να ρίξουν τους ρυθμούς θα ήθελα.

Και πιο πολύ για τον bruce θα ήθελα να τον δω και σε διάφορες συνεργασίες και γενικά διαφορετικά πράγματα. Πρόχειρα μου έρχονται στο νου η συμμετοχή στο ayreon, το λάιβ στον καθεδρικό του Canterbury με τον Ian Anderson. Ακόμη και το Delilah σε γτπ τηλεπαιχνίδι γάμησε

Το σκηνικό στο Canterbury ήταν για να τον βαράς στον τοίχο της εκκλησίας, ήμουν και Αγγλία εκείνες τις μέρες, αν το ήξερα θα τραβιόμουν έστω και χωρίς εισιτήριο.

Όσο για τη συνεργασία με τον Lucassen που λες, εκτός από την [U][I]κομματάρα [/I][/U] που του έγραψε για τους Ayreon είχαν κανονίσει να κάνουν ένα προτζεκτ μαζί σε φάση Hawkwind - Uriah Heep και τέτοια όπου ο ψηλός θα έγραφε μουσική και ο κοντός στίχους (τι έπος θα ήταν αυτό…), αλλά ο ψηλός πρέπει να χέστηκε από τη χαρά του και το ξεφούρνισε ενώ είχαν συμφωνήσει να το κρατήσουν κρυφό, οπότε ο κοντός τον έγραψε. Μέρος του υλικού που ήδη είχε γράψει ο Lucassen μπήκε στους Star One.

Σε αυτά που είπες να προσθέσω και τη συμμετοχή του στο “The one you love to hate” από το “Resurrection” του Halford μαζί με τον Τate (όλοι μαζί λάιβ [I][U]εδώ[/U][/I]). Λέγανε να περιοδεύσουν σε φάση “τρεις τενόροι” μετά από αυτό, κάτι το οποίο δεν έγινε ποτέ. Ίσως είναι μια καλή ευκαιρία τώρα που ο Tate είναι άνεργος και οι Priest το ψιλοδιαλάνε.

Εννοείται ότι θα θέλαμε να κάνει περισσότερα τέτοια one off, όλα είναι ένα κι ένα.

Όσο για τους μειντεν, ριγμένοι μου φαίνονται οι ρυθμοί έτσι κι αλλιώς, ο καθένας κάνει τα δικά του, κανείς δεν παραπονιέται, δίσκοι βγαίνουν πού και πού, συναυλίες το ίδιο, μια χαρά τα περνάνε στην κλιμακτήριο.

ετσι ειναι και δεν εχουν κανενα λογο να το διαλυσουν οταν η δημοτικοτητα τους ανεβαινει κιαλλο.

ο ντικινσον γενικα κανει μπολικες συμμετοχες ,και σε ενα αλμπουμ βραζιλιανικης μπαντας ειχε γραψει και τραγουδησει κομματι ενω ειχε συμμετασχει και σε συναυλια τους.

θεωρω σιγουρο οτι θα βγαλει κιαλλο σολο αλμπουμ αλλα οταν αποφασισει αυτος οτι εχει υλικο αρκετα καλο για να το κανει.αλλωστε το τελευταιο του απο τη μεση και μετα ηταν τιγκα στα φιλερς.

οσο για τον αντριαν το προτζεκτ που εκανε πλησιαζει ακομα και κορν σε σημεια.καλο ειναι και σιγουρα πολυ προσεγμενη παραγωγη [και ακριβη] αλλα τετοιοι δισκοι δυστυχως πανε απατοι σε πωλησεις και μονο βαρβατοι μειντεν φανς ενδιαφεροντε.