Champions League 2021-2022

Εγω καλου κακου θα την εστελνα τη συνταγη.

θα παίξουμε ρε μλκες καμιά μπάλα να λύσετε τις διαφορές σας επί χόρτου, ή θα τρώγεστε εδώ σαν νέρντουλες??!!

4 Likes

Γονατο. Γαμιεται. Μαγνητικη. Οταν τσεκαρω τι εχω, ειμαι μεσα.

Θα έρθω με φανέλα Άρσεναλ, ελπίζω να μην είναι πολυ βαριά γιατί ήδη έχω βαρύνει από μόνος μου.

Επίσης η φανέλα Ρεάλ τί είχε πάθει μεταξύ 2003-2013, και αποκλείονταν από Μονακό, Ρόμα, Άρσεναλ, Λυόν και Ντόρτμουντ, δίαιτα έκανε;

3 Likes

Πονεμένη ιστορία και να σκεφτείς ότι μέχρι 2015 παρακολουθούσα πιο φανατικά.
Αλλά εκτός από “φανέλα”, mentality, attitude - πες το όπως θες - πρέπει να έχεις και μία στοιχειώδη οργάνωση, ένα στοιχειώδες αγωνιστικό πλάνο και ένα ρόστερ που να ανταποκρίνεται σε αυτό.
Και ειδικά προ Mourinho τίποτα από αυτά δεν υπήρχε. Με Mourinho έφυγε η κατάρα των 16 και μαζί με τα παραπάνω σιγά σιγά χτιζόταν και αυτοπεποίθηση στο CL.

Με δυο λόγια, είχε μείνει στο πλυντήριο, που θα έλεγε κι ο @QuintomScenario :no_mouth:

1 Like

Η «φανέλα» είναι ο απλουστευμένος όρος που δίνουμε για πραγματα που αλλιώς θα αποκαλούσαμε «συλλογική μνήμη» ενός ποδοσφαιρικού σωματείου.

Για παράδειγμα το γεγονός πως οι συνεχείς αποτυχίες της Σιτι ή της Παρί στο Ch.L. βάζουν ένα επιπλέον βάρος σε παίκτες και σταφ με αποτέλεσμα αν φάει ένα γκολ, ακόμα και στο 91, να υπάρχει ο κίνδυνος να καταρρεύσει από την πίεση. Δεν ήταν ο Γκρειλις μέρος της Σιτι μέχρι πέρυσι, αλλά το βάρος μεταφέρεται και σε αυτόν.

Αντίστοιχα, οι ιστορικά επιτυχημένες ομάδες του θεσμού (Ρεάλ, Μίλαν, Λίβερπουλ κ.α) έχουν ένα πλεονέκτημα και στο πως προσεγγίζουν πο ίδιες το εκάστοτε ματς με λιγότερη πίεση λόγο των επιτυχιών τους (δεν είναι ίδια αποτυχία να μην το πάρει η Λίβερπουλ που το πήρε πριν 3 χρόνια με το να μην το πάρει η Σιτι η οποία δεν το πήρε ποτέ και είναι ο βασικός της στόχος κάθε χρόνο), αλλά και πως τους αντιμετωπίζει ο αντίπαλος.

Αυτό είναι ένα κομμάτι του τι θεωρούμε «βάρος φανέλας».

9 Likes

Ουτε για αστειο, επομενος παρακαλω.

Ρεαλ, Μπαγερν, Μιλαν, Λιβερπουλ και ισως μια ακομη που βαριεμαι να σκεφτω (αρα ισως δεν υπαρχει, πιθανως η Γιουναιτεντ) ειναι αυτες που εχουν προσωπικοτητα στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο.

Μια χαρα τα εξηγει ο Αλεχανδρος. Αν πρεπει να αναλυσουμε μεταφυσικα φαινομενα, μαλλον εχετε χασει το νοημα. Αν δεν υπαρχει βαρια φανελα στον αθλητισμο, κανενα προβλημα, θα δουμε συντομα την Αρσεναλ να παιρνει τιτλο. Oh wait…

H Τσέλσι έχει πάρει 2 την τελευταία δεκαετία οπότε αυτη θα είναι η πέμπτη :exclamation:

1 Like

Ουτε απεξω, συνελθε σε παρακαλω.

Λογικά το ίδιο συνέβη κι όταν τους ΨΩΛΙΑΖΕ ο Ντελ Πιέρο ξανά και ξανά μέσα στο γήπεδο τους, ενώ για τις περίπου εφτά 5αρες και 6αρες από τον Μέσσι γάργαρα φυσικά.

Μπαρτσελόνα όχι ρε σατανά;

2 Likes

Εδώ δεν μπορούμε να συννενοηθούμε όταν δε γίνονται απίθανα πράγματα, θα συνεννοηθούμε τώρα?

Με λίγα λόγια εδώ τα έχω εξηγήσει

Ας μπει ένα κανονικό cap, να δούμε πόσο ρόλο παίζει η φανέλα (inb4 ο Πεπ έχει χαλάσει 37δις). Δεν πειράζει, κάποιος πρέπει να γεμίζει τα καφενεία σε λίγα χρόνια

1 Like

Ποιος;

Αφήστε την Αρσεναλάρα ήσυχη μωρέ :joy: :joy:

Περί φανέλας είμαι κάτι που θυμόμαστε επιλεκτικά και δεν νομίζω να το θεωρεί κανένας άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Όλες οι ομάδες με βαριά φανέλα έχουν κενά από τίτλους στην ιστορία τους κάποιες και ολόκληρη δεκαετία και μπορώ να συνεχίσω. Anyway σίγουρα υπάρχουν ομάδες με καλύτερο know how Για το τσου λου σε σχέση με άλλες πχ ρεαλ από σιτι και psg αλλά αυτό κάποτε θα το βρούν και οι εν λόγω ομάδες αρκεί να έρθει ο πρώτος τίτλος

4 Likes

Ολο αυτο που μολις περιεγραψες, ειναι μεταφυσικο και στην σφαιρα του φανταστικου, ή αλλιως μια αναλυση που βγαζουν καποιοι απο το μυαλο τους, η οποια αν βαλεις κατω τα δεδομενα ειναι απλα ακυρη.

Ε ναι, μερικοι users σε ενα ελληνικο φορουμ σιγουρα ξερουν απο μπαλα καλυτερα απο αυτο που δειχνουν τα αποτελασματα :sweat_smile:

Απλα εχω κλαψει με ολα σου τα σχολια στο παρον θρεντ για αυτο το θεμα.

Δεν το εχω ξανακουσει, αλλα δε θα εκπλαγω απο καμια σφαγη υπερ της Ρεαλ, ειτε εχει να κανει με το παρελθον ειτε με το παρον ειτε με το μελλον.

Εξυπναδα. Ή και οχι.

Μην τους απαντας με σοβαρα επιχειρηματα. Βραχυκυκλωνουν.
“Μα εγω εχω συναναστραφει με αθλητες σε αποδυτηρια και μου ειπαν οτι η Ρεαλ εχει φανελα”

Σε λιγο θα μας πειτε οτι συνηθως κερδιζει και η καλυτερη ομαδα στο γηπεδο, πεφτω απο τα συννεφα.

Δεν ξερω ποιοι ειστε εσεις που αποκαλειτε το οτιδηποτε “συλλογικη μνημη” ενος ποδοσφαιρικου σωματειου, αλλα εγω αν ημουν στην θεση σου, θα το εστελνα ως ιδεα για την επομενη ταινια Conjuring, παιζει να βγαλει δισεκατομμυρια.

Πηρες καρδιογραφημα μετα το 0-1 και ειδες οτι αγχωθηκε και εχασε τα 2 γκολ επαγγελματιας αθλητης που εχει κανει σε προπονηση αυτες τις κινησεις διακοσιες χιλιαδες φορες ε? Και επειδη ετυχε μια φορα να τα χασει, αυτο σημαινει οτι εκεινη τη στιγμη στο μυαλο του περασε το “οχι ρε πουστη παιζω απεναντι σε Ρεαλ, πρεπει να το χασω”? Τι διαβαζω βραδιατικα… Και υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι που τα πιστευουν αυτα κιολας.

Για αυτες ακριβως οι ομαδες που αναφερεις, υπαρχουν απειρα παραδειγματα που η εντεκαδα τους στο γηπεδο ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΗΚΕ απο αλλες ομαδες, ακριβως επειδη δεν ηταν αρκετα καλοι. Εκει τι γινεται? Οταν τους βλεπεις να ριχνουν κρυο ιδρωτα και να χανουν τα αυγα και τα πασχαλια μεσα στην εδρα τους, που εχει παει αυτο το μεταλλο τους?! Θελεις να βρουμε παραδειγματα που εχουν ξεφτιλιστει και οι 3 αυτες ομαδες απο κατωτερες ιστορικα ομαδες? Που ειναι το βαρος της φανελας τοτε?

Να σε ρωτησω κατι; Οταν η Ρεαλ εκανε το 1-1 στο 90’, ποσο πιθανο πιστεψες οτι ηταν να βαλει κι αλλο γκολ και να μην αποκλειστει;

Δεν ειδα τον αγωνα ζωντανα, αλλα πραγματικα, τι ερωτηση ειναι αυτη?

Αν τον εβλεπα, θα ελεγα οτι ειναι πολυ απιθανο, εως μηδαμινο.

Μπραβο. Εμεις που το βλεπαμε, ειπαμε “ερχεται και το επομενο”. Το οποιο, ηρθε τελικα. Πιστευεις οτι ηρθε επειδη το ειπαμε εμεις πινοντας μπυρες, επειδη η Ρεαλ επαιξε καλυτερα και το αξιζε, επειδη εσπρωξε τη μπαλα στα διχτυα ο Θεος του Τσαμπιονς Λιγκ, επειδη η Ρεαλ εχει φανελα ενω η Σιτυ δεν εχει, λογω κωλοφαρδιας, για καποιον αλλον λογο; Για καποιον συνδυασμο λογων ισως;

Οι παιχτες τι πιστευεις οτι σκεφτηκαν οταν εγινε το 1-1;

1 Like

Το οποιο το εχετε πει και δεκαδες ακομα φορες, και πεσατε εξω, γιατι αυτες οι ανατροπες γινονται ελαχιστες φορες.

Μιας και δεν εχω τηλεπαθητικες ικανοτητες, δεν μπορω να εχω την παραμικρη ιδεα. Ομως υποθετω οτι οι παικτες της Ρεαλ σκεφτηκαν “ας πιεσουμε να βαλουμε ενα ακομα” και οι παικτες της Σιτι ειπαν “ας παιξουμε αμυνα οσο καλυτερα μπορουμε για να μην φαμε κι αλλο”.

Προχθες εγινε το πρωτο, τις περισσοτερες φορες γινεται το δευτερο.

Τα αυθαιρετα συμπερασματα που βγαζεις για φανελες της Ρεαλ και της οποιαδηποτε αλλης με ενα στατιστικο δειγμα στο οποιο για σενα οι 4-5 “μνημειωδεις” ανατροπες υπερτερουν της λογικης που λεει οτι οταν η Ρεαλ δεν εχει μια τοσο εξαιρετικα δεμενη ομαδα απο καλους παικτες, 9 στις 10 φορες ΔΕΝ θα κανει καμια ανατροπη, δεν ειναι λογος για να αρχισω κι εγω να πιστευω σε δεισιδαιμονιες στη μπαλα.