Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Αρκετα κινητρα στα αποπανω ποστς για να δω την τενεταινια.

Ειναι της μοδος βεβαια να μισουμε και τον Νολαναλον.

Με ψησατε να παω σινεμα κι ενω θα περιμενα να το δω εχοντας σηκωσει τα μαυρα πανια.

‘‘Mόδα’’ είναι μόνο σε κάποια audience groups, που τις μετράνε έτσι γιατί αυτή είναι η φάση τους μιας και έτσι αποκτά κ νόημα η ζωή τους, αλλά δεν ξέρω σαν ενήλικας αν πρέπει να δίνει κανείς την οποιαδήποτε σημασία σε αυτά…

4 Likes

Φίλε δεν ξέρεις τι λες το tenet έχει 7.9 στο imdb.

4 Likes

:’)

Ποιοι μετρανε τι εντωμεταξυ δεν καταλαβα… γενικα γελαμε και με αναφορες σε imdb και με μετρησεις, τι σχεση εχουν αυτα με αυτο που ειπα?

Απο την αλλη, το bias οταν υπαρχει δινει ενα αλφα ενδιαφερον, συγγνωμη που φαινεται απο χιλιομετρα ε. Εγω αν δω κραξιμο σε ταινια απο Lupin και Dead απλως δεν δινω πλεον καμια σημασια, κραζουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα και παρολα αυτα πανε και τα βλεπουν διαρκως και ξανα και ξανα, απορω γιατι. Προσωπικα αν ειχε να μου πει κατι ο Νολαν 15 χρονια, ε δε θα πηγαινα να δω ταινια του ξανα, ποσο μαλλον να δω για το pleasure του κραξιματος και τιποτα αλλο.

Γελαω ακομα με αναφορα στο imdb.

ειλικρινα ποτε δεν καταλαβα τη φραση “ειναι της μοδας να μισουμε” την ταδε ταινια, μουσικη, δημιουργο γενικοτερα κλπ.

παντα υπαρχει μια μεριδα κοσμου που κραζει χωρις κανενα επιχειρημα προφανως, υπαρχουν ομως και αλλοι τοσοι που εκφερουν σοβαρους προβληματισμους για τις τασεις που αναπτυσσονται στους εκαστοτε χωρους δημιουργιας, σχολιαζουν αναλυτικα καποια αντικειμενικα κριτηρια που ειναι αναποσπαστα απο το καθε μεσο, εκφραζουν την αποψη τους τελος παντων χωρις να λαμβανουν υποψιν τον παραγοντα ιερων αγελαδων. Παρολα αυτα, κατηγορουνται για hate απο αλλους, διαιωνιζοντας την τοξικοτητα μεταξυ φανμποηδων, χασιμο χρονου γενικα ρε παιδια, κριμα ειναι.

με την ιδια λογικη ειναι της μοδας να κραζεις τη sequel τριλογια του star wars, δεν εχει απαραιτητα προβληματικη πλοκη, δομη, χαρακτηρες, προσεγγιση κλπ. απλα αν το κανεις θες να πας αντιθετα στο ρευμα υποθετω (?)

υπαρχουν αντιστοιχα απειρα παραδειγματα προφανως, αλλα ειναι ευκολος στοχος :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εντωμεταξύ αναφέραμε και οι 2 το fun value των ταινιών του Nolan + εγώ το πόσο σημαντικός σκηνοθέτης είναι για το σύγχρονο εμπορικό σινεμά…

Έχεις το σύνδρομο του Αμερικάνου, κάτι είναι καλό ή κακό, δεν υπάρχει ενδιάμεσο ή και αν υπάρχει, υποβαθμιζεται πλαγίως ώστε να εξισωθεί με κακό on the far bottom line… το δέχομαι, πολύς κόσμος το έχει oύτως ή άλλως… προφανώς λανθασμένα στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και πχ εγώ προσωπικά έχω αναφέρει πολλάκις ότι μου αρέσει η πλειοψηφία των ταινιών του σκηνοθέτη + σε αυτές που είμαι ψιλό-off, έχουν και πάλι στοιχεία που εκτιμώ ανάμεσα στα υπόλοιπα που δεν με τραβάνε (όπως και το ότι τουλάχιστον περνάω καλά στις περισσότερες, πλην βασικά του Tenet και του Rises), οπότε… ναιιιι ξερωγώ, θα συνεχίσω μάλλον να βλέπω τις ταινίες του και στο μέλλον…

Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι νιώθεις ότι αν κάποιος δεν ευθυγραμμιστεί με το γούστο σου πάνω σε κάτι, πχ αν δεν αρέσει σε όλους ο Νόλαν, αυτομάτως κάπως σε προσβάλλει και κάνεις σαν 15χρονο -και ο μόνος γενικότερα, τουλάχιστον στα topic που παρακολουθώ, που αντιδρά έτσι-…pathetic προφανώς αλλά γιατρός δεν είμαι

κατά τα άλλα, το γέλιο κάνει καλό (ούτε καν advance search δεν χρειάστηκε να κάνω)

γνκ chill, μακάρι να περάσεις καλά στο Tenet, τουλάχιστον να βγεί και κάτι θετικό από αυτό

4 Likes

ΛΟΛ μονο. Αναξιο απαντησης.

Ουτε γιατρος εισαι, ουτε ανθρωπος με τροπους. Μαθε να μιλας.

Δεν με κανεις να μην γελαω με τις μαλακισμενες αναφορες στο imdb με το αποπανω σου search. Μαλλον δεν καταλαβες καν γιατι γελαω.

Ελπιζω να βλεπεις Νολαν καθε φορα που βγαζει ταινια στο σινεμα, κι ελπιζω να κραζεις ΚΑΘΕ φορα, γιατι θα ειναι τζαμπα ψυχαγωγια, καλυτερη καθε φορα. Οχι ρε, καθολου μοδα :’)

oκ καλό μου, καμία έκρηξη -αν και με απανωτά σου edit πάνω στο edit πάνω στο edit, μάλλον πρέπει να βγείς μια βόλτα να ηρεμήσεις λιγάκι :’) -.
Εγώ μιλάω με επιχειρήματα και αναλύω ότι έχω να πώ πχ για μια ταινία καλή ώρα αυτή εδώ, όσο μπορώ τουλάχιστον και σίγουρα σέβομαι την αντίθετη ή διαφορετική γνώμη…οπότε αν εγώ πρέπει να μάθω να μιλάω ή δεν έχω τρόπους, εσύ θες ψυχολόγο μάλλον…

2 Likes

Σιγουρα, θα κλεισω ραντεβου με ψυχολογο πρωτο πραγμα αυριο!

Θα με ρωτησει γιατι πηγα, και θα του πω πως ενα μπαοκι στα ιντερνετς με διεγνωσε με το συνδρομο του Αμερικανου και πως οποτε διαφωνω μαζι του μου λεει να παω σε ψυχολογο.

Seems legit :’)

Παω να δω Interstellar, αν θελεις μετα μπορω να στο εξηγησω κιολας

ΥΓ. Εκανα edit γιατι ειχα αρκετα κακη συνταξη και εγραψα περιττα πραγματα, κι αυτο κακο ειναι? Να ρωτησω ψυχολογο αν μπορω να κανω edit σε κειμενα σε φορουμς ή αν αυτο δειχνει καποια παθηση επισης?

2 Likes

χαθηκε σε καποιο edit, αλλα σχετικα με τα sw σηκουελς, ο σκοπος της αναφορας ηταν για να θιξω το γεγονος πως πολλοι τα υποστηριζουν, εχοντας ως επιχειρημα πως ειναι της μοδας να κραζεις πλεον το star wars, χωρις να λαμβανουν υποψιν τους προβληματισμους και τα επιχειρηματα οσων θεωρουν πως ειναι κακες ταινιες (που ειναι).

Δεν εχω δει το ΤΕΝΕΤ και αρα δεν το υπερασπιζομαι.

Το να κραζει κανεις τον Νολαν παραμενει μοδα ομως, γιατι ξεκινησε με ταινιες που εβγαλε το 2008, και συνεχιζεται εκτοτε με ΚΑΘΕ ταινια που βγαζει.

Για τα σηκουελς δεν ξερω πως θα μπορουσε να ειναι μοδα κατι τετοιο. Δεν βλεπω την ομοιοτητα προσωπικα στις δυο περιπτωσεις. Εγω ειδα μια ταινια που δεν μου αρεσε καθολου (The Last Jedi), την εκραξα και την κραζω απειρα επειδη δεν μου αρεσε, και απλα δε θα παω ποτε σινεμα να δω ταινια του Rian Johnson, οπως δεν ηθελα να παω και να δω το Episode IX (πηγα μια φορα γιατι με πιεσε φιλος μου, και το μετανιωσα).

Καμία πάθηση, όλα καλά, πουτανιάζεις για άλλη μια φορά ένα topic επειδή 2-3 άτομα δεν γούσταραν μια ταινία ενός σκηνοθέτη που είσαι fanboy αλλά δεν έχεις δεί και καν, γράφοντας με επιχειρήματα την γνώμη τους όσο πιο αναλυτικά γίνεται προς χάρην κουβέντας…

seems legit, προχωράμε, δεν θα σου τον κακολογήσουμε ξανά

“Πουτανιασμα”

Εκπληκτικη λογικη

Αν ο Κουιντομ κράζει μια ταινία είναι επειδή δεν του αρέσει η ταινία.

Αν κάποιος άλλος από εμάς κράζει μια ταινία είναι επειδή είναι μόδα να κράζεις τον σκηνοθέτη της ταινίας ή τις ταινίες του franchise. Επειδή όλοι οι υπόλοιποι έχουμε καμιά κάβλα να σκάμε 6-7 ευρώ στο σινεμά για να βλέπουμε μαλακίες και να τις κράζουμε.

3 Likes

Παρε καρδουλα για το αξεπεραστο false equivalence που δεν θα ξεπεραστει ποτε μεσα στην δεκαετια μεχρι το 2030

Ειπαμε, αδιανοητο εγχειρημα να προσπαθεις να εξηγεις σε τοιχους. Την επομενη φορα που θα ειμαι Ελλαδα θελω να παμε να δουμε ολοι μαζι νεο Νολαν. Δεν μας εχουν αρεσει οι 7 τελευταιες ταινιες του, αλλα θα παμε παρεουλα.

Λοιπόν παίδες του φόρουμ φέρτε πίσω το ignore button γιατί δεν λέει άλλο να γαμιούνται tread για μερικά troll.

φανταζομαι γνωριζεις πως μια μεριδα του κοινου γουσταρει την νεα τριλογια, και ορισμενοι λατρευουν το last jedi, μπορουν να γραψουν 1002 λογους για τους οποιους κατα την αποψη τους η ταινια λειτουργει σε καθε επιπεδο.

ομως,καποιος απο αυτους θα μπορουσε να σου πει απλα πως ειναι “cool to hate” το star wars πλεον, οσα επιχειρηματα και να αραδιασεις.

δεν εχει σημασια ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο πανω σε καθε ζητημα τετοιου ειδους, σημασια εχει οτι η “cool to hate” αντιληψη και νοοτροποια που οντως υπαρχει σε σημαντικο βαθμο δυστυχως, ειναι ασχημη και αμπαλη γενικοτερα.

τεσπα αυτα πειτε τα με την ησυχια σας :stuck_out_tongue:

Ξέρωγω ρε φίλε, στην πρώτη πρόταση ειρωνεύεσαι εμμέσως τις 2 απόψεις που έγραψαν 2 users (εγώ και ο dead) που δεν απευθύνονται καν σε εσένα συγκεκριμένα, μετά μας γενικοποιείς με κάτι δικά σου εκεί για μόδες κτλ και τέλος ξαναειρωνεύεσαι :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι το πουτάνιασμα ή το flame σε ένα topic/forum, αλλά αυτό το παραπάνω είναι… τώρα τί να πω, πέρα από τη πλάκα δυσκολεύομαι να πιστέψω ώρες ώρες ότι είσαι ενήλικος

btw αν μετράω καλά, 2 ταινίες του δεν μου άρεσαν καθόλου, 3 αδιάφορες αλλά ευχάριστες, οι υπόλοιπες μάλλον μου αρέσουν όλες…οπότε είμαστε στις 11 ταινίες, -2 που βγάζω οφ και 3 έτσι κ έτσι… καλό ποσοστό? να ξαναπάω να δώ ταινία του?

good show πάντως και πάλι

Και ignore υπαρχει και mute υπαρχει για τον καθε χρηστη, κανετε τα κουμαντα σας ολοι γιατι και mute για threads υπαρχει ακομα :stuck_out_tongue:

1 Like