Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Ξεκιναω και γω με το πρωτο μου ποστ εδω αφοτου ξεκοκκαλισα ολες τις προηγουμενες σελιδες.SYRIS,U.S. power,2 albums με τον πρωτο(Ομωνυμος)να μου αρεσει περισσοτερο εξαιτιας των φωνητικων(τσιριδες)και ταχυτητων(ειχαν και 2 κιθαριστες τοτε).παντως το Unseen Forces ειναι πιο κατασταλαγμενος και ωριμος συνθετικα δισκος.


το πρώτο Syris γιά μένα ανήκει στο πάνθεον της U.S. metal τραγουδοποιίας μαζί με άλμπουμ σαν τα Ample Destruction, Awaken the Guardian, Fifth Angel κλπ.

σορρυ για το ψιλοακυρο αλλά…:

[SPOILER]έχε γεια ζωή…!!!

βρήκα και κατέβασα και βλέπω αυτό το dvd…:

[B]Hell On Wheels Tour 1987 - Proshot - [SIZE=“4”]Helloween[/SIZE], Armored Saint, Grim Reaper[/B]

η φωνή που βγαίνει απο τον Michael Kiske είναι κάτι το [B][U]εξωπραγματικό[/U][/B]…:!:
εχω μείνει με ανοικτό το στόμα…

δείγμα…:

[B]I’m Alive[/B]


[B]A Tale That Wasn’t Right[/B]

και ένα από τους άλλους(τεράστιους)
[B]GRIM REAPER - Fear No Evil / Dead on Arrival 1987 [/B]

[B]Armored Saint “Chemical Euphoria” 1987 [/B]



[/SPOILER]

Αλλο ενα συκροτημα που νομιζω οτι δεν εχει αναφερθει μεχρι τωρα ειναι οι Hittman.
ντεμπουτο που αν υπηρχε μουσικο λεξικο και ανοιγες στην σελιδα του U.S. power ενα απο τα συνωνυμα θα ηταν αυτο:

Metal Sport,Dead On Arrival,Caught in the Crossfire,ολα δηλ.αντε να εξαιρεσω το μιντ-τεμπο Secret Agent Man που δεν με εξιταρει.
Η συνεχεια ηταν καλη οχι ομως αναλογη (τζαμπα εφυγε μεγαλο χρηματικο ποσο #-o)του ντεμπουτου.οι ταχυτητες πεσανε για να γινει πιο μεστος ο ηχος αλλα χαθηκε και ενα μεγαλο κομματι μουσικου αυθορμητισμου:

Viathyn— The Peregrine Way
παουερ μεταλ απο καναδα.ακουστε οπωσδηποτε.τα σπανε.

Ωραιες οι 3 τελευταιες σελιδες με [B]Gargoyle[/B], [B]Steelwing[/B] και [B]Hittman[/B]. :thumbup:

Εγω τωρα απλα επισημαινω αλλο ενα σπουδαιο ελληνικο διαμαντι, που απ’οτι βλεπω οι περισσοτεροι οχι απλα δεν εχουν ασχοληθει και αναγνωρισει την αξια της συγκεκριμενης μπαντας, αλλα δυστυχως αγνοουν την ιδια την υπαρξη της :

[SIZE=“3”][B]WOLFCRY - Warfair[/B][/SIZE]

  1. Once Again… 01:30
  2. …Here We Are 04:19
  3. Hesitant Gathering 05:13
  4. Honored Expedition 05:32
  5. The Mirror Mask 04:14
  6. Semper Casta 05:15
  7. On the Edge 05:02
  8. Fatal Conflict 04:04
  9. The Pledge 07:32
  10. 6 Must Die 03:16

Ο δισκος ακουγεται ολοκληρος απο την αρχη μεχρι το τελος, καθως ολα τα κομματια ειναι τελειοτητες.
Πραγματικα προσπαθω να ξεχωρισω μερικα τραγουδια-highlights αλλα δεν γινεται.

[SIZE=“3”][B]ΔΥΝΑΜΙΣΜΟΣ - ΠΟΡΩΣΗ - ΜΕΛΩΔΙΑ - ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ - ΕΠΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ

ή απλα

HEAVY METAL[/B][/SIZE]

Το έχω σε κασσέτα VHS (πφφ παλιά αγορά 10+ χρόνια) αλλά έχει μόνο το live των Helloween. Μήπως παίζει να δώσεις κανά link?

Όσο για το live δεν έχεις άδικο. Kάθε φορά που ρωτάνε τον Kiske ποιες είναι οι μεγαλύτερες στιγμές της καριέρας του, αναφέρει πάντα την πρώτη περιοδεία των Helloween στην Αμερική.

ναι φυσικά…τσέκαρε τα μηνύματα σου :slight_smile:

*παίζει ο Kiske να είναι εξωγήινος σε αυτό το dvd

Thanks το βρήκα απο google… Έχω ξεκινήσει κιόλας το dl.

Άμα είσαι 19 χρονών και τραγουδάς έτσι όντως κάτι εξωγήινο συμβαίνει με την πάρτη σου. :lol:

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και το bootleg του Live In The Uk - The Whole Show. Εκεί θα πάθεις την πλάκα σου.

Αξιόλογο μελωδικό power/progressive ντεμπούτο… Δισολιές, double-bass, έντονες φολκ μελωδίες απο πλήκτρα κτλ. κάνουν την εμφάνιση τους αλλά κάπου χαλιέμαι λίγο με τα φωνητικά. Για ντεμπούτο δεν μπορείς να περιμένεις και περισσότερα. Άντε τους εύχομαι καλή συνέχεια…

Quoting from the NWOBHM thread:

Spreading the word κι έτσι :!:

US POWER… EP που κυκλοφορισε το 1984…
Παρα πολυ καλο…

Ναι το ξέρουμε, έχει ποσταριστεί τουλάχιστον άλλες δυο φορές.
Δισκάρα, ναι.

Huntress - Off With Her Head [EP]

Tracklisting

  1. Off With Her Head 04:36
  2. Hollow Hills 04:14
  3. Creeper 04:49
    Total playing time 13:39

Lineup
Current line-up
Tuesdae - Vocals
Blake Meahl - Lead Guitar
Ian Alden - Guitar
Greg Imhoff - Bass
Sean Ford - Drums

λοιπόν στηρίζουμε διότι η τραγουδίστρια Thuesdae είναι πρώην κουνελάκι του πλέημποη και τελείως ΤΣΟΝΤΑ κατάσταση (ένα γκούγκλ θα σας πείσει) αλλά και γιατί τα κομμάτια είναι ΚΙΕΓΑΜΩ. τρέχτε στο λινκ παραπάνω και κατεβάστε τσάμπα

αυτές είναι γυναίκες ρε μπούστημ, τσόντα και ΜΑΙΤΛ :bow2:

Χαχ το πέτυχα πρόσφατα και κάπου αλλού αυτό.
Νταξ μουσικά δεν είναι να πείς “Αμάν, τι ειν’ τούτο”, αλλά…

[SPOILER]

[/SPOILER]

Οι υπόλοιποι τύποι φαίνονται νορμάλ,αλλά, 2010… πιο κιτς πεθαίνεις (δεν το λέω για κακό) :smiley:

βασικά “αμαν τείν τούτο” γιά πολύ λίγα πράγματα μπορείς να το πείς. για μένα η μπάντα δεν υστερεί από ανάλογες του “revival” κινήματος. και φυσικά αγαπάμε ΚΙΤΣ :smiley:

Με 1-2 ακροάσεις όλα αυτά ετσι.
Βασικά τώρα που το ξαναακούω έχουν κάποια ωραία κιθαριστικά σημεία.
Και καλή φωνή έχει η “κοπελιά” (εκτός απ’όλα τα άλλα :stuck_out_tongue: ), θα τους ξαναακούσω :slight_smile:

Ωραία βυζιά, αλλά δεν πρόκειται να τ’ ακούσω αν δε δω και κώλο

:lol::lol:

[B]1997-Scanner-Ball of the Damned[/B]

Μια από τις αγαπημένες μου κυκλοφορίες στο χώρο του μελωδικού power metal που όσο και αν είμαι πλέον μακριά δεν έχασε ποτέ την φρεσκάδα της στ? αυτιά μου…

Εδώ θα βρείτε ότι ακριβώς περιμένετε αν σας αρέσουν οι Helloween, οι Worlord, οι Gamma Ray οι Crimson Glory αλλά ακόμα και οι Judas Priest ή οι Queen

Για να βρείτε το άθροισμα όλων των παραπάνω δεν έχετε παρά να βάλετε δυο κουταλιές από το καθένα να τις ανακατέψετε καλά και να γαρνίρετε με μια συνθετική αφέλεια, από εκεί και πέρα είστε έτοιμοι να το απολαύσετε.

Λυρισμός, μελωδίες και μια ατμόσφαιρα που μαγεύει από την αρχή μέχρι το τέλος σε ένα album που ειλικρινά δεν μπορώ να βρω κομμάτι μέτριο, ακόμα και τα solo μαρεσουν.

Ο Leszek Szpigiel στα φωνητικά δίνει ρεσετάλ με κάθε τρόπο θυμίζοντας τόσα πολλά που αν παίζει εδώ μέσα κάνας ευαίσθητος τριαντάρης μπορεί να βάλει τα κλάματα?

Υ.Γ…Στους 90’s αδελφούς…(και αφιερωμένο avatar)

Λοιπόν βάλτε t-shirt Iron Maiden και μακό μπλουζάκι μάουι, φορέστε τις μάρτινς που σκίσατε από κλοτσιές στην πόρτα της τάξης και το ελληνικό μπλε levis 501

Μαλάκες, λίγοι μείναμε…