Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

@Sh_Wo_f ξέρεις τι; Απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια απ’ τις δύο, όντως, σου αντιστοιχεί…

2 Likes
  1. This godless endeavor - Nevermore
  2. Frances the mute - The mars volta
  3. Ghost reveries - Opeth
  4. Good Apollo, I’m burning star IV, Volume One - Coheed and Cambria
  5. The Fire in Our Throats Will Beckon the Thaw - Pelican

Honorable mentions:

Affliction- Endocrine… Vertigo - Overmars
The Ruin of Nová Roma - Taint
Feeling good is good enough - ASG
Wolf’s return - Grand Magus
The dead word - Deadsoul Tribe

19 Likes

2005

  1. Fields of the Nephilim – Mourning Sun
  2. Mecano – Snake Tales for a Dragon
  3. Candlemass - Candlemass
  4. Elusive – The Great Silence
  5. Editors – The back room
20 Likes

2005, σχεδόν εκπνοή, αναπόφευκτες οι συνδέσεις

5 Likes

true story
επισης το ξεχασα βλακωδως
και ειχα την πεμπτη την κουβεντα του, υπο τους ηχους του “john…”

1 Like

36η εβδομάδα - 2005
58 συμμετέχοντες
122 δίσκοι!!!

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

System Of A Down - Mezmerize 85
System Of A Down - Hypnotize 54
Nevermore - This Godless Endeavor 44
Primordial - The Gathering Wilderness 42
Gojira- From Mars to Sirius 29
The Mars Volta - Frances the Mute 28
Opeth- Ghost reveries 27
Bolt Thrower – Those Once Loyal 25
Fields of the Nephilim - Mourning Sun 18
Avenged Sevenfold - City of Evil 17
Paradise Lost - Paradise Lost 17
Sieges Even - The Art of Navigating by the Stars 17
Porcupine Tree - Deadwing 14
Sigur Ros - Takk… 14
Dredg – Catch Without Arms 13
Kreator - Enemy of God 13
Bullet for My Valentine - The Poison 12
Riverside - Second Life Syndrome 12
Audioslave - Out of Exile 11
Amenra - Mass III 10
Gorillaz - Demon Days 10
Kamelot - The Black Halo 10
Lagwagon – Resolve 9
Coheed and Cambria - Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume One: From Fear Through the Eyes of Madness 8
Depeche Mode - Playing the Angel 8
Robert Plant and the Strange Sensation - Mighty ReArranger 8
Trivium - Ascendancy 8
Adramelch – Broken History 7
Dream Theater – Octavarium 7
Gogol Bordello- Gypsy punks: Underdog World Strike 7
Biomechanical - The Empires of the Worlds 6
Bloc Party - Silent Alarm 6
Lurker of Chalice - Lurker of Chalice 6
Nile - Annihilation Of The Wicked 6
Arcturus – Sideshow Symphonies 5
Confessor - Unraveled 5
Corrosion of Conformity - In the Arms of God 5
Deathspell Omega - Kénôse 5
Direct Control - You’re controlled 5
Helloween - Legacy 5
Madrugada - The Deep End 5
Meshuggah - Catch Thirty-Three 5
My Morning Jacket - Z 5
Nine Inch Nails - With Teeth 5
Pelican - The Fire in our Throats Will Beckon the Thaw 5
Propagandhi - Potemkin City Limits 5
Rapture – Silent Stage 5
Sentenced The Funeral Album 5
The Dexateens - Red Dust Rising 5
The Protomen - The Protomen 5
Witchcraft - Firewood 5
Wolfmother - Wolfmother 5
Editors - The Back Room 5
Mecano – Snake Tales for a Dragon 4
Αγγελακας/Βελιωτης - Οι Ανάσες των Λύκων 4
Black Label Society - Mafia 4
Chimaira - Chimaira 4
Dark Funeral - Attera Totus Sanctus 4
Disturbed - Ten Thousand Fists 4
Draconian - Arcane Rain Fell 4
Foo Fighters - In Your Honor 4
John Frusciante - Curtains 4
Judas priest - Angel of Retribution 4
Kriegsmaschine - Altered States of Divinity 4
Lucero - Nobody’s Darlings 4
Madame Germen - Invocation a morte 4
Othyrworld - Beyond Into The Night Of Day 4
Protest The Hero - Kezia 4
Requiem-Storm heaven 4
Rosetta - The Galilean Satellites 4
Shinedown - Us and Them 4
Spiritual Beggars - Demons 4
The National - Alligator 4
Candlemass - Candlemass 3
Ροδες - Στην Γιορτή της Φαντασίας 3
Code - Nouveau Gloaming 3
LCD Soundsystem - LCD Soundsystem 3
Municipal Waste - Hazardous mutation 3
Reverend Bizarre - II: Crush The Insects 3
The Hold Steady - Separation Sunday 3
Thirty Seconds To Mars - A Beautiful Lie 3
Volbeat The Strength / The Sound / The Songs 3
Elusive – The Great Silence 2
Antony and the Johnsons - I Am a Bird Now 2
Boris - Pink 2
Burst - Origo 2
Cephalic Carnage - Anomalies 2
Clutch - Robot Hive/Exodus 2
Communic - Conspiracy In Mind 2
Conjure One - Extraordinary Ways 2
Darkest Hour – Undoing Ruin 2
Deep purple- raptur of the deep 2
Every Time I Die - Gutter Phenomenon 2
Fragile Vastness - A Tribute to Life 2
Funeral For A Friend - Hours 2
Ictus - Hambrientos De Un Sol Distinto 2
Inepsy - City weapons 2
M.I.A. - Arular 2
Strapping Young Lad - Alien 2
Swallow the Sun - Ghosts of Loss 2
The Gathering - Wilderness 2
The Subways - Young For Eternity 2
Γιάννης Αγγελάκας & Οι Επισκέπτες – Απο 'Δώ Και Πάνω 1
A Wilhelm Scream - Ruiner 1
Akercocke - Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone 1
Armand van helden - nympho 1
Coil - The Ape Of Naples 1
Coldplay - X&Y 1
Dälek - Absence 1
God is an Astronaut - All is Violent, All is Bright 1
Grand Magus - Wolf’s Return 1
Hellshock - Shadows of the afterworld 1
Indian - The Unquiet Sky 1
Marianne Faithfull – Before the Poison 1
Martyrdod-In extremis 1
Mary and The Boy - London Demo 1
Panic! At The Disco - A Fever You Can’t Sweat Out 1
Pelican / Mono 1
Reckless Kelly - Wicked Twisted Road 1
Soulfly - Dark Ages 1
Taake - Hordalands doedskvad 1
Transplants - Haunted Cities 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%
1997 Fates Warning A Pleasant Shade Of Gray 25,52%
1998 Bruce Dickinson The Chemical Wedding 37,14%
1999 Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory 27,30%
2000 Nevermore Dead Heart In A Dead World 31,75%
2001 System Of A Down Toxicity 44,59%
2002 Audioslave Audioslave 22,33%
2003 Linkin Park Meteora 20,34%
2004 Isis Panopticon 24,41%
2005 System Of A Down Mezmerize 29,31%

chart (15)

Εξώφυλλο της Χρονιάς??? ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ!!!

ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2005
  • Gojira - From Mars to Sirius
  • Opeth - Ghost reveries

0 voters

τίτλοι τέλους για το 2005

2006…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

(συμπληρώνω σε λίγο (λίγο αργότερα) το τι έγραψαν) :joy: ξερω ξερω χιχιιχιχιχι

35 Likes

κανω Update άμεσα!!

1 Like

Μετά το update για τις συμμετοχές κάνε κι άλλο ένα για τις θέσεις 6-10, γιατί ας πούμε απλά ότι δεν πήγε και πολύ καλά αυτό :stuck_out_tongue:

Έστω κι έτσι πάντως μπήκαν δεκάδα Lamented Souls και Dillinger, καλή φάση

2 Likes

χααχαχ… οι εικονες ειναι συνοδευτικές!!! :laughing: :laughing:

2 Likes

Όλοι δίσκοι φωτιά, απίστευτα άλμπουμ. Είχε κι άλλες πραγματικά φοβερές κυκλοφορίες η χρονιά αλλά δε θα τελειώσω ποτέ (όπως δυστυχώς γίνεται στις επόμενες χρονιές…).

1) The Hold Steady - Boys and Girls in America
Αυτό το άλμπουμ είναι που άκουσα πρώτο από τους The Hold Steady, μάλλον το αγαπημένο μου και σίγουρα δίσκος για το ερημονήσι. Όταν το άκουσα πρώτη φορά, δεν ήξερα τι νόημα έπρεπε να βγάλω. Θύμιζε από Bruce Springsteen μέχρι Thin Lizzy (όχι άμεσα αλλά κιθαριστικές αρμονίες πάντα σχεδόν παραπέμπουν εκεί) αλλά πιο σύγχρονοι, riff καταπληκτικά που ορίζουν το σύγχρονο rock ‘n’ roll (ίσως το έχω κλέψει αυτό), πλήκτρα πανταχού παρόντα και απαραίτητα, κάτω από έναν indie/ alternative μανδύα και ένα τραγουδιστή που πιο πολύ “μιλούσε” παρά τραγουδούσε. Oι δε στίχοι είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ. Βουτηγμένοι στα ναρκωτικά και το αλκοόλ μεν αλλά τα νοήματα είναι εκεί, το storytelling και οι χαρακτήρες το ίδιο, όπως και το χιούμορ που υπάρχει άπλετο.
Το θέμα είναι πως αυτό το άλμπουμ (όπως και 3-4 ακόμα άλμπουμ τους) με κάνει να νιώθω πως… είμαι ζωντανός.They give me this rush… Πως η ζωή τρέχει και πρέπει να τρέξεις μαζί της. Είναι πάντα ωραία? Όχι, αλλά το κάνεις γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο καλά.

2) Dead Man - Dead Man
Τώρα αν πω πως αυτό είναι ψυχεδελικό folk rock βασισμένο στα 60s, στην μουσική της Καλιφόρνια κτλ, μπορεί κάποιοι να το απορρίψουν περιμένοντας κάτι χαλαρό. Η μουσική των Dead Man, oι κιθάρες, τα drums, το μπάσο, οι φωνές, βγάζουν μια ένταση αντίστοιχη γιγάντων των 60s (όταν οι Jefferson Airplane έπαιζαν το Eskimo Blue Day πχ., η ένταση ήταν εκεί, ακόμα κι όταν απουσίαζε). Χωρίς να κοιτούν προς ψυχεδελικούς stoner ήχους. Κι όταν χαμηλώνουν τους τόνους, οι αιθέριες μελωδίες τους καθηλώνουν.
Yπεραγαπημένα κομμάτια. Going Over the Hill, Haunted Man, Further, Highway, καλλιτεχνήματα απίστευτης ομορφιάς. Μελωδίες που καρφώνονται στο μυαλό, δεν γίνεται να τα ακούσει κάποιος και να τα ξεχάσει. Κι αυτό το ψυχεδελικό τζαμάρισμα του Deep Forest Green, να λειτουργεί στο κλείσιμο σαν επιστέγασμα όλων όσων πρέσβευε η μπάντα, φέρνοντας στο νου ακόμα και τις αυτοσχεδιαστικές στιγμές των Grateful Dead.
Σε παράλληλο σύμπαν, οι Dead Man δοξάζουν ξεχασμένες μουσικές, χαμένες στον χρόνο και το κάνουν με τέτοια γνώση και σεβασμό που απλά σκύβω ταπεινά το κεφάλι… Απίστευτα αδικημένος δίσκος.

3) The Derek Trucks Band - Songlines
Για χρόνια το αγαπημένο μου άλμπουμ τους, μάλλον έχει δώσει πλέον τη θέση του στο Soul Serenade και ίσως και το Joyful Noise. Παρόλα αυτά παραμένει τεράστιος δίσκος, αν και διχασμένος.
Ο Trucks μεγαλώνει τη σύνθεση της μπάντας, προσθέτοντας ήχους και textures φρέσκα (και με τη βοήθεια της παραγωγής). Από τη μία συνεχίζει να βουτάει βαθιά στις μουσικές της Ινδίας αλλά ταυτόχρονα βγάζει στην επιφάνεια κι ένα πιο καθαρό soul/ blues ή και gospel χαρακτήρα (Crow Jane, All I Do, I’ll Find My Way), μεγάλα κομμάτια με τον νεοεισελθόντα Mattison (αχώριστο δίδυμο με τον Derek έκτοτε) να αφήνει το στίγμα του με την ζεστή του φωνή όποτε η μπάντα αφήνει τις instrumental συνθέσεις για χάριν πιο “συμβατικών” μουσικών ειδών. Η μαγεία του δίσκου πάντως για μένα βρίσκεται σε κάτι τραγούδια σαν το Sahib Teri Bandi/Maki Madni τα οποία έχουν κάτι το spiritual, η μπάντα μοιάζει συντονισμένη και εναρμονισμένη με ένα παράλληλο μουσικό κόσμο που, ακόμα κι αν δεν έχω σημείο αναφοράς, νιώθω να με εξυψώνει σαν ακροατή.
Μαγικό πράγμα η μουσική.

4) Lucero - Rebels, Rogues & Sworn Brothers
Γαμάει, γαμάει, ΓΑΜΑΕΙ όταν μια μπάντα αλλάζει αλλά παραμένει ίδια.
Αν τα προηγούμενα άλμπουμ ήταν φτιαγμένα για τα club, εδώ η μουσική προορίζεται για τις μεγάλες αρένες (λέμε τώρα). Τι κάνουν? Προσθέτουν αρκετά πλήκτρα και μειώνουν το punk στοιχείο για να ακουστούν πιο κοντά στους E-Street Band και το πιο παραδοσιακό ως είδος heartland rock, ενώ έχουν ακόμα και hard rock στοιχεία, εμφανέστερα στο Sign Μe No Hymns με κάτι σπινταριστά ξεσπάσματα φοβερά. Καταφέρνουν και γίνονται ανθεμικοί με έναν τρόπο όχι πολύ μακρινό από αυτόν των μεταγενέστερων Gaslight Anthem πχ. (δεν μοιάζουν οι μπάντες, ετσι?). Aυτό το Cass ειδικά θα έπρεπε να είναι hit. Αλλά έχει και τραγούδια για να ικανοποιήσουν τον οπαδό των προηγούμενων δίσκων τους. Αλλάζει λίγο το χρώμα της μουσικής τους αλλά όχι η ουσία. Φανταστικό, μπράβο, μπράβο.

5) Bob Dylan - Modern Times
Είχε ήδη κυκλοφορήσει 2 μεγάλες δισκάρες σερί ο Dylan όταν έσκασε το Modern Times και αυτό τολμώ να πω μου αρέσει περισσότερο. Και είναι σημαντικό άλμπουμ για μένα. Αρχικά, ήταν το soundtrack πολλών περιπάτων μου σε πάρκο δίπλα στο σπίτι μου στο Λονδίνο και με ταξιδεύει εκεί. Δεύτερον, το άλμπουμ αυτό ήρθε και μου θύμισε πως αγαπώ τον Bob Dylan. Μου θύμισε πως ο Dylan μπορεί να μου κάνει κλικ με τρόπο που πολύ λίγοι μουσικοί μπορούν. Πως ποτέ δεν ήθελε να του δίνουν συγκεκριμένους ρόλους και γι’ αυτό πάντα άλλαζε. Κι εδώ που κοιτά πίσω μέχρι τα 50s, είναι όλοι οι ρόλοι μαζί. Ό,τι σημαίνει για μένα το έργο του, είναι αυτό το άλμπουμ. Tα blues, η folk, οι πρωτόλειες μελωδίες, η φυσαρμόνικα (να είχε λίγο παραπάνω…), οι ιστορίες που πρέπει να αποκωδικοποιήσεις και θα γίνουν κτήμα σου. O Muddy Waters κι ο Frank Sinatra. O ίδιος ο εαυτός μου που τόσες φορές βρήκα μες στα τραγούδια του.
Είναι τα θηριώδη Nettie Moore, Spirit on the Water, Ain’t Talkin’, Workingman’s Blues #2, τραγούδια απίστευτα, με μια μαγεία που μόνο ο Dylan κατείχε και που δεν έσβησε επειδή πέρασαν τα χρόνια.
You think I’m over the hill
You think I’m past my prime.
Όχι Bob. Οι αξίες δεν ξεπερνιούνται και μένουν πάντα relevant.

6) John Mayer - Continuum
Πρέπει κάποια στιγμή, τώρα που έχω γίνει πιο ανοιχτόμυαλος :yum: να ξαναπιάσω κάποιους δίσκους του Mayer που δε μου άρεσαν ποτέ. Σκεφτόμουν πως, είναι αμαρτία τέτοιο κιθαριστικό ταλέντο, όπως διάβαζα παντού στον μουσικό τύπο, με συμμετοχές στους Dead & Co. κτλ. να αναλώνεται σε pop μπούρδες. Και μετά άκουσα το Continuum. Pop στοιχεία παντού αλλά κατά βάση ένας μάλλον soul δίσκος, με εντυπωσιακές ενορχηστρώσεις, μελωδίες κολλητικές, εκπληκτικό παίξιμο από όλους τους μουσικούς, μια απίστευτη δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Κυρίως όμως με συνθέσεις που αγαπώ πολύ και δε θα βαρεθώ ποτέ. Σαν το εναρκτήριο Waiting on the World to Change, το ευαίσθητο The Heart of Life, την εκπληκτική μπαλάντα, Dreaming with a Broken Heart, με το πιάνο να μου διαπερνά την καρδιά κάθε φορά όπως και η κιθαριστική του Slow Dancing in A Burning Room… ο Mayer άλλωστε ξέρει καλά το παιχνίδι του feeling, αφού κατά βάση blues player είναι (φοβερός φόρος τιμής στα blues του Jimi στο Bold As Love, χα!).
Σπουδαίος Mayer λοιπόν, με την σωστή ισορροπία εμπορικότητας και ποιότητας. Επιτέλους!

7) The Wood Brothers - Ways Not to Lose
Παίζει το Luckiest Man τώρα. Πόσα συναισθήματα και εικόνες μου δημιουργούν οι συνθέσεις τους και οι στίχοι τους. Δεν ξέρω τι να πω.
Ντεμπούτο για μια από τις αγαπημένες μου μπάντες των τελευταίων 20 χρόνων. Με ένα πραγματικά minimal set up, κιθάρα, μπάσο/ κοντραμπάσο, drums. Και φωνή. Folk/ blues, σα να φτιάχτηκε στην Νέα Ορλεάνη αλλά μιλάνε για μένα, εδώ στην Αθήνα. Δεν είναι πάντα χαρούμενοι, αλλά μου βγάζουν μια αισιοδοξία, είμαι κι εγώ αισιόδοξος (ή χαζο-ονειροπόλος), ταιριάζουμε.
Just when your faith is gone
Give it one more day.
Μαγικός δίσκος που δεν είναι καν στα 3-4 αγαπημένα μου.

8) The Dexateens - Hardwire Healing
Ακόμα ένα βήμα εξέλιξης για την μπάντα. Δεν νερώνουν το κρασί τους σε καμία περίπτωση. Τραγούδια σαν το Naked Ground που ανοίγει το δίσκο, το heavy southern του Makers Mound, το ξεσηκωτικό Fyffe, συνεχίζουν την παράδοση που θέλει τους Dexateens να υπηρετούν το μαγκιόρικο, σληρόπετσο αμερικανικό rock, με τις κιθάρες ηλεκτρισμένες, το powerful rhythm section, τις διπλές φωνές (αρμονίες?).
Αλλά εδώ εξερευνούν κι άλλους χώρους, country στο Neil Armstrong και το Some Things (φουλ κομπλέ με pedal steel guitars, κτλ.), folk στο Downtown και το Nadine που χρησιμοποιούν και πιάνο (ανήκουστο τότε για Dexateens), στο What Money Means πλησιάζουν την alt country με μια φοβερή lead κιθάρα που με ανατριχιάζει κάθε φορά όπως σκάει στο chorus. Θα πει κάποιος “μα καλά, από το νο.1 στη θέση 8?”. Ε, δεν έχουν αλλάξει και πολλά, η χρονιά απλά ήταν αρκετά καλύτερη.

9) The Answer - Rise
Με πήρε και με σήκωσε το Under the Sky. Tι κομματάρα. Όλο το άλμπουμ έτσι. Βασισμένο σε 70s hard/ blues rock αλλά με μια δυναμική αμερικανικού 80s-early 90s hard rock. Κιθάρες να θερίζουν, μια φωνή που δεν φανερώνει την ηλικία της και συνθέσεις που ανάγουν το κλασικό σε διαχρονικό. Groove φοβερό σε Never Too Late, No Questions Asked, Zeppelin-ικό blues στο Memphis Water, ανεβαστικά Come Follow Me, Into the Gutter, Sometimes Your Love και το Preachin’ με τις slide κιθαριές να σπέρνουν.
Τέτοιοι δίσκοι, με την γενική έλλειψη που υπήρχε στο παραδοσιακό hard rock εκείνα τα χρόνια, έπρεπε να κάνουν θραύση.
Όλα καλά τα έκαναν στον πρώτο τους δίσκο και έβγαζαν και μια φοβερή δίψα οι The Answer. Κρίμα που δεν πλησίασαν καν αυτό το ντεμπούτο τους ποτέ ξανά. Σαν μεσσίες τους παρουσίαζαν oι πάντες τότε αλλά δυστυχώς ξεφούσκωσαν γρήγορα…

10) Tres Chicas - Bloom, Red & The Ordinary Girl
Δεν ξέρω τι να γράψω. Τι όμορφα, τι γλυκά, τι υπέροχα όλα, τι αρμονίες, πόσο διακριτικό παίξιμο που τονίζει τις μελωδίες? Πόσο όμορφες ενορχηστρώσεις? Πόσο αρμονικά δένουν οι φωνές? Τι άλλο? Όλο τα ίδια λέω. Άντε να πω πως σε σημεία, πιάνα, μπάσα κτλ, σχεδόν φέρνουν ένα soul αέρα σε κάποιες μπαλάντες και φυσικά πάντα υπάρχει μια υποψία country rock και μια βεβαιότητα pop μουσικής (για παράδειγμα στο αψεγάδιαστο, Still I Run).
Α ναι, και για τo σημείο με το βιολί στο Red που μου διαλύει την καρδιά θα γράψω. Φταίνε οι ήχοι? Φταίνε οι νότες? Ποιος ξέρει…
Ακούστε country.

Λιτά honorable ακόμα.

Pearl Jam - Pearl Jam
Για μένα αυτό είναι το καλύτερο άλμπουμ τους μετά το Binaural. Το τελευταίο που γουστάρω σε τέτοιο βαθμό ώστε να το λιώνω κατά περιόδους. Έχει ένα πιο classic rock αέρα, αλλά είμαι ο τελευταίος που θα διαμαρτυρηθεί γι’ αυτό. Life Wasted, World Wide Suicide, Comatose (οκ, εδώ πανκίζουν), συνεχίζουν έτσι σχεδόν για το πρώτο μισό σχεδόν, το ένα χτύπημα μετά το άλλο. Οι αρμονίες του Vedder πάντα μου δίνουν ένα ζεστό συναίσθημα κι εδώ χρησιμοποιούν πολλές τέτοιες. Πρέπει να φτάσουν στο Parachutes για να αρχίσουν να πειραματίζονται με την μουσική τους με πιο pop ήχους. Στο μεταξύ έχω μεγάλο κόλλημα με το Unemployable. Μου αρέσουν τα πάντα, η εξέλιξη των θεμάτων στις κιθάρες, οι φωνητικές γραμμές σε όλο το τραγούδι μου φαίνονται από τις πιο εμπνευσμένες που έγραψε ποτέ ο Vedder, λατρεύω μέχρι και τα χτυπήματα του Cameron στο ride πριν το verse. Αλλά με Gone, Come Back και κυρίως Inside Job, ικανοποιούν και την ανάγκη μου για πιο εσωστρεφείς στιγμές που έχω από αυτούς. Από τους δίσκους που επιβεβαιώνουν αξίες και τονίζουν τη σχέση μου με μια μπάντα. ΔΙΣΚΑΡΑ!

Tom Petty - Highway Companion
Νιώθω πως από το Echo και για 2-3 άλμπουμ, η μουσική του Petty έγινε λίγο πιο εσωστρεφής, μελαγχολική, ήπια. Πάντα είχε ανάλογου ύφους τραγούδια αλλά εδώ είναι πιο έντονη η σκιά που ρίχνουν σε αυτούς τους δίσκους. Ούτε ο Lynne από τη θέση του παραγωγού once again, δεν το αλλάζει αυτό. Τα τραγούδια πάντως είναι υπέροχα. Saving Grace, Square One, Down South (α ρε Byrds), Ankle Deep. Άλλοι θα κάνανε καριέρα με τέτοια κομμάτια, για τον Petty είναι απλά deep tracks και αδικημένα…

Danava - Danava
Ντεμπούτο για μια απίθανη μπάντα. Psychedelic/ Space heavy rock, or something like that. 70s influenced but on the dark side, really occult. Ριφάρες, δεκάδες αλλαγές, μια πρωτοφανής ένταση για (χμ…) retro γκρουπ. Όλα τσίτα. Και φοβερη αίσθηση της μελωδίας. Τα πλήκτρα ζωγραφίζουν εφιαλτικές ατμόσφαιρες όποτε εμφανίζονται, ενώ κάποιες πιο μελαγχολικές στιγμές μου θυμίζουν μέχρι και το τέλος στο July Morning των ΘΕΩΝ, Uriah Heep, με το moog του Manfred Mann. Θα είναι η ιδέα μου. Και λίγο NWOBHM που αχνοφαίνεται (στην πορεία θα τονωθεί).
Στο μεταξύ όλη αυτή η occult ατμόσφαιρα, δε θα μου έκανε εντύπωση αν προερχόταν από τίποτα μπλακμεταλλάδες που θέλησαν να κάτι πιο rock/ παραδοσιακό metal. Ίσως είχα διαβάσει κάτι σχετικό παλιά (?) ή ήταν παρόμοια δήλωση κάποιου στα internets? Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Who cares anyway?
Λαμπρό ξεκίνημα.

Siena Root - Kaleidoscope
Περίμενα να δω πότε και αν θα τους αναφέρω. Νόμιζα θα ήταν το πρωτόλειο ντεμπούτο. Κι όμως, να που είναι το Kaleidoscope με τις ψυχεδελικές του στιγμές, τα ονειρικά του σημεία, τις μπλουζιάρικες εκρήξεις, τo heavy organ (θεοί Uriah Heep), την γεύση από ανατολή.
Το Good and Bad που ανοίγει τον δίσκο είναι φανταστικό τραγούδι και δίνει το στίγμα του άλμπουμ. Περιπετειώδης μουσική, με τα παραδοσιακά ροκ όργανα να αλωνίζουν και τα δυνατά γυναικεία φωνητικά να δίνουν ένα χαρακτήρα ιδιαίτερο. Στιγμές ανάτασης και δράματος (ξανά, κατά το Γιουραϊαχιπικό ευαγγέλιο), συνυπάρχουν αρμονικά σε έναν δίσκο - κόσμημα που τιμά τα ψυχεδελικά/ heavy/ prog 70s έχοντας το σωστό feeling. Μπράβο.

The Steepwater Band - Revelation Sunday
Blues γλέντι. Αρκετά πιο αυτοσχεδιαστικός δίσκος, κοντύτερα στον ήχο του ντεμπούτου αλλά περισσότερο από ποτέ νιώθεις πως έχουμε να κάνουμε με blues power trio. Οι μεγάλοι blues rockers των 70ς δοξάζονται όπως σπάνια πια στις μέρες μας (ποιες μέρες μας ρε, έχουν περάσει 17 χρόνια). Σίγουρα όχι τόσο καλά όσο εδώ. Η εποχή των Robin Trower, Frank Marino και λοιπών τεράτων έχει δυστυχώς περάσει ανεπιστρεπτί οπότε δε μας χαλάει αυτή η αλλαγή. Κι ακόμα περισσότερο σε κάτι Steel Sky με τις φοβερές slide κιθάρες που μου θυμίζουν την golden-era του Johnny Winter, απλά υποκλίνομαι.

Gov’t Mule - High & Mighty
Όπως και στο προηγούμενο, οι Gov’t Mule συνεχίζουν τον μοναχικό τους δρόμο με επικό bluesy hard rock. Ειδικά όπου ακολουθούν την γνωστή συνταγή, η μπάντα δαγκώνει. Φανταστικό hard rock στα Mr. High & Mighty, Brand New Angel, Streamline Woman, Brighter days (πόσο μου αρέσει που οι επιρροές του Warren είναι τόσο καλά φιλτραρισμένες που σπάνια ακούς ευθείες αναφορές στον οποιονδήποτε), πανέμορφες southern μπαλάντες στα Nothing again, Child of the Earth, Million miles from yesterday. Αν κάτι μου δίνει την αίσθηση του άνισου, είναι κάποιοι πειραματισμοί που δεν έχω κατασταλάξει αν μου αρέσουν και πόσο (ειδικά στο Unring the Bell). Σίγουρα όμως κινούνται σε άπιαστα για άλλους επίπεδα.

The Bottle Rockets – Zoysia
Φοβερός δίσκος. Ο καλύτερος από τις εποχές των 2 πρώτων άλμπουμ. Βγάζουν πάλι αυτή την έντονη southern ατμόσφαιρα που είχαν σε εκείνα τα άλμπουμ, μαζί με έναν ηλεκτρισμένο εαυτό που φέρνει στο νου μέχρι και τον θείο Young. Στιχουργικά μοιάζει με κατάθεση ψυχής και μουσικά παραμένει ειλικρινής και πιστός σε όσα πρεσβεύει αυτή η μπάντα. Ακόμα κι αν λείπει η ένταση κάποιων παλιότερων δίσκων, το feeling με κάποιο τρόπο είναι ακριβώς το ίδιο.

32 Likes

Σκρηνσοτ για να μην ξεχάσω πάλι.

6 Likes

Περιμένω κι αλλα ε.

2 Likes

και το Mezmerize με δυο ζητα

5 διαφορετικες γραφες ειδα αυτη την εβδομαδα

1 Like

2006

Celtic Frost-“Monotheist”

Tool-“10,000 Days”

Agalloch-“Ashes Against the Grain”

Iron Maiden-“A Matter of Life and Death”

Amorphis-“Eclipse”

35 Likes

Για να δούμε μπας και διορθωθεί “φέτος” το έγκλημα του 2001

Καλύτερα να μην ελπίζω και πολύ βέβαια… “συγκρατημένα” όπως λένε

1 Like

θα τιμήσω (όχι με #1 ελέω Mastodon) αλλά κράτα πολύ μικρό καλάθι :stuck_out_tongue:

Ναι ρε προφανώς

Δεν την ξαναπατάω όπως τη βδομάδα του 2001, που ήμουνα και σίγουρος κιόλας τρομάρα μου

Updated with @Curehead and extras zzzzzzzz :heart_eyes:

5 Likes

Top 5 2006

back to back εξωφρενικές χρονιές

  1. The Mars Volta - Amputechture
  2. Muse - Black Holes and Revelations
  3. Red Hot Chili Peppers - Stadium Arcadium
  4. Tool - 10,000 Days
  5. Joanna Newsom - Ys
εξώφυλλο

Mando Diao - Ode to Ochrasy

30 Likes

Πραγματικά όμως. Τεράστιο respect.

1 Like