Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Έχουμε πει, όχι μάνες…

5 Likes
  1. Deathspell Omega - Fas: Ite Maledicti, In Ignem Aeturnum
  2. Darkthrone - F.O.A.D.
  3. Primordial - To The Nameless Dead
  4. Dodheimsgard - Supervillain Outcast
  5. Watain - Sworn To The Dark
26 Likes

@DarthVader @MegadethaS @Chaos @LesAnTz @bostonflesh @intrance @Moonchild92 @nikatapi

έχουμε ένα 15λεπτάκι μέχρι να τα μαγειρέψουμε λίγο :joy: :joy:

3 Likes

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Έστειλα τη φόρμα δεύτερη φορά.
Η σειρά είναι ακριβώς η ίδια.
Στη δεύτερη φόρμα όμως, έγραψα μια σημείωση. Παρακαλώ να ληφθεί υπόψην!
:joy: :crazy_face: :heart_hands:

1 Like

38η εβδομάδα - 2007
58 συμμετέχοντες
133 ΔΙΣΚΟΙ!!!

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Machine Head - The Blackening 54
Primordial - To the Nameless Dead 48
Porcupine Tree - Fear of a Blank Planet 34
Serj Tankian - Elect the Dead 31
Rotting Christ - Theogonia 29
Alter Bridge - Blackbird 21
Ulver - Shadows of the Sun 19
Deathspell Omega - Fas Ite, Maledicti, In Ignem Aeternum 18
Between The Buried And Me - Colors 16
Paradise Lost - In Requiem 16
Radiohead - In Rainbows 16
Pain Of Salvation - Scarsick 15
Doomsword - My Name Will Live On 14
Amorphis - Silent Waters 13
Arctic Monkeys - Favourite Worst Nightmare 13
Candlemass - King Of The Grey Islands 13
Rush - Snakes & Arrows 12
Avenged Sevenfold - Avenged Sevenfold 11
Coheed and Cambria - Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume Two: No World for Tomorrow 11
Nightwish-Dark Passion Play 11
Volbeat - Rock the Rebel / Metal the Devil 11
Darkthrone - F.O.A.D. 10
Dodheimsgard - Supervillain Outcast 10
Symphony X-Paradise Lost 10
Crippled Black Phoenix - A Love of Shared Disasters 9
Dream Theater - Systematic Chaos 9
Foo Fighters - Echoes, Silence, Patience And Grace 9
Mayhem - Ordo Ad Chao 9
Minsk - The Ritual Fires Of Abandonment 9
The Dillinger Escape Plan - Ire Works 9
The National - The Boxer 9
Wolves in the Throne Room - Two Hunters 9
Bruce Springsteen - Magic 8
Gazpacho - Night 8
Parkway Drive - Horizons 8
The White Stripes - Icky Thump 8
Dark Tranquillity - Fiction 7
Riverside - Rapid Eye Movement 7
The Ocean – Precambrian 7
Year Long Disaster - Year Long Disaster 7
Biffy Clyro - Puzzle 6
Manes - How The World Came To An End 6
Oxbow - The Narcotic Story 6
Watain - Sworn to the Dark 6
Anaal Nathrakh - Hell Is Empty, and All the Devils Are Here 5
Baroness - Red Album 5
Cage - Hell Destroyer 5
Dax Riggs – We Sing Of Only Blood Or Love 5
Every Time I Die - The Big Dirty 5
Gogol Bordello - Super Taranta 5
Helloween - Gambling with the Devil 5
JJ Grey & Mofro - Country Ghetto 5
Manowar – Gods of war 5
Mary and The Boy - Mary and The Boy 5
Once OST 5
Red dons - Death to idealism 5
Ryan Bingham - Mescalito 5
Scorpions – Humanity Hour I 5
Shining - V - Halmstad 5
Swallow the Sun – Hope 5
Trouble - Simple Mind Condition 5
Burial - Untrue 4
Criminal damage - No solution 4
Crystal Viper - The Curse of the Crystal Viper 4
Kalashnikov-Dreams for super-defeated heroes 4
Mecano – Those Revolutionary Days 4
Neurosis - Given to the Rising 4
Nick Warren - Paris GU30 4
Nine Inch Nails - Year Zero 4
Queens Of The Stone Age - Era Vulgaris 4
Rihanna - Good Girl Gone Bad 4
The Gaslight Anthem - Sink or Swim 4
Therion - Gothic Kabbalah 4
Wilco - Sky Blue Sky 4
Blackfield - Blackfield II 4
Fall Of Efrafa - Inle 4
Burning Saviours - Nymphs & Weavers 3
Christian Death – American Inquisition 3
Cobalt - Eater Of Birds 3
Dropkick Murphys - The Meanest of Times 3
Eddie Vedder - Into the Wild soundtrack 3
Electric Wizard - Witchcult Today 3
Grails - Burning Off Impurities 3
Grinderman - Grinderman 3
Hour Of 13 - Hour Of 13 3
Levon Helm - Dirt Farmer 3
Mortuus - De Contemplada Morte 3
Nile - Ithyphallic 3
Paramore - Riot! 3
Reverend Bizarre - III: So Long Suckers 3
Straighthate-Indigenous 3
Vulture Industries - The Dystopia Journals 3
WASP - Dominator 3
Woods of Ypres - Woods III: The Deepest Roots and Darkest Blues 3
Fall Out Boy - Infinity On High 3
Alcest - Souvenirs d’un autre monde 2
Atlantean Kodex - The Pnakotic Demos 2
Bad Religion - New Maps Of Hell 2
Big Business - Here Come the Waterworks 2
Chimaira - Resurrection 2
Devin Townsend - Ziltoid The Omniscient 2
Elliott Smith - New Moon 2
Emerald Sun - Escape from Twilight 2
Fair To Midland - Fables From A Mayfly 2
Iced Earth - Framing Armageddon 2
Inepsy - No Speed Limit For Destruction 2
LCD Soundsystem - Sound Of Silver 2
Linkin Park - Minutes To Midnight 2
Sieges Even – Paramount 2
Sixx: AM – The Heroin Diaries 2
Spice and the RJ Band - The Will 2
Sun of Nothing – …In The Weak And The Wounded 2
Weedeater - God Luck and Good Speed 2
Atreyu - Lead Sails Paper Anchor 1
Bombenalarm - No mistakes 1
Bon Iver - For Emma, Forever Ago 1
Deadsoul Tribe - A Lullaby for the Devil 1
Five Finger Death Punch - The Way Of The Fist 1
Justice - Cross 1
Kamelot - Ghost Opera 1
King Diamond Give me your soul please 1
Magnolia Electric co. - Sojourner 1
Necros Christos - Trivne Impvrity Rites 1
Oceansize – Frames 1
Om- Pilgrimage 1
Pig Destroyer - Phantom Limb 1
Ravencult - Temples of Torment 1
Socos & The Live Project Band - Kafka 1
Thrice - The Alchemy Index Vols. I & II - Fire & Water 1
Universe217-Universe217 1
Virgin Black - Requiem: Mezzo Forte 1
Witchcraft - The Alchemist 1
Throwdown - Venom & Tears 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%
1997 Fates Warning A Pleasant Shade Of Gray 25,52%
1998 Bruce Dickinson The Chemical Wedding 37,14%
1999 Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory 27,30%
2000 Nevermore Dead Heart In A Dead World 31,75%
2001 System Of A Down Toxicity 44,59%
2002 Audioslave Audioslave 22,33%
2003 Linkin Park Meteora 20,34%
2004 Isis Panopticon 24,41%
2005 System Of A Down Mesmerize 29,31%
2006 Celtic Frost Monotheist 26,78%
2007 Machine Head The Blackening 18,62%

chart (17)

τίτλοι τέλους για το 2007

2008…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

(συμπληρώνω σε λίγο (λίγο αργότερα) το τι έγραψαν) :joy: ξερω ξερω χιχιιχιχιχι
*δεν τα έχω ξεχάσει είναι θέμα ΗΜΕΡΩΝ χιχιιχιχι

33 Likes

Ασύλληπτο 2008. Πέραν του όγκου των κυκλοφοριών, έχει άπειρα εξαιρετικά έως τέλεια άλμπουμ. Έχει πλάκα πως, ενώ είχα μια πιθανή πεντάδα, κάθε λίγο πέταγα ένα άλλο άλμπουμ μέσα με αποτέλεσμα κάποια πρώην πενταδάτα να μείνουν εκτός δεκάδας :stuck_out_tongue:
Οπότε περιττό να πω πως τα θεωρώ όλα αλφαδιές. Γενικά αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 6-7 άλμπουμ, στα υπόλοιπα η κατάταξη δεν είναι τόσο αυστηρή.

1) Drive-By Truckers - Brighter Than Creation’s Dark
Δύσκολο άλμπουμ, μου πήρε πολύ καιρό να το εκτιμήσω. Ίσως γιατί τα 19 τραγούδια είναι πολλά. Αλλά και στο Southern Rock Opera ήταν πολλά. Ίσως φταίει τότε πως η Shonna Tucker, εκτός του μπάσου, αυτή τη φορά υπογράφει 3 συνθέσεις, σε ένα καταπληκτικό δικό της στυλ, ενώ προσθέτει γυναικεία φωνητικά και αρμονίες σε διάφορα τραγούδια, δίνοντάς τους ένα πολύ ιδιαίτερο χρώμα (κι έσπαγα το κεφάλι μου τι μου βγάζει! το Purgatory Line ας πούμε, θα μπορούσε να παίζει σε άνετα σε ένα Roadhouse… κι αυτό μάλλον πιάνει στα συν(?)). Φυσικά λείπει κι ο Isbell ο οποίος έπρεπε να αποχωρήσει, τόσο για το καλό της μπάντας, όσο κυρίως και για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα με το αλκοόλ που είχε.
Οι Hood/ Cooley τον χαβά τους. Αφήνουν πίσω τον σχεδόν classic rock ήχο του A Blessing and a Curse που έδωσε απίστευτα κομμάτια αλλά σίγουρα και κάποια fillers και επιστρέφουν με ένα σετ τραγουδιών πιστά σε όσα έκαναν στις προηγούμενες προσπάθειες τους. Το άλμπουμ έχει μεγάλη ποικιλία και ενώ αγγίζουν μέχρι και την καθαρή, παραδοσιακή country (Liza’s Birthday), αυτές οι ανάλαφρες μουσικές κάνουν τις σκοτεινές να ακούγονται πιο έντονες. Δίνουν αυτό το κινηματογραφικό southern gothic/ noir kind of thing. Οι συνθέσεις των Hood/ Tucker είναι καταλυτικές σε αυτό, όπως και οι lap/ pedal steel guitars του Neff που επιστρέφει στην μπάντα και μαγεύει. Τα πιο κλασικά Truckers τραγούδια όμως είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά για μένα. Two Daughters and a Beautiful Wife, The Righteous Path, Self-Destructive Zones, The Man I Shot, το αγαπημένο μου, A Ghost to Most, μια από τις καλύτερες στιγμές του Cooley ever.
Απίθανος δίσκος και αριστούργημα no.4.

2) The Hold Steady - Stay Positive
Αν μπορούσα να συνοψίσω τα συναισθήματα που μου γεννά η μουσική τους των The Hold Steady, καθ όλη την πορεία τους, με κάποιους στίχους τους, θα ήταν οι παρακάτω:
'Cause its one thing to start it with a positive jam
And its another thing to see it all through
And we couldn’t have even done this if it wasn’t for you
We gotta stay positive
Tο Boys & Girls in America ήταν ο λόγος που με έκανε να ασχοληθώ μαζί τους, το Stay Positive ήταν ο λόγος που είπα “μαλάκα, αυτοί είναι πραγματικά ΚΟΡΥΦΑΙΑ μπάντα”. Ένα αριστούργημα είναι οκ, δύο σημαίνουν πως έχουμε σοβαρό θέμα (και τότε δεν ήξερα πως είχαν κι άλλα). Καταφέρνει ο Finn να συνδυάσει πάλι τους μελαγχολικούς του στίχους με άπειρο χιούμορ και οι υπόλοιποι να τους ντύσουν με απίθανη μουσική που ροκάρει συνέχεια. Αλλού δραματική, αλλού θριαμβευτική, πάντα ιδιοφυής. Ο Nicolay ίσως στην καλύτερη εμφάνισή του με την μπάντα, αστείρευτος ιδεών, δίνει χαρακτήρα ακόμα και στα πιο “τυπικά” κομμάτια των υπολοίπων. Το υλικό αυτό προκαλεί τέτοιο ενθουσιασμό που σπάνια έχω νιώσει στο παρελθόν. Και το γεγονός πως όλο αυτό μου έχει προκληθεί τα τελευταία χρόνια, που όλο και πιο σπάνια συμβαίνει πλέον σε τέτοιο βαθμό, τους δίνει άπειρους πόντους όταν σκέφτομαι τις αγαπημένες μου μπάντες έβερ.

3) Susan Tedeschi - Back To The River
Ξεκινά με Talking About. Κομματάρα. Ο λόγος που την ερωτεύτηκα. Όταν μπαίνει το chorus “That I’ll do it agaiiiiin, oh, I would gladly do it…”, το πάθος της ερμηνείας, η χροιά της, η δύναμη της φωνής της. Απίστευτη ερμηνεύτρια. Κι απίστευτη συνθέτρια. Στο αμέσως επόμενο, 700 Houses, πιο μελωδική, σου δείχνει πως να δίνεις χωρίς υπερβολές τόνους συναισθήματος. H τραγουδοποιία έχει ένα almost pop quality (το People πχ,). Μόνο που όλα εδώ είναι ζεστά, ανθρώπινα, δείχνουν ένα πρόσωπο των blues (με funk/ soul/ rock ή/ και latin χρώματα) που θεωρώ θα έπρεπε να απασχολεί το mainstream. Είναι ποιοτική μουσική και είναι προσιτή μουσική, με μεγάλο σεβασμό στο παρελθόν αλλά χωρίς ίχνος παρελθοντολαγνείας, φρέσκια, ειλικρινής, που ασχολείται με απλά θέματα, καθημερινά, ανθρώπινα.
Δεν υπάρχει αδύναμη στιγμή εδώ, μόνο κορυφαίες. Η καλύτερη solo προσπάθειά της για μένα.
Susan σε αγαπώ.

4) Dead Man - Euphoria
Δεν ξέρω ποιο άλμπουμ των Dead Man είναι καλύτερο. Κάθε φορά αλλάζω άποψη αλλά σίγουρα και τα δύο σπέρνουν. Πανέμορφη μουσική, ψυχεδελική με μελωδιάρες, και αυτή τη φορά λίγο πιο “ηλεκτρισμένη”, πιο rock, πιο φορτισμένη και ένα touch σκοτεινότερη και μελαγχολική, όπως στο αριστουργηματικό Footsteps ή το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ The Wheel, ένα από τα καλύτερα της δεκαετίας (αυτό το αδιανόητο τραγούδι πάντα το φανταζόμουν σε doom metal εκτέλεση, κυρίως την αρχική μελωδία, έχει κι αυτή την Iommi-ική lead κιθάρα κατευθείαν από το Wheel of Confusion… και φλάουτο…). Από που εμφανίστηκαν αυτοί οι τύποι, πώς κυκλοφόρησαν 2 από τα καλύτερα άλμπουμ της δεκαετίας και εξαφανίστηκαν, με λίγους να τους μνημονεύουν, ποτέ δε θα καταλάβω… Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας όταν αγνοούνται τέτοιοι καλλιτέχνες? Μπάντα κόσμημα.

5) The Wood Brothers - Loaded
Όταν ακούω τέτοια αγαπημένα άλμπουμ στην φυσιολογική ζωή μου (πριν το παιχνίδι δλδ), πολλές φορές απλά απολαμβάνω. Στα πλαίσια όμως του thread αυτού, βρίσκομαι συχνά απέναντι τους νιώθοντας την “ευθύνη” να τα τοποθετήσω εκεί που πρέπει με βάση τη συνείδησή μου αλλά και να τα κρίνω δίκαια για όσους διαβάσουν. Συνήθως δεν μπορώ. Είναι δύσκολο να εξηγήσω τι σημαίνει για μένα το fingerpicking θέμα του Postcards from Hell. Οι στίχοι “Like a fool I’m willing to take that fall again”. H “γνώριμη” μελωδία του Lovin’ Arms που όμως κάθε φορά είναι σαν την πρώτη.
Ο ήχος γίνεται λίγο πιο πλούσιος, πιο πολλά όργανα χρησιμοποιούνται αλλά δεν μπερδεύεσαι, δε θα μπορούσε να έρχεται από άλλη μπάντα αυτή η μουσική.
Οι Wood Brothers είναι εγκληματικά αδικημένη μπάντα. Σε αυτές, τις καλύτερες δουλειές τους, χτυπάνε κατευθείαν την ψυχή μου και μου μιλάνε όπως λίγοι έχουν καταφέρει. Από τις μπάντες που νιώθω πολύ “δικές μου”.

6) The Black Crowes - Warpaint
Συγκίνηση να ακούς τους Crowes ξανά μαζί… Έστω κι αν δεν εχουμε τον Harsch… Aλλά ο McDougall αποδεικνύεται άξιος αντικαταστάτης. Και στην 2η κιθάρα ο θεός Luther Dickinson. Δεν ξέρω πως τους ήρθε να πάρουν τον Dickinson, η δουλειά στους North Mississippi Allstars βγάζει μάτια αλλά είναι τόσο μη-Crowes. Από την άλλη η μπάντα ακούγεται πολύ πιο κοντά στο λεγόμενο roots rock. 60-70s επιρροές, americana, southern rock, που βγαίνουν πιο ξεκάθαρα μπροστά in a way. Πάντα ήταν όλα αυτά οι Crowes θα έλεγε κάποιος. Αλλά και δεν ήταν ποτέ.
Γνωρίζω πως οι hardcore fans δεν ενέκριναν τόσο τις συνθετικές επιλογές τους τότε. Αλλά γιατί? Ο Rich γράφει κομμάτια με φοβερά riffs ξανά. Το Walk Believer Walk είναι βαρύ, αργόσυρτο και bluesy, δεν νομίζω να έχει ξαναγράψει κάτι αντίστοιχο. Ή σαν το Wee Who See the Deep. Το δε ανατριχιαστικό, Oh Josephine, κοιτά στα μάτια οποιοδήποτε τραγούδι τους, μου θυμίζει τους λόγους που αγάπησα αυτή την μπάντα. Όπως και το Locust Street που θα χωρούσε στις καλύτερες δουλειές του Rod Stewart, εκεί στις αρχές των 70s.
Στο κάτω κάτω, οι Crowes πάντα άλλαζαν τον ήχο τους. Αυτό κάνουν κι εδώ. Δεν νομίζω πως θα ακούγαμε ποτέ στα 90s, God’s Got It ή Whoa Mule.
Νέο άλμπουμ Black Crowes, λοιπόν. Τόσο διαφορετικό μουσικά και τόσο ίδιο συναίσθημα.

7) The Gaslight Anthem - The '59 Sound
Δεν θυμάμαι αν ήταν το πρώτο άλμπουμ τους που άκουσα (ή αυτό ή το Handwritten που τα άκουσα την ίδια περίοδο, πάντως με το 2ο τους έμαθα με ένα τρελό promotion που τρώγανε τότε - στο Λονδίνο είχαν μέχρι και πόστερ στο μετρό). Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το αγαπημένο μου.
Ξέρω όμως πως οι στενάχωροι στίχοι του Fallon με διαλύουν και ταυτόχρονα με ανεβάζουν. Αυτό θέλει άπειρο ταλέντο. Μπορεί να έχει να κάνει και με το anthemic των συνθέσεων. Όμως στο απίστευτο ομώνυμο πχ. περιγράφει κάτι τόσο στενάχωρο (θάνατο φίλου) και παρόλα αυτά καταφέρνει να περάσει μέσα τόσο όμορφες εικόνες που νιώθω πως πιο πολύ θέλει να γιορτάσει την ζωή που έζησαν μαζί, παρά να θρηνήσει.
Η μουσική προσωπικά θέλω κατά βάση να με ανεβάζει, ακόμα κι αν δεν μπορεί να αποκοπεί πλήρως από πιο δυσάρεστα συναισθήματα. Θέλω να βγάζει κάτι αισιόδοξο. Και οι Gaslight το καταφέρνουν συνέχεια (ποιον μου θυμίζει… ποιον μου θυμίζει…). Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα ένιωθα να ακούω αυτά τα τραγούδια live, θα μιλούσα μάλλον για κάποια life changing experience.

8) Esperanza Spalding - Esperanza
Τώρα δεν είμαι ο αρμόδιος για να μιλήσω για τέτοια μουσική. Ας πω πως την Esperanza την είδα κάποτε σε μια φωτό, σκέφτηκα “ωραία είναι αυτή με την αφάνα”, μετά είπα “μπα, είναι πολύ αδύνατη για τα γούστα μου” και μετά είπα “ας την ακούσω μωρέ”.
Ευτυχώς. Αν ένας χαρακτηρισμός ταιριάζει στο άλμπουμ, αυτός είναι σίγουρα jazz. Όχι jazz ηχοχρώματα, όχι jazz σαν αίσθηση. Jazz. Εξωφρενικά chord changes, crazy improvisations. Κι όμως, το άρωμα που αποπνέει ο δίσκος είναι… “pop”. Πολλές επιρροές, από την bebop, την smooth πλευρά της fusion (μου θυμίζει Wayne Shorter εποχής Native Dancer, μπορεί να φταίνε γι’ αυτό κάποια τραγούδια στα Πορτογαλικά ή ότι ο Nascimento που τραγουδούσε εκεί, υπογράφει την πρώτη σύνθεση του άλμπουμ!), την latin, την soul και την κουβανέζικη μουσική όλα υπέροχα μπασταρδεμένα. Η φωνή της Esperanza κάνει ακροβατικά πάνω στα περίπλοκα ηχοτοπία που δημιουργεί η εκάστοτε σύνθεση της μπάντας (ένας σκασμός μουσικοί συμμετέχουν) και μαγεύει με το μπάσο της. Ά, και επίσης εκτός από φωνή και μπάσο, αυτή συνθέτει, κάνει την παραγωγή και κάνει πλάκα στο μισό πλανήτη στα early 20s της. Περίπλοκη, απαιτητική κι όμως σχεδόν πιασάρικη μουσική.

9) Scrapomatic - Sidewalk Caesars
O Mattison (από την μπάντα του Derek Trucks) είναι ο τραγουδιστής των φοβερών Scrapomatic. Σε αυτό το άλμπουμ, ίσως το καλύτερό τους, η ομορφιά των κομματιών κάνει την διαφορά. Δεν θα βρει κανείς εδώ νεοτερισμούς. Η φάση είναι υπέροχο blues rock και γλυκιά soul μουσική με μελωδίες που μπορείς να τραγουδήσεις και σου μένουν στο μυαλό. Kι αυτό, σε έναν τετριμμένο ήχο, δεν είναι πάντα αυτονόητο. Πόση ποιότητα. Οι μελωδίες, οι κιθάρες, οι αρμονίες, η ιδανική παραγωγή, η ζεστή φωνή του Mattison, η συμμετοχή του Trucks σε 1-2 τραγούδια που κλασικά μαγεύει με την απόδοσή του. Θα το ξαναπώ, λατρεύω τους Tedeschi Trucks Band, αλλά η δημιουργία τους αποτέλεσε μάλλον εν μέρει λόγο να χάσουμε την μουσική 2-3 πραγματικά αξιόλογων group. Killing Yourself on Purpose, I Want the Truth, Long Gone, όλα tbh, κομμάτια που ευφραίνουν την καρδιά.

10) Reckless Kelly - Bulletproof
Φοβερό άλμπουμ. Η γνωστή συνταγή country rock, heartland… Mου θυμίζει λίγo Steve Earle το Ragged as the Road που ανοίγει το άλμπουμ, έχει αυτο το pop στοιχείο του που μου αρέσει και στον Earle. You Don’t Have to Stay Forever, τα ίδια. Οι τύποι ξέρουν πώς να γράφουν catchy hooks κι εδώ ίσως να είναι τα καλύτερά τους. Επίσης αρκετά τραγούδια είναι upbeat και σε ένα χώρο που συχνά “μαστίζεται” από συναισθήματα έως και κατάθλιψης (η μελαγχολία για πολλούς πρέπει να είναι η default “καλή” ψυχική κατάστασή τους), αποτελεί από μόνο του σημαντικό σημείο διαφοροποίησης που επικροτώ. Ο καλύτερος δίσκος τους? Ίσως…

Χόνοραμπλε.

The Dexateens - Lost and Found
Με κάτι τέτοια άλμπουμ δηλώνω περήφανος για τις αμερικανικές προτιμήσεις μου. Και με τέτοιες μπάντες. Southern, garage, punk, country, τα πάντα όλα rock. Τέτοια άλμπουμ είπα? Ούτε μισάωρο δεν είναι αυτό, για άλλους θα ήταν EP. Και τι να λέει? 9 κομματάρες, απλές, όμορφες, κολλητικές. Οι Dexateens μπορεί με τα χρόνια να έγιναν πιο καλλιτεχνικοί (που λέει ο λόγος), μπορεί να μείωσαν την βαβούρα αλλά φαίνονται προσκολλημένοι στις ρίζες τους και τους τιμά.
Rock ‘n’ roll για πάντα.

The Sheepdogs - Big Stand
Μεγάλη αλμπουμάρα. Το southern στοιχείο έρχεται λίγο πιο μπροστά είτε θυμίζοντας μπάντες του actual genre, είτε πιο “περιφερειακές”, early 70’s American bands. To ξεκίνημα ειδικά με Let it All Show και κάτι Waiting for the Morning to Come στα αυτιά μου ηχούν οργασμικά. Oι τύποι κατέχουν το παιχνίδι του εξαιρετικού songwriting, blues/ folk/ psychedelia/ pop/ country, όλα όσα διαμόρφωσαν τον rock ήχο (που αγγίζει αλλά δεν γίνεται ποτέ εντελώς hard rock) βρίσκονται στους δίσκους τους, με μια αίσθηση περί πιασάρικου που δεν βρίσκεις συχνά σε αντίστοιχες μπάντες. Είναι απορίας άξιο το ότι αυτή η γκρουπάρα δεν έχει γίνει πιο μεγάλη και απλά απολαμβάνει ένα cult status.

Walter Trout - The Outsider
Welcome to the Human Race και υπόκλιση στον γίγαντα.
Ο Walter έχει ένα φοβερό τρόπο να συνδυάζει τα blues με ένα κλασικό rock ήχο, ενίοτε και hard rock, με έναν φοβερό ηλεκτρισμένο τόνο, με solos που μπορούν να γίνουν γρήγορα και εντυπωσιακά αλλά δεν στερούνται ποτέ feeling και ουσίας. Το blues rock του είναι αρκετά μοντέρνο, σκληρό αλλά και αρκετά παραδοσιακό, η θητεία του στην μπαντάρα του Mayall εξάλλου, σχεδόν προϋποθέτει την γνώση και αγάπη της blues παράδοσης.
Και πάντα γράφει εξαιρετικούς δίσκους. Αλλά έχει εδώ έναν ενθουσιασμό και μια έμπνευση που σίγουρα ανάγει το The Outsider σε essential Trout άλμπουμ.
Στα 3-4 καλύτερά του με συνοπτικές.

Mudcrutch - Mudcrutch
Το να ακούω τον Petty σε μια εντελώς διαφορετική μπάντα από τους Hearbreakers ήταν για μένα μια εμπειρία. Επανασυνδέεται με τους παλιούς του φίλους για να θυμηθούν τα παλιά ουσιαστικά και κυκλοφορούν ένα αρκετά folky-California sounding record (όχι RHCP, πιο πολύ Byrds :P) με κάποιες απαραίτητες southern-ish rock ‘n’ roll στιγμές, όπως στο Six Days on the Road, και χωρίς να λείπουν και κάποια τραγούδι που βρωμάνε Petty από χιλιόμετρα σαν το Scare Easy ή την κομματάρα, Lover of the Bayou. Αν και οι ομοιότητες με ό,τι έκανε στην σόλο καριέρα του υπάρχουν, το γεγονός πως δεν οφείλει να ακουστεί κάπως εδώ, τον απελευθερώνει, ακούγεται ορεξάτος, εμπνευσμένος, οι Mudcrutch έχουν το περιθώριο να τζαμάρουν, να διασκεδάσουν (στο Bootleg Flyer νιώθεις το excitement) και σίγουρα αποδεικνύουν πως θα μπορούσαν να έχουν άλλη τύχη αν η μοίρα τότε τα έφερνε αλλιώς. Υπέροχο άκουσμα για τις καλοκαιρινές μέρες και νύχτες. Καιρό είχα να το ακούσω, θα το ξαναβάλω.

Jackie Greene - Giving Up the Ghost
Φοβερός Jackie Greene. Αφήνει την έντονη country rock τραγουδοποιία, οι συνθέσεις του γίνονται πιο ιδιαίτερες, οι ενορχηστρώσεις πιο πλούσιες με πλήκτρα που κάνουν την μουσική να ακούγεται πιο μοντέρνα, έξτρα σαξοφωνάκι, κάποια funky στοιχεία (clavinet στο Animal πχ.), ηλεκτρονικά drums, λίγο r&b… Γενικά ακούγεται έτοιμος για μεγάλα πράγματα. Like a Ball and Chain, I Don’t Live in a Dream, Uphill Mountain, κάποια από τα τραγούδια που έχουν ένα hit potential, προσπαθεί να κάνει ένα άνοιγμα με την μουσική του, ο σχετικός με τα ιδιώματα κόσμος θα έπρεπε να δίνει προσοχή αλλά… Ας είναι. Κομμάτια σαν το Prayer for Spanish Harlem, το φορτισμένο When You Return και το ανθεμικό Ghosts of Promised Lands, συνδυάζουν εμπορικότητα και ποιότητα που μου θυμίζει καλλιτέχνες σαν τον John Hiatt όταν βρήκε τον ήχο του. Που σημαίνει από το πολύ πάνω ράφι.

Danava - UnonoU
Τι είναι οι Danava? Μήπως είναι space rock? Έχουν όλα αυτά τα μπλιμπλίκια που παραπέμπουν εκεί. Μήπως heavy rock? Σίγουρα, αν και όχι τόσο με την σαμπαθική riff-ολογία, δεν αρχίζουν να αραδιάζουν power chords, πιο πολύ μου θυμίζουν την νοοτροπία των Captain Beyond, πλήρως μελετημένα riff, στοχευμένα, με μια ροή ιδεών που με παραπέμπει κατευθείαν σε αυτούς. Μήπως prog rock? Ε, με το που ξεκινά το άλμπουμ και σε πολλά σημεία μετά, οι τύποι έχουν μια σχεδόν Rush πολυπλοκότητα θεμάτων. Μήπως classic heavy metal? Όπωσδήποτε, αφού οι αναφορές σε NWOBHM κυρίως είναι άπειρες. Κάπως λοιπόν καταφέρνουν να είναι όλα αυτά. Και να έχουν κάτι μυστικιστικό, σκοτεινό να αιωρείται στην ατμόσφαιρα. Φταίει κι ότι κάποια τραγούδια “απλώνουν” (πολλά τραγούδια κοντά στα 10 λεπτά αλλά δεν τα νιώθω ξεχειλωμένα), κάποιοι ρυθμοί σχεδόν καταντούν μονότονοι αν και καταιγιστικοί, αλλά σκοπός είναι να σε εντάξουν στο σκοτεινό τους trip. Και παρόλη την πολυπλοκότητα και την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, ακούγεται μονορούφι και στο repeat.

The Steepwater Band - Grace And Melody
Πάλι αφήνουμε τα πολύ bluesy κομμάτια. Τρόπος του λέγειν δηλαδή. Περισσότερο Free παρά Johnny Winter ας πούμε, μην πάει ο νου σας στο κακό. Μεγαλύτερη προσοχή στη σύνθεση μειώνοντας την πιο ελεύθερη έκφραση των blues, με λίγες εξαιρέσεις σαν το Waiting to Be Offended με το extended solo. Ίσως δεν φτάνει το εξαιρετικό Dharmakaya, αλλά δεν υπάρχουν πολλές καλύτερες μπάντες σε αυτόν τον ήχο. Δισκάρα κι αυτό.

American Aquarium - The Bible & The Bottle
Ένα ακόμα μεγάλο κεφάλαιο της alt country σκηνής, από τις καλύτερες μπάντες από τα 00s κι έπειτα. Στο 2ο άλμπουμ τους, η μπάντα βρίσκει την φόρμουλα που θα ακολουθήσει από δω και πέρα, σε μεγάλο βαθμό. Μελαγχολικές συνθέσεις και στενάχωροι στίχοι, μεγάλα hooks, κάποια rocking tracks αλλά κυρίως ζεστές μελωδίες, πιάνα, απλές και ουσιαστικές κιθάρες, ένα βιολί που όπου εμφανίζεται προσδίδει πολλούς πόντους. Και μια πιασάρικη, heartland αισθητική που τους κάνει σε μένα ακαταμάχητους.

Left Lane Cruiser - Bring Yo Ass to the Table
Blues duo, ντραμς - κιθάρα/ φωνή. Πώς είναι οι Black Keys? Καμία σχέση! Εκρηκτικό και βαβουριάρικο blues rock, τίγκα στην slide κιθάρα. Κάποιοι τα λένε και punk blues. Νot exactly αλλά το δέχομαι.
Πολύ πρόσφατα κάπου άκουγα πως “slide guitar seems like a lost art” ή κάτι τέτοιο. Φυσικά οι Left Lane Cruiser δεν προσεγγίζουν την slide κιθάρα από ιδιαίτερα καλλιτεχνική σκοπιά (από την άλλη, το τι αποτελεί τέχνη είναι σχετικό). Αν θες όμως να την ακούσεις σαν ηχητική έκρηξη, να ξεχύνεται από τα ηχεία σου/ ακουστικά σου, εδώ είσαι.
Ο Joe Evans εξαπολύει basic riffs και solos πατώντας στα delta blues αλλά τόσο θορυβώδη που δεν τα θυμίζει σε τίποτα (ίσως αν πάμε πίσω σε κανέναν Hound Dog Taylor). Και τα φωνητικά του παραμορφωμένα, τονίζοντας την σκληρότητα και την αγριάδα του υλικού, πάνω από το απλό αλλά δυναμικό drumming του Beck.
This music was meant to be played loud… Για τέτοιους δίσκους έχει ειπωθεί. Κι ακολούθησαν και καλύτεροι.

JJ Grey & Mofro - Orange Blossoms
Μια μπάντα με σχεδόν μόνο δισκογραφικές κορυφές. Το Orange Blossoms δεν διαφέρει συνθετικά ιδιαίτερα από όσα έκαναν πριν και μετά. Διακρίνω όμως μια τάση για πιο πλούσιες ενορχηστρώσεις, ιδίως τις soul στιγμές τους που τις καθιστά ακαταμάχητες (όπως στο φανταστικό The Truth). Αλλά κρατάνε ακόμα αυτό το funky στοιχείο, το ανεπανάληπτο χορευτικό groove τους που προέρχεται κατευθείαν από την Νέα Ορλεάνη (On Fire).
New Orleans may be a dying whore but she will make you dance till the very end.

** credits to @Sh_Wo_f Sh.*

Old 97’s - Blame It on Gravity
Το ξαναείπα για κάποιους, ίσως τους Lucero. Οι Old 97’s έχουν βρει ουσιαστικά τον ήχο τους ήδη από το ντεμπούτο. Μου αρέσει που μένουν πιστοί σε αυτό, αλλά με μικρές διαφοροποιήσεις εδώ κι εκεί γίνονται πολύ πιο ελκυστικοί για μένα. Το Μy Two Feet είναι ένα φοβερό pop κομμάτι, όπως και το This Beautiful Thing. Ήχοι που δεν είχαν ξαναγγίξει με τέτοιο τρόπο στο παρελθόν. Αργά, σταθερά εξελίσσονται στα πλαίσια του ήχου τους αρκετά για να συνθέσουν ένα πανέμορφο, Color of a Lonely Heart Is Blue. Ίσως το 2ο αγαπημένο μου άλμπουμ τους.

Uriah Heep - Wake the Sleeper
Λοιπόν. Οι παππούδες Heep, με αυτό το άλμπουμ με έκαναν να καταλάβω πως πρέπει ασχοληθώ με τα άλμπουμ τους από Sea of Light/ Sonic Origami εποχές μέχρι και σήμερα σχεδόν. Κι αν το speed-αριστό ομώνυμο, δεν είναι ακριβώς χαρακτηριστικό Heep τραγούδι, έχει την γνώριμη κιθάρα του Box και δηλώνει μέσα στην τσίτα του πως υπάρχει όρεξη και ενέργεια που θα ζήλευαν πιτσιρίκια. Μπαίνει όμως το φοβερό Overload και το Tears of the World που είναι κλασικό Heep τραγούδι και οι όποιες αμφιβολίες φεύγουν. Όλα βρίσκονται εδώ, heaviness, λυρισμός, σκοτάδι και φως, ουράνιες μελωδίες. Αν και αρκετά κλασικός ήχος, υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις αλλά δεν έχει σημασία, δεν θα ήθελα μια κόπια του παλιού τους εαυτού και ευτυχώς δεν το κάνουν. Τόσο όσο.
Uriah Heep ΘΕΟΙ.

Ryan Adams & the Cardinals - Cardinology
Ο Adams νομίζω ανά πάσα στιγμή, μπορεί να βγάλει ένα άλμπουμ να ακούγεται σαν Dylan, Stones, Gram Parsons, U2, οτιδήποτε. Εδώ κάνει το τελευταίο. Βάζει το Bono κοστούμι του και μας παρουσιάζει ένα φοβερό άλμπουμ που ισορροπεί (βασικά όχι τόσο) μεταξύ pop/ rock τραγουδιών που θυμίζουν τους Ιρλανδούς και alt country.
Aν και ξεκάθαρα τάσσομαι υπέρ της δεύτερης (με τραγούδια σαν το Born into a Light, να κλέβουν ξεκάθαρα την παράσταση για μένα), στα περισσότερα, όπως το Sink Ships, το Magick με την ανθεμική του αύρα, το Cobwebs, παραπέμπει κατευθείαν σε αυτούς.
Βοηθάει πως οι Cardinals που τον συνοδεύουν (με τον τεράστιο Neal Casal), είναι μια φανταστική μπάντα που μπορεί να ανταπεξέλθει σε οποιοδήποτε υλικό.
Δεν ξέρω, το παιδί μπορεί να είναι τριμάλακας, αλλά σε ό,τι κι αν τον έχω ακούσει, μου βγάζει φοβερή ποιότητα. Καμία έκπληξη πως το ίδιο κάνει κι εδώ.

Jamey Johnson - That Lonesome Song
Ότι μπορεί να μισεί κάποιος στην country, υπήρχε στο ντεμπούτο του, The Dollar. Η φωνή του έχει μια βαριά southern προφορά. Η φάση είναι συχνά “γκουντ όουλ μπόε φρομ ελλαμπέεεμα”. Μας είπε πως του αρέσουν οι γυναίκες με dixie flag για τατού και ξεδιάντροπα τόλμησε να ονομάσει το τραγούδι Rebelicious (:rofl::rofl::rofl:). Γενικά συντηρούσε στερεότυπα τα οποία άλλοι παλεύουν να τα καταρρίψουν. Θα πει κάποιος “μην τον ακούς”. Μα έχει πλάκα! Και πέραν της γραφικότητας (που δεν έχω προσέξει να ξεπερνά τα όρια), μουσικά το άλμπουμ έσκιζε. Ε, στο That Lonesome Song τα πράγματα είναι βελτιωμένα γενικά. Το storytelling είναι πολύ καλό, o Waylon Jennings δίνει πνοή σε πολλές από τις συνθέσεις, ενώ όταν ξεφεύγει από τα συνηθισμένα με πιο rock διάθεση ή κάποιες αρμονίες (ντουέτο με γυναικεία φωνητικά), το αποτέλεσμα τον δικαιώνει. Και το radar δεν έχει πιάσει κάτι στιχουρχικά (δεν τα έψαξα και στίχο στίχο) οπότε σίγουρα περνά τις εξετάσεις.
Μείνετε μακριά.

Siena Root - Far From The Sun
Δίσκαρος! Τίγκα πρωτόλειο heavy, υπέρβαρο blues rock των obscure early 70s, Sabbath, Purple, organ, sitar, φλάουτο, μια ιδέα folk (αυτή η μελωδιάρα στο Break of Dawn), ψυχεδέλεια, φανταστικά riff, groove απίθανο, μια πανεμορφιά. Οι Siena Root έχουν κάποιες σταθερές στη μουσική τους, πολλές για την ακρίβεια. Αλλά τους βγαίνει αβίαστα, οργανικά, τικάρουν τα κουτάκια τους αλλά χωρίς να βγαίνει τίποτα επιτηδευμένο. Απλά γαμούν.
Το καλύτερό τους? Χλωμό… Αλλά μιλάμε για μπάντα με 0 μέτριους δίσκους.

Errorhead - Modern Hippie
Θα μπορούσε να λέγεται Modern Blues. Φοβερό blues rock από αυτή τη Γερμανική μπάντα. Ο Marcus Demi είναι φανταστικός κιθαρίστας. Απίστευτα funky όταν ροκάρουν, με φοβερά riff, παίξιμο καθαρό, ενώ αν ήθελε να παίξει fusion, άνετα θα το έκανε, έχει τα skills κι ας αχνοφαίνονται μόνο. Αντίστοιχα, όταν θέλει, καταθέτει την ψυχή του στα solos. Δεν ξέρω πώς μπορεί κάποιος να μείνει ασυγκίνητος αν ακούσει το Connected, το Temporary Impression, το Watch My Cloud, το Banghra Baby. Η μπάντα σφύζει από ενέργεια, φέρνουν τα blues στο σήμερα και το κάνουν μοναδικά. Φοβερά αδικημένη μπάντα.

Hogjaw - Devil In The Details
Tι δισκάρα. Σύγχρονο, riff-άτο southern. Σαν μια μοντέρνα έκδοση Skynyrd και ZZ Top. Φοβερό rhythm section, ακολουθεί ή και οδηγεί
τα grooves της κιθάρας. Κάτι El Camino, Gitshum, κτλ, σε κάνουν να κουνιέσαι στους ρυθμούς τους. Δεν μένουν όμως σε ξερή ριφοποιία. Στο The Fog για παράδειγμα, το τελείωμα με τις μελωδικές κιθάρες να παίζουν ένα όμορφο μελαγχολικό θέμα, είναι φανταστικό, όντας ασυνήθιστο. Ή στο East Bound & Down που country-ιζουν. Πάντα όμως σε ένα πολύ rock πλαίσιο, σε καμία περίπτωση δεν θα τους χαρακτηρίσεις country rock. ROCK περήφανο.

Colour Haze- All
Ωραία, για μια ακόμα φορά ταξιδεύω πίσω στον χρόνο. Αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να αφήσω έξω αυτή τη δισκάρα. Oι Colour Haze ήταν ήδη μια πολύ καλή μπάντα αλλά εδώ περάσανε ομίλους Champions League.
Εκεί που η μπάντα είχε εικόνισμα τους Kyuss, εδώ απογαλακτίζονται κι ανοίγουν τους ορίζοντές τους. Tο ηλεκτροακουστικό ψυχεδελικό, Turns, με ανατριχιάζει. Καλά τα τζαμαρίσματα, η γκρούβα, οι αυτοσχεδιασμοί αλλά συχνά πιο “απλά” υλικά αρκούν για να δημιουργήσεις έπη. Lights, μπορεί τα μπάσα ακόμα να μου βαράνε το κεφάλι αλλά οι εικόνες του εξωφύλλου μετουσιώνονται εδώ σε νότες σε ένα υπέροχο μουσικό τζαμάρισμα. Stars και ομώνυμο συνεχίζουν να ερωτοτροπούν με την ασιατική ήπειρο με τρόπους διαφορετικούς (κι αυτή η ευφορική μελωδία στο τέλος του All… Έρωτας.). Το Remains, σαν νανούρισμα μας βάζει για ύπνο και περιμένουμε την επιστροφή. Αυτός ο δίσκος θα έπρεπε να λογίζεται κλασικός από μεγαλύτερα ακροατήρια.

Whiskey Myers - Road of Life
Ντεμπουτάρα από Whiskey Myers. Μπάντα που χωρίς κανέναν δισταγμό διατρανώνει την πίστη της στο southern rock. Σε μια Skynyrd-ική εκδοχή του, ίσως και λίγο πιο country rock εδώ, με μια φωνή που σε κάποια σημεία μου θυμίζει ελαφρώς Gregg Allman, καταφέρνουν να τιμούν τις ρίζες και με ένα jam feel, να ακούγονται αρκούντως φρέσκοι όπως στο Hippie’s Lament. Κυκλοφόρησαν πολλά πολύ καλά άλμπουμ αλλά θα δεχόμουν αν κάποιος έχει το Road of Life για αγαπημένο του. Προσωπικά μάλλον διαφωνώ (1-2 φίλερ ίσως υπάρχουν), δεν έχουν κατασταλάξει πλήρως στον ήχο τους αλλά κομμάτια σαν τα Melancholy Blues είναι ανάμεσα στα καλύτερα τους. Είναι αυτές οι κιθάρες τους που σπέρνουν γμτ…

Freedom Hawk - Sunlight
Τεράστια αλμπουμάρα (kudos to @potofgold ). Αν και συνήθως δεν μου αρέσουν οι φωνές που αντιγράφουν Ozzy, εδώ δεν χαλάστηκα ποτέ. Δεν ξέρω γιατί.
Τώρα, ίσως είναι hot take αυτό, ίσως όχι. Αλλά θα πω αποψάρα για Sabbath. Για μένα οι Sabbath με Ozzy δεν είναι heavy metal. Ασφαλώς είναι οι πιο heavy, αντιλαμβάνομαι πως ευθύνονται για την γέννηση ενός νέου ήχου και καταλαβαίνω πλήρως γιατί θεωρούνται η πρώτη heavy metal μπάντα αλλά για μένα είναι απλά heavy ROCK. Σίγουρα έχουν heavy metal τραγούδια (Children of the Grave πχ.) αλλά συμφωνώ με την άποψη πως οι Priest έφεραν το metal στο heavy metal. Γιατί τα λέω όλα αυτά? Γιατί οι Freedom Hawk με κερδίζουν ακριβώς εκεί. Ενώ όλοι (υπερβολή) οι Sabbath-όπληκτοι rockers μου φαίνονται επηρεασμένοι από την πιο rock πλευρά των Sabbath, αυτοί βουτάνε τα χέρια τους αισθητά περισσότερο στο πρώιμο, καθ’ ήχο και πνεύμα, heavy metal με πιο σκοτεινές και δυσοίωνες συνθέσεις και με αρκετά galloping riffs για πολύ headbanging. Από το εναρκτήριο Executioner, φαίνεται η δουλειά. Τα ίδια και στο Grab a Hold λίγο πριν το τέλος. Γουστάρω που δεν φοβούνται να παίξουν σε γρήγορες ταχύτητες, το κάνουν συχνά και πετυχημένα. Και αν κάποιος φοβάται πως θα του λείψει το groove των θεών, σου δίνουν ένα Sunlight ή ένα φανταστικό Palomino με τσογλαναρέικη αλλαγή και riff που θα ζήλευε κι ο ίδιος ο Iommi.

37 Likes

@hopeto loading…

edit. με πρόλαβε ρε…

3 Likes

Το καταλαβαίνεις πως αν δεν το έβλεπα εδώ θα το ξέχναγα ε…

2 Likes

επική εβδομάδα για Primordial, ανατροπή της τελευταίας ώρας κυριολεκτικά…

πέσαμε και από το 20%, λογικό ε…

chart (19)

αρχείο λήψης (11)

5 Likes

Άντε πάλι αυτό το γράφημα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει όσο πιο απλά γίνεται τι δείχνει η κίτρινη διακεκομμένη γραμμή?

χαχααχαχχα δεν είναι και κάτι το τόσο σημαντικό.

Δείχνει την αναλογία συμμετεχόντων και αριθμού προτεινόμενων δίσκων.
Φαίνεται έτσι λίγο πιο καθαρά (αν και είναι ξεκάθαρο πλέον με 133 δίσκους) πως φτάσαμε από το να ψηφίζουμε όλοι (σχεδόν) το Ride the Lightning στο να βγαίνει καλύτερος δίσκος το blackening από μόλις 16 ανθρώπους…

1 Like

2008

Metallica-“Death Magnetic”

Moonspell-“Night Eternal”

Amon Amarth-“Twilight of the Thunder God”

Cynic-“Traced in Air”

Disturbed-“Indestructible”

34 Likes

Ο αποπανω παρακαλείται να ξανασκεφτεί τις επιλογές του. Έχω ντοκουμέντα που λένε ότι όποιος τολμήσει να ψηφίσει το Death Magnetic με τον κακό ήχο, τις ανεμπνευστες συνθέσεις, και τις ασφαλείς επιλογές, κινδυνεύει με αυτόφωρο, αφαίρεση πινακίδων και 18 μήνες καταναγκαστικά έργα σε γκούλαγκ.

4 Likes

Ωχ ωχ ανοιξε μεταμεσονυχτια το τσατ θαρρω… :stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Εμ αφού είπαμε να τα βάλουμε τελευταία στιγμή κι αν γίνεται κρυφά, δεν γίνεται έτσι σωστή δουλειά…

1 Like

:green_heart:

1 Like

2008

Honourable mentions: 5ive, Amenra, Blue Sky Black Death, Eric Truffaz & Murcof, Fuck Buttons, Grand Magus, Leviathan, The Mars Volta, Meshuggah, Metallica, Motorpsycho, Nachtmystium, Sahg, Scars On Broadway, Sigur Ros, Slipknot, Colin Stetson, Textures, Universal Totem Orchestra, Virus, Steve Von Till, Steven Wilson

Παραλίγο λίστα: Beardfish, Genghis Tron, Kayo Dot

TOP 15

15. Virgin Black - Requiem: Fortissimo

Οι υψηλές πτήσεις συνεχίζονται με το, μάλλον, βαρύτερο άλμπουμ των θεών από την Adelaide.

14. Max Richter - Valse Avec Bashir

Αν κι ελαφρώς άνισο, αυτό το soundtrack έχει μερικές τεράστιες στιγμές συγκινήσεων, μιας έτσι κι αλλιώς τρομερής ταινίας.

13. Grails - Doomsdayer’s Holiday

Λίγο πιο κάτω από τον θριαμβευτικό προκάτοχο του, και πάλι όμως εξαιρετικό. Οι Grails υπήρξαν μια μεγαλειώδης μπάντα.

12. Lunatic Soul - Lunatic Soul

Unpopular opinion n.3487567: αγάπησα τα δύο πρώτα Lunatic Soul περισσότερο από οποιοδήποτε Riverside. Μαγική prog ατμοσφαιρικότητα.

11. Birds And Buildings - Bantam To Behemoth

Προοδευτικό ξύλο και escapism μέσω τεχνικότητας, από ένα πραγματικά θαυμάσιο σχήμα που κράτησε λίγο.

10. Opeth - Watershed

Μαζί με “Still Life” και “Damnation”, το αγαπημένο μου Opeth άλμπουμ, όχι τόσο λόγω του στυλ - προτιμώ τους παλιούς Opeth - αλλά λόγω της εξωφρενικής συνθετικής του έμπνευσης.

09. Gojira - The Way Of All Flesh

Τους παραδέχομαι σαν ένα από τα καλύτερα metal γκρουπ αυτού του αιώνα. Τους ανακάλυψα με αυτή την δισκάρα, έπρηξα τα συκώτια όλων των φίλων και γνωστών μου προκειμένου να διαδοθεί το όνομα και παραμένει το άλμπουμ τους με το οποίο δέθηκα περισσότερο.

08. Extra Life - Secular Works

Εγώ έμαθα το αδιανόητο ταλέντο του Charlie Looker μόλις πέρσι, με το απίστευτο Secular Works Vol. 2 να είναι το δεύτερο αγαπημένο μου άλμπουμ για το 2022, έτσι όπως δημοσιεύτηκε στο rocking. Ιδου το “κλασικό” πρώτο μέρος όπου, ναι, το math/prog αναμιγνύεται αλλοπρόσαλλα με βυζαντινές/μεσαιωνικές κλίμακες. Ιδιοφυής μουσική, πρέπει να την ακούσεις για να το πιστέψεις.

07. Fucked Up - The Chemistry Of Common Life

Άλλη μια αγαπημένη - στο σήμερα - μπάντα σε παλιότερο κλασικό της δίσκο. Φοβερή δουλειά που παρουσιάζει το ταλέντο των Καναδών, αν και θεωρώ ότι έγιναν ακόμα καλύτεροι στους μετέπειτα πειραματισμούς τους. Το φοβερό είναι ότι εδώ παραλίγο να κάνουν μεγάλη επιτυχία, αν θέλετε ανατρέξτε στην συνέντευξη που μου έδωσαν πριν δυο χρόνια. Μπαντάρα και μεγάλες ατομάρες!

06. Fleet Foxes - Fleet Foxes

Όχι απλά ένας σοκαριστικά πανέμορφος δίσκος, αλλά και ο πρώτος δίσκος που αντιλήφθηκα εγώ να κάνει τόσο μεγάλο θόρυβο και hype ως μοντέρνο indie folk άκουσμα. Εμένα μου άνοιξαν μάτια και αυτιά, ημουν επίσης τυχερότατος να τους δω ζωντανά στο Λονδίνο να σαπορτάρουν Neil Young σε ένα φανταστικό live. Ακόμα και σήμερα ακούγεται διαυγές, λαμπερό και φρέσκο, οι φωνητικές αρμονίες είναι παραδεισένιες και, που’στε, τα ξαναλέμε το 2011!

TOP 5

05. Have A Nice Life - Deathconsciousness

Μουσικά αλλά και αισθητικά, το “Drathconciousness” είναι μια δουλειά που άλλαξε το ρου του αμερικανικού underground με τρόπο που είναι αισθητός και στις σημερινές νέες μπάντες, 15 χρόνια μετά. Μοναδική ατμόσφαιρα, η “ακατανόητη” κατάθλιψη μιας νέας γενιάς, τα περαστικά genres που δεν κρατούν καν τα προσχήματα, είναι συστατικά ενός ανεπανάληπτου και απερίγραπου άλμπουμ. Το είδα ζωντανά στο Roadburn 2019 και κατάλαβα…

04. Earth - The Bees Made Honey In The Lion’s Skull

Ένα μαγικό ψυχελικό ταξίδι που δεν έχει όμοιο του. Βασανιστικά αργό αλλά και παιχνιδιάρικο, ψυχεδελικό αλλά και αλητικο, ευφάνταστο αλλά κι ευθύ, το άλμπουμ αυτό συγκροτεί έναν rock κολοσσό για τον νέο αιώνα.

03. Portishead - Third

Αν τα δύο πρώτα αριστουργήματα των Portishead είναι ο ήχος των 90s, τότε το Third είναι ο ήχος του μέλλοντος. Ο ήχος μιας μπάντας που όχι μόνο επαναδιατύπωσε την τέχνη της αλλά έφτιαξε και ηχοτόπια που βρίσκονται στο 2100. Ένας απίθανος δίσκος που δεν ξέρω αν έχει αναγνωριστεί όσο του αρμόζει. Για μένα οι Portishead εδώ πήραν θέση κοντά στους Floyd.

02. Burst - Lazarus Bird

Στους Burst εδώ συνέβη ότι συμβαίνει σε κάθε μεγάλο/η της τέχνης που αποφασίζει - διότι περί απόφασης πρόκειται - να ξεφύγει, ακολουθώντας μόνο το ένστικτο του/της. Το Lazarus Bird είναι ένα αδιανόητο άλμπουμ ενός απροσδιόριστα προοδευτικού ήχου, ποη μόνη του αποστολή πάνω στην γη είναι να οδηγήσει και να εμπνεύσει.

1. Cynic - Traced In Air

Πανεύκολο νούμερο 1. Το Traced In Air είναι ένα από τα καλύτερα progressive metal άλμπουμ της δεκαετίας. Με εκτυφλωτικά παιξίματα, απίστευτη ατμόσφαιρα και ασύλληπτη συνθετική πληρότητα, ο δίσκος αυτός στέκει ώς πραγματικό συνώνυμο της καλύτερης αστρικής προβολής, ή ως ένα ηχητικό ταξίδι στα πέρατα του κόσμου και του νου. Λατρεμένο άλμπουμ, επιστροφή πέρα από κάθε φαντασία για ένα από τα καλύτερα metal γκρουπ που υπήρξαν ποτέ. Και κάτι ακόμα: έχοντας σώας τας φρένας δηλώνω πως εδώ βρίσκονται τα καλύτερα drums που ακούστηκαν ποτέ σε metal δίσκο.

Must I bend the sky to realize?

Best Cover: Fleet Foxes

36 Likes

2008

1. Opeth- Watershed
2. Gojira- The way of all flesh
3. Krallice- Krallice
4. Septic flesh- Communion
5. Slipknot- All hope is gone

Δευτερη πεντάδα ολα δισκάρες

6. Enslaved- Vertebrae
7. Jon Oliva’s Pain- Global warning
8. Metallica- Death magnetic
9. Flogging Molly- Float
10. Ereb Altor- By honour
+1. Darkthrone- Dark thrones and black flags
+1 Acdc- Black ice

Εξώφυλλο

Gojira_-The_Way_of_All_Flesh-_2008

38 Likes

Το 2008 βγήκε το Sons of anarchy που το έχουμε δει όλο δύο, τρεις φορές. Βγήκαν και Iron Man, Hulk, Mama Mia (φοβερό soundtrack), Benjamin Button, Wall-e (ταινιάρα), Slumdog Millionaire,21, Rocknrolla(ταινιάρα), Hunger (δύσκολη αυτή), Die welle (δεν έχω καταλήξει αν και πόσο μου άρεσε) και φυσικά Dark Knight

Από επιτραπέζια ξεχώρισαν το Battlestar Galactica (μπορεί και η καλύτερη σειρά ever) και το Stone Age που έγινε πασίγνωστο.

Στα της λίστας έφτασε μέχρι τα 35 αλλά έχει την ιδιαιτερότητα ότι κανένας δίσκος δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε δίσκος της χρονιάς.

1) Opeth - Watershed

Άλλο ένα αριστούργημα από τους Opeth ανάμεσα μάλιστα στα καλύτερα που έχουν κυκλοφορήσει. Εδώ κλείνει ο κύκλος που άνοιξε με το Still Life και γίνεται με τον πιο progressive δίσκο που μας έδωσαν σε αυτά τα 9 χρόνια. Μπαίνουν βαθιά στο prog rock δουλεύοντας πολύ στις μελωδίες που έχουν γράψει με πολύ χώρο στα καθαρά φωνητικά και τα ακουστικά περάσματα. Δε λείπουν τα επιθετικά ξεσπάσματα αλλά δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση αυτοσκοπό, υπάρχουν για να υπηρετήσουν την ανάπτυξη της ατμόσφαιρας, του συναισθήματος και να τονίσουν ακόμα περισσότερο τον περιπετειώδη και πειραματικό χαρακτήρα του δίσκου. Η δισκογραφία των Opeth άξιζε μία πρώτη θέση, το Watershed δεν είναι ο καλύτερος τους αλλά οι συγκυρίες τα έφεραν ώστε να είναι αυτός που τους δίνει την πρωτιά.

2) Slipknot - All Hope Is Gone

Το τέταρτο άλμπουμ των Slipknot είναι τεράστιο κι αυτό. Μπορεί να μην είναι όλος ο δίσκος στο ίδιο επίπεδο αλλά αυτό είναι εντελώς αδύνατο γιατί οι κορυφές του είναι ΑΣΥΛΛΗΠΤΕΣ!!! Snuff, Dead Memories, Psychosocial και Sulfur δεν έχει σχεδόν καμία άλλη μπάντα της γενιάς τους στη δισκογραφία της. Στα υπόλοιπα υπάρχουν πολλές ακόμα κομματαρες που κάνουν κι αυτό το δίσκο τους τεράστιο. (Κάτι παράπονα για την επιρροή των Stone Sour πάνω στους Slipknot μπορεί τότε να τα σκεφτόμουνα κι εγώ αλλά στην πραγματικότητα είναι εντελώς ασήμαντα μπροστά στο πόσο καλή μουσική μας έχει δώσει αυτό το άλμπουμ.)

3) Gojira - The Way Of All Flesh

Οι Gojira έχουν ξεφύγει πλέον και βγάζουν, το ένα μετά το άλλο, τρομερά άλμπουμ που όλα είναι στη συζήτηση για δίσκος της χρονιάς. Φοβερά βαρύς ήχος με progressive ηχώ στο χώρο, κύματα επιθετικότητας που σκάνε το ένα μετά το άλλο πάνω στα σκοτεινά βράχια που στήνει ο συναισθηματικός κόσμος των δύο αδερφών. Το μέλλον είναι δικό τους.

4) Ayreon - 01011001

Αν ο προηγούμενος του ήταν η καλύτερη rock/metal opera που έχει βγει, που ήταν, αυτή παίζει πολύ δυνατά για θέση στις πέντε καλύτερες. Υπέροχες συνθέσεις, ένα πολύ μακρύ cast με κάποιες από τις πιο αγαπημένες μου φωνές, μεγάλο βάθος και ποικιλομορφία στην έκφραση ενός πολύ ιδιαίτερου concept. Ο ψηλός έφτιαξε άλλο ένα πολύ όμορφο άλμπουμ που οι στιγμές του είναι πραγματικά απολαυστικές και πολλές.

5) Septic Flesh - Communion

Ο δίσκος επανίδρυση του γκρουπ που άλλαξε το στάτους και το μουσικό αποτύπωμα ολόκληρης της ελληνικής extreme metal σκηνής. Θεατρικές, συμφωνικές συνθέσεις με πομπώδεις ενορχηστρώσεις και εμπνευσμένες μελωδίες σε ένα σκουρόχρωμο πλαίσιο που εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις ιδιαίτερες φωνές, τη μεγάλη παραγωγή και το μυστικιστικό αιγυπτιακό υπόβαθρο του. Στους αγαπημένους μου εγχώριους δίσκους ακραίου μέταλ.

6) Moonspell - Night Eternal

Σκοτεινοί, πιο ακραίοι από κάθε άλλη φορά με έναν γοτθικό ρομαντισμό που υποστηρίζεται ιδανικά από την ποιότητα των κομματιών, τις ερμηνείες του Ribeiro αλλά και τη συμμετοχή της μοναδικής Anneke. Ο δίσκος υπάρχει για να ακούγεται νύχτα, εκεί ζωντανεύει και φέρνει μαζί του όλα τα αιμοδιψή πλάσματα που κρύβει στο ημίφως της σελήνης.

7) Volbeat - Guitar Gangsters And Cadillac Blood

Άλλη μια φοβερά διασκεδαστική και ανεβαστικη δισκάρα από τους Δανούς μεταλάδες. Είναι ο δίσκος τους που βάζω συχνότερα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλύτερος από τον προηγούμενο και τον επόμενο.
Counting all the assholes in the room, well I’m definitely not alone… το έχω τραγουδήσει αμέτρητες φορές…

8) Trivium - Shogun

Προσπαθούσα να αποφασίσω αν είναι ο καλύτερος δίσκος τους αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα, γιατί είναι αυτός, ο προηγούμενος, ο επόμενος και οι δύο τελευταίοι τους που είναι όλοι το ίδιο καλύτεροι. Βάλε και το Ascendancy και το Sin, οι Trivium είναι τεράστιοι, τεράστιοι. Η σκύλα και η χάρυβδη, το throes of perdition, calamity, το ομώνυμο, down from the sky, χαμός γίνεται.

9) Avantasia - Scarecrow

Δεύτερη υπέροχη όπερα της χρονιάς. Εξαιρετική δουλειά με πολύ μειωμένο το power metal στοιχείο (εντάξει το shelter from the rain είναι όσο power πρέπει γιατί kiske ρε συ τι ήθελες να είναι), πιο progressive και πολύπλευρο με περισσότερα στοιχεία από τα προηγούμενα. Το ομώνυμο, το toy master και το cry just a little είναι τα αγαπημένα μου. Α και το τελευταίο που είναι το καλύτερο μίγμα U2 με Iced Earth που θα μπορούσε να βγει ποτέ…

10) Seventh Wonder - Mercy Falls

Άλλο ένα υπέροχο concept album που βγήκε το 2008. Η ιστορία είναι καταπληκτική και πραγματικά νομίζω ότι θα ταίριαζε άνετα στις οθόνες του σινεμά. Για το δίσκο δε θα πω πολλά πράγματα, εννοείται ότι αν ακούς progressive metal που δίνει έμφαση στις μελωδίες και το συναίσθημα δε θα χάσεις με το χρόνο που θα του προσφέρεις. Θα πω για ένα κομμάτι όμως, το One last goodbye είναι από τα πιο συγκινητικά τραγούδια που έχω ακούσει, κάτι οι στίχοι, κάτι η ερμηνεία, βάλε και την κορύφωση που χτίζει…

11) In Flames - A Sense Of Purpose

Η τελευταία δισκάρα των In Flames? Χμ, περίεργη συζήτηση που θα γίνει πιο αναλυτικά σε τρεις βδομάδες. Προς το παρόν να πούμε ότι, αν και δεν πλησιάζει σα σύνολο το προηγούμενο, είναι πολύ πολύ ωραίος δίσκος με κάποια κομμάτια που θα έμπαιναν και σε best of των μεγαλύτερων του Goteborg.

12) Ihsahn - angL

Δεν έχω λόγια πια για αυτό το μουσικό. Το angL ήταν το πιο προοδευτικό, μουσικά, έργο που μας είχε προσφέρει μέχρι τότε και από τα καλύτερα που έβγαλε ποτέ. Οι φωνητικές του ερμηνείες είναι ένα επίπεδο πάνω από τις προηγούμενες δουλειές αναδεικνύοντας με τα καθαρά του την ατμόσφαιρα του δίσκου, το ρυθμικό υπόβαθρο εξαιρετικο, τα πλήκτρα και οι μελωδίες περνάνε από επιβλητικά μέχρι μελαγχολικα με μια εσωτερικότητα που θυμίζει αυτή τον Opeth.Το black metal στοιχείο είναι παρόν και μάλιστα υπάρχουν σημεία που η συμφωνική τους βάση θα μπορούσε εύκολα να τα τοποθετήσει στις τελευταίες δύο δουλειές των Emperor. Δίσκος κόσμημα για το χώρο του νορβηγικού progressive που θυμάται τις black καταβολές του.

13) Heaven Shall Burn - Iconoclast

Το ένα χαστούκι μετά το άλλο, ειδικά το πρώτο μισό του δίσκου είναι εξοντωτικό. Ριφαρες, καταιγιστικοί ρυθμοί που συνδυάζονται με μελωδικά ρεφρέν, ξεσηκωτικός frontman και πλούσια τεχνική από μια από τις πιο συμπαθείς μπάντες της σύγχρονης γερμανικής σκηνής.

14) Amon Amarth - Twilight Of The Thunder God

Επικό heavy metal με death metal ήχο και Viking ψυχή. Οι Amon Amarth κυκλοφορούν ένα δίσκο που δεν κάνει τίποτα διαφορετικά από τους προηγούμενους αλλά τα κάνει όλα εξίσου καλά. Τους αναγνωρίζω ότι, εκτός των άλλων, με πείθουν πως το κάνουν γιατί αυτό αγαπάνε και όχι με βάση την εύκολη επιτυχία που έρχεται από τη συνέπεια και τη σταθερότητα στον ήχο και την εικόνα. SKOL!!

15) Scars On Broadway - Scars On Broadway

Πολύ καλός δίσκος, με πολύ δυνατά κομμάτια, έντονες system αναφορές και αρκετό punk. Χάνει λίγο στο ότι δεν φτάνει στην παραγωγή συναισθήματος τους δίσκους με τους οποίους θα συγκριθεί, και μην κοροιδευομαστε αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ότι λείπει εκείνος. Με βάση τη δομή του θα ήταν πιο ψηλά αν ήταν 30, το πολύ 35 λεπτά.

16) Motorhead - Motorizer

Πολύ, πολύ καλός δίσκος με rock and roll ψυχή αλλά πιο hard n heavy ήχο. Ο Lemmy για άλλη μια φορά δείχνει τι σημαίνει να είσαι αληθινός, αδιαπραγματευτος και αμετακίνητος αλλά ταυτόχρονα ουσιαστικός με αξία στην πρόταση σου. Rock out.

17) AC/DC - Black Ice

Η ροκ μουσική, τα θεμέλια της, οι μπλουζ καταβολές της, οι τεράστιες κιθάρες, οι μεγάλες φωνές, οι ροκ σταρ. Οι AC/DC είναι εδώ, τρεις δεκαετίες μετά, ηγέτες.

18) Testament - The Formation Of Damnation

Από τους καλύτερους heavy/thrash δίσκους της δεκαετίας. Σύγχρονος, γεμάτος ήχος με αρκετό groove καταιγιστικά τύμπανα (α ρε Bostaph είσαι πολύ ωραίος), επιβλητικό Chuck, Eric και Alex να χώνουν κοψίματα και ριφαρες αλλά και γενεές μελωδικές προσθήκες!

19) Scar Symmetry - Holographic Universe

Μελωδικό ψιλοdeath με πολλά μοντέρνα πειραματικά στοιχεία, απερίγραπτη τεχνική, και συνεχείς εναλλαγές ανάμεσα στο συναίσθημα και την επιθετικότητα. Φοβερός Alvestam και στους δύο ρόλους του.

20) Anathema - Hindsight

Μπορεί να είναι συλλογή και όχι δίσκος με νέο υλικό αλλά είναι τόσο μα τόσο μα τόσο καταπληκτικές οι εκτελέσεις σε μερικά από τα πιο συγκινητικά, βαθιά συναισθηματικά τραγούδια που γράφτηκαν ποτέ. Ενα ανεκτίμητο δώρο και ταιριαστό κλείσιμο της μεγάλης εποχής της μπάντας που έγινε η φωνή της θλίψης, γνήσιας, ειλικρινής κι απέραντης.
Ευχαριστώ, ειλικρινά από πολύ βαθιά μέσα μου που υπήρξατε.

21) In Mourning - Shrouded Divine

Ο δίσκος είναι progressive metal με brutal φωνητικά. Δουλεύει εξαιρετικά αλλά αυτό οφείλεται πάνω από όλα στα πολύ καλά κομμάτια του.

22) Warrel Dane - Praises To The War Machine

Πολύ βαρύς δίσκος, όχι από τον ογκώδη ήχο και τις τεράστιες κιθάρες - για τέτοια πάμε στους Nevermore, αλλά είναι ο τρόπος που καταθέτει ο Warrel την ψυχή του, οι στίχοι που έχει γράψει, η γύμνια του. Πολύ βαρύς δίσκος.

23) Black Stone Cherry - Folklore And Superstition

Ξέχασα το ντεμπούτο τους που ήταν πολύ καλό, αλλά αυτό είναι ακόμα καλύτερο - ή για να είμαι πιο ακριβής το άκουσα πολύ περισσότερο όταν βγήκε οπότε έγινε καλύτερο για μένα. Γαμάτες ροκ κιθάρες με νότια προφορά, μοντέρνο ραδιοφωνικό αέρα αλλά και πολύ πολύ γούστο.

24) Steven Wilson - Insurgentes

Ο δίσκος δημιουργεί πολύ ωραίες ατμόσφαιρες με τους ήχους του και τις φωνές, αλλά έχει μέσα το Veneno para las hadas, τα τελευταία τριάμισι λεπτά του No twilight και όλο το δίσκο από κει και πέρα που είναι συγκλονιστικός.

25) Disturbed - Indestructible

Πολύ ωραία ριφ, η γνωστή φωνή, αλλά κάπως αυτός ο δίσκος είναι διαφορετικός. Είναι μάλλον πιο μελωδικός και λιγότερο nu, έχει βέβαια και τα πολύ κλασικού ύφους κομμάτια αλλά και αυτά έχουν μια φρεσκάδα. Από τα Disturbed που ακούω ακόμα.

26) The Haunted - Versus

Μπορεί τα Moronic Colossus, pieces και little cage να είναι πολύ καλά κομμάτια και ειδικά το πρώτο μάλλον το πιο γνωστό του δίσκου, αλλά για μένα ο δίσκος ξεκινάει από το Trenches και μετά, που στρίβει, αλλάζει πορεία. Στα σκοτάδια του Skuld και του Rivers run, τον ξεσηκωτικο τσαμπουκά του Iron mask, τη σχεδόν ροκ αίσθηση του Ceremony, στις άρρωστες αργόσυρτες πορείες του Imperial death march. Οι The haunted αλλάζουν, εξελίσσονται και το κάνουν πολύ καλά.

27) Jorn - Lonely Are The Brave

Κανένας δεν αμφισβητεί φαντάζομαι το ποσό φωνάρα έχει, κανένας δεν αμφισβητεί φαντάζομαι το πόσο Dio ακούγεται ο δίσκος (όταν δεν είναι Dio είναι Sabbath από τη Dio εποχή), αλλά το κάνει πάρα πολύ καλά, τόσο καλά που θα ήταν από τους καλούς δίσκους του Dio, πόσο μεγαλύτερο παράσημο να του βάλεις?

28) Haggard - Tales Of Ithiria

Πολύ ωραίος δίσκος στο γνωστό ύφος τους με ωραιότερες συνθέσεις από τους περισσότερους δίσκους τους και με μία διασκευή συγκλονιστική, αλλά συγκλονιστική όμως.

29) Von Hertzen Brothers - Love Remains The Same

Όταν το progressive rock γίνεται όμορφο και εξερευνά φωτεινά τοπία και γλυκές μελωδίες γίνεται πραγματικά πανέμορφο βρε παιδί μου.

30) Kataklysm - Prevail

Δυνατό melodic death metal με πολύ έντονο το κομμάτι του death metal. Το πρώτο μισό του δίσκου είναι καταιγιστικό.

31) Dirty Granny Tales - Inversed World

Ιδιαίτερη μουσική με τερματισμενη θεατρικότητα, ακούγεται σαν Arcturus αν τους αφαιρέσεις τον black metal ήχο αλλά κρατήσεις την αντίστοιχη αισθητική. Φέρνει στο μυαλό λίγο Tiger Lillies αλλά με πιο σκοτεινό, νορβηγικό πρόσημο. Είμαι από τους άτυχους που δεν έχουν παρακολουθήσει καμία παράσταση τους, αλλά θα γίνει κι αυτό.

32) Rise Against - Appeal To Reason

Γιατί πολύ απλά όταν ένας δίσκος καταφέρνει να μου δώσει το Offspring και το Nickelback στοιχείο μαζί και το στηρίζει με πολιτικό υπόβαθρο (μη γινόμαστε γραφικοί βγάζοντας το προοδευτικόμετρο πάλι) είμαι μέσα.

33) Lunatic Soul - Lunatic Soul

Ωραία ατμόσφαιρα, λίγο μυστηριακή, λίγο μοναστηριακή (δεν ξέρω γιατί αλλά είναι), με τρία τέσσερα πολύ καλά κομμάτια. Πάντως δεν το βάζω ποτέ να παίξει γιατί πάντα προτιμάω κάποιο Riverside κι ας ισχύει ότι είναι πολύ διαφορετικό.

34) Duffy - Rockferry

Έχω ακούσει πολύ αυτό το δίσκο, τον βάζω ακόμα που και που. Θα το περιέγραφα σαν έναν pop-soul δίσκο γραμμένο από μία Ουαλή στη Νέα Υόρκη μια βροχερή φθινοπωρινή μέρα.

35) Eluveitie - Slania

Ακούγεται πολύ καλό το κράμα κλασικών σουηδικών ριφ και φολκ μελωδιών. Κάποια κομμάτια είναι πολύ καλύτερα από άλλα βέβαια…

Επιπλέον θα ήθελα να αναφερθώ σε δύο δίσκους εκτός αρίθμησης.

Το Sound Of Madness των Shinedown τώρα το ανακαλύπτω και περνάω πολύ καλά με αυτό αλλά δεν μπαίνει στη λίστα ένας δίσκος που άκουσα πρώτη φορά αυτή τη βδομάδα.

Το Death Magnetic έχει φοβερές κομματαρες αλλά δεν μπορώ να το ακούσω λόγω παραγωγής. Όταν βγήκε μου το πήρε πρώτη μέρα δώρο η γυναίκα μου, το βάζω στο cd player και το πρώτο πράγμα που ένιωσα ήταν η απόλυτη ξενερα γιατί πίστευα ότι είχε πρόβλημα το cd μου και προσπαθούσα να σκεφτώ πως θα εξηγήσω στο μαγαζί ότι πρέπει να μου το αλλάξουν. Η Πέγκυ μου έλεγε μήπως είναι έτσι η παραγωγή κι εγώ απαντούσα με σιγουριά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ… τελικά έπαιζε…

Αυτά με το 2008 και πάμε στην επόμενη χρονιά με ρήγματα στους ουρανούς, παπαρούνες κι εθισμένους γεμάτους τύψεις από τα υποκριτικά ποιήματα που μέσα από δάση και ποτάμια μας οδήγησαν στους ηλιόκηπους με τις αλυσοδεμένες μούσες του παραδείσου, αυτές που ηχούν ξύπνιες… ή μήπως είναι της κόλασης μια υπόσχεση, του χάους προδοσία και οργή…

34 Likes