Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

3 Likes

Μλκ αν μου κόψεις την καλημέρα για τους γαμημένους Witchfynde ενώ έχω υπάρξει τόσο πολιτισμένος για Cirith Ungol και Virgin Steele, ετοιμάσου να γαμηθείς όταν σε ξαναπετύχω.

Καταγράφονται τα πάντα στο τεφτέρι, όλο και κάπου θα σε βρω και θα τα ακούσεις.

Πάντα με αγάπη όλα αυτά!

3 Likes

1 Like

Γρακχούλη καλά καλά, πάμε όμως λίγο σοβαρά τώρα με ένα σύντομο (; ) ρηκαπ.

1979

  1. AC/DC - Highway to Hell

  2. Neil Young & Crazy Horse - Rust Never Sleeps

  3. The Clash - London Calling

  4. Tom Petty and the Heartbreakers - Damn the Torpedoes

  5. Blackfoot - Strikes

Σχετικά εύκολη πρωτιά εδώ. Με την κατάταξη των υπολοίπων ζορίστηκα πάρα πολύ μέχρι τελευταία στιγμή, κατά την οποία κιόλας οι Blackfoot εκτόπισαν το Top Priority του Rory το οποίο είναι σε ένα προσωπικό μου τοπ 5 του κι έχει μέσα αρκετά από τα αγαπημένα μου κομμάτια -υπερχιτάρες και μη. Τώρα για κάποιο λόγο είναι η μόνη χρονιά για την οποία δεν έχω κρατήσει σημειώσεις κ έτσι δεν ξέρω τι γίνεται παρακάτω ;p, πέρα από το ότι σίγουρα πόνεσα που άφησα έξω το Lovehunter και πως σε μια άλλη πραγματικότητα από εδώ και πέρα θα ψήφιζα μόνο The Cure.

Γι αυτά που έχουν καταγραφεί όμως, να πω πως ακούγοντας το Rust Never Sleeps μετά από χρόνια, από τις πρώτες του νότες σκέφτηκα “αυτό δεν μένει εκτός” και πως είναι μια τόσο συγκινητική και ουσιαστική δουλειά του θείου Neil - βαράει τοπ 3 σίγουρα, μην πω και πρωτιά. Κυλάει σα νεράκι και σε αφήνει κομμάτια. It hits hard, που λένε και στο χωριό μου, very fuckin hard. Αριστούργημα. Για το London Calling έχω τοποθετηθεί σε διπλανό παιχνίδι (cheers @anhydriis) και δεν αλλάζω ούτε λέξη. To Damn the Torpedoes είναι αυτό ακριβώς, torpedoe. Δυναμικό, ανεβαστικό με κομματάρες. Μόνο κομματάρες. Τέλειο, υπέροχο, έπος. Και το Strikes, το καλύτερο των Blackfoot μέχρι στιγμής, μελωδικό, πανέμορφο και σε σημεία ανατριχιαστικό (καλησπέρα Highway Song).

Τώρα, για το Highway to Hell και τον Bon Scott τι να πει κανείς από αυτά που δεν έχουν χιλιοειπωθεί, μου φαίνεται περιττό. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς το άκουσα ολόκληρο, πέραν του ομώνυμου κομματιού˙ πρέπει να ήταν αρκετά μετά το Back in Black, ίσως και χρόνια και άργησα να το εκτιμήσω. Όπως και όλη την Scott era, γεγονός που μου παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον, γιατί υπάρχει εδώ μια κάποια ταύτιση με την ιστορία της συντάκτριας που με έκανε να πιάσω εξαρχής το Back in Black και στην οποία θα αναφερθώ παρακάτω στα του 80. Εκεί τελοσπάντων η ίδια ανέφερε ότι άργησε να καταλάβει τι εστί Bon Scott καθώς και επί λέξει (; ) πως «δεύτερο Touch Too Much δεν ξαναγράφεται». Το οποίο είναι και το αγαπημένο μου AC/DC κομμάτι˙ ίσως να επηρεάστηκα από το statement ίσως και όχι, αλλά ναι, είναι η απολυτότητα. Μέχρι και στα ντραμς έχω προσπαθήσει να το βγάλω για κάποιον λόγο – χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά οκ! Αυτά, ο δίσκος είναι δυναμίτης, τσίτα τα γκάζια, hardest rockin’ hard rock κι έτσι. Επίσης, η επιδραστικότητα και η σημασία αυτών των στίχων

Hey satan
Payin’ my dues
Playin’ in a rockin’ band

ε, είναι γενικά και ειδικά (για ένα παιδί στο γυμνασιολύκειο εν προκειμένω) αξεπέραστη.-

Εξώφυλλο σε μια άλλη ζωή θα διάλεγα αυτό

αλλά σε τούτη εδώ δεν θα μπορούσα να παραβλέψω αυτή την εικόνα και ό,τι φέρνει μαζί της

**πληροφορία - προσθήκη της τελευταίας στιγμής : i was this very moment years old όταν έμαθα ότι το sleeve του In Through the Out Door ήταν λέει ασπρόμαυρο και άμα το έβρεχες γινόταν χρωματιστό!!! Άκου να δεις κάτι πράγματα.

Bonus Round

Summary

Το The Wall συνολικά δεν μου αρέσει. Δεν δέθηκα ποτέ μαζί του, δεν έπεσε στα χέρια μου όταν έπρεπε και, κλασικά, ήταν πολύ μεγάλο για μένα τότε -κυριολεκτικά. Αρκετοί κλασικοί διπλοί δίσκοι έχουν/είχαν απλά ξεφύγει γιατί μάλλον απλά βαριόμουν να ασχοληθώ. Μέχρι κάποιο σημείο άλλωστε, κομμάτια και συλλογές κατέβαζα και η λογική του “ακούω ολόκληρο δίσκο” άργησε να εντυπωθεί και να γίνει βίωμα οπότε πολλά πράγματα εκεί κάπου ξεγλίστρησαν. Με το κονσεπτ δεν ασχολήθηκα σχεδόν ποτέ, μέχρι κάποια ηλικία δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Έμαθα όμορφα να παπαγαλίζω ότι “το wall αρέσει λόγω του κονσεπτ, μουσικά δεν λέει”, γιατί, είπαμε, οι αποψάρες είναι “κουλ”, αλλά δε νομίζω ότι συντάσσομαι με ή με αφορά αυτό σαν δήλωση πλέον. Εννοώντας, δεν έχω να πω κάτι που να θεωρώ ότι έχει σημασία για την μουσική του, για την μεγαλομανία, ή την θεατρικότητά του - το trial πχ εμένα μ’αρέσει. Έχει απάτητες κορυφές (να πει για το comfortably numb ποιός και τι;) απλώς συνολικά δεν (έχει τύχει να) μου κάνει. Ωστόσο, σαν concept δημιούργημα, είναι TO blueprint. Δηλ οκ, εγώ κάποτε είχα ως το απαύγασμα των τεχνών ολλοβερ το Crimson Idol, να πω τι τώρα για απλοϊκές και επικίνδυνες ιδέες ας πούμε. Επίσης, οκ, δεν περιμένω πια και πολύ να αλλάξει η ζωή και η κοσμοθεωρία μου από τα concept των concept δίσκων. Τεσπα, το καλλιτεχνικό εκτόπισμα του The Wall είναι τέτοιο που τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία κι εγώ προσωπικά το σέβομαι, χωρίς να νιώθω ωστόσο ότι με αφορά.

***προσθήκη της ίδιας τελευταίας στιγμής μετά από συνομιλία με τον κύριο πατέρα :

-Με τι ασχολείσαι;
-Γράφω για το the Wall.
-Ότι;
-Δεν μ’ αρέσει
-…

-?
-Τόσα ξέρεις κι εσύ. Τεσπα. Πότε βγήκε, 79;
-Ναι
-Ε οκ είχε ήδη τελειώσει η μουσική εκεί.

Απορώ μετά εγώ πώς βγήκα έτσι, α καλά!! ;p

17 Likes

Ειναι νομιζω η 3η 4η φορα δε μπορω να θυμηθω που αναφέρεται το touch too much σαν ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΩΝ ACDC κ ειναη 3η 4η φορα που το βαζω καπακι να το ακουσω. Κ ναι ειναι.

12 Likes

αχρηστη πληροφορία της μέρας… σιχαίνομαι τις συλλογές

αρχείο λήψης (1)

:rofl: :rofl:

5 Likes

Μαζί σου, αλλά στα δικά μου τα χρόνια ;p ;p έτσι δουλεύαμε!

2 Likes

Εντελώς όμως

Και ό,τι χειρότερο να ξεκινήσει κάποιος με συλλογή για κάποιο συγκρότημα

Ως παθών και μαθών μιλάω φυσικά

3 Likes

Ρε κερατάδες, μη με κάνετε να ψάξω για πόσες μπάντες κάνατε συλλογές στο γνωστό topic.

Ε καλά, ό,τι χειρότερο κιόλας γιατί; Ό,τι λειτουργεί γενικά, για άμαθα αυτιά μπορεί να είναι πολύ ομαλή μετάβαση ας πούμε. Zeppelin, whitesnake, def leppard, queen, saxon, cinderella, alice cooper από συλλογές άκουσα πρώτη φορά, δεν έχω παράπονο. Μόνο με queen δεν έχω καταφέρει να πάθω τσοτσο αλλά δε νομίζω ότι έφταιξε αυτό!

2 Likes

Να μάθετε να σέβεστε τις συλλογές:

6 Likes

Not necessarily true. Πρώτον στην επαρχία, προ ιντερνετ, μερικές φορές ήταν η μόνη επιλογή. Δεύτερον υπήρχαν κάποιες πολύ καλές για εισαγωγή σε κάποια μπάντα. Πχ…

image
image
Uploading: image.png(1)…

3 Likes

Ναιιι και αυτό το είχα! Ναις.

2 Likes

μονο σε τρια-τεσσερα ονοματα πρεπει να αρχισα με συλλογες και δεν τις προτιμω ουτε εγω αλλα φανταζομαι ειναι καλες για καλλιτεχνες που εχουν αλλαξει πολλα στυλ ωστε να φιλτραρεις τι σου αρεσει και να πας μετα στα αντιστοιχα αλμπουμ
ή οταν συγκεντρωνουν μονο ενα στυλ τραγουδιων πχ οι καλυτερες μπαλαντες

2 Likes

Η μόνη συλλογή στη συλλογή μου… η πρώτη κασέτα που μου έγραψαν :rofl: :rofl:

Manowar_Thehellofsteel

εντάξει δεν είναι συλλογή…

το πρόβλημά μου νομίζω πως ήταν οι κασέτες που είχαν ας πούμε το nothing else matters ή το fear of the dark ή οτιδήποτε…

Και μη αντιπροσωπευτικό και επίπονο όταν πρέπει να ψάξεις ένα κομμάτι που ήθελες. Άντε το να έχεις δύο δίσκους από διαφορετικά συγκροτήματα, έναν σε κάθε πλευρά, ψιλονόστιμο.

Αν σε (με) βοηθάει, θα τις έπαιρνα πίσω όλες :stuck_out_tongue:

Προς τους υπόλοιπους:
Αράξτε λίγο ρε μαλάκες. Σας θίξαμε και τις συλλογές τώρα. Έλεος.

Αν με βαζεις στους υπολοιπους, εγω μιλησα ηρεμα.

2 Likes

Με live ομως;

Και μένα μου αρέσουν οι συλλογές για αυτό το λόγο πχ άκουσα μια φορά το Somewhere In Time και το Seventh Son και δε χρειάστηκε να βάλω κάτι άλλο ξανά από Maiden

1 Like

16 of the greatest reaction GIFs of all time, ranked - Vox

2 Likes