Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

2010

  • Life was still good.
  • New beginnings turning to new realities
  • Αλλαγή κορυφής τότε με τώρα
  • Τρία άλμπουμ για #1
  • 5αδα χωρίς spoiler (για την αλλαγή)

#30-26

Summary

εικόνα

#30

Haken - Aquarius

Καλώς ήρθαν οι καλύτεροι μαθητές των Dream Theater. Άγουροι ακόμα, αλλά τα σημάδια είναι ήδη εδώ.

#29

Rotting Christ - Aealo

Αποκρυσταλλώνοντας με τον ιδανικότερο τρόπο το ηχητικό και συνθετικό όραμα που είχε ξεκινήσει λίγα χρόνια πριν, ο Σάκης γράφει πολλά μεγάλα riff και εν τέλει επαναπροσδιορίζει πλήρως την ταυτότητα της μπάντας. Το εγχείρημα και το αποτέλεσμα του “Aealo” αποδείχθηκαν πολύ επιτυχημένα, έστω κι αν κάποια επιμέρους στοιχεία είναι λίγο συζητήσιμα.

#28

Iron Maiden - The Final Frontier

Ok, είναι το λιγότερο καλό Maiden άλμπουμ μετά το “Virtual XI”, συμφωνώ. Αλλά και πάλι για εμάς τους Maidenάδες έχει πράγματα να γουστάρουμε. Θες το “Where The Wild Wind Blows”; Θες το “Coming Home”; Θες το “The Talisman”; Είπαμε, όλο και κάτι καλό έχει.

#27

Angra - Aqua

Η επιστροφή του Ricardo Confessori έφερε έναν αέρα αισιοδοξίας, γιατί όσο παικταράς κι αν είναι ο Priester, ο Ricardo είχε έναν πολύ ιδιαίτερο και ταιριαστό χαρακτήρα, ε και μια ιστορία με τη μπάντα. Επίσης, όλες οι ως τότε δουλειές με τον Edu Falaschi ήταν από καλές ως καταπληκτικές. Εν τέλει, το “Aqua” δεν απογοήτευσε, αλλά ούτε έφτασε τα επίπεδα των προκατόχων του και κυρίως δεν τα πήγε και όσο καλά αναμενόταν στο test of time. Αλλά και πάλι ένας αξιολογότατος δίσκος. Α ναι, ο τελευταίος αξιόλογος δίσκος των πάλαι ποτέ αγαπημένων Angra… Μη πω ο τελευταίος που ακούγεται. Γιατί να μην το πω, όμως;

#26

Godsmack - The Oracle

Ένα ακόμα τυπικά δυνατό άλμπουμ από την παρέα του Sully Erna. No surprises here, for better or worse.


#25-21

Summary

εικόνα

#25

Orphaned Land - The Never Ending Way Of ORwarriOR

Ένα τσακ πριν τα τσιφτετέλια αποκτήσουν ένα ποσοστό στην μουσική των Orphaned Land το οποίο προσωπικά δεν μπορώ να αντέξω, οι Ισραηλινοί γράφουν ένα γεμάτο concept άλμπουμ, με μερικές κομματάρες.

#24

Enforcer - Diamonds

Η λάμψη του καλού heavy metal δεν μπορεί να κρυφτεί. Οι Σουηδοί με το “Diamonds” συστήνονται σε ένα ευρύτερο κοινό και αφήνουν μεγάλες υποσχέσεις.

#23

Dead Letter Circus - This Is The Warning

Alt-prog from down under? Yes , of course ! Το νέο πουλέν την Αυστραλιανής σκηνής εντυπωσιάζει στην πρώτη δουλειά του και γίνεται απευθείας hot όνομα στα μέρη του, καταφέρνοντας παράλληλα να δημιουργήσει κι έναν θόρυβο κι εκτός αυτών.

#22

Serj Tankian - Imperfect Harmonies

Δεν μπορεί να συγκριθεί με το “Elect The Dead”, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθεί κάτι τέτοιο ο Serj, ο οποίος αλλάζει δραστικά ύφος και μας δίνει μια πρώτη γεύση του μουσικού χαμελαιοντισμού που θα επακολουθήσει. Κάποιοι θα πουν «καλύτερα να έμενε σε αυτό που ήταν πραγματικά καλός» και θα τους καταλάβω. Αλλά, πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, εδώ τα καταφέρνει ακόμα μια χαρά.

#21

The Pineapple Thief - Someone Here Is Missing

Η αγαπημένη μου δουλειά των The Pineapple Thief. Φρέσκο, δυναμικό αλλά και με την μελαγχολία που χαρακτηρίζει συνθετικά τον Bruce Soord. Και με καταπληκτικό artwork.


#20-16

Summary

εικόνα

#20

Accept - Blood Of The Nations

Από τα εντυπωσιακότερα come back στην metal μουσική, με την εποχή Tornillo να έρχεται με φόρα (για να μείνει).

#19

Flotsam And Jetsam - The Cold

Οι Flotsam And Jetsam επιστρέφουν από το μεγαλύτερο δισκογραφικό κενό τους (πέντε χρόνια) σχεδόν άλλη μπάντα. Πιο τεχνικοί, πιο σκοτεινοί και πιο εντυπωσιακοί.

#18

One Less Reason - Faces And Four Letter Words

Για τους λάτρεις του αμερικάνικου ραδιοφωνικού hard rock (κάποιοι το έλεγαν και alternative metal τότε), οι One Less Reason μοιάζουν μια μπάντα εγγύηση. Κι αυτό εδώ είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ τους.

Full review:

One Less Reason - Faces And Four Letter Words

#17

Bullet For My Valentine Fever

Δεν ξέρω γιατί δεν του πιστώνεται πόσο καλό είναι το τρίτο δισκογραφικό βήμα των BFMV. Είναι με διαφορά πιο ώριμο από τους δυο προκατόχους του και για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω πολλές μπάντες που έγραψαν καλύτερα heavy metal τραγούδια από το “My Betrayal” ή το “The Last Fight” το 2010.

#16

Lunatic Soul - Lunatic Soul II

Το δεύτερο ενδοσκοπικό βήμα του Mariusz με το όχημα των Lunatic Soul είναι ακόμα καλύτερο από το πρώτο. Από τα ακουστικά όργανα του “Otherwere” ως την ηχητική περιπλάνηση του “Wanderings” και με ένα ενδιάμεσο 11λεπτο ταξίδι στο “Transition” το Lunatic Soul II” αποκαλύπτει ακόμα πιο φανερά μια νέα πτυχή του μουσικού σύμπαντος του αγαπημένου Πολωνού, στην οποία χανόμαστε ενίοτε με αρκετή ευχαρίστηση.

Full review: Lunatic Soul - Lunatic Soul II


#15-11

Summary

εικόνα

#15

Avantasia - Angel Of Babylon

Και τα δυο άλμπουμ που κυκλοφόρησε παράλληλα ο Sammet με τους Avantasia το 2010 είναι πολύ καλά, αλλά συνολικά το “Angel Of Babylon” υπερτερεί εν τέλει του “The Wicked Symphony”. Ίσως επειδή περιλαμβάνει πολλά καλά τραγούδια και αρκετή διαφοροποίηση από σύνθεση σε σύνθεση. Ή ίσως απλά επειδή έχει και Jon Oliva.

#14

Stone Sour - Audio Secrecy

Ο Corey φτάνει τους Stone Sour στο πιο commercial άκρο της μουσικής τους, και το κάνει κι αυτό επιτυχημένα, με τη μπάντα να γράφει χιτάρες σαν το “Say You’ll Haunt Me” έτσι αβίαστα.

#13

Black Country Communion - Black Country

Να και μια περίπτωση supergroup που δούλεψε πολύ καλά εξαρχής (αλλά όχι ανάλογα καλά στην πορεία). Η σύμπραξη του αγέραστου Glenn Hughes με τον star της κιθάρας Joe Bonamassa, τον πάντα σπουδαίο Derek Sherinian και τον Jason Bonham, μας έδωσε παλιακό hard rock που μας είχε λείψει. Πάντα με την επίβλεψη και την εποπτεία του επίσης σημαντικού Kevin Shirley.

#12

Sully Erna - Avalon

Το πρώτο προσωπικό άλμπουμ του ιθύνοντα νου (τραγουδιστή και βασικού συνθέτη) των Godsmack, του Sully Erna, είναι ένα διαμαντάκι, διαφοροποιημένο τόσο όσο χρειάζεται για να κρατάει ακέραιη την καλλιτεχνική του ταυτότητα, αλλά να τον πηγαίνει και σε νέα ηχητικά μονοπάτια. Ακουστικό κατά βάση, σίγουρα ενδοσκοπικό. Είναι κάτι που πολύ θα ήθελα πολύ να είχε τολμήσει να κάνει κάποια στιγμή κι ο James Hetfield πχ.

Full review: Sully Erna - Avalon

#11

Volbeat - Beyond Hell / Above Heaven

Η άνοδος των μετοχών των Volbeat συνεχίζεται και η φαρέτρα τους γεμίζει με ακόμα περισσότερες τραγουδάρες. Πλέον και μετά το “Beyond Hell / Above Heaven” κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει όχι μόνο ότι παίζουν, αλλά ότι πλέον πρωταγωνιστούν στα σαλόνια της πρώτης εθνικής της metal μουσικής. Και καλλιτεχνικά και εμπορικά.


#10

Summary

Spock’s Beard – X

εικόνα

Εδώ έχουμε το αποκορύφωμα της 2ης περιόδου – αυτής που έχει ως ηγέτη τον Nick D’ Virgilio – των Spock’s Beard. Οι συνθέσεις είναι κατά κύριο λόγο μακροσκελείς και καλώς διαρκούν τόσο πολύ, καθώς η έμπνευση, οι μελωδίες, τα παιξίματα, τα πάντα ρέουν με μια απίστευτη φυσικότητα που δεν θέλεις να σταματήσεις να παίζει αυτό το άλμπουμ, δεν θες να αφαιρέσεις τίποτα. Ακόμα και το bonus track στο οποίο ευχαριστούν όσους προ-χρηματοδότησαν την κυκλοφορία του άλμπουμ είναι μαγ(κ)ικό!

Full review: Spock's Beard - SBX


#9

Summary

Coheed And Cambria - Year Of the Black Rainbow

εικόνα

Ο Claudio και η παρέα του έχουν πάρει φόρα και δεν σταματάνε να γράφουν μεγαλεπήβολα άλμπουμ και σπουδαία τραγούδια. Εδώ με την είσοδο στις τάξεις της μπάντας του drummer Chris Pennie (The Dillinger Escape Plan) γίνονται και λίγο πιο τεχνικοί/proggy και καθόλου δεν μας χαλάει. Άλλη μια αλμπουμάρα.

Full review:

Coheed And Cambria - Year Of The Black Rainbow


#8

Summary

Slash - Slash

εικόνα

Καλώς ήρθες πίσω Slash! Και καλά έκανε και φώναξες όλους τους φίλους σου στο πάρτι σου! Και τον Ozzy και την Fergie, και τον M Shadows, και τον Chris, και τον Ian, και τον Andrew. Όλοι τους (σχεδόν) υπέροχοι! Ακόμα κι ο Kid Rock ρε συ! Και είδες τι γνωριμίες γίνονται σε αυτά τα πάρτι; Ποιος θα το έλεγε ότι θα έβρισκες τον νέο σου wingman, ε;

Full review: Slash - Slash


#7

Summary

The Damned Things - Ironiclast

εικόνα

Δεν νομίζω πως έχω άλλον δίσκο να μου φτιάχνει τη διάθεση τόσο πολύ όσο αυτός εδώ. Σκατά να είμαι, κάτι σκιρτάει μέσα μου όταν παίζει. Σα να με τηλεμεταφέρει για λίγο σε μια περίοδο της ζωής που ζούσα τη μουσική στο μεδούλι της. Που κάθε Παρασκευή και Σάββατο ήταν μια περιπέτεια με μουσικές και καλούς φίλους. Που μετράγαμε μέρες για να περάσει ο καιρός και να πάμε στο Download. Αυτό εδώ το άλμπουμ - που έφτιαξαν μέλη των Anthrax, των Every Time I Die και των Fall Out Boy - έχει μείνει σαν το soundtrack των καλών στιγμών εκείνης της περιόδου. Το αγαπώ!

Full review:

The Damned Things - Ironiclast


#6

Summary

Seventh Wonder - The Great Escape

εικόνα

Με φόρα από το καταπληκτικό “Mercy Falls” οι Seventh Wonder κυκλοφορούν το καλύτερο άλμπουμ της καριέρας τους, ένα υποδειγματικό progressive metal άλμπουμ, με mindblowing παιξίματα να συνδυάζονται με τρομερή μελωδικότητα κι έναν Karevik από άλλο κόσμο. Δεν είναι δηλαδή ένα από τα απόλυτα prog hits το “Alley Cat”;

Full review:

Seventh Wonder - The Great Escape


#5

Pain Of Salvation - Road Salt Part One

εικόνα

Ο Daniel συνειδητοποίησε ότι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ο μεγάλος rock star παίζοντας progressive metal και αποφάσισε να το γυρίσει στους The Beatles και εν γένει στο 70s rock, χωρίς όμως να χάνει τελείως τον προοδευτικό τρόπο με τον οποίο συνθέτει. Το εγχείρημα* του “Road Salt” είναι την ίδια στιγμή 100% PoS/Daniel και τελείως διαφορετικό με κάποιο τρόπο. Πάνω από όλα όμως είναι γεμάτο υπέροχα τραγούδια βγαλμένα από το μυαλό και την ψυχή ενός ιδιοφυούς καλλιτέχνη.

*σε κατ’ ιδίαν συζήτηση με τον ιδιοκτήτη της δισκογραφικής του μου είχε αναφέρει ότι το εγχείρημα το “ Road Salt ” και η ξεροκεφαλιά του Daniel να βγάλει τα δυο άλμπουμ πρακτικά διέλυσαν την μπάντα εκείνη την περίοδο.


#4

The Shadow Theory - Behind The Black Veil

εικόνα

Είχα την τύχη να έχω αρκετά insights κατά τη δημιουργία αυτού του άλμπουμ και να έχω ακούσει τα demo που ενθουσίασαν τότε τον Devon Graves και τον ώθησαν στην δημιουργία αυτού του project, οπότε ενδεχομένως δικαιολογείται η κάποια αδυναμία που του έχω – και η οποία έπαιξε το ρόλο της ώστε να το βάλω στην κορυφή της λίστας μου για το 2010.

Ακόμα και σήμερα το θεωρώ ένα καταπληκτικό progressive metal άλμπουμ που υστερεί μόνο σε θέματα παραγωγής (ακόμα ψαχνόταν ο Devon και υπάρχει και λίγο παρασκήνιο), αλλά ακόμα κι αυτή η όχι άψογη παραγωγή συντελεί στον πιο old-school χαρακτήρα και ταιριάζει με την αγάπη για τον King Diamond που είχαν οι βασικοί συνθέτες του άλμπουμ, ο Δημήτρης (πλήκτρα) κι ο Arne (κιθάρα). Οι δε Kristoffer Gildenlow και Johanne James (drums – Threshold) απλά συμπληρώνουν ένα εντυπωσιακό σε ικανότητες lineup.

Το concept είναι υπέροχο, τα riff τρομερά, ο Devon δίνει ρέστα στις θεατρικές ερμηνείες, ο Δημήτρης βάζει μέχρι και Θρακιώτικους ρυθμούς (“The Black Cradle”) και το “A Symphony Of Shadows” στέκεται πάνω από όλα ως το εκθαμβωτικό τελείωμα ενός καταπληκτικού άλμπουμ.

Δυστυχώς, δεν υπήρξε συνέχεια καθώς ο Devon παράτησε το εγχείρημα χωρίς να το παλέψει όταν δεν έμεινε ευχαριστημένος από τις πωλήσεις και ήρθε η πρώτη καλή οικονομική προσφορά για να επανενωθούν και να παίξουν ζωντανά οι Psychotic Waltz. Θα μείνει πάντα ένα «what if?» να πλανιέται…

Full review:


#3

Audrey Horne - Audrey Horne

εικόνα

Δεκατρία χρόνια μετά αυτό το άλμπουμ μοιάζει στα μάτια μου ακόμα πιο τεράστιο και πιο μοναδικό. Κλείνοντας τον πρώτο κύκλο ζωής τους, οι Audrey Horne δίνουν ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της δεκαετίας που μόλις ξεκίναγε στον σκληρό ήχο. Με τρομερή παραγωγή, με άπλετο σκοτάδι στους υπέροχα γραμμένους στίχους, με το καλύτερο κιθαριστικό δίδυμο της γενιάς του στον hard rock/metal χώρο κι έναν τρομερό ερμηνευτή με πολύ ιδιαίτερη προσωπικότητα. Και κυρίως τραγουδάρες: “Charon”, “Circus”, “Down Like Suicide”, “Bridges And Anchors”, “Sail Away”, “Blaze Of Ashes”, “Firehose”… όλα ένα κι ένα.

Οι Audrey Horne υπήρξαν one of a kind μπάντα σε αυτό το άλμπουμ και με ευκολία θα μπορούσαν να είναι στην κορυφή της λίστας μου για τη χρονιά.

Full review: Audrey Horne - Audrey Horne


#2

Alter Bridge - AB III

εικόνα

Οι ήδη αγαπημένοι Alter Bridge κεφαλοποιούν τον θόρυβο που ξεσήκωσε γύρω από το όνομά τους το “Blackbird” και εδώ κάνουν το μεγαλύτερο βήμα/άλμα που τους κατέστησε ως μεγάλη rock μπάντα της εποχή της (προφανώς, όχι εδώ), ξεπουλώντας venues σαν το Wembley Arena.

Άξιζαν 100% αυτής της επιτυχίας, καθώς τα πάντα αγγίζουν την τελειότητα εδώ: ο ήχος είναι ο καλύτερος που είχαν ποτέ, οι συνθέσεις είναι μια και μια, το σκοτάδι στους στίχους πιο εμφανές, τα riff τεράστια και τα πάντα φτιαγμένα για να οδηγήσουν την παρέα των Myles, Mark, Brian και Scott στην κορυφή.

Τραγούδια σαν το “Slip To The Void”, το “Isolation”, “Ghost Of Days Gone By”, “Beautiful Life”, “Still Remains”, “I Know It Hurts” και “Words Darker Than Their Wings” (για να μην τα πω όλα), θα με συντροφεύουν μια ζωή. Στο σκοτάδι κι όταν κοιτάζω προς το φως.

Full review: Alter Bridge - AB III


#1

Avenged Sevenfold – Nightmare

εικόνα

Δυστυχώς, μερικές φορές η πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για να προκύψει κάτι σπουδαίο είναι η τραγωδία, κι αυτό ισχύει σε όλες τις μορφές τέχνης. Στην προκειμένη περίπτωση η τραγωδία είναι ο χαμός του Jimmy Sullivan (The Rev), του drummer της μπάντας. Και πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι οι A7X όντως ήταν μια παρέα κολλητών φίλων από το σχολείο, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για τον αντίκτυπο που είχε στα υπόλοιπα μέλη η απώλειά του.

Μαζί του είχαν ξεκινήσει να γράφουν τα demo για το επόμενο άλμπουμ και προς τιμήν του αποφάσισαν όχι μόνο να το ολοκληρώσουν, αλλά να καλέσουν τον αγαπημένο του drummer να ολοκληρώσει τα μέρη του και να τα ηχογραφήσει: τον Mike Portnoy.

Ο Mike, με απόλυτο σεβασμό στο ρόλο που του δόθηκε, καταφέρνει προφανώς να φέρει λίγη αστρόσκονη μαζί του, αλλά το υλικό ήταν τόσο καλό και η φόρτιση που βγάζουν τα τραγούδια τόσο δυνατή που δεν θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο ποσοστό από το μικρό που του αναλογεί στην σπουδαιότητα και την επιτυχία αυτού του άλμπουμ.

Εδώ, έχουμε heavy metal που έχει βάσεις στο παρελθόν αλλά δεν μένει σε αυτό, ούτε ορίζεται από αυτό. Έχουμε ταλέντο και ψυχή μαζί σε αυτό που κάνουν. Κι εδώ έχουμε σκοτάδια που πρέπει να επικοινωνηθούν, γιατί μερικές φορές δεν υπάρχει καλύτερη βαλβίδα αποσυμπίεσης από τα τραγούδια – και για τους καλλιτέχνες και για τους ακροατές. Έχουμε ένταση, βαριές κιθάρες, αλλά και μεγάλες μελωδίες. Έχουμε και GNR, και Pantera, και Slayer και Dream Theater και Metallica, όλα σε έναν δικό τους ήχο. Τραγούδια σαν το ομότιτλο και το “So Far Away” είναι κλασσικά. Τραγούδια σαν το “Fiction” ή το “Victim” έχουν την δύναμη να σε παγώσουν και τραγούδια σαν το “Welcome To The Family” να σε πορώσουν. Μήπως δεν είναι πραγματικά σπουδαίο το κλείσιμο του 11λεπτου “Save Me”; Ή μήπως δεν είναι το “Buried Alive” το “Fade To Black” της γενιάς του;

34 Likes

Και το God Hates Us , όλοι μου το ξεχνάτε

1 Like

Μια νέα δεκαετία απλώνεται μπροστά μας. Το 2010 δεν είναι μεταβατική χρονιά καθώς εδώ γίνονται σαφή με τη μία όλα τα ηχητικά ρεύματα που θα επικρατήσουν τα επόμενα χρόνια. Πολλά εξαιρετικά άλμπουμ και πάρα πολλά σημαντικά. Πάμε να δούμε.

5 Ψήψοι

The Dillinger Escape Plan - Option Paralysis: Καταλαβαίνω πως, σε επίπεδο καινοτομίας κι αιφνιδιασμού, εδώ δεν ισχύουν όσα ίσχυαν στους προηγούμενους δίσκους όμως, σε επίπεδο συνθέσεων, οι TDEP εδώ είναι ανυπέρβλητοι καθώς συνδυάζουν οργανικά όλα τα σπουδαία χαρακτηριστικά τους. Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τους (πως στο διάολο να διαλέξεις εξάλλου;) αλλά είναι αυτός στον οποία επιστρέφω πιο συχνά και αυτός που ταιριάζει πιο πολύ στα γούστα μου.

The National - High Violet: Τελευταία πραγματικά αξιόλογη δουλειά από τους National. Και όταν λέμε πραγματικά αξιόλογη εννοούμε τελευταίο καθαρό 10αρι.

Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy: Όσο αντιπαθής είναι ο Kanye West σαν άνθρωπος, όσες καλλιτεχνικές αστοχίες και αν έχει στο βιογραφικό τους, εδώ μιλάμε για το άλμπουμ που τερμάτισε το hip-hop όπως το ξέραμε. Αριστούργημα.

Weekend – Sports: Ένα άκρως υποτιμημένο άλμπουμ της εποχής. Κατά τη γνώμη μου, κανένας άλλος δίσκος των ‘10s δεν συνδύασε τόσο τέλεια το shoegaze με το post- punk και τον θόρυβο. Τεράστια προσωπική αδυναμία καθώς οι Weekend εδώ παίζουν ακριβώς τη μουσική που μου αρέσει να ακούω. Αν έπαιρνα έναν μόνο δίσκο από το 2010 στο ερημονήσι, αυτόν θα έπαιρνα.

Kylesa – Spiral Shadow: Τελειοποίηση της συνταγής. Ένας πραγματικά σύγχρονος heavy δίσκος που συνδυάζει επιρροές, χωρίς να μιμείται, και που έκανε σαφές πως το συγκρότημα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τους υπόλοιπους «μεγάλους» της Georgia.

Κι άλλα 10

Gorillaz - Plastic Beach: Τελείως άλλο άλμπουμ από το Demon Days αλλά εξίσου γεμάτο σε ιδέες και έμπνευση. Λίγα χρόνια πριν μπορεί να ήταν και #1.

Deathspell Omega – Paracletus: Το σημαντικότερο metal σχήμα της εποχής κλείνει την τριλογία που το έβαλε στο πανδαιμόνιο του black metal, με τον καλύτερο τρόπο.

LCD Soundsystem - This is Happening: Ελαφρώς υπερτιμημένο αλλά και πάλι, άψογο σε όλα του. Ο Murphy είναι μια πραγματικά μουσική ιδιοφυία κι ένας από τα επιδραστικότερα μυαλά της μουσικής βιομηχανίας, κι εδώ το αποδεικνύει περίτρανα για άλλη μία φορά.

Arcade Fire - The Suburbs: Αν με ρωτούσατε το 2010 θα σας έλεγα πως “νταξ, καλούλι είναι αλλά μας τα πρήξανε”. 13 χρόνια μετά, θεωρώ πως το “The Suburbs” αποτελεί μια εξαιρετική σύνοψη όλων των καλών πραγμάτων που συνέβαιναν στην indie σκηνή της εποχής ενώ, παράλληλα, άνοιγε δρόμους. Άνετα στην τριάδα των καλύτερών τους δίσκων (αλλά μάλλον στη θέση #3).

The Republic of Wolves – Varuna: Κανένας άλλος δίσκος του 2010 δεν συνδύασε τόσο τέλεια το alt με το post-hardcore. Πολύ συναίσθημα, φοβερός ήχος, εκπληκτικές συνθέσεις, μηδενικό ψεγάδι.

Kvelertak - Kvelertak: Ας αρχίσουν οι χοροί. Αδιανόητο πανηγύρι, αξεπέραστο ντεμπούτο.

Black Keys – Brothers: Οι συνθέσεις είναι πολύ καλές αλλά, η παραγωγή από τον τεράστιο Danger Mouse (ακόμη έναν super επιδραστικό άνθρωπο της δεκαετίας) είναι υποδειγματική. Δεν είναι τυχαίο πως ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ μέχρι σήμερα την έχουν αντιγράψει και συνεχίζουν και τώρα να το κάνουν.

Sigh - Scenes From Hell: Ο αγαπημένος μου δίσκος των Ιαπώνων καθώς ομολογώ πως το “Imaginary Sonicscape” με κουράζει. Αυτό πάλι είναι πραγματικά τέλειο και δεν το βαριέμαι ποτέ. Εμβατήρια = good, black metal = good, what’s not to like?

Pile - Magic Isn’ t Real: Μέχρι τελευταία στιγμή πάλευε τη θέση του αυτό το υπέροχο δισκάκι των Pile. Δεν γινόταν όμως να μην μπει καθώς, για μένα, αποτελεί την πιο ισορροπημένη δουλειά τους. Καταλαβαίνω πως οι περισσότεροι προτιμούν το “Dripping” αλλά για μένα ο τρόπος που συνδυάζουν ροκια, alt, grunge, και punk είναι αξεπέραστος. Και πραγματικά εδώ δεν θα βρεις ούτε μισό μέτριο τραγούδι.

Beach House - Teen Dream: Οι Beach House για χιλιάδες λόγους (και κυρίως για τους δεκάδες χιλιάδες κλώνους τους που μας κέρασαν) θα έμπαιναν στη λίστα μου με τα πιο αντιπαθητικά σχήματα της δεκαετίας. Παράλληλα όμως, το “Teen Dream” δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή εδώ τη λίστα καθώς μιλάμε για έναν πραγματικά καλό δίσκο που επανάφερε σοβαρά τον όρο dream pop στο προσκήνιο. Εξαιρετική παραγωγή, συνθέσεις που άφησαν στίγμα στα 10s, “κλασσικό” με όλη τη σημασία της λέξης.

Εξώφυλλο

32 Likes

Περιμενα να είναι μια πολύ ευκολη χρονια εκ πρωτης οψεως, αλλα τελικα μαζευτηκαν πολλοι αγαπημενοι δισκοι στο τοπ 10-20.
Πρωτη χρονια ξενιτιας και μεταπτυχιακου, οποτε πολλα από αυτά τα αλμπουμ τα εχω συνδεσει με μια περιεργη περιοδο της ζωης μου και της βιαιης αρχικης προσαρμογης.

Kvelertak – Kvelertak
image
Ένα από τα καλυτερα κ αγαπημενα ντεμπουτα μπαντας, που θυμαμαι να διατυμπανίζω σαν ιεροκήρυκας οπου και να βρισκομουν. Ένα πολύ φρεσκο black n roll μιξ που μας ξεσηκωσε ολους και μας εκανε να αγαπησουμε τα Νορβηγικα.
Χαιλαιτ το λαιβ του τουρ στο Λονδινο, οπου μεσα στον πανικο (κοσμου κ μπαντας) πεταξανε μια κιθαρα να τη πιασουμε ! Εγω εφυγα με μπαγκετα… :blush:
Και κοβερ (ηταν να το βαρεσω κ τατου).

Kylesa - Spiral Shadow
image
Ποσες ριφαρες μπορουν να χωρεσουν σε έναν δισκο? ΝΑΙ.
Μπορει να μην εχει τα πολλα τα χιτς αλλα ο δισκος είναι φωτια δημιουργικών ριφ και για μενα μια από τις πιο ωριμες κυκλοφοριες της υπερμπανταρας.

The Black Keys – Brothers
image
Εξαιρετικη κυκλοφορια από τα Κλειδια και μπορει και από τις πιο αγαπημενες μου.
Το διδυμο πηγε τα μοντερνα blues καμποσα βηματα παραπερα με τρομερες μελωδιες, γκρουβες και στιχους. Όλα τα τραγουδια χιτς και φαν φειβοριτς.

Shining – Blackjazz
image
Γκρουβα, προγκα, φασαρια, ελεκτρο.
Ναι όλα αυτά μας παρουσιαζουν οι Shining (οι Νορβηγοι όχι οι Σουηδοι), και ο δισκος αυτος με ταξιδευει πολύ σε μια περιοδο που τους ειχα ΛΙΩΣΕΙ.
Θυμαμαι να πετυχαινω τυχαια το βιντεοκλιπ του Fisheye και να με ιντριγκαρει παρα πολύ, μεχρι που εγινα φαν, τους ειδα κ 2 φορες λαιβ και γνωρισα τον Jorgen άλλες τοσες από κοντα.
Αργοτερα νομιζω αλλαξαν λιγο κατευθυνση και με εχασαν λιγο, αλλα η κυκλοφορια αυτή είναι εκαιρετικη. Fisheye, The Madness and Damage done, (τρομερο) κοβερ του 21st Century Schizoid Man μερικα χαιλαιτς.

Burzum – Belus
image
Δυσκολευτηκα να κλεισω τη 5αδα, μιας και ολη η 10αδα είναι 5αδα για μενα, και αποφασισα να το ριξω στον Βαργκ μιας και θα είναι το τελευταιο αλμπουμ του που θα ψηφισω.
Το Belus είναι ο δισκος που ολοι θα θελαμε να μισουμε, αλλα τελικα είναι μια πολύ καλη κυκλοφορια και η πρωτη μετα τη φυλακη. Νιωθω ότι εχει πιασει ολο το νοημα και το συναισθημα του ΟG Νορβηγικου πλακ μεταλ και το πηγε σε μια πιο pure μορφη. Μαρεσε κ μαρεσει πολύ ξανανουγοντας το φετος.

The Dillinger Escape Plan - Option Paralysis
Θυμαμαι τη σφαλιαρα που ειχα φαει όταν πρωτο-εβαλα να το ακουσω εκει στις εστιες του Η/Β.
Ξεκινας και από το πρωτο τρακ λες Farewell ζωη, αλλα να ερθει στο τελος να κλεισει γλυκά με μια εξαιρετικη μπαλαντα. Ακομα ποναω από το λαιβ στο Κοκο του τουρ.

Chelsea Wolfe - The Grime and the Glow
Lofi παραγωγη και άλλο ένα εντυπωσιακο ντεμπουτο.
Τη λατρευω όπως και αυτόν το δισκο. Bounce House Demons και Widow ε-ξαι-ρε-τι-κα.

The Ocean – Anthropocentric & Heliocentric
Διπλη κυκλοφορια για τους Ocean που εκεινη τη περιοδο ηταν στα φουλ ντουζενια τους.
Κορυφαιες κομματαρες και στα 2, όπως Firmament, Origin of Species/God, Anthropocentric, She Was The Universe, Grand Inquisitors …etc
3 χρονια μετα θα κυκλοφορισουν τον καλυτερο τους δισκο, και έναν από τους αγαπημενους της 10ετιας.

Cough - Ritual Abuse
Χαρηκα πολυ που ειδα κ από αλλον χρηστη αναφορα στους Cough γιατι είναι πολύ υποτιμημενοι.
Υπερτιμιο sludge doom με ένα από τα καλυτερα τραγουδια του genre (Crippled Wizard).
Θα τα ξαναπουμε πιο ψηλα το 2016.

Daughters – Daughters
2 παπαρες στη 10αδα μου φετος, αλλα τι να κανουμε που βγαλαν τετοια αλμπουμαρα.
Το 2018 θα κυκλοφορισουν έναν από τους καλυτερους δισκους της 10ετιας (κ βαλε), αλλα και φετος με το ομονημο παιζουν μπαλα μονοι τους. Εάν δε γνωριζετε περι τινος πρόκειται και σας αρεσει η φασαριουλα, τοτε βαλτε το χθες.

Υπολοιπα πολυ αγαπημενα:

Electric Wizard - Black Masses
Nails - Unsilent Death
Massive Attack - Heligoland
Ufommamut - Eve
Gorillaz - Plastic Beach
How to destroy angels_ - How to Destroy Angels
Earth - A Bureaucratic Desire for Extra-Capsular Extraction
High on Fire - Snakes for the Divine
Deftones - Diamond Eyes
Red Sparowes - The Fear Is Excruciating, but Therein Lies the Answer

35 Likes

Πάντως για μένα ένα “ατόμημα” της 40-ετίας είναι ότι στα 90’s όπου υπήρξε τρομακτική άνθιση του ενναλακτικού ήχου με grudge, με RATM, με Tool, με Pantera, με FNM, με Deftones, με Peppers, με NIN, με nu ή ότι και αν είναι αυτό (Korn, Machine Head, Slipknot), με τις βάσεις να μπαίνουν σε πόσα είδη που ξεπήδησαν δυναμικά στα zeros (post, sludge, hardocre), η λίστα δεν αντιπροσωπεύει καθόλου όλο αυτό το νέο κύμα του ήχου. Μόνο ένα Aenima έσωσε τα προσχήματα.

6 Likes

Ε, αφού μας φάγανε οι Dream Theater…
Πέρα από την πλάκα τώρα, αυτό ισχύει για όλες τις δεκαετίες.
Ούτε στα '70s, ούτε στα '80s εκφράστηκαν αυτές οι τάσεις. Μόνο hard rock και metal…

2 Likes

“Ατόπημα” των ψηφοφόρων εδώ μέσα εννοείς, όχι της 40ετίας.

1 Like

Nαι ναι προφανώς

Η Ελλάδα έχει αποδείξει ότι δεν την αφορούν οι μόδες. Εμμένει στα κλασσικά. :stuck_out_tongue:

1 Like

Και από το 2001 τι άλλαξε πιστεύετε;

Στα 90ς μια χαρά τρομακτική άνθηση είχε και το προγκ μέταλ και ο ακραίος ήχος π.χ. Ο καθένας βλέπει ότι θέλει, όπως θέλει.

3 Likes

Ιδού κι η δικιά μου απορία που ακόμα πειστική απάντηση δεν πήρα. :face_with_raised_eyebrow:

Μας ξεβλάχεψε ο Πέτρος ο Κωστόπουλος θα πω εγώ.

4 Likes

Aν θέλετε τη γνώμη μου:

  1. Tο βίωμα που επιτρέπει να αγαπάμε και να μισούμε σε πραγματικό χρόνο.
  2. Έλλεψη πολλών δίσκων κοινής αποδοχής που διευκόλυνε τις σύγκλισεις.

Πως το βλέπω εγώ…αν δεις κ από τα σχήματα που αναφέρεις σαν extreme, βλέπεις ότι υπάρχει πλέον μεγάλη γκάμα ακουσμάτων κ μεγάλη απόσταση ηχητικά από το ένα σχήμα στο άλλο. Τη δεκαετία του '80 ειδικά, αυτό που λέγαμε σαν extreme ήχο, πήγαινε προς thrash, death metal ενώ από την δεκαετία του '90 και μετά άρχισε ένα “μπαστάρδεμα” του ήχου κ ο καθένας ίσως μπορούσε να βρει κάποια μουσικά ψήγματα που τον τραβούσαν προς τα εκεί κ σιγά-σιγά μπήκε πιο ενεργά. Ειδικά από την δεκατία του '00, βάζουμε πολλούς ήχους κάτω από την ταμπέλα του “ακραίου”.
Φυσικά ο κόσμος την δεκαετία δεν ήταν τόσο ψημένος σε μίξεις διαφόρων ειδών κ ούτε κ δεκτικός προς αυτά. Νομίζω χρόνο με το χρόνο άρχισαν κάποιοι να ψάχνονται περισσότερο κ σαν ακροατές κ σαν μουσικοί.

1 Like

Πολύ γεμάτη χρόνια, όποτε πάμε σε λίστες χωρίς πολλά πολλά

  1. A Forest Of Stars - Opportunistic Thieves Of Spring
  2. Ghost - Opus Eponymous
  3. Enslaved – Axioma Ethica Odini
  4. Kvelertak – Kvelertak
  5. Shining – Blackjazz

Top 5 material:
Volbeat - Beyond Hell/Above Heaven
Darkthrone - Circle The Wagons (πολύ γουστάρω τη χεβημεταλλαδικη περίοδο του Fenriz και παράλληλα το blog του εκείνη την εποχή και τα mixtapes του για το Vice)
Urfaust - Der Freiwillige Bettler
Burzum-Belus
Deathspell Omega – Paracletus

Συν 10 χονοραμπλ:
Triptykon - Eparistera Daimones
Alcest - Écailles de lune
Negura Bunget - Virstele Pamintului
Enforcer - Diamonds
Heathen – The Evolution of Chaos
Robert Plant - Band of Joy
Black Label Society - Order of the Black
High On Fire - Snakes For The Divine
Helstar - Glory Of Chaos
Deathhammer - Phantom Knights

34 Likes

2010 → Όταν ο Αρτέστ έσωσε τον Κόμπι:


12. – 6.

12. PROFANATICA “Disgusting Blasphemies Against God”
Το ντουέτο Ledney/Gelso αφού επέστρεψε με την χορταστική συλλογή “Enemy of Virtue” (’06) και το πολύ καλό “Profanatitas de Domonatia” full-length (’07), ήρθε η ώρα να τεντώσει τα όρια της βλασφημίας. Στο “Disgusting Blasphemies…” το πιο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό είναι ο ήχος, πηχτός και κοχλάζων σαν αίμα καυτό, απόλυτα ταιριαστός με τη λιτή 80ς death/black (τότε που οι σχετικές μουσικές ήταν «ένα», πριν αρχίσουν οι διάφοροι διαχωρισμοί) προσέγγιση στις κιθάρες και τα καρφώνω-πρόκες-σε-φέρετρα χτυπήματα των τυμπάνων.

11. ABIGOR “Time is the Sulphur in the Veins of the Saint”
Η επιστροφή των ABIGOR είχε γίνει το ’07 με το θαυμάσιο “Fractal Possession”, το οποίο όμως εγώ άκουσα αρκετά αργότερα με αποτέλεσμα ίσως να μην έχω καταπιαστεί μαζί του όσο θα έπρεπε, αν και περισσότερο το θεωρώ ως «άσκηση ετοιμότητας» για όσα σχεδίαζαν με την έναρξη της νέας δεκαετίας. Κι ερχόμαστε στο “Time…” λοιπόν που, το ομολογώ, όταν το πρωτοάκουσα μου έκαψε τον εγκέφαλο με τις (σε πρώτη ανάγνωση) «άκυρες» εναλλαγές του και συνέχιζε να μου τον καίει για αρκετό καιρό μετά, οπότε το παράτησα. Το ξανάπιασα κάμποσα χρόνια μετά, για την ακρίβεια μαζί με τον -μέχρι τώρα- τελευταίο τους δίσκο και διαπίστωσα ότι το μυστικό είναι στον (υπό-)τιτλο. Εάν αποδεχτεί κανείς την Fragmenting Principle κάποια πράγματα (όχι όλα) εκεί μέσα γίνονται πιο κατανοητά.

10. BURZUM “Belus”
Ναι, ΟΚ, τι να κάνουμε, είναι δισκάρα! Και μόνο για την διαστημικού μεγέθους κωλοτούμπα που έλεγε ότι δεν θα ξαναπαίξει μουσική με κιθάρες, αξίζει να του το τρίψουμε στη μούρη του Varg-ούλη το πόσο ανώτερο είναι σε σχέση με τις (πριν και κυρίως μετά) ambient/synth παπαρίτσες του (“Tomhet” εξαιρουμένου). Τέλος πάντων, το ωραίο με τον Μπέλο είναι ότι ξεκινάει ως full tribute στα παλιά αλλά σταδιακά αποκτάει τον δικό του χαρακτήρα σε πιο ατμοσφαιρικά πλαίσια και με κάμποσα συγκινητικά riffs. Και ακόμα πιο «συγκινητικούς» τίτλους τραγουδιών απ’ την άποψη του πόσο αστείο είναι όταν προσπαθώ να τους προφέρω (Κελιο-χέσε ψηλά κι αγνάντευε η φάση…).

9. ENFORCER “Diamonds”
Τα διαμάντια είναι παντοτινά. Το δεύτερο άλμπουμ των ENFORCER δεν ξέρω… Θέλω να πω, ότι ο άκρατος ενθουσιασμός που είχα όταν βγήκε δεν υπάρχει πιά. Απ’ την άλλη, τώρα που το άκουγα ήθελα να ουρλιάξω “Katana, Kataaaana!” και “See you in Tokyo, out in the city” και θυμήθηκα ότι αυτόν τον δίσκο τον γούσταρα(με), κόντρα και στους γκρινιάρηδες που λέγαν «μααα, είναι δανεικά riffs»/«μααα, οι τάδε ομπσκιούρ είναι πιο τρου μέταλ», κυρίως επειδή έβγαζε τόσο αβίαστα το 80ς πνεύμα (που εγώ το έχω μόνο ως αχνή ανάμνηση) από νέους ανθρώπους που ένιωθαν πως θα κατακτήσουν τον κόσμο. Δεν το έκαναν (έχω πάντα παράπονο το ότι δεν τους είδα ποτέ σε ένα πραγματικά ισοπεδωτικό live) και μάλλον δεν γινόταν να το κάνουν ως μέλη αυτού του traditional metal revival που ήταν. Απλά θα μπορούσαν να έχουν βγάλει ακόμα 1-2 δίσκους μνημεία, μα τι να γίνει, τους φάγαν τα φαντάσματα…

8. ESSENZ “KVIITIIVZ - Beschwörung des Unaussprechlichen”
Αν υπάρχει κάτι που με έλκει σε τρομερό βαθμό προς ορισμένα δημιουργήματα είναι το αβίαστο originality που διακατέχει τη γενικότερη προσέγγισή τους. Όπερ σημαίνει, δεν είναι ανάγκη οι πρώτες ύλες (πχ τα riffs) να είναι οι ίδιες ρηξικέλευθες, αλλά οι συνδυασμοί τους να έχουν κάτι το μοναδικό. Τέτοιο είναι και το -κατά βάση- doom metal των Βερολινέζων ESSENZ, βάλτε πχ το “Det Atem Genesis” και από ένα σημείο και μετά θα πείτε πιο-basic-70s-riff-δε-γίνεται. Όμως το όλον εν τέλει περιβάλλεται από μια anything-can-happen μαγεία, αλλού drone-ιάζει, αλλού γίνεται καταιγιστικό φτάνοντας σε black/death παρυφές με a-la INCANTATION/DEAD CONGREGATION φωνητικά (όχι τυχαία, ο ιθύνων νους συμμετέχει και στους DROWNED), δεν απαρνείται τη μυστηριακή ατμόσφαιρα, ρίχνει πού και πού το tempo σε ποοολύ αργούς ρυθμούς αλλά χωρίς να γίνεται funeral και κάνει με έξυπνο τρόπο αναφορές τόσο στον JOHN CAGE όσο και στους ΜΑΥΗΕΜ.

7. AGNES VEIN “Duality”
Τι φοβερή κεραμίδα ήταν αυτό εδώ back in the day! Τρεις τύποι που δεν νοιάζονταν για τίποτα πέρα από το να σκαρώνουν μουσικές που ξεκινούσαν από το ευρύτερο post/sludge και απλώνονταν μέχρι τους επικούς BATHORY αλλά και μέρος του ελληνικού bm. Τις εποχές που προσπαθούσαμε να μην χάνουμε λάηβ της εγχώριας σκηνής, οι εμφανίσεις των AV είχαν πάντα κάτι το απόκοσμο (highlight εκείνη η μάζωξη στη Νέα Μάκρη τον Φλεβάρη του ’11 για όποιον θυμάται) ως απόδοση, το οποίο μάλιστα ερχόταν σε ωραία αντιδιαστολή με το every-day παρουσιαστικό τους. Δεκατρία χρόνια μετά, το “Duality” δεν έχει χάσει ούτε λίγη από τη μαγεία και την έξαψη που δημιουργεί…

6. SATURNALIA TEMPLE/NIGHTBRINGER/NIHIL NOCTURNE/ALUK TODOLO “On the Powers of the Sphinx”
Όταν τα split ξεφεύγουν απ’ το «πάμε να βγάλουμε από 1-2 κομμάτια να πιάσουμε fans από δω κι από κει» και γίνονται πραγματικές συνεργασίες με κοινό όραμα, συνήθως καταλήγουν σε αγαπημένες μου κυκλοφορίες. Τέτοια είναι και η σύμπραξη εδώ έχοντας ως υπόβαθρο τις διδαχές περί μαγείας που πρωτοεμφανίζονται στον Eliphas Levi και συνεχίζουν στα Thelemic Orders (και ίσως κάποιοι έχετε δει/ακούσει και τον Jodorowsky ως αλχημιστή να τις αναφέρει).

Οι SATURNALIA TEMPLE doom-ανιάζουν το σύμπαν, και ξεχαρβαλώνουν τα διάφορα guitar pedals στον δρόμο τους προς τη Γνώση, οι NIGHTBRINGER ξεδιπλώνουν πλέον άφοβα τον majestic χαρακτήρα τους και τα πριμαριστά τους leads επιδεικνύοντας απόλυτη Θέληση και στη δεύτερη πλευρά οι γνωστοί μας NIHIL NOCTURNE έχουν την Τόλμη να βυθιστούν στην Άβυσσο και οι ψυχεδελικοί ALUK TODOLO πειθαρχούν στην προαιώνια αξία της Σιωπής.


5.

BLOOD REVOLT “Indoctrine”

LST-BRV-IND

Personal hot take: Καλύτερος/πιο ουσιαστικός δίσκος με συμμετοχή Nemtheanga απ’ το ’03 και μετά. :smiley:

Προφανώς μιλάμε για μια υποκειμενική υπερβολή, αλλά προσωπικά βρίσκω ακαταμάχητη γοητεία σε απόπειρες για projects όπως αυτό εδώ. Ένας φοβερός Ευρωπαίος ερμηνευτής επικού/bathor-ικού metal με pagan καταβολές συναντάει δύο περήφανα μέλη του Ross Bay Cult, εκ των ο οποίων ο ένας αγαπά φανερά τις voivod-ικές μανούβρες στα riffs του και ο άλλος βαράει τα τύμπανα λες και δεν υπάρχει αύριο. Με όλα του τα μειονεκτήματα, κυρίως από άποψη έλλειψης 100% χημείας σε κάποια σημεία (όχι πολλά πάντως), το “Indoctrine” έφερε στην αυγή της δεκαετίας μια πραγματικά ριζοσπαστική πρόταση για το ακραίο metal και μια απόλυτα πειστική αποτύπωση της μεγαλούπολης που διαβρώνει τα πάντα, στρέφοντας όλους ενάντια σε όλους (βλ. και εντυπωσιακά εύστοχο εξώφυλλο). Κρίμα που δεν είχε συνέχεια για έστω έναν δίσκο ακόμα, όπως μου είχε πει ότι ήλπιζε και ο -γεμάτος έκπληξη- Alan όταν του πήγα το booklet για υπογραφή μετά το ισοπεδωτικό live των PRIMORDIAL το ’12.

4.

VON GOAT “Septic Illumination”

LST-VGT-SIL

Όταν ο Shawn είδε ότι το VON reunion δεν φτουράει (κι ας σφετερίστηκε αργότερα το όνομα κάποιος τυχάρπαστος Venien) πήρε των ομματιών του, κάλεσε τον Wrest να του φροντίσει τα τύμπανα, έφερε και τον αρχιερέα John Gossard να επιμεληθεί τα του ήχου και έβγαλε one-of-kind αριστούργημα που στέκει ως φάρος ατμοσφαιρικού ημίφωτος μέσα στον ομιχλώδη ωκεανό του ευρύτερου USBM. Το “Septic Illumination” είναι ένα black/death ανοσιούργημα, ένα σκάρτο μισάωρο που μοιάζει να διαρκεί έναν αιώνα, ερχόμενο μέσα από σπηλιές που σχηματίστηκαν κατά τις απαρχές του Χρόνου και εγκλώβισαν μέσα τους σκοτάδι που μπορεί κανείς να το ακουμπήσει. Μετά το καλούπι έσπασε και σοφά ποιώντας ο Shawn κινήθηκε προς εντελώς διαφορετικές φόρμες…

3.

A FOREST OF STARS “Opportunistic Thieves of Spring”

LST-FOS-OTS

Δύο χρόνια μετά το ωραιότατο ντεμπούτο τους, οι AFOS βάλθηκαν να βγάλουν ένα magnum opus και μα τα χίλια ερειπωμένα βικτωριανά κτίρια το πέτυχαν σε αδιανόητο βαθμό. Μπορεί να προέρχεται (τεχνοτροπικά μόνο) από το blackmetal χωράφι, αλλά το “Opportunistic Thieves…” υπερβαίνει κάθε είδους όρια, όντας ένα ολοκληρωτικό κατασκεύασμα που εγκλωβίζει τα πάντα στον κόσμο του. Ο θρήνος, η παρακμή, οι -μικρές και μεγάλες- απώλειες, οι στιγμές της οργής αλλά και κάνα-δυο νότες αισιοδοξίας παρελαύνουν ανά περίσταση μέχρι να ενωθούν όλα μαζί στο συγκλονιστικό κλείσιμο του “Delay’s Progression”. Μνημείο αιώνων…

2.

DARKTHRONE “Circle the Wagons”

LST-DTH-CTW

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το ότι λείπουν απ’ τις λίστες μου όλες αυτές τις εβδομάδες δεν σημαίνει οτιδήποτε. Μου αρέσουν όλα τα DARKTHRONE. ΟΚ, όχι όλα, τα δύο πιο πρόσφατα είναι πιο ύπνος κι από ματς που ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγείται με 1-0 απ’ το πρώτο λεπτό. Οπότε σε καμία περίπτωση δε με είχε χαλάσει η λίγο-πανκ-λίγο-κλάσικ-μέταλ-και-τ’-αγόρι-μου στροφή στα mid-00s. Ε, στο “Circle the Wagons” νιώθω ότι πέτυχαν το τέλειο σ’ αυτό το ύφος, με το εναλασσόμενο tracklist (δηλ. ένα πάρτυ μέταλ από Fenriz, ένα πιο σοβαρό από Nocturno Culto) και το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν να κάνω το closing riff του ομώνυμου να κρατάει κάνα 10λεπτο.

1.

BLOOD OF THE BLACK OWL “A Banishing Ritual”

LST-BBO-ABR

20 μήνες πριν:

161 μήνες πριν:


Ειδικές Καταστάσεις

Αλφαβητικά γιατί με βολεύει:

  • Το doom/death ζει το δικό του mini revival στο underground και οι ANHEDONIST, ερχόμενοι κι αυτοί απ’ το Seattle, είναι από τις πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις, εμπνεόμενοι στο “The Drear” demo απ’ την περίοδο ’91-’94, αλλά ντύνοντάς την με ουρλιαχτά φωνητικά.

  • Στο σκέτο death, δεν περνάει με τίποτα απαρατήρητη η επιστροφή των ηγετών AUTOPSY με το “Tomb Within” EP που αν είχε λίγο πιο ογκώδη παραγωγή, θα χτύπαγε 12άδα με τέτοιες νεκρο-ριφάρες που μας κερνάει.

  • Ένας Ιταλός με προσωνύμιο BATHORY LEGION παίζει με ambient, noise και black καταστάσεις δημιουργώντας ένα πλήρως αντισυμβατικό περιβάλλον τρόμου στο “Through the Dimensions (Anarcoesoterismo)” CDr.

  • Ο John Gossard, πέρα από ηχοληψίες, επιστρέφει και ως δημιουργός 11 χρόνια μετά το “Dead as Dreams” αυτή τη φορά ως ιθύνων νους των DISPIRIT. Στο “Rehearsal at Oboroten” ακούμε όλα αυτά που θα περιμέναμε από έναν Cascadian πιονέρο κι ακόμα περισσότερα.

  • Οι Νορβηγοί DØDSENGEL κυκλοφορούν έναν σκασμό πράγματα μέσα τη χρονιά, αλλά αυτό που τραβάει την δική μου προσοχή, είναι οι ατμοσφαιρικές ακροβασίες του “Arkaik” EP.

  • Στην άλλη πλευρά του κόσμου, ο Αυστραλός Mitch Keepin (μέλος των NAZXUL και AUSTERE) βρίσκεται σε δημιουργικό οργασμό και θα απασχολήσει αρκετά τα επόμενα χρόνια. Προς το παρόν ακούμε το “Spear of Salvation” demo που τιμά με τον καλύτερο τρόπο την «παραδοσιακή» εκδοχή του σκανδιναβικού blackmetal.

  • Η σύμπραξη J.Read/P.Helmkamp δεν περιορίζεται στους REVENGE, αλλά επεκτείνεται και στους KERASPHORUS όπου όμως τα δημιουργικά ηνία κρατά εδώ ο δεύτερος με αποτέλεσμα στα 4 κομμάτια του “Cloven Hooves…” να έχουμε κάτι σαν σύγχρονη (ηχητικά) εκδοχή των ORDER FROM CHAOS.

  • Μια τις αγαπημένες μου περιφερειακές (εννοώντας ότι δεν ανήκαν στους συνήθεις ήχους που εξερευνούσα) μπάντες της εποχής, οι απόλυτα καθηλωτικοί RUINED FAMILIES δηλώνουν παρουσία με το “Four Wall Freedom” EP και κατεδαφίζουν τείχη με το φρέσκο και άμεσο hardcore τους.

  • Και τέλος το σχήμα/όχημα με το οποίο συνδέθηκα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο όλα αυτά τα χρόνια αναδύεται απ’ την Άβυσσο. Επιλέγοντας τυχαία (ή και όχι, το κλιφοτικό ενδεκάγραμμο στο εξώφυλλο μίλησε κατευθείαν μέσα μου) το “Sanquis XI” των SERPENT NOIR έμελε να είναι διάβαση της Πύλης δίχως επιστροφή.

32 Likes

Τεράστια δισκαρα, σοβαρή παράλειψη

2 Likes

Θα σου απαντήσω όπως μου είχαν απαντήσει όταν είχα αναρωτηθεί κι εγώ: “στο ροκιν είσαι φίλε τι περίμενες” . Βέβαια ίσως εννοούσαν ότι πρέπει να αλλάξει το όνομα σε “metalling” αν κρίνουμε από τα αποτελέσματα , αλλά δεν έχει και καμία σημασία :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Καλώς ήρθες υπέρτατη δεκαετία, και πάμε στην πεντάδα:

Summary

1. Deathspell Omega – Paracletus

Είχα γράψει εδώ:

«Εάν Με αγαπάτε, τας εντολάς μου φυλάξατε. Και Εγώ θέλω παρακαλέσει τον Πατέρα και θέλει σας δώσει άλλον Παράκλητον, διά να μένη μεθ’ υμών εις τον αιώνα, το Πνεύμα της αληθείας…» (Ιωάν. 14: 15-17)

…Και οι ουρανοί άνοιξαν, αποκτώντας αυτό το πορφυρό χρώμα. Και η πραγματική όψη της τρίτης υπόστασης εμφανίστηκε, περιβεβλημένη από βιβλικά θηρία και όφεις. Το έργο της, να απαντήσει στις επικλήσεις του ανθρώπου, να εξαπλωθεί σπονδυλωτά, διατηρώντας την τριαδική της μορφή ομοούσια και αδιαίρετη. Ο στόχος της, να πραγματοποιήσει μια βλάσφημη, αλλά ψυχικά ευσταθή, διαλεκτική αντιστροφή. Να ολοκληρώσει την Αποκάλυψη της πραγματικής φύσης της ορθόδοξης πίστης. Να καταδείξει πως η Αποκατάσταση της Δημιουργίας δεν ήταν ποτέ στις προθέσεις Του. Να αποτελέσει την πιο ευθεία και ισορροπημένη ηχητική επίθεση των Γάλλων Deathspell Omega. Να καλωσορίσει τη δεκαετία, προσηλυτίζοντας σε, στην κρισιμότητα όσων ακούς. Have you beheld the fevers?

Omombration.

2. Darkthrone – Circle The Wagons
image

Κλίκες, μπάτσοι και ‘μείς είμαστε Απάτσι, κοτρόνια στις βιτρίνες σας θα φεύγουνε χαλάζι
Δε θέλουμε ειρήνη, ταραχές στην πόλη / Εμείς είμαστε οι άγνωστοι κουκουλοφόροι

Όχι ‘νταξει, ας βάλουμε το “I Am The Working Class” να παίξει και πάμε στο θέμα μας. Κάπου εδώ, φαίνεται πως το αμάλγαμα crust punk και ‘80s metal, μια γραμμή που ενώνει από Sacrilege μέχρι Children of Technology, φτάνει μια αδιανόητη κορυφή. Κάπου εδώ, βγαίνει και ο Fenriz φωνητικά πιο μπροστά, και οι Darkthrone εντείνουν ένα συνθετικό, εκτελεστικό και ερμηνευτικό δίπολο, που ανα στιγμές γίνεται οριακό. Μιλάμε για τρομακτικά ουσιώδη riffs και δομές που αποτελούν απόσταγμα μιας κριτικής εποπτείας και φιλτραρίσματος όλου του underground ήχου. Οι Darkthrone διέλυσαν τα συμβατικά δεσμά ανάμεσα σε αντίπαλες υποκουλτούρες και κέρασαν ένα μνημειώδες έργο υπέρτατου, περιθωριοποιημένου metal/punk. Αν δεν νιώθετε μην σκάτε, those treasures will never befall you, they’re out of reach.
Darkthrone για πάντα. Γιατί κάθε φορά που στο ρεφραίν του ομότιτλου έφυγαν δάκρυα ο όρκος πίστεως ανανεωνόταν.

3. Audrey Horne – Audrey Horne
image

Εδώ, είχα πει τα εξής:

Οι Νορβηγοί αποτελούν μια σταθερά ποιοτική, αλλά και σταθερά υποτιμημένη, σε ευρεία κλίμακα, μπάντα. Αν υπάρχει ένας σταθμός στη δισκογραφία τους όμως που ξεχωρίζει, αυτός είναι του ομότιτλου δίσκου τους. Εδώ θα συναντήσεις την πληρέστερη ενσωμάτωση του μεγαλύτερου εύρους των επιρροών τους. Εδώ θα ακούσεις ένα σύγχρονο, σκοτεινό, συναισθηματικό, παρορμητικό hard rock. Εδώ θα βρεις μια σχεδόν κινηματογραφική ατμόσφαιρα κατά τη διαδοχή των συνθέσεων. Εδώ θα βρεις το “Blaze Of Ashes”, αιώνιο σύντροφο κάθε φορά που θα πέφτεις στα πατώματα. Εδώ θα βρεις τις καλύτερες μπαλάντες τους. Εδώ θα βρεις το άσμα ασμάτων που ονομάζεται “Bridges And Anchors”. Εδώ υφίσταται ένα όραμα καλλιτεχνών με διαφορετικό background, που διέλυσαν τα στερεότυπα του τι εστί rock σήμερα. Αν ο κόσμος ήταν δίκαιος όμως, το “Audrey Horne” θα όριζε εκ νέου το τι σημαίνει σύγχρονο hard rock. Μακάρι να παίζανε και άλλοι έτσι.

4. Enslaved – Axioma Ethica Odini

Σε μια εποχή που το post έκανε επέλαση στο black metal, μια άλλη τάση αναδυόταν, που χρωστάει κρυφά στους Νορβηγούς. Το black ‘n’ roll. Με το “ΑΕΟ” οι Νορβηγοί πιάνουν μια τρομακτική κορυφή για ολοκληρο τον ήχο. Καθαρά φωνητικά από άλλη διάσταση, κεραυνοβόλα riffs και θεματικές εξελίξεις βγαλμένες από τα ιερότερα απόκρυφα του νου. Ένα έργο που αποθεώνει τον ατομισμό ως διακριτή συνιστώσα μιας ομάδας που βρίσκει στη συνεργασία την ώθηση να υπερβεί εαυτούς και σύνολο.

5. Estranged – The Subliminal Man

Ο δίσκος που μου έμαθε το post-punk. Ο δίσκος που με έστειλε να ψάχνομαι και να δοκιμάζω να ακούσω κλασικά ονόματα που μέχρι τότε μου έφερναν τάση για εμετό στο άκουσμά τους και σήμερα τους προσκυνώ. Οι Estranged με αυτό εδώ άλλαξαν μια ολόκληρη σκηνή και πυροδότησαν το μονο post-punk revival που για μενα εχει σημασία. Τίγκα στα leads, αρμονίες, μελωδίες, ενέργεια, στιχάρες, όλα τσίτα. Στα έγκατα του underground, στο περιθώριο, με έρωτα και μια μολότοφ να ορίζουν τη γραμμή. Μακάρι με αφορμή αυτό το παιχνίδι να το ακούσει κανένα, αλλά ναι.

Για τη συμπλήρωση μιας από τις αγαπημένες μου 15δες στο παιχνίδι:

Summary

6. Nevermore – The Obsidian Conspiracy
These are my last words. Δεν μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά για αυτό το άλμπουμ. Το είχα κάθε μέρα στην τσάντα μου, το έλιωνα, από τα samples μέχρι σήμερα. Το θεωρώ πραγματικά σπουδαίο, συγκινητικό, και ας εχει χαλιναγωγημενο Loomis. Πραγματικά πιστεύω πως πρέπει να ακουστεί παραπάνω, πως αδικήθηκε επειδή δεν παει με τις καθορισμενες νορμες της μπαντας. Δικαιώνεται όμως.

7. Fear Factory – Mechanize
Η τετράδα που έγραψε και ηχογράφησε τούτο το άλμπουμ λέει πολλά και για την ποιότητά του. Εμπρηστικά, το θεωρώ τον καλύτερο δίσκο των Fear Factory. Τρομακτικά υψηλά τα στάνταρ που έθεσε.

8. Triptykon – Eparistera Daimones & Shatter EP + (εξώφυλλο χρονιάς)
Δεν γίνεται να μην το αντιμετωπίσω αδελφάκι με το companion του. Έχει το “Shatter”, ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους, και φυσικά τη σύμπραξη με Nocturno Culto στο Roadburn του 2010. Μπαίνει το Hellhammer-ικό riff του “Goetia”. Satan. Savior. Father. Lord. Constructor of My World. Master. Destroyer. Redeamer. Αλλαγή βγαλμένη από το 1985 και lord, have mercy upon me. Το σύμπαν διαλύεται, όλα συνθλίβονται. Lie upon lie mankind shall die. Μίσος, θρήνος για την κηδεία των Celtic Frost, inner turmoil, in shrouds decayed, my pain (μην το ακούσετε αν ειστε φρεσκοχωρισμένα), η κτηνωδία του Prolonging. Στην πορεία το ξεπέρασαν, αλλά οι Δαίμονες από τα αριστερά (άρα ακροαριστεροί;) είναι ένα μνημείο της αλλαγής της δεκαετίας. Ο Προφήτης που ξανά, έφερε τις εξελίξεις, δεν τις πρόλαβε λαχανιασμένος, ούτε την είδε μετά Χριστόν. Οι Celtic Frost πέθαναν. Ζήτω οι Triptykon. My heart is black, my heart is dead.

9. Masakari – The Prophet Feeds
Για να κατανοηθεί πλήρως ο δίσκος αυτός, πρέπει να διαβάσετε το στιχουργικό κονσεπτ. Κατά τα άλλα, πιθανώς το καλύτερο neo-crust άλμπουμ της δεκαετίας που διανύουμε. Και άσχετο να είσαι, αν το ακούσεις θα ψαρώσεις ΠΟΛΥ άσχημα. Δεν λεω περισσότερα, αλλά μιλάμε για υπερδίσκο.

10. Slash – Slash
Ε λοιπόν, εμένα αυτό το άλμπουμ με έχει τραγουδάρες, το περίμενα πως και πως γιατί Velvet Revolver γιοκ, ε, κακά τα ψέματα, είναι άνισο αλλά οι κορυφές του είναι απολαυστικές μέχρι και σήμερα. Άλλο ένα ρε Σλας ναουμ.

11. The Dillinger Escape Plan – Option Paralysis
Το “Widower” το έχετε ακούσει; Σίγουρα; Ο αγαπημένος μου δίσκος τους, το απόλυτο κοντρολαρισμένο χάος, οι εξάρσεις και οι διχογνωμίες που έγιναν ένωση διαφορών και αποθέωση της ποικιλομορφίας. Ακούστε το “Widower”.

12. Ghost – Opus Eponymous
Καλό ντεμπούτο, ε;

Πόσο συχνό είναι μια μπάντα να εκμεταλλεύεται κάθε πτυχή του underground χωρίς να επιθυμεί να παραμείνει εκεί; Πόσο σύνηθες είναι ένας καλλιτέχνης να έχει όραμα που δεν αλλοιώνεται με την απότομη επιτυχία; Όταν, τον Οκτώβρη του 2010 κυκλοφορούσε το ντεμπούτο των Σουηδών, το hype είχε φροντίσει να τους προλάβει και να στρώσει ένα δρόμο, που δεν είχε ακριβώς ροδοπέταλα. Το, τότε, μυστήριο των Nameless Ghouls, οι απροκάλυπτες επιρροές και μουσικά δάνεια, ο απόκοσμος Papa Emeritus I, το εξώφυλλο- αναφορά στο “Salem’s Lot”, το single του “Elizabeth”, όλα είχαν ήδη ξεπεράσει τα στεγανά του obscure heavy metal και του occult rock που βρίσκονταν σε τροχιά αναβίωσης. Ανάμεσα στις χειρουργικές αποδομήσεις του ήχου, έμφυτη άμυνα των εκπαιδευμένων αυτιών στην υπεραξία, αλλά και στην αποδοχή από ένα κοινό που αναζητούσε τους επόμενους heavy metal ήρωες, έστεκαν οι βλέψεις του Tobias Forge. Τι πιο σατανικό, από εθιστικά τραγούδια που μεταδίδουν, τις αφελείς αλλά αποκρουστικές, στιχουργικές θεματικές τους σε ένα ευρύ κοινό; Τα φώτα έπεσαν πάνω στους απογόνους του Διαβόλου, αυτοί όμως, όχι απλά άντεξαν το βάρος που, εν μέρει, συνειδητά επωμίστηκαν, αλλά με θεμέλιο το “Opus Eponymous” έκτισαν μια αξιοζήλευτη πορεία για τα δεδομένα του ήχου, της δεκαετίας και κυρίως της αισθητικής τους. Nema.

13. Alpinist – Lichtlaerm
Η κορυφαία στιγμή μιας μεγαλειώδους μπάντας για μένα. Συνθέσεις που αντιμετωπίζουν τα crust riffs υπό ένα πιο τσιτωμένο core πρίσμα, πιο μοντέρνες θα έλεγα, με μια στροφή προς το scream η οποία, θα εκκολαπτόταν μεν στο μέλλον σε κάτι εντυπωσιακό, αλλά εδώ δίνει μια τρομακτική προσωπικότητα. Τα βαλτωμένα και σερνόμενα σημεία δεν είναι παρά η άλλη όψη της παρακμής, τονίζοντας τη δυναμική εκτόνωσης του d-beat. Επίσης, μεγαλοπρεπείς σιωπές. Πόσο μου αρέσουν αυτά τα χρόνια μουσικά.

14. Against Me! – White Crosses
Οι Αμερικανοί πιάνουν άλλη μια κορυφή για όλο το ιδίωμα. Ξανά, βγάζουν ένα δίσκο που από το folk-punk μέχρι το skate τα κάνει όλα τέλεια. Ναι, λάμπει το “I Was A Teenage Anarchist”, σχεδόν προκλητικά, αλλά, punk, έτσι; Λίγο πριν την έκρηξη εκτός της σκηνής τους με τη μετάβαση που ακολούθησε, οι Against Me! Κατάφεραν να λογίζονται ως πρόσωπο μιας ολόκληρης γενιάς, εποχής, σκηνής. Do you remember? Ναι, και η πίκρα της αποτυχίας παραμένει μετέωρη.

15. Nails – Unsilent Death
Powerviolence. Grind. HM2. Crust. Death Metal. Hardcore. Hellhammer-ική αύρα στο εξώφυλλο. Slayer. Κλασικός δίσκος του ακραίου ήχου, άφταστος, ανεπανάληπτος, μυθικός, οριακός. Μουσική που έχει σημασία.

Άλλοι 20 δίσκοι που με σημάδεψαν (κριιιιιντζ) κάπως, αλλά με σχολιασμό για να πω το κατιτίς μου.

Summary

16. Grand Magus – Hammer Of The North
Ε το λοιπόν, όταν είχε σκάσει μύτη τούτο το άλμπουμ είχα πάθει μεγάλη ζημιά. ΟΚ, το “Ravens Guide Our Way” είναι τεράστιο heavy metal κομμάτι, αλλά και πέρα από αυτό, εδώ όσο διατηρούν το επικοντουμικό τους στοιχείο, οι Σουηδοί κάνουν όλες τις επιρροές τους ανεξαιρέτως, να ντρέπονται.

17. Watain – Lawless Darkness
Από και πέρα από τα “Malfeitor” και “Waters of Ain” (ποιο ήταν στο λάιβ του 2014;) εδώ οι Σουηδοί πιάνουν εμπορικό και μελωδικό peak. Το black ‘n’ roll που λέγαμε, η λογική της μελωδίας αρένας, η διαυγής παραγωγή. Κυρίως όμως, για όσα απεχθάνονται μολύσματα στην μουσική τους καθαρότητα, η δύναμη των τραγουδιών. Κρίμα που ξέπεσαν.

18. Downfall Of Gaia – Epos
Και έτσι, ένα λατρεμένο σχήμα ντεμπουτάρει, παίρνοντας το νήμα από τους Fall Of Efrafa, ενώνοντας post/black/neo-crust. Αντιλαμβάνομαι πως μεγάλη μερίδα των πανκηδων δεν είδε πολλά σε αυτό το ύφος, αλλά συγκροτήματα όπως οι DoG τότε που κότσαραν εντονότερα στο black metal τέτοια tags έφεραν πολλές αλλαγές πιστευώ σε μυαλά, προσεγγίσεις κλπ και μύησε κόσμο. Το “Epos” πρωτοστάτησε σε μια άκρως ενδιαφέρουσα (για μένα) τάση, και μέχρι και φέτος (ειδικά), οι Downfall Of Gaia δεν απογοήτευσαν σχεδόν ποτέ.

19. Atlantean Kodex – The Golden Bough
Είναι εντυπωσιακό το πόσο μέτριο ακούγεται αυτό το άλμπουμ σε σχέση με τα επόμενα. Ναι ναι, ξέρω, εδώ είναι πιο ωμό, πιο doom. Ναι, θέλει σκόνη να καθαριστεί το μάρμαρο για να λάμψει θα πω, και όταν το κάνει, σε αφήνει με τη διάθεση να θες να σκάψεις παραπάνω. Ε λοιπόν, οι στιχουργικές και μουσικές επιρροές, δίνουν μια απόκρυφη χροιά στο “The Golden Bough”. Και ευτυχώς δεν την έχασε.

20. Heathen – The Evolution Of Chaos
Δεν με νοιάζει που βγήκε στην Ασία το 2009, εδώ τότε το μάθαμε. Ο καλύτερος thrash metal δίσκος ‘80s μπάντας στον αιώνα. Παραγωγή, ιδέες, συνθέσεις από άλλο σύμπαν.

21. Kvelertak – Kvelertak
Δίσκος που σημάδεψε μια ολόκληρη χρονιά στο metal. Έχουν ειπωθεί όλα, αλλά ναι, από τους Stooges μέχρι τους Satyricon υπάρχει ένα μονοπάτι που παραμένει μέχρι σήμερα πανέμορφο. Στο επόμενο βελτιώθηκαν βέβαια :stuck_out_tongue:

22. Volbeat – Beyond Hell / Above Heaven
Έβαλα μετά από καιρό να παίξει ο δίσκος και έμεινα μλκς με το πόσα κομμάτια του στέκουν στα αυτιά μου ακόμη ως τραγουδάρες. Φοβεροί καλεσμένοι και συνεργασίες, τέλεια ρεφραιν, κομμάτια που δεν υπολείπονται ούτε σε συναίσθημα ούτε σε τεχνική. Ένα δίκαιο magnum opus. Σχεδόν.

23. Swans - My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky
Και κάπως έτσι, ξεκινάει μια νέα εποχή. Ο Gira βρίσκει τα καλλιτεχνικά του πατήματα σε ένα νέο τόπο και με τη σύμπραξη ικανών φίλων και γνωστών, ανοίγει τους ουρανούς και φέρνει το noise/post/drone rock στο σήμερα με τρόπο που μια ολόκληρη σκηνή δεν μπόρεσε, όταν κλήθηκε να διαδεχθεί. Πως μας ψαρώνεις έτσι κάθε φορά;

24. Dishammer – Under The Sign of The D-Beat Mark EP
Bathory, GBH, Discharge, Hellhammer, Motorhead, Hellbastard, Darkthrone, όλεθρος. Πριν ξεπροβάλλουν στο underground και λατρευτούν black/punk ανοσιουργήματα (Raspberry Bulbs εξαιρουμένων) εκείνα τα χρόνια, υπήρξε αυτό το EP. Οι Ισπανοί το κάνουν καλύτερα από τους Ιάπωνες και σε δεκαέξι λεπτά ξεφτυλίζουν δήθεν αλήτικες και βρώμικες μουσικές του ωδείου :slight_smile:

25. Rotting Christ – Aealo
Εντάξει, επίπεδα κάτω από το “Theogonia”, παραμένει όμως ένα άλμπουμ με 4-5 μεγάλα κομμάτια τα οποία μπορώ να ακούσω με αγάπη μέχρι σήμερα (και δεν εννοώ στις αντιγραφές τους σε μετέπειτα RC δίσκους). Αντιλαμβάνομαι τη σημασία του, την έζησα, δεν παύω να σκέφτομαι πως η συνένωση δεν έγινε τόσο αφομοιωμένα όσο πριν ή μετα. Σε κάθε περίπτωση, Δαιμώνων Βρώσις.

26. Shining – Blackjazz
Από τους δίσκους που έφεραν κάτι νέο και σε περιεχόμενο και σε φόρμα, σε μια εποχή που, για μένα, το avant-garde extreme metal προχωρούσε ήταν αχάμπαρο, αλλά ήδη, επειδή ήταν metal, περιχαρακωνόταν εκ νέου στις νέες ταυτότητες που έφτιαχνε ως λύση στην αποδόμηση των υπαρχουσών. Φωτεινό μνημείο σε χρόνια που φαινόταν η φαντασία να στερεύει περαν εξαιρέσεων που ειδωλοποιήθηκαν.

27. Whirling – Faceless Phenomena
Μέλη από Bergraven και Armagedda. Αναλαμπή, τραγούδι για κύκνους, ξεχαρβαλωμένα πιανάκια. Μια ακροβασία ανάμεσα στη δυσαρμονία και την αποδόμηση, την οικοδόμηση και το post. Ένα black metal άλμπουμ που, μοναχικό, σκάει σαν μοναδικότητα στον ακραίο χωροχρόνο και αφού χαμογελάσει όπως οι πνευματικοί του πατέρες, χάνεται. Με κάτι τέτοια δεν χάνεις την πίστη σου στην ριζική φαντασία της πιο ενδιαφέρουσας σκηνής.

28. Kriegshög – Kriegshög
Ψύχραιμα μιλώντας, ίσως ένα από τα καλύτερα crust/d-beat άλμπουμ των τελευταίων δεν ξέρω και εγώ πόσων χρόνων. Από τα λίγα που σκαμπάζω, must have και για όσα άτομα ψάχνονται με την ιαπωνική σκηνή.

29. Alter Bridge – ABIII
Αναγκαστικά, παίζει να με διώξουν από το σάιτ αν δεν πω κάτι για αυτό…Α ναι, τεράστιος δίσκος, ο δεύτερος καλύτερός τους :stuck_out_tongue:

30. Misery Index – Heirs To Thievery
Πω, πω πω. Είπαμε πόσο μπαντάρα είναι οι Misery Index; Εδώ μπαίνουν και εντονότερα οι πιο death metal στιγμές τους. Επίσης, ξανά, τραγουδάρες και στιχάρες. Τεράστιο συγκρότημα, στην πιθανώς κορυφαία του στιγμή, αν και προσωπικά προτιμώ επόμενες.

31. Titus Andronicus – The Monitor
Indie Rock, emo, punk, heartland rock, folk-punk, όλα σε δόσεις, εμφύλιος, εντάσεις, samples, φυσαρμόνικα, απαιτητικό concept και σύνδεση με το μουσικό σκέλος, καλεσμένοι με άποψη, και ένα από τα κορυφαία post-punk (ναι είναι πιο ευρύ από όσο νομίζουμε) άλμπουμ της δεκαετίας, με νεύρο, μουσικότητα, οριακά σημεία. Όλα όσα θες για να βγάλεις ένα αριστούργημα της εναλλακτικής σκηνής.

32. Sargeist – Let The Devil In
Πλέον έχω αποταχθεί όλο αυτό το κύμα φινλανδικού black metal γιατί ειλικρινά και βαρέθηκα και έχω κουραστεί με άλλα εξωμουσικά. Εδώ όμως, τι να κάνουμε, οι Sargeist κυκλοφόρησαν ένα άλμπουμ που κάνει σκανδιναβικά δισκάκια των ‘90s να ντρέπονται, αν και για λεπτομέρειες. Το “Let The Devil In” είναι ένα από τα καλύτερα black metal άλμπουμ της δεκαετίας, απλό, λιτό, στοχευμένο, μουσικά πλούσιο.

33. Murmuüre – Murmuüre
Ambient, drone, neoclassical, field recordings, πειραματισμοί black metal. Είπαμε, τα μια και έξω έχουν άλλη χάρη σε αυτό το ιδίωμα. Αυτή είναι και η μαγεία αυτών των ετών, ψάχνεις και βρίσκεις τέτοιους μονόλιθους, και αν συνεχίσεις θα είναι και άλλοι. Και αγκιστρώνεσαι. Οι Murmuure κέρασαν έναν βικτωριανό, ιδιότυπο τρόμο, που από τους Nadja και Menace Ruin φτάνει μέχρι τα σχήματα της Les Acteurs De L’Ombre Productions.

34. A Forest Of Stars – Opportunistic Thieves of Spring
Κακά τα ψέματα, ο δίσκος που έκανε τους A Forest Of Stars μεγάλους. Παλαιότερα το είχα πιο ψηλά, αλλά λίγο το τι ακολούθησε, λίγο που κάποιοι μαθητές ίσως τους ξεπέρασαν, λίγο που σε μερικές συνθέσεις θεωρώ πως το τραβάνε λίγο παραπάνω και ανούσια, έπεσε. Φταίει που δέθηκα και με πολλά σε τρυφερή (κριντζζζ) ηλικία. Το “Opportunistic Thieves Of Spring” όμως παραμένει μέχρι και σήμερα ένα δείγμα του τι γινόταν στον ακραίο ήχο τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας. Όχι δεν ήταν ζυμώσεις και τελεολογικά αναμενόμενες εξελίξεις, ήταν φαντασία και ριζική δημιουργία, ήταν το πνεύμα έναντι της φόρμας. Δισκάρα, σκαω.

35. Robert Plant – Band Of Joy
Satan, your kingdom must come down… O Plant μπαίνει με φόρα στη δεκαετία συνεχίζοντας να κυκλοφορεί συγκλονιστικούς δίσκους. Μερικές φορές εκπλήσσομαι όταν επιστρέφω σε αυτούς και συνειδητοποιώ πόσα στοιχεία έχουν ακόμα να δώσουν σε αυτό το ιδιαίτερο folk rock. Εδώ, σε μια λατρεμένη στιγμή.

Για την 70δα μιας ‘φτωχής’ χρονιάς…

Summary
  1. Ruined Families – Fourth Wall Freedom
  2. Diocletian – War of All Against All
  3. Ondskapt – Arisen From The Ashes
  4. Valkyrja – Contamination
  5. Blood Revolt - Doctrine
  6. Neil Young – Le Noise
  7. Abigor - Time Is the Sulphur in the Veins of the Saint - An Excursion on Satan’s Fragmenting Principle
  8. Bad Religion – The Dissent Of Man
  9. The Secret – Solve Et Coagula
  10. Agrimonia – Host Of The Winged
  11. Alcest - Écailles de Lune
  12. Panopticon - …On The Subject Of Mortality
  13. Alkaline Trio – This Addiction
  14. The Gaslight Anthem – American Slang
  15. Profanatica – Disgusting Blasphemies Against God
  16. Agnes Vein - Duality
  17. Plebeian Grandstand – How Hate is Hard To Define
  18. Black Witchery – Inferno Of Sacred Destruction
  19. Electric Wizard – Black Masses
  20. Hellshock – They Wait For You Still
  21. Inquisition - Ominous Doctrines of the Perpetual Mystical Macrocosm
  22. Immolation – Majesty & Decay
  23. StarGazer – A Great Work of Ages
  24. Year Of No Light – Ausserwelt
  25. The Ocean Collective – Helliocentric / Anthropocentric
  26. The Menzingers – Chamberlain Waits
  27. Grinderman – Grinderman 2
  28. Enforcer – Diamonds
  29. Daughters – Daughters
  30. The Soft Moon – The Soft Moon
  31. Bastard Priest – Under The Hammer Of Destruction
  32. Black Country Communion – Black Country
  33. Gamma Ray – To The Metal!
  34. Black Breath – Heavy Breathing
  35. Blind Guardian – At The Edge Of Time
32 Likes