Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Εγώ επαναλλαμβάνω τον 1 μήνα για το 23 , μιλάμε για άλμπουμ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΑ!!
Πόσο άδικο για ένα αλμπουμ που θα βγει 29 Δεκεμβρίου, τι να προλάβεις να αφομοιώσεις. :thinking:

3 Likes

Το πολύ πολύ εκείνος ο τύπος απο το μέλλον να πει “τους μλκς εκείνο το αριστούργημα που βγήκε 29/12/23 δεν το ψήφισε κανένας” :stuck_out_tongue:

Άντε γαμησου εξυπνακια από το μέλλον :grey_exclamation:

12 Likes

Και να κλειδωσει ειμαστε μια μικρoγραφια τoυ Χoλιγoυντ εδω και ψηνoνται spin offs/sequels απ oτι καταλαβαινω. :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν βγαινουν αλμπουμ μετα τις 6 Δεκεμβρίου, οσα κυκλοφορουν τα κλεβουν τα ξωτικα :man_elf:

6 Likes

Θελω 30/12 να βγει αλμπουμ καλύτερο απο το " Ride The Lightning" για να μάθετε .

1 Like

Άλμπουμ καλύτερο του Ride the Lightning την τελευταία μέρα του χρόνου δεν θα βγει, γιατί και να είναι έτοιμο ηχογραφημένο, ούτε κάποια εταιρεία θα το κυκλοφορήσει ούτε η εν λόγω μπάντα αν είναι ανεξάρτητη θα το ανεβάσει στο ίντερνετ, καθώς όλοι ξέρουν ότι εκείνες τις μέρες ο κόσμος δεν ακούει φρέσκο πράγμα, ασχολείται με κυκλοφορίες “παλιότερες” (Γενάρης - Νοέμβρης) ή και παλιότερες άνευ εισαγωγικών.

Το θέμα είναι ότι κατά τη γνώμη μου είναι χίμαιρα να προσπαθεί κανείς να βγάλει τα αγαπημένα του άλμπουμ από ένα ολόκληρο έτος πριν καν αυτό ολοκληρωθεί. Καλά εγώ λέω και ότι χρειάζονται τουλάχιστον κάποια χρόνια (!) για να καταξιωθεί ένα οποιοδήποτε άλμπουμ ως πραγματικά αγαπημένο σου, επειδή θα το αποζητάς να το ακούσεις, δεν θα το κάνεις επειδή “είναι καινούργιο”, αλλά ας το αφήσουμε αυτό στην άκρη.

Απαραίτητη διευκρίνιση, τα παραπάνω ΔΕΝ σημαίνουν ότι δεν θεωρώ χρήσιμες τις λίστες των συντακτών στο τέλος του χρόνου, ίσα ίσα, απλά πιστεύω ότι η πραγματική τους χρησιμότητα δεν είναι να πουν στους υπόλοιπους “ορίστε, αυτά είναι τα άλμπουμ της χρονιάς” αλλά “τώρα που - hopefully - κάποιοι έχετε λίγο παραπάνω χρόνο να ακούσετε μουσική, τσεκάρετε τούτα δω, παίζει να σας αρέσουν”.

6 Likes

Παιδιά είναι ελάχιστες οι πολύ αξιόλογες κυκλοφορίες που βγαίνουν τέλος του χρόνου αλλά, ακόμη και να σου ξεφύγει κάτι, πραγματικά τι έγινε;
Φτιάχνεις μια άλλη λίστα 20 μέρες μετά. Δεν είναι carved in stone ξερωγω.
Εγώ έχω αλλάξει 10 φορές τη λίστα του 1972, σιγά μην έχω θέμα να αλλάξω του 2023! :sunglasses:

5 Likes

“αλμπουμ της χρονιας” δεν σημαινει παντα “καλυτερο αλμπουμ που κυκλοφορησε το συγκεκριμενο ετος”

1 Like

Ισχύει. Το '22 μου είναι διαφορετικό από πέρυσι.

Φέτος έχω ξεχωρίσει ένα σαν αριστούργημα, που το έχω ακούσει και περισσότερο από όλα σχεδόν.

Μετά στο μυαλό μου είχα, όταν ποστάρω τη λίστα μου, να τα χωρίζω κάπως σε κατηγορίες, tier a, tier b που λέει και μια ψυχή. Είναι δύσκολο να κάνεις κατάταξη απόλυτη. Hell, ακόμα και σε περασμένες χρονιές, αν ξαναέφτιαχνα τις λίστες, και τα τοπ-5 μου διαφορετικά θα ήταν.

Οπότε για το '23 απλά θα παλέψω να χωρέσω 7-8 άλμπουμ σε 4 θέσεις. Ή 15-20 σε 10 θέσεις.

3 Likes

Α ομπβιουσλι

1 Like

Εγω παλι προτεινω να τσεκαρουμε ολα τα μνμ και τις ψηφοφοριες απο την ημερα που αρχισαμε ως σημερα. Ολο και καποιο λαθος θα βρεθει, οποτε μπορουμε να κανουμε ενα μικρο διαλειμμα για ανασες και την 1/1/24 να αρχισουμε ολο αυτο απο την αρχη.

3 Likes

Εχω ηδη νομιζω προτεινει πως αυτη ειναι μακραν η καλυτερη λυση, οταν πρωτοανεφερε το προβλημα ο ΚρισΠ. Οποτε αυτο ψηφισα κιολας.

Πραγματικα οτι χειροτερο, οχι, πλιζ, γιατι το εβαλες ως επιλογη? Ελπιζω να ειναι φανερες οι ψηφοι για να δω ποια ψυχακια το ψηφισαν αυτο.

Πρωτο ποστ αμεσως αφου εγραψα το αποπανω… αν ειναι δυνατον.

Η σωστη απαντηση ε.

Τελικα η επιλογη (Δ) ηταν η καλυτερη.

Εκλαψα.

2 Likes

Very fitting :laughing:

2 Likes

Δυσκολεύομαι να καταλάβω την σκοπιμότητα μιας τέτοιας συζήτησης αλλά αφού τέθηκε το ερώτημα και μάλιστα σε ψηφοφορία, ας μοιραστώ κι εγώ τις σκέψεις μου:

Κατ’ αρχήν ο τίτλος είναι “52 χρόνια μουσικής σε 52 εβδομάδες”. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση/ανάγκη να χωρέσουν περισσότερα χρόνια σε αυτό το διάστημα, αν θέλουμε να συμπεριλάβουμε και τα 2022 και 2023, μπορούμε να πάμε μέχρι τις 14/1/2024 - περίπτωση Α δηλαδή, που μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή από τις προτεινόμενες.

Αυτό γιατί θεωρώ ότι μεγάλο μέρος της δημοφιλίας του το παιχνίδι το οφείλει στο σταθερό format (πέντε επιλογές ανά έτος, ένα έτος ανά εβδομάδα, κλείσιμο Κυριακή μεσάνυχτα με ελάχιστες, εύλογες εξαιρέσεις) μια σταθερότητα που με την σειρά της ενισχύθηκε από την συμμετοχή και την περιοδικότητα των αναρτήσεων των διαφόρων users.
Περίμενες δηλαδή Κυριακή προς Δευτέρα τα αποτελέσματα, αμέσως μετά ήξερες ότι θα ανέβαινε η μακροσκελής λίστα του @hopeto (απόλαυση κι ας μην γνώριζες σχεδόν τίποτε από αυτά που περιέγραφε), το πρωί της Δευτέρας θα διάβαζες τον @Aldebaran και τους άλλους “συνήθεις υπόπτους”, κάποια στιγμή θα ερχόταν και καμιά στατιστική ανάλυση από τον… γνωστό άγνωστο, την επόμενη Κυριακή από νωρίς θα είχε καταιγισμό από λίστες και αργά το βράδυ ο @pantelis79 θα ζητούσε παράταση κοκ. Κάποιοι μάλιστα με τον καιρό διαμόρφωσαν το δικό τους τρόπο παρουσίασης των επιλογών τους, κάτι που προσέδιδε ξεχωριστό ενδιαφέρον, υπήρχε η περιέργεια τι θα προκρίνει κάθε εβδομάδα ο ένας ή ο άλλος που ταιριάζουν (ή και όχι) στα γούστα μας κλπ.
Με λίγα λόγια, το παιχνίδι έγινε ένας “θεσμός” για το forum, δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι το “ανέστησε”! Ε, αυτό δεν θα συνέβαινε αν κάθε λίγο άλλαζαν οι κανονισμοί ή το γενικό θέμα.
Κατά περιόδους, πάνω στον ενθουσιασμό έπεσαν κάποιες ιδέες που θα αλλοίωναν τον αρχικό χαρακτήρα του παιχνιδιού και ευτυχώς εγκαταλείφθηκαν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η σπουδή να γίνει “εδώ και τώρα” ψηφοφορία για τα καλύτερα κάθε δεκαετίας κάτι που, ευτυχώς, μπήκε υπό ξεχωριστό τίτλο αφού όπως ήταν αναμενόμενο, το εγχείρημα στέφθηκε με παταγώδη αποτυχία.

Οπότε, είμαι της άποψης να μην χαλάσουμε το thread τώρα στα τελειώματα. Αν τόσο πολύ φοβόμαστε ότι θα μας λείψει (που θα μας λείψει) μπορούμε να πάμε με το ίδιο format άλλες δύο εβδομάδες με τα 2022 και 2023, και κατόπιν με (κάποια χρόνια από) τα 60s, ή και τίποτε. Προτιμότερο να κλείσει με ακμαίο το ενδιαφέρον και να επανερχόμαστε να διαβάζουμε παλιές αναρτήσεις για “εγκυκλοπαιδικούς” λόγους, παρά να ατονήσει σιγά σιγά εκφυλιζόμενο σε κάτι αδιάφορο ή με ελάχιστη σχέση με αυτό που ξεκίνησε.

17 Likes

2018
Όσο προχωράνε οι χρονιές συνειδητοποιώ πως η λίστα μου συνδιαμορφώνεται, έμμεσα έστω, και από τον μικρό δικτατορίσκο. Όσοι γνωρίζουν από πιτσιρίκια ξέρουν πως, από κάποια ηλικία και έπειτα, αν κάτι τους αρέσει πρέπει να επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά και ξανά, μέχρι τελικής πτωσης(του ενήλικα)….Αποτέλεσμα κάποιοι δίσκοι να έχουν “λιώσει” στο σπίτι και κυρίως στο αυτοκίνητο (πέρασα έναν χρόνο που κάθε πρωί, στο δρόμο για το νηπιαγωγείο, έπρεπε να ακούμε αποκλειστικα τον ”παυσίπονο”-το τραγούδι, ε, ούτε καν όλο τον δίσκο) και έτσι να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο τους στην τελική 5άδα της κάθε χρονιάς.

5. Spurv – Myra
spurv Myra

Κιθαριστικό, ορχηστρικό Post Rock στα όρια του metal, από μια παρέα από το Όσλο και μερικούς εκλεκτούς καλεσμένους(Tore Ylvisaker πχ), βγαλμένο από τις χρυσές μέρες(για το genre) των ‘00. H ποιότητα του Myra υπήρξε και η αφορμή να ανέβουν κατηγορία, αφού τράβηξε την προσοχή της Pelagic και από το τοπικό της νορβηγίας(Fysisk Format) πλέον παίζουν μπάλα στα ευρωπαϊκα σαλόνια με το φετινό Brefjære.

4. Annisokay – Arms
annisokay

Τον δίσκο αυτόν τον έχω ακούσει περισσότερο από κάθε άλλον του 2018 καθώς ήταν μια από τις μόνιμες επιλογές του δικτατορίσκου που λέγαμε παραπάνω. Δεν θυμάμαι καν με ποια αφορμή βρέθηκε στο player του αυτοκινήτου αλλά ήταν έρωτας με την πρώτη… αυτία. Ο μπόμπιρας το λάτρεψε και η “Άννυ”(btw, το όνομα τους το πήραν λεεί γιατί θέλησαν να απαντήσουν στο smooth criminal του MJ) έπαιζε κάθε φορά που ήταν σειρά του να διαλέξει την μουσική. Ευτυχώς είναι αξιολογότατος, μελωδικό metalcore/post hardcore(?) με κοφτά και ρυθμικά riff, αρκετά πλήκτρα και ηλεκτρονικούς ήχους και κάποιους διάσπαρτους πειραματισμούς που τον απομακρύνουν ελαφρώς από τα στανταράκια του είδους, Επίσης ήχος-τούμπανο, μιας και ο βασικός συνθέτης/κιθαρίστας/τραγουδιστής/όλο το συγκρότημα, Christoph Wieczorek, είναι και μηχανικός ήχου (έχει μάλιστα συνεργασίες με πολλά άλλα συγκροτήματα, από τους Electric Callboy, Caliban και το μισό roster της Arising Empire έως τους Within Temptation)

3. Madder Mortem – Marrow
Madder Mortem – Marrow

Για τους Μadders τα έχει γράψει πολλές φορές και αναλυτικότερα ο Γράκχος. Το Μarrow είναι μια σκάλα πιο άμεσο και στρωτό σε σχέση με τις προηγούμενες κυκλοφορίες τους χωρίς φυσικά να λείπουν τα πιο δύστροπα, trademark riff τους και η progressive νοοτροπία τους. Και η Αgnete παραμένει από τις καλύτερες και πιο αδικημένες τραγουδίστριες εκεί έξω. Αναμένουμε με ανυπομονησία το νέο τους δίσκο σε λίγους μήνες \m/

2. Messa – Feast For Water
Messa – Feast For Water

[ Αυτή η μπάντα είναι έρωτας και όσο ιδιαίτερη χρειάζεται και μπορεί . Σκοτεινή, jazzy , ψυχεδελική . The Seer & Leah είναι μαύρη τρύπα που χάνεσαι μέσα της . Ξεχωρίζουν και αυτό από μόνο του λέει πολλά ]
Spot on περιγραφή, δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα :+1:

1. The Ocean - Phanerozoic I: Palaeozoic
The Ocean - Phanerozoic I: Palaeozoic

Όταν έβλεπα για πρώτη φορά τους the Ocean το ‘13 ομολογώ πως δεν ήμουν ιδιαίτερα φαν της μουσικής τους. Μου φαινόταν αρκετά πολύπλοκη και ίσως περισσότερο sludge απότι θα ήθελα. Κάτι με χαλούσε και δεν τους πολυέδινα σημασία. Μετά την ισοπεδωτική τους εμφάνιση όμως με ανάγκασαν να ασχοληθώ περισσότερο. Η μουσική τους έχει εξελιχθεί και είναι πιο ατμοσφαιρική, πιο κινηματογραφική, πιο post metal και πολύ πιο κοντά στα γούστα μου. Το πρώτο μερός του Phanerozoic όπως και το 2ο, τους έχουν τοποθετήσει ψηλά στην λίστα μου με τα σημαντικότερα συγκροτήματα. Plus, το Phanerozoic I περιέχει και το Permian: The Great Dying, οπότε κερδίζει με το σπαθί του την πρωτη θέση για το 2018.

εξώφυλλο
mary lattimore
Mary Lattimore - Hundreds of Days
από την αρχή με είχε τραβήξει η αισθητική των εξωφύλλων της και μπορεί το hundreds of days να μην καταφερε να μπει στην από πάνω 5αδα, το επόμενο της όμως έχει ήδη κατοχυρωμένη μια θέση στην 5αδα για το 2020

25 Likes

Δεν με νοιάζει πως θα χωρέσουν 54 χρονιές σε 52 εβδομάδες, αρκει το 72 να βγει πρώτο για το 2023. :sunglasses:

4 Likes

Ζήτω προκαταβολικά συγγνώμη από τα αδέλφια μου, αλλά το 72 seasons είναι πιο αδιάφορο και από album των Maiden, παίζει να το έχω ακούσει 1.5 φορά όλη κι όλη.

Σε άλλα νέα, το χθεσινό poll έληξε εδώ και κάποια λεπτά και όπως ήταν αναμενόμενο βγήκε αυτοδυναμία εποχής Metallica 1987-2001 στην επιλογή Α. Καταγγέλλω βέβαια ότι δεν μπήκε η επιλογή Δ που πρότεινα χθές, αλλά το ενθαρρυντικό είναι ότι είχαμε ψήφο από έναν χρήστη που μας έλειψε, οπότε καιρός είναι σιγά σιγά να ξαναεμφανιστεί (με όποιο account κι αν γράφει)

6 Likes

Ετσι ακριβως…

Παμε σαν αλλοτε!!

3 Likes

Βολευει και με το Let's Drink Ι - 52 εβδομάδες posts , για να κανονιστει οταν μπορουν περισσοτεροι μετα τις γιορτες.

1 Like

Ο κλερβογια με παρακάλεσε να πω πως οι mod (οι ποιοι) τον παίρνουν και να τον ξεμπανάρουν αν γίνεται

9 Likes