Μεταλλική νοσταλγία: Θύμησες, εμπειρίες και λοιπά ευτράπελα από την ελληνική, metal καθημερινότητα

Ειναι ακομα ανοιχτο γιατι μια φορα εχω παει στη ζωη μου

Sorry για το double post αλλά μου έρχονται ένα ένα. 2001 λάιβ νεβερμορ ανιχιλέιτορ. Έχω πάει από νωρίς έξω από το ρόδον για αυτόγραφα με φίλο κιθαρίστα μεγάλης καλτ ελληνικής μπλακ μέταλ μπάντας(20 και οι δύο τότε). Πριν έρθει ο φίλος όμως βγαίνει έξω ο κομέου(τραγουδούσε ανιχιλέιτορ τότε) και ρωτάει που να πάει για φαί και τελικά καταλήγουμε να τρώμε παρέα στα goodys απέναντι από το πολυεχνείο. Μετά το λάιβ πάλι περιμέναμε απ έξω για αυτόγραφα(τελικά μόνο από τον γουότερς και από τον κομέου πήρα πάνω στο χακί flight jacket μου) και σκάει μύτη ο γουότερς με 7 πίτσες και κερνάει όλους μας που περιμέναμε απ έξω. Καμιά δεκαριά άτομα δλδ. Θεούλης
P.S. Εκείνη την ημέρα είχαν και οι soilwork μαζί με rawhead rexx το οποίο το μάθαμε στην είδοσο του χώρου

6 Likes

Στην αλεξάνδρας σίγουρα όχι. Κάπου είχε μεταφερθεί σε έναν όροφο στην κηφισίας αλλά απ ότι ξέρω είχε κλείσει λόγω του τεράστιου αρχιδιού ιδιοκτήτη του

2 Likes

Έχει κλείσει και κείνο εδώ και χρόνια. Είχε γίνει φασαρία μέσα και κάποιος χτύπησε σοβαρά στο κεφάλι. Κάπου, κάπως έμαθα (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι αυτός που χτύπησε πέθανε. Μετά το σκηνικό έπεσε η ταφόπλακα.

Πενες εχω πιασει 3-4 πλακα πλακα, εχω μια απο Theater of Tragedy, μια απο Primordial αλλα η πιο περηφανη ειναι απο Λοστ, επειδη ειναι του Γρηγορη απο αυτες τις γαματες που εχει με το crown of thorns και επειδη δεν την πεταξε αλλα στο συγκεκριμενο λαηβ ημουν καγκελο στο πλαι της σκηνης και φευγοντας του φωναξα (ΓΚΡΕΕΕΕΕΕΓΚ) και περιεργως με ακουσε και μου την εδωσε στο χερι…

3 Likes

“Πάγος” το από πάνω, αλλά δεν κρατήθηκα (ενόψει και της επετείου των 200 ετών). Στην δική μας περίπτωση, θα λέγαμε να 'τανε το δύο χιλιάδες ένα, και με τον Dane (αντί του Κολοκοτρώνη) να πίναμε κρασί. Συνεχίζω τις κρυάδες, καθώς, αν δεν λανθάνω, μέλη των Nevermore είχαν επισκεφτεί και τον “Διόνυσο” (Θεός του κρασιού, γαρ), στα Εξάρχεια, μετά το live, όπου είχαν διαδραματιστεί πλείστα όσα “όμορφα”.

Για το εν λόγω live, στάθηκα πολύ τυχερός, όπως διαβάζουμε στο Υ.Γ. #1 της συγκεκριμένης αναφοράς. Τεράστιο live, πραγματικά.

1 Like

Ηταν σπουδαιο live. Οσο φοβεροι και να ηταν οι (λατρεμενοι) nevermore, νομιζω ο jeff και η παρεα του ειχαν κλεψει την παρασταση εκεινη τη βραδια, οπως τα θυμαμαι εγω.

@The_Black_League στην αναφορα στο Dead heart συμφωνω ακομα και με τα σημεια στιξης, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ δισκος

1 Like

Μετά το λάιβ είχε πάρτυ στο νεξτ από το μέταλ χάμερ σίγουρα όπου δε μπορούσα να πάω γιατί την άλλη μέρα ξημερώματα δούλευα στην απογραφή

1 Like

Κάπου εδώ να πέσω στο “λάκκο της ντροπής”, καθώς στο set των Anniihilator αποχωρήσαμε στο προτελευταίο κομμάτι (“Shallow Grave”), όταν και γινότανε party, διότι είχε έρθει ο πατέρας του ενός της παρέας να μας πάρει με το αυτοκίνητο και περίμενε απέναντι. Αυτό σημαίνει ότι έχασα ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια της δισκογραφίας των Καναδών, ήτοι το “Phantasmagoria”. Βαθύς πόνος…

1 Like

Μπράβο, ρε 'συ! Άλλο μαγαζί θυμόμουνα.

Στην ανταπόκριση του Hammer νομίζω είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι είχε γίνει καραπουτν@ρι% (επίσης, αν δεν λανθάνω, άντε να βρω το τεύχος τώρα). Φίλοι μου που είχαν παραβρεθεί μου τα είχαν επιβεβαιώσει.

Πάρτε να 'χετε (να θυμάστε)!

4 Likes

Στο τεύχος αυτό του χάμερ κάπου έχει μια φωτό που ο γουότερς υπογράφει σε ένα παπούτσι έξω από το Ρόδον. Κάπου εκεί φαίνεται μισό κεφάλι. Είναι το δικό μου χαχαχα. Δυστυχώς δεν έχω το τεύχος ρε γμτ

1 Like

Μόνο και μόνο γι’ αυτό που είπες, όταν θα πάω στο πατρικό μου (δεν προβλέπεται σύντομα) θα ψάξω να το βρω να το βάλω εδώ (εκτός αν μας προλάβει κανένας άλλος κάτοχος του τεύχους). Λογικά θα είναι Απρίλιος ή Μάιος του 2001.

1 Like

Χαχαχαχαχα, να σαι καλά

1 Like

![WP_20150614_20_35_32_Pro|690x387](upload://eRddjOlr2bwBwmIvG8Fa1J2VsnD.jpeg
πως περνάνε τα χρόνια γαμω τη μπαναγια. Ο αριστερά είμαι εγω

9 Likes

Και κάπου εδώ να προσθέσω ότι τότε είχα το ίδιο μαλλί με το φίλο (; ) σου στα δεξιά (αυτό της αποτυχημένης απόπειρας να το μακρύνω).

Τώρα, έχω το ίδιο “μαλλί” με τον Comeau (χωρίς, προφανώς, το γελοίο κοτσιδάκι), λόγω “παρέμβασης” της φύσης.

Είκοσι χρόνια περάσανε, είπαμε, ε;

Mπλουζίτσα Bad Religion από μέσα; :stuck_out_tongue:

Μιας και είπαμε για Ρόδον, βρήκα αυτά μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση. Θα ορκιζόμουν ότι είχα δει και Theater σε εκείνη τη διπλή εμφάνιση (είχαν παίξει Number of the Beast) αλλά το εισιτήριο που έχω, γράφει πάνω “Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού”-Πειραιώς 254. Θυμάται κανείς αν ισχύει;

9 Likes

Ναι ναι . Όπεθ στην πρώτη έγινε το μοναδικό μου stagediving στο ρόδον μετά από προτροπή του άκερφελντ. Νομίζω drappery falls ήταν το κομμάτι

2 Likes

Λογικό… μιλάμε για το καλύτερο κομμάτι των Opeth (κι έχουν διαμάντια ε)!

ναι, εκεί είχε γίνει (ΡΟΔΟΝ), και γω είχα πάει, τόσο πιτσιρίκι/θύμα ήμανε (τους βαριέμαι ανελέητα τους dt και ο λαμπρη μου ακούγεται αποκρουστικός), αλλά είχα τσιμπήσει στο τυράκι του άλμπουμ-διασκευή. Αν θυμάμαι σωστά, κάτι είχε γίνει κιόλας εκείνη τη μέρα, είχε πλημμυρίσει η Αθήνα

διήμερο της 6ης και 7ης Νοεμβρίου του 2002. Το διήμερο κατά το οποίο οι Dream Theater παίζοντας δύο τελείως διαφορετικά μεταξύ τους τρίωρα setlist

edit. Κακοκαιρία έπληξε την Αθήνα τα ξημερώματα της Πέμπτης | in.gr

3 Likes


Κάποια πολυ πρόχειρα

12 Likes