Μεταλλική νοσταλγία: Θύμησες, εμπειρίες και λοιπά ευτράπελα από την ελληνική, metal καθημερινότητα

Κατω ημουνα, με εναν φιλο και τον αδερφο του. Με τον φιλο παμε ακομα παρεα σε πολλες συναυλιες. Παιζει να ειχα πιασει πενα και μπαγκετα τοτε, σαν κατι να θυμαμαι αμυδρα, πανε και …15 χρονια, μπρρρρρρ. Ηταν πολυ ωραιο λαιβ, οι MM ηταν δυνατοι τοτε, με σερι απο πολυ καλους-κορυφαιους δισκους και ο Dave ηταν στα καλυτερα του. Το Monolothic που ειχαν βγαλει ηταν γαμω, μονο “παραπονο” οτι ειχαν παιξει το hit Unbroken (Hotel Baby) μονο την προηγουμενη!

@nnnkkk πες στη φιλη σου να μας φτιαξει ρε, ουτε εγω εχω το βιβλιο και ειναι εξαντλημενο στον εκδοτη, πες να μας πουλησει κανα αντιτυπο.

3 Likes

+1 για εμενα

1 Like

Θα μας δωσει και το δικο του στο τελος

3 Likes

Η μόνη μπαγκέτα που έχω πιάσει ποτέ σε συναυλία ήταν σε μια από τα διάφανα κρίνα, όχι εκείνη στο Ρόδον όμως, μια άλλη που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα σε ποιο χώρο είχε γίνει (ίσως ήταν αυτή στο Αν το 1999, τους ειχα δει 3-4 φορές όπως και τις τρύπες άλλες 5-6). Δεν την κράτησα, αλλά την έδωσα σε ένα φίλο που τα κρίνα ήταν το αγαπημένο του συγκροτημα.

Η αστεία ιστορία με αυτό ήταν πως την επόμενη-μεθεπομενη μέρα που αραζαμε με ένα φίλο και το συζηταγαμε στις εξέδρες του γηπέδου μπάσκετ του σχολείου (πήγαινα τρίτη λυκείου τότε) πεταχτηκε ένα πιτσιρικάκι και μας ρωτάει “τι εννοείτε, πέταγαν σάντουιτς?” :rofl:

9 Likes

Αν θυμάμαι καλά η λίγο πριν ή λίγο μετά παίζαν και ένα διήμερο οι ανάθεμα. Όσον αφορά το συγκεκριμένο λάιβ πραγματικά ήταν ένα από τα καλύτερα που έχω δει. Βέβαια επειδή τότε ήμουν νιος και επιρρεπής σε μλκιες το μισό λάιβ το είχα βγάλει στα σκαλιά μόλις μπαίνεις δεξιά οπού και ξέρασα κάμποσες φορές καθώς έμπλεξα φυτικά προϊόντα με πολύ αλκοόλ. Μόλις συνήλθα πήγα μπροστά και τα έσπασα κανονικά. Μάλιστα έπιασα και μια βίδα από την κιθάρα που έσπασε ο wyndorf. Το ξημέρωμα με βρήκε σε ένα μπαλκόνι στα εξάρχεια κομμάτια πάλι να ψιχαλίζει και γω να κοιτάω το χάραμα…

2 Likes

μα δεν θα ήταν καταπληκτικό να συνέβαινε;; :joy: :joy: :rofl:

Οι μόνες μπαγκέτες που έχω πιάσει είναι του Thomen the omen το 2003 σε εκείνη την αποθήκη/κλαμπ στον πειραιά, και στους cathedral (πότε; έλα ντε) στο gagarin (καλά, εδώ ήταν σαν να κλέβεις εκκλησία, λόγω “αυξημένης” προσέλευσης κοινού στη συναυλία :laughing:)

1 Like

Μετά τη συναυλία των lost στη περιοδεία του draconian περιμέναμε απέξω για αυτόγραφα . Tότε 19 χρονών (άντε βαριά 20) μεγάλο ψάρωμα , είχαν και τη φήμη ότι είναι λιγάκι δύστροποι (άλλωστε τότε τους έλεγες λιγάκι rock stars -συνεχής προβολή ΜΤV εξώφυλα νέοι μεταλλικα …τα γνωστά ). Και μετά από αρκέτη ώρα αναμονή…ανοίγουν οι πόρτες των αποδυτηρίων…πρώτος βγαίνει ο holmes …από εμάς (καμιά 20αριά άτομα δεν θυμάμαι) μούγγα και ακίνητοι …λες και ήταν υποχρεωμένοι να ερθουν αυτοί σε εμάς χαχα.
Τέλος πάντων , νομίζω ότι τότε πήρα το θάρρος και είπα στον holmes. Nick autograph ? και φυσικά ο άνθρωπος μου είπε οκ do you have a pen ? που φυσικά ούτε είχα σκεφτεί να πάρω μαζί μου χαχα. Όλα τελικά εξελίχθηκαν (αυτόγραφα κλπ να μας ξανάρθετε κλπ) ή σχεδόν διότι επιστρέφοντας με τα πόδια για κανα ταξί, περνάγαμε με τον ξάδελφο μπρόστα από μία διμοιρία ΜΑΤ μπροστά από το αρχαιολογικό μουσείο , οπότε και θεώρησα σωστό να λύσω τα -μέχρι τους ώμους και βάλε -μαλλιά μου και να τα τινάξω επειδικτικά μπροστά στην εν λόγω διμοιρία , :stuck_out_tongue: οι οποίοι και εξαγριώθηκαν όπως φάνηκε από τα πολλά μπινελίκια που άκουσα.

2 Likes

Το βλέπω σε διαφήμιση head & shoulders

2 Likes

been -exactly- there, done that. Γιατί μιλάμε για ύψιστο κωλοπαιδισμό και μέγιστη αυθάδεια να περνάς μπροστά από κλούβα ενώ έχεις μαλλιά, θα πρέπε να είναι ποινικά κολάσιμο :thinking:

Ήταν κανείς στο revenge of rock μετά το λάιβ cradle of filth στο ρόδον(μετά τη δεύτερη μέρα αν θυμάμαι καλά) όπου ήταν όλη μπάντα εκεί? Θεϊκό σκηνικό ο ντάνι να είναι εντελώς κόκκαλο, να ουρλιάζει στίχους μέιντεν ξαπλωμένος κάτω και κάποιο άλλο μέλος της μπάντας να τον σέρνει από τα μαλλιά.

4 Likes

Ειναι ακομα ανοιχτο γιατι μια φορα εχω παει στη ζωη μου

Sorry για το double post αλλά μου έρχονται ένα ένα. 2001 λάιβ νεβερμορ ανιχιλέιτορ. Έχω πάει από νωρίς έξω από το ρόδον για αυτόγραφα με φίλο κιθαρίστα μεγάλης καλτ ελληνικής μπλακ μέταλ μπάντας(20 και οι δύο τότε). Πριν έρθει ο φίλος όμως βγαίνει έξω ο κομέου(τραγουδούσε ανιχιλέιτορ τότε) και ρωτάει που να πάει για φαί και τελικά καταλήγουμε να τρώμε παρέα στα goodys απέναντι από το πολυεχνείο. Μετά το λάιβ πάλι περιμέναμε απ έξω για αυτόγραφα(τελικά μόνο από τον γουότερς και από τον κομέου πήρα πάνω στο χακί flight jacket μου) και σκάει μύτη ο γουότερς με 7 πίτσες και κερνάει όλους μας που περιμέναμε απ έξω. Καμιά δεκαριά άτομα δλδ. Θεούλης
P.S. Εκείνη την ημέρα είχαν και οι soilwork μαζί με rawhead rexx το οποίο το μάθαμε στην είδοσο του χώρου

6 Likes

Στην αλεξάνδρας σίγουρα όχι. Κάπου είχε μεταφερθεί σε έναν όροφο στην κηφισίας αλλά απ ότι ξέρω είχε κλείσει λόγω του τεράστιου αρχιδιού ιδιοκτήτη του

2 Likes

Έχει κλείσει και κείνο εδώ και χρόνια. Είχε γίνει φασαρία μέσα και κάποιος χτύπησε σοβαρά στο κεφάλι. Κάπου, κάπως έμαθα (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι αυτός που χτύπησε πέθανε. Μετά το σκηνικό έπεσε η ταφόπλακα.

Πενες εχω πιασει 3-4 πλακα πλακα, εχω μια απο Theater of Tragedy, μια απο Primordial αλλα η πιο περηφανη ειναι απο Λοστ, επειδη ειναι του Γρηγορη απο αυτες τις γαματες που εχει με το crown of thorns και επειδη δεν την πεταξε αλλα στο συγκεκριμενο λαηβ ημουν καγκελο στο πλαι της σκηνης και φευγοντας του φωναξα (ΓΚΡΕΕΕΕΕΕΓΚ) και περιεργως με ακουσε και μου την εδωσε στο χερι…

3 Likes

“Πάγος” το από πάνω, αλλά δεν κρατήθηκα (ενόψει και της επετείου των 200 ετών). Στην δική μας περίπτωση, θα λέγαμε να 'τανε το δύο χιλιάδες ένα, και με τον Dane (αντί του Κολοκοτρώνη) να πίναμε κρασί. Συνεχίζω τις κρυάδες, καθώς, αν δεν λανθάνω, μέλη των Nevermore είχαν επισκεφτεί και τον “Διόνυσο” (Θεός του κρασιού, γαρ), στα Εξάρχεια, μετά το live, όπου είχαν διαδραματιστεί πλείστα όσα “όμορφα”.

Για το εν λόγω live, στάθηκα πολύ τυχερός, όπως διαβάζουμε στο Υ.Γ. #1 της συγκεκριμένης αναφοράς. Τεράστιο live, πραγματικά.

1 Like

Ηταν σπουδαιο live. Οσο φοβεροι και να ηταν οι (λατρεμενοι) nevermore, νομιζω ο jeff και η παρεα του ειχαν κλεψει την παρασταση εκεινη τη βραδια, οπως τα θυμαμαι εγω.

@The_Black_League στην αναφορα στο Dead heart συμφωνω ακομα και με τα σημεια στιξης, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ δισκος

1 Like

Μετά το λάιβ είχε πάρτυ στο νεξτ από το μέταλ χάμερ σίγουρα όπου δε μπορούσα να πάω γιατί την άλλη μέρα ξημερώματα δούλευα στην απογραφή

1 Like

Κάπου εδώ να πέσω στο “λάκκο της ντροπής”, καθώς στο set των Anniihilator αποχωρήσαμε στο προτελευταίο κομμάτι (“Shallow Grave”), όταν και γινότανε party, διότι είχε έρθει ο πατέρας του ενός της παρέας να μας πάρει με το αυτοκίνητο και περίμενε απέναντι. Αυτό σημαίνει ότι έχασα ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια της δισκογραφίας των Καναδών, ήτοι το “Phantasmagoria”. Βαθύς πόνος…

1 Like

Μπράβο, ρε 'συ! Άλλο μαγαζί θυμόμουνα.

Στην ανταπόκριση του Hammer νομίζω είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι είχε γίνει καραπουτν@ρι% (επίσης, αν δεν λανθάνω, άντε να βρω το τεύχος τώρα). Φίλοι μου που είχαν παραβρεθεί μου τα είχαν επιβεβαιώσει.

Πάρτε να 'χετε (να θυμάστε)!

4 Likes