MORBID ANGEL - Illud Divinum Insanus

τωρα που το ακουω μου φαινεται αρκετα καλο. οι πολλες ακροασεις θα δειξουν…! μ αρεσει η παραγωγη αν και το σκατολαπτοπ δεν το εμπιστευομαι!

αναμενομενα κλάιν
και πραγματι θυμηζει λιγο domination(απο τα οχι και τοσο καλα τους)

Πολύ καλό το νέο κομμάτι και ο Tim Yeung δίνει ρεστα πίσω από τα drums. Όσο για τους άλλους τα πάνε μια χαρά και ειδικά ο Vincent που το ψιλοφοβόμουν η αλήθεια είναι. Ο Azagthoth σταθερά γαμάτος.8) Για τη παραγωγή περιμένω να το αγοράσω για να μιλήσω με ασφάλεια. Οι τίτλοι των κομματιών κατα τα άλλα είναι από τους χειρότερους που έχω δεί.

http://www.amazon.com/Illud-Divinum-Insanus/dp/B004ZZITEU

εδω ακουμε λιγα δευτερα απο το καθε κομματι του νεου αλμπουμ. δεν εντυπωσιαστηκα…

[SPOILER]το ατιμο το Blades For Baal! μου θυμισε γιατι με πορωνει αυτη η μπαντα. μακραν το καλυτερο απο τα previews για μενα.[/SPOILER]

Λόγω πρότερου βίου της μπάντας, ο Θεός ανακοίνωσε πως αυτή θα είναι η τιμωρία τους

ΜΕ λίγα λόγια,είπε ο ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ Κ ΑΦΘΑΡΤΟΣ ΘΕΟΣ:

" [SIZE=“6”]Ιδου[/SIZE], κ είθε να μην είσαι σαν πληγούρι "

Εντάξει, πολύ νωρίς για συμπεράσματα, αλλά…

Φοβάμαι ότι οι πάλαι ποτέ πρωτοπόροι και βασιλιάδες θα έχουν ξεπεραστεί από την εποχή τους…

Άκυρη η special edition με τα κεριά κτλ, ίσως αταίριαστο το εξώφυλλο, αλλά είναι οι MORBID ANGEL!

Υπομονή.

Και τα 2 κομμάτια που έχω ακούσει(Nevermore, ExistoVulgore) μια χαρά μου φαίνονται…για να δούμε.

Το Nevermore υπάρχει πουθενά σε studio εκτέλεση;

περα απο τα λιγα δευτερα στο κλιπακι (που ακουγεται πιο ωραιο απο οτι στα λαιβ κατ εμε) νομιζω πως οχι…

http://www.decibelmagazine.com/featured/streaming-morbid-angel-nevermore/

Αν και είναι άδικο να βγάζουμε συμπεράσματα από τα previews 20-30 δευτερολέπτων, μου φαίνεται λίγο άνισο το άλμπουμ. Από τη μια κομμάτια όπως Existo Vulgore, Blade Of Baal, 10 More Dead, Beauty Meets Beast, I Am Morbid που είναι κοντά στο κλασσικό ήχο των Morbid Angel και από την άλλη τα Too Extreme!, Destructos vs The Earth, Radikult και Profundi - Mea Culpa που μου φάνηκαν λίγο περίεργα με μπόλικο industrial στοιχείο μέσα. Αλλά ας διαρρεύσει με το καλό και τα ξαναλέμε.:wink:

Ακούγοντας και το nevermore σε studio εκτέλεση αυτό που βλέπω (η μάλλον ακούω :stuck_out_tongue: ) είναι πως οι Morbid Angel προσπαθούν να γυρίσουν και μουσικά και αισθητικά στο ντεμπούτο τους Altars of madness. Αυτήν την αίσθηση μου αφήνουν πάντως τα 2 κομμάτια που έχω ακούσει. Ειδικά ο ήχος παραπέμπει αρκετά προς τα εκεί + τα φωνητικά του Vincent βεβαίως βεβαίως.

Παίδες, εδώ μπορείτε να ακούσετε αποσπάσματα μεγαλύτερης διάρκειας:

Και το ερώτημα είναι να χαρεί κανείς ή να κλάψει (απ’ τα γέλια);

πλάκα έχει…καινούρια μπάντα είναι αυτοί οι Morbid Angel?
καλοί ακούγονται…έχουν και γρήγορη μπότα και heavy φωνητικά.
μου αρέσουν.
παίζουν ωραίο death metal με alzheimer.

[SPOILER]Radikult = ότι πιο κοροϊδία έχω ακούσει [-X [/SPOILER]

το too extreme ειναι κακό ανέκδοτο…

ευχομαι και προσευχομαι στον ανυπαρκτο θεο να ειναι απο τα αλμπουμ “ασχημη κωλοτουμπα” και οτι ακουω τωρα καποια στιγμη να το εκτιμησω. αλλιως θα μιλαμε για χοντρη απογοητευση. προτιμω αλμπουμ με πολλα μετριοκαλα τραγουδια (χωρις κομματαρες) και χωρις κομματια σκατα παρα αυτο που ισως να εχει 2-3 πολυ ωραια, 4-5 μετριοτατα και αλλα 2-3 εκτρωματα.

Αν και δεν ήθελα να ακούσω να samples 1.30 λεπτό από κάθε κομμάτι δεν είναι και λίγο και τελικά υπέκυψα.

Δυστυχώς από αυτά που άκουσα πάμε για το πρώτο στραβοπάτημα των Morbid Angel. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα άκουγα κομμάτι που θα μου θύμιζε Marylin Manson στα χειρότερα του (Radikult). Στα πιο κλασικά κομμάτια τους φαίνεται να έχουν απλοποιήσει τις δομές των συνθέσεων με τα chorus να είναι πιο εμφανή κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό. Τα νέα στοιχεία πάντως (που μάλλον έφερε μαζί του ο Vincent) από αυτό το preview δείχνουν τελείως ξένα, σου είναι αδύνατον να πιστέψεις ότι είναι η κιθάρα του Trey αυτή κάποιες στιγμές.

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον έκανα λάθος που άκουσα το preview αφού το άλμπουμ ολόκληρο μάλλον θα το ακούσω αρνητικά προκατειλημμένος. Άντε να δούμε.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=111429

παντως επειδη συζητουσα και καπου αλλου το συγκεκριμενο θεμα, οι μορμπιντ παντα βγαζανε “πειραματικα” κομματια. instrumental αλλα και πιο μπερδεγουει κομματια. ποτε δεν μου αρεσαν αλλα το κανουν. οποτε για τετοια κομματια μιλαμε νομιζω στην προκειμενη. δεν νομιζω τα too extreme και radicult να κριθουν με τον ιδιο τροπο που θα κρινουμε τα αλλα. να για παραδειγμα το formulas και το heretic ειχαν πολλα τετοια…)

Δεν μου δίνουν με τίποτα αυτή την εντύπωση τα Radikult και too extreme απο τα samples. Τα instrumental που λες δεν τα έλεγες με την καμία industrial και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν σου έφεραν στο μυαλό Marilyn Manson (και μάλιστα β κατηγορίας).