Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Α και εγώ σκεφτόμουν Μάλτα μετά το Luzzu!

Ανταρκτική θα είχα και εγώ μεγάλη περιέργεια να πάω. Νομίζω θα είναι σπάνια εμπειρία.

Ψηλά στην λίστα είναι σίγουρα roadtrip σε Αμερική. Από παιδί το ονειρεύομαι αυτό. Κατά προτίμηση West Coast ή σε καμιά φύση π.χ. Virginia.

1 Like

Και αυτός εδώ ακραίος είναι.

1 Like

Δεν τον ξέρω τον κύριο (γενικά από Βόλευ δεν) αλλά Like γιατί μου άρεσε το αστείο

1 Like

Εγώ από ταξίδια έχω κανονίσει ένα 10ημερο Καναδά τον Αύγουστο που δεν πήγα το χειμώνα, το οποίο πέρα από διασκέδαση θα είναι και μια προσπάθεια να καταλάβω τι παίζει για μετανάστευση στην ουσία.

Για τα υπόλοιπα, λόγω δουλειάς μιας και άνοιξαν τα ταξίδια, κανονιζονται Ρώμη, Ελσίνκι, Φράιμπουργκ και Βαγιαδολιδ, αλλά πρέπει να δούμε πως θα τα σπάσουμε μεταξύ μας

1 Like

Για περίπου μία 15ετια ήμουνα πάρα πολύ hardcore με τα ταξίδια στο εξωτερικό, ενδεικτικά έχω πάει Κίνα, Ταυλανδη, Βιετνάμ, Σρι Λάνκα, Σιγκαπούρη, Ινδία, Ιαπωνία, Φιλιππίνες, Ινδονησία, Μαλαισία από Ασία, ΗΑΕ και Αίγυπτο από Μέση Ανατολή, στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες (όλες εκτός από 7-8), και ΗΠΑ και Κούβα από Americas αν δεν ξεχνάω κάποια χώρα*. Εξίσου fan των ταξιδιών είναι και η γυναίκα μου, με την οποία έχω κάνει πάρα πολλά από αυτά τα ταξίδια (είμαστε μαζί 9 χρόνια)

Σιγά σιγά έχασα το ενδιαφέρον μου ίσως επειδή από ένα σημείο και μετά ήταν πολύ δύσκολο να έβρισκα κάτι πολύ original που να μην είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο του, είτε μιλάμε για αξιοθέατο, είτε φαγητό είτε τέχνη κτλ.

Τώρα πάντως μετά και από την ανάπαυλα του κοβιντ ψηνομαι και εγώ για κάνα ταξίδι Ευρώπη (με κορυφαία στη λίστα από αυτά που δεν έχω πάει Κροατία, Σερβία, Ισλανδία), αλλά μάλλον θα περίμενω άλλο ένα χρόνο να μεγαλώσει λίγο ακομα και ο μικρός Παργαλατσος ο υιός!

*Ακόμα και σε περιόδους αφραγκιας πάντα έβαζα τα ταξίδια σε μεγάλη προτεραιότητα, ειδικά όταν ήμουνα φοιτητης δεν με ένοιαζε καθόλου η ταλαιπωρία ή το που θα μείνω, φτάνει να εξερευνήσω. ΗΠΑ πχ είχα κάτσει σχεδόν 3 μήνες κανοντας εθελοντική εργασία εκεί και χάλασα ελάχιστα λεφτά πέρα από τα εισιτήρια φυσικά.

8 Likes

It’s not funny when you do it :expressionless: :expressionless:

Εσύ θα είσαι πάντα ο προδότης που άφησες πίσω το καλύτερο nickname ever

3 Likes

Μου θύμισες το πως ήταν η ζωή μου με τη γυναίκα μου, επίσης λάτρης των ταξιδιών (ειδικά στο εξωτερικό), πριν έρθουν τα παιδιά… και ο κοβιντ μετά. Παλιά ξοδεύαμε όλα τα λεφτά σε ταξίδια στο εξωτερικό και δεν μας ένοιαζε, τώρα εκτός του ότι δεν περισσεύουν, ό,τι μένει στην άκρη πάει για άλλα έξοδα (παιδιών κυρίως). Αλλά είπαμε ότι μόλις μεγαλώσει λίγο και ο μικρότερος, θα ξεκινήσουμε πάλι, ευρώπη αρχικά.
Έχω και κάποιους δικούς μου (ακριβούς και μακρινούς) πόθους, που θέλω κάποτε να εκπληρώσω, όπως Παταγονία-Ανταρκτική, Ισλανδία, Βιετνάμ-Μογγολία κ.α. :roll_eyes:

5 Likes

Δεν ξέρω πως σου έσκασε η Βιρτζίνια για φύση, αλλά έχω περάσει 2-3 φορές με το αυτοκίνητο από όλη την πολιτεία, η φύση δεν είναι το πρώτο που θα μου ερχόταν στο μυαλό. Ωραία είναι δεν λέω, αλλά αν θέλεις φύση στην Αμερική πιάνεις την δυτική ακτή και όλα τα εθνικά πάρκα που έχει από κει, βλέπεις και όλες τις σεκογιες, και αν είσαι ακραίος φτάνεις και μέχρι τις Ντακότες.

Εναλλακτικά, ολόκληρη η βορειοανατολικη Αμερική για φύση, δηλαδή Μασαχουσέτη, Κονεκτικουτη, Μεην, Νέα Χαμψαηρια, Βερμόντ και Νήσος της Ρόδου, κατά προτίμηση τέλη Σεπτεμβρίου για να δεις 45 διαφορετικά χρώματα στα δέντρα.

Ίσως η συγκεκριμένη κουβέντα είναι ένα καλό κίνητρο για να κάνω ένα σεντονακι για το road trip που έκανα τον Νοέμβριο.

ΥΓ. Τον Ιούνιο πάω Αρούμπα :heart_eyes:

9 Likes

Υπολόγισε την διαφορά ώρας να πέσει το σεντονακι στον πρωινό ή στον απογευματινο μας καφέ εδώ στην Ελλάδα

1 Like

Με φωτογραφιες οπωσδηποτε

1 Like

Βιεννη αυτο που εχει ειναι καλα μεσα μαζικής μεταφορας και αλμπερτινα κουνστχιστορισες, κατα ταλλα η ξενερα η ίδια

1 Like

ε kkk; Ορθόν; :joy:

8 Likes

Δεν χρειάζομαι κούρδισμα εγώ, έχω μπαταρία.
Το γράμμα Φ την φορτίζει.

1 Like

Φ όπως φάκα, φυσαλίδα;

1 Like

Ποιο Ν και ποιο Φ

Α ρε γαβ γαβ

Ή φακές.

@pantelis79 Νομίζω ότι ο φίλος μας δεν τό 'πιασε!

Οι «τιτάνες» του ποδοσφαίρου έχουν επιστρέψει δυνατά.

Ωστόσο, προσφάτως ενημερωθήκαμε ότι ένας αξιοσέβαστος αριθμός των συμμετεχόντων του forum έχει ύψος που φέρνει περισσότερο σε Βορειοευρωπαίους, παρά σε Έλληνες (δυστυχώς, δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς). Επίσης, καθότι, τόσο τα θέματα του ΝΒΑ, όσο και της Euroleague, συγκεντρώνουν πολλούς ενδιαφερόμενους, θα ήθελα να βολιδοσκοπήσω ενδιαφέρον, προθέσεις, προτάσεις κ.λπ., αναφορικά με την επέκταση των τιτανομαχιών εντός των basketball courts .

Ενημερώνω -πριν ψηφίσετε παρακάτω- ότι αναφέρομαι σε «κλείσιμο» κλειστών γηπέδων (μισών ή ολόκληρων), για μονό ή διπλό, αναλόγως του αριθμού των συμμετοχών (4-8 μονό, 10+ διπλό / ακόμα και με 2 βγαίνει προπονησούλα ή πέτσες τύπου «βραζιλιάνικο», «ρολόι» κ.λπ.). Επίσης, να σας αναφέρω ότι έχω υπάρξει project leader στις ανάλογες αθλοπαιδίες με τους συναδέλφους, επομένως, υπάρχουν πολλές επιλογές που βολεύουν λίγο-πολύ όλα τα προάστια της Αττικής (Forty Love, All Stars Arena, Eurohoops Dome, Baskettime, Λεόντειος στα Πατήσια κ.ά.). Όσοι το σκέφτεστε, κρατείστε κι ένα κόστος γύρω στα 70 € (μισό γήπεδο) και 100 € (ολόκληρο γήπεδο), για 1,5 με 2 ώρες (κατά προσέγγιση όλα αυτά / αναλόγως και του γηπέδου).

Αν υπάρξει ενδιαφέρον και μαζευτούμε, προφανώς θα δημιουργηθεί ανεξάρτητο topic.

Ας δούμε τι θα βγάλει η κάλπη. Ας την αφήσουμε να «τρέξει» για όλη την εβδομάδα.

    1. Γαμώ τις ιδέες The_Black_League! Ήρθε η ώρα να ροκάρουμε, με την «σπυριάρα» ανά χείρας.
    1. Μάταιη προσπάθεια! Ήταν, είναι και θα παραμείνει το ποδοσφαιράκι του forum το (μοναδικό) μεράκι.

0 voters

5 Likes

Αν κανονίσετε τίποτα το καλοκαίρι που θα μπορώ να κατέβω Αθήνα χαρά μου να σας γνωρίσω το φονικό μου τρίποντο :stuck_out_tongue:

5 Likes

Ψήφισα κι ας μη με αφορά!

7 Likes