Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

H περιβόητη σκηνή του “Ο Κατήφορος”, πενήντα χρόνια μετά, σε ελεύθερη διασκευή…

Πού κρυβόταν αυτή η είδηση τόσα χρόνια (εκτός εάν εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι); Αθάνατη επαρχία!

1 Like

και εγω τωρα το διαβασα,. Απιστευτα πραγματα,. Το χειροτερο ειναι οτι ο μπατσος δεν επαθε και τιποτα μετα…

1 Like

Φυσικά, έκτοτε ο υπάλληλος δεν είχε καμία επικοινωνία με τη βρεφονηπιοκόμο και τον αστυνομικό, ενώ οι δύο τελευταίοι, οκτώ μήνες μετά το περιστατικό, παντρεύτηκαν και τώρα έχουν αποκτήσει ένα κοριτσάκι

Δηλαδη μετα απ’ολο αυτο η τυπισσα τον παντρευτηκε και εκανε και παιδι μαζι του, γιατι ειναι ενας φυσιολογικοτατος ανθρωπος, ο,τι πρεπει για να κανεις οικογενεια. Δεν καταλαβαινω ρε μαλακες, ειλικρινα…

3 Likes

Απλό είναι, όμοιος ομοίω

2 Likes

Αφού καταθέτουμε εδώ τις εμπειρίες μας από τον εμβολιασμό, ας πω κι εγώ την δική μου, μιας και παρήλθαν ήδη 24 ώρες από την πρώτη δόση.

Έκανα το εμβόλιο της Pfizer (είχα τη δυνατότητα να επιλέξω, για τους λόγους που πολύ… γλαφυρά παρέθεσε ο @pantelis79 σε προηγούμενο σχόλιο του!). Όλα ήταν οργανωμένα σε υπερβολικό βαθμό και το προσωπικό ευγενέστατοι. Ακριβώς όπως τα περιγράφει ο @jonkyr , η νοσοκόμα μου ζήτησε να πάρω μια βαθιά ανάσα, στην… μισή ανάσα μου την έχωσε (την ένεση!), και πριν προλάβω καλά καλά να… την βγάλω (την βαθιά ανάσα!) μου είπε ότι τελειώσαμε!

Από παρενέργειες, έχω τον (μάλλον ελαφρύ) πόνο στο σημείο της ένεσης, θερμοκρασία έφτασα μέχρι 37,2 και υποθέτω το ότι κοιμήθηκα 11 ώρες χθες το βράδυ ενώ συνήθως 11 ώρες κοιμάμαι σε δύο βράδια αθροιστικά, είναι κι αυτό από το εμβόλιο!

Καλή ανοσία σε όλους!

8 Likes

Ή έκανες δεκατα απο τον πολυ υπνο. Κι εγω τοσο κοιμαμαι αθροιστικα, οποτε νομιζω οτι αν κοιμηθω 11 ωρες σερι θα εχω πεθανει.

Αντε, καλη συνεχεια και καλη ανοσια. Περαστικα.

4 Likes

Χωρίς τη συγκατάθεση της γερμανικής βουλής φαίνεται πως ενήργησαν οι τότε υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, αλλά και η καγκελάριος, Άνγκελα Μέρκελ στα Eurogroup του 2015. Έξι χρόνια μετά, το Συνταγματικό Δικαστήριο κρίνει πως τον Ιούλιο του 2015, η γερμανική κυβέρνηση θα έπρεπε να είχε ενημερώσει εγκαίρως τη Βουλή για το ποιά γραμμή θα ακολουθήσει στις διαπραγματεύσεις στα ευρωπαϊκά όργανα για το τρίτο πρόγραμμα Βοήθειας προς την Ελλάδα.

Η απόφαση ήρθε μετά από προσφυγή του κόμματος των Πρασίνων προς το Ανώτατο Ομοσπονδιακό Συνταγματικό Δικαστηρίου της Καρλσρούης, δικαιώνοντάς τους. Επικαλούμενο το άρθρο 23 του Συντάγματος το ανώτατο γερμανικό δικαστήριο τονίζει πως σε θέματα της ΕΕ η κυβέρνηση υποχρεούται να ενημερώνει τη Βουλή πλήρως και εγκαίρως. εν αντιθέσει όσων έγιναν στις συνεδριάσεις στις 11, 12 και 13 Ιουλίου, όπου η η γερμανική βουλή ενημερώθηκε μόνο εκ των υστέρων, δηλαδή μετά την ολοκλήρωση των συνεδριάσεων.

Σύμφωνα με τη Deutsche Welle, στην αιτιολόγηση της απόφασης επισημαίνεται ότι ήδη στις 10 Ιουλίου 2015, μια ημέρα πριν ξεκινήσει η συνεδρίαση του Eurogroup, το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών είχε στείλει στον τότε πρόεδρο του Eurogroup, Γερούν Ντάισελμπλουμ, σε ορισμένους ευρωπαίους πολιτικούς και σε ανώτατους υπαλλήλους της Ευρωζώνης κείμενο στην αγγλική γλώσσα με τις γερμανικές θέσεις. Σύμφωνα με το δικαστήριο, η πρόταση για προσωρινή έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη σε περίπτωση που δεν υπάρξει συμφωνία, όπως και άλλα σημεία του γερμανικού κειμένου, συμπεριλήφθηκαν σχεδόν κατά λέξη στην τελική απόφαση του Eurogroup. Δεδομένου ότι τόσο μια έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ, όσο και ένα τρίτο πρόγραμμα βοήθειας θα προσέκρουαν στις δημοσιονομικές αρμοδιότητες της γερμανικής Βουλής, η κυβέρνηση είχε την υποχρέωση να την ενημερώσει το «συντομότερο δυνατόν», «πλήρως και αναλυτικά», ακόμη και για τις πρωτοβουλίες και τις διαπραγματευτικές της θέσεις.

5 Likes

Ρε τι ξεφτίλας είναι αυτός;

2 Likes

Μεγάλος καραγκιόζης έχει αποδειχτεί, πολιτική σκέψη σε 0 βαθμούς στην καλύτερη, και ως stand up κωμικός δεν λέει πια τίποτα. Ένα καλό αστείο στα πολλά. Κάποτε θεωρούσε γελοίο τον Μπογδάνο, αλλά μάλλον μετά τον ζήλεψε…

5 Likes

Βγηκε κ αυτο

1 Like

Εδώ καταλαβαίνουμε γιατί το ραπ έχει πάρει κεφάλι από τη ροκ μουσική στη νεολαία. Και μάλιστα εδώ βλέπουμε έναν παλιό να τα χώνει με το δικό του στυλ και όχι με τραπ της κακιάς ώρας. Είτε κάποιος συμφωνεί είτε διαφωνεί μαζί του αξίζει ένα respect για τη προσπάθεια.

8 Likes

δυο άσχετες μεταξύ τους ειδήσεις. συνεχίστε

Βεβαίως είμαστε “άτυχοι” διότι ξέρετε πολύ καλά ότι εδώ και 15 χρόνια και με βάση τον ευρωπαϊκό σχεδιασμό που υπάρχει, των 120 ημερών, τα εναέρια μέσα τα μισθωμένα που έχουμε κάθε χρόνο αναπτύσσονται από τις 25 Μαΐου μέχρι τις 10 Ιουνίου, για να μπορέσουν να φτάσουν μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου. Σε κάθε περίπτωση, δηλαδή, εμείς αντιμετωπίσαμε μία εξαιρετικά δύσκολη πυρκαγιά, σε μια χρονική συγκυρία εκτός της βασικής αντιπυρικής περιόδου χωρίς 29 μισθωμένα μέσα, δηλαδή χωρίς τα 12 μεσαίου τύπου, χωρίς τα 10 βαρέως τύπου, τα Erickson, και το βασικότερο είναι χωρίς τα δύο επιπλέον εργαλεία που θα έχουμε φέτος που είναι οι 6 τράκτορες και το ρωσικό το Μπέριφ με τις δυνατότητες που έχει για 12 τόνους.

4 Likes

Συγχαρητηρια, καποιος επρεπε να τα πει ακριβως ετσι. Ισως και να στεναχωριεμαι που δεν το εκανε πρωτος καποιος μεταλλας ισως καλυτερα που δεν το εκανε γιατι θα πηγαινε ακλαφτο και δεν θα πετυχαινε τον σκοπο του.
Σιγουρα ο ΚΥΡΙΟΣ ειναι πολυ ψηλα στην εκτιμηση μου πια. Ψηλοτερα απο πολλους που νομιζουν οτι αντιστεκονται επειδη εχουν μακρια μαλλια.

4 Likes

Πάλι καλά να λες γιατί ως γνωστόν…

20210528125526_354625

5 Likes

Σε περίπτωση που νόμιζε κανείς ότι οι “ειδικοί” που παίρνουν αποφάσεις σταμάτησαν τα ναρκωτικά, ακούστηκε κάτι για διπλή μάσκα σε όσους αθλούνται στα γυμναστήρια από Δευτέρα :""""""""")

4 Likes

Το διάβαζα το μεσημέρι και δεν το πίστευα αυτό. Ποια διπλή μάσκα ρε ηλίθιοι; Και σκόπευα από Δευτέρα να ξαναπήγαινα στο γυμναστήριο. Κανα-δυο φορές τη βδομάδα πάω, μην φανταστείτε.

2 Likes

που να φανταζόμουν ότι κάποτε θα δικαιωθώ που δεν γυμνάζομαι :stuck_out_tongue:

13 Likes

Εδω στην ξενιτια παντως οσοι εχουν κανει το εμβολιο μπορουν να κυκλοφορουν πλεον και χωρις μασκα σε εσωτερικο χωρο. Τωρα το πως αποδεικνυεις ειναι αλλο θεμα, φανταζομαι θα δειχνουμε την καρτουλα? Σωστο παντως ως λογικη.

1 Like
1 Like

όλες οι ΕΟΚ είναι παρε την μια … :stuck_out_tongue:

2 Likes