Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ναι αλλα ποιος επιχειρησε να τον ξεπλυνει?
Μην απαντησεις 1-0 εχω παρκαρει λεωφορειο στην γραμμη του τερματος

Διαβασε το αρθρο. Συντελεια = Βουλαρινος

6 Likes

το βιντεο δεν μου παιζει στο σαιτ αλλα το θυμαμαι το σκηνικο απο τοτε. Ο φανης ο λαμπροπουλος ηταν που το εκανε.
Αρθρα του βουλαρινου δεν εχω διαβασει αλλα εχω δει πολλα αθλια tweets

3 Likes

Κατηγορια Mikeius, απλα πιο εξυπνος.

Εδώ βλέπουμε ένα γονιό που εύχεται το παιδί του να έχει ένα μάτι, ένα αυτί, ένα ρουθούνι, μια ρώγα, ένα πόδι και ένα αρχίδι αν και το τελευταίο το έχει καλύψει από μόνος του.

Edit: τρελό description

4 Likes

Follow-up και full πρωινή οργή.

Μας έχουν «ζαλίσει τα φρύδια» στην τηλεόραση με το συνωστισμό στα λεωφορεία. Ναι, υπάρχει, ναι, κάποιοι δεν φοράνε μάσκα, ναι, υπάρχει αθρόα λαθρεπιβίβαση, ναι, οι οδηγοί και οι επιβάτες έρχονται σε στενές επαφές (τρίτου τύπου) με τον καθένα.

Τι σόι όμως ιδιότυπη ασυλία υπάρχει για το μετρό και δεν αναφέρεται κανείς στο τι γίνεται τους τελευταίους μήνες; 7 η ώρα, σήμερα το πρωί, με τα δρομολόγια να περνάνε κάθε 8 λεπτά (χθες 14 λεπτά αναμονή την ίδια ώρα) και ο συνωστισμός στους συρμούς να είναι τύπου Χριστουγεννιάτικης περιόδου. Επίσης, όλη την ώρα ακούγονται ανακοινώσεις ότι τα δρομολόγια από τον Χ σταθμό αφετηρίας αναχωρούν με καθυστέρηση. Ποιος να πάρει στα σοβαρά μετά τις όποιες προειδοποιήσεις της Κυβέρνησης, όταν το ίδιο το Κράτος δεν διασφαλίζει την ασφαλή μετάβαση των πολιτών στην εργασία τους με συχνότερα δρομολόγια (τα οποία μάλιστα έχουν ανακοινώσει); Φτιάξτε τα γαμημένα τα λεωφορεία και τους συρμούς και πυκνώστε τα δρομολόγια, μη σας πάρει ο διάολος.

Γαμώ τη (βολεμένη) ΣΤΑΣΥ σας, των οδηγών του μονωμένου κουβούκλιου, και γαμώ το Υπουργείο Μεταφορών σας.

9 Likes

To ζω καθε μερα. Θεατρο παραλογου, ασυδοσιας και ανευθυνοτητας.

6 Likes

Φανταζομαι θα το πουνε και τα καναλια

7 Likes

Για την κατάσταση στο Μετρό, δείτε τις 4 απίστευτες φωτογραφίες του παρακάτω tweet.

Νομίζω η απάντηση είναι: Αττικό μετρό. Δημόσια κατά 51%, ιδιωτική κατά 49%. Εισηγμένη στο ΧΑΑ. Αντίθετα τα λεωφορεία ανήκουν στον ΟΑΣΑ (δημόσιος).

3 Likes

Ακριβώς ό,τι δείχνει η φωτογραφία όμως!

Η ερώτηση ήταν ρητορικής φύσεως. Αναμένουμε και καμία στάση εργασίας οσονούπω από τους εργαζομένους, λόγω των απάνθρωπων συνθηκών εργασίας (πάντα για το όφελος του κοινού).

Παίξ’ τον λίγο ακόμα ρε Καραμανλή εκεί στο Υπουργείο!

Εν τω μεταξύ, Σικάγο έχουμε γίνει. Κανονικότατα πλέον.

Σε σχεση με τις συγκοινωνιες, ολα αυτα που συμβαινουν ειναι πραγματικα αθλια.

Οποιοδηποτε κρατος που ενδιαφερεται για να περιορισει τις συνεπειες της πανδημιας ενα απο τα βασικα που θα φροντιζε να κανει ειναι να κανει οσο πιο ασφαλεις γινεται τις δημοσιες συγκοινωνιες, με παρα πολυ συχνα δρομολογια, αντισηπτικα παντου, δωρεαν μασκες.

Πλεον μπορεις να βρεις στο skroutz μασκες με 0.10 λεπτα χωρις καμια διαπραγματευση- αρα στην πραγματικοτητα υποθετω μπορεις να βρεις και φθηνοτερα αν ασχοληθεις- ακομα και 4 εκατομμυρια επιβατες (εβγαλα το νουμερο απο την κεφαλα μου, βαριεμαι να ψαξω το πραγματικο) να υπαρχουν καθημερινα σε ολα τα δημοσια μεσα της χωρας το ετησιο κοστος θα ειναι 146 εκ. ευρω και το ωφελος του θα ηταν πολλαπλασιο της δαπανης, ακομα και στεγνα οικονομικα να το μετρησεις (λιγοτερα κρουσματα->λιγοτερα lockdowns-> μικροτερη υφεση). Και το σημαντικοτερο ολων θα γλιτωνες και τοσες ζωες (αν τους ενδιαφερει αυτο) γαμω τις καρεκλες της Βουλης

Τα βλεπω πολυ ζορικα τα πραγματα με το 2ο κυμα δυστυχως, νομιζω πως το 1ο θα αποδειχτει περιπατος μπροστα του

Ρε και με ένα πλυσίματακι τη βγάζεις με 2 υφασμάτινες. Σχετικά με τα ΜΜΜ, οι υπουργάρες λένε οτι όλα καλά και πυκνώσανε τα δρομολόγια και φταίνε οι άλλοι. Και ο Χατζηπετρής, μάλλον. Φτυχώς εδώ δεν έχουν προλάβει ακόμα να μας βάλουνε μετρό.

1 Like

Το ειχα δοκιμασει αυτο με τις υφασματινες στην αρχη της πανδημιας, αλλα ειναι μεγαλη μανουρα γαμωτο. Αν ημουνα πολυ ζορισμενος οικονομικά ή φοραγα παραπανω απο μια μασκα την ημερα ή δεν ημουνα τεμπελης με αυτα (κυριως αυτο :sunglasses: ) ισως το εκανα ετσι, τωρα οκ δινω 5-10 ευρω το μηνα για μασκες και γλιτωνω τη μπουγαδα

Και επειδη πιστευω πως πολλοι απο τους light (οχι ιδεολογους) ψεκασμενους ειναι και λογω οικονομικης δυσκολιας ή τσιγκουνιας ή επειδη δεν θελουν να εχουν τη μασκα στο νου τους ή λογω τεμπελιας, αν στα μεσα του την εδινες του αλλου στο χερακι τη μασκα, ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτους που τωρα δεν φορανε, θα φοραγε, ειναι μια κρατικη παροχη που εν καιρω πανδημιας θα ειχε μεγαλη σημαντικοτητα

“Μειώνουμε τα δρομολόγια σε ΜΜΜ για να παρακινηθούν οι εταιρείες και οι πολίτες στην απομακρυσμένη εργασία ώστε να περιορίσουμε τη διασπορά του κορωνοιού”, το ακούσατε πρώτοι εδώ.

6 Likes

Απιστευτη τεμπελια ε, η μασκουλα κανει κανα 2ωρο να στεγνωσει αν ειναι υφασματινη, και το πλυσιμο παιρνει και … 1 λεπτο. Στο χερι με λιγο υγρο σαπουνι θα την πλυνεις, τι μπουγαδα? :sunglasses:

Παρε σελφι με μασκα να εμπνευστεις (η εκφραση επιτηδες ε δεν ειμαι μεθυσμενος :stuck_out_tongue:):

november

8 Likes

Χαχα γαματη η μασκουλα V.

Ναι ρε μαν, ακομα και αυτο που λες που το εκανα για λιγο καιρο πλυσιμο με υγρο σαπουνι και κρεμασμα εξω το βαρεθηκα. Το μπουγαδα ηταν σχημα λογου! Και μετα σιγα σιγα γιναν πιο φτηνες οι μιας χρησης και το γυρισα εκει.

Εδω με το ζορι πλενω τα δοντια μου καθε βραδυ :smiley:

Ενα αλλο παραδειγμα για να καταλαβεις τοσο τεμπελης ειμαι μερικες φορες, πηρα tv box επειδη βαριομουνα να ανοιγω τον υπολογιστη και να συνδεω το hdmi καθε φορα που ηθελα να δω netflix. Σκετη καταστροφη. Παιζει ρολο βεβαια οτι δουλευω αρκετες ωρες (10-12+ την ημερα) οποτε μετα στο σπιτι τα θελω ολα ευκολα

1 Like

Καλά που δεν έχουμε μετρό στη Σαλονίκη δηλαδή!

1 Like

Εγώ ήμουνα στον ηλεκτρικό και είχε τρένο (πάνω στην φωτεινή ταμπέλα που γράφει σε πόσα λεπτά έρχεται) κάθε 8-9 λεπτά. Και φυσικά ήμασταν τίγκα στο συνωστισμό μετά.

Γιατί δεν βάζουν ηλεκτρικό κάθε 3 ή 4 λεπτά; Ατομική ευθύνη είναι κι αυτό;

Καλά για το μετρό θέλει συρμό κάθε 2 λεπτά. Στα 5 λεπτά γίνονται σαρδέλες ο κόσμος.

Για να μην θυμηθούμε τον υπουργό της κυβέρνησης τον Κουμουτσάκο που κατέβαζε τη μάσκα και κοινωνούσε σε εκκλησία στο Ψυχικό. Και μετά δικαιολογήθηκε και τα έκανε χειρότερα. Αυθόρμητα λέει ο παπάς μου έτεινε το δισκοπότηρο και εγώ κοινώνησα!

Δηλαδή (όπως έγραψε και ο άλλος ο δικηγόρος - δεξιός παρεμπιπτόντως) αν σε πλησίαζε ο παπάς και αυθόρμητα έβγαζε το πουλί του, τι θα έκανες;

8 Likes