Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Γιατί ρε συ? Δεν είπα για να φτιάξει το πρόβλημα, αλλά για να δει που μπορεί να είναι το πρόβλημα. Πάντα κρατάς τα πάντα σταθερά και αλλάζεις μια μεταβλητή :stuck_out_tongue:

Ναι (αν λέγεται έτσι, δεν ξέρω), πρέπει να μπορούν να βγάζουν ήχο αν τα συνδέσεις με την πηγή, γι’ αυτό είπα και παραπάνω υποθέτω πως…. Συνήθως τα μεγάλα αυτά ηχεία είναι active (αν λέγεται έτσι, δεν ξέρω), όσα έχω δει και αυτά που έχει ο πατέρας μου σπίτι παίζουν και χωρίς ενισχυτή (έχουν μέσα κιόλας ενσωματωμένα).

Αν δεν είναι active, τότε θα κάνεις την ίδια διαδικασία με τον ενισχυτή μαζί (θα πρέπει να δεις την κατάληξη του καλωδίου από τον ενισχυτή που πάει στην πηγή δλδ). Θα πρέπει επίσης να είσαι σίγουρος ότι ο ενισχυτής δουλεύει κανονικά βέβαια, και μετά να δοκιμάσεις και άλλο ζευγάρι ενισχυτή/ηχεία για να δεις αν κάποιο εκ των δύο δημιουργεί πρόβλημα στο άλλο. Πχ, αν για κάποιο λόγο ο ενισχυτής δημιουργεί πρόβλημα στα ηχεία γκαι τα χαλάει ή το αντίστροφο.

Μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά εγώ έτσι θα τα δοκίμαζα για να καταλάβω που υπάρχει το πρόβλημα

2 Likes

Συμβαίνει το ίδιο κ με τα ακουστικά

1 Like

Αρα ηχεια δεν ειναι. Ποσο καιρο εχεις την κεφαλη και πως ειναι η ταση εκει περα; Η πηγη σου ειναι μαλλον το προβλημα, αν μπορεις συνδεσε μια αλλη πηγη στον ενισχυτη να δεις τι γινεται. Εστω και κινητο στο aux, δε θα ειναι περιπλοκο.

Αρα (αν δεν εχασα τη σειρα των συμβουλων), δοκιμαζεις αλλο καλωδιο για αρχη. Κανε τραμπα τα καλωδια στα δυο ηχεια. Αν χανεται ο ηχος στο “νεο” ηχειο, ειναι θεμα καλωδιου. Αν χανεται ο ηχος στο “παλιο”, ειναι θεμα ηχειου. Μετα πας στο επομενο βημα ελεγχου.

ΕΔΙΤ: Ουπς. Τωρα καταλαβα οτι το προβλημα υπαρχει και στα ηχεια. Ακυρο το παραπανω :face_with_diagonal_mouth:

1 Like

Νομίζω την πήρα τον Σεπτέμβρη. Θα πάρω καλώδια βασικά, ίσως να μην σηκώνουν τα ηχεία που πήρα, τι να πω.

Post is not fucking empty.

1 Like

Είχα αλλάξει L/R θυμάμαι αλλά πάλι το ίδιο γινόταν. Κ δεν είναι εύκολο γιατί δεν είναι ούτε banana plug ούτε spade plug. Πρέπει να τα βιδώνω.

Got it. Αλλα αντ’ αλλων εγραψα πριν, τα ηχεια ειναι οκ οπως λεει ο Παντελης.

3 Likes

Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι με το νέο πικάπ, όταν κατεβάζω τον βραχίονα (μετά που έχω αλλάξει πλευρά στον δίσκο) επανέρχεται ο ήχος. Δεν έχει ο ενισχυτής επιλογή bluetooth, οπότε θα πρέπει να συνδέσω το κινητό με κάποιο καλώδιο, σωστά?

Maresei pou pote edw mesa den pairnw xekatgares apantiseis​:joy::grin::grin::stars::stars::stars:

3 Likes

Πολύ ενδιαφέρουσα συντέντευξη.

Μόνο Λώρης!

Θα σέβεστε!

Η μεγάλη των μπάτσων σχολή…

7 Likes

5 Likes

Ναι, άσε με. Το κοίταζα (σαν) ηλίθια και προσπαθούσα να καταλάβω τι πήγαινε τόσο στραβά wtf :rofl: από τις πιο ντροπιαστικές στιγμές της ζωής μου :stuck_out_tongue:

2 Likes

Μετά απο 7 χρόνια επέστρεψα για να δω ότι υπάρχει ακόμα το forum του rocking.gr. Απίστευτο.

10 Likes

Welcome back :heart: :heart: :heart: :heart:

1 Like