Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Θα μπορούσε ένα παιδί να μου στείλει viber, να του προωθήσω κάποια έγγραφα, και να μου τα επαναπροωθησει στο email μου σε μορφή pdf ? Εγώ έκανα μια απόπειρα, αλλά ανοίγουν σύμβολα.

Εχουν περασει ωρες, ισως εχεις βρει καποιον, αλλα ευχαριστως να βοηθησω. Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβα ποιο ειναι το θεμα :smiley:

1 Like

Οκ, λύθηκε!

Το θέμα είναι ότι ένα παιδί μου έστειλε στο viber κάποια αρχεία από ένα μάθημα για να τα διαβάσω. Προσπάθησα να κάνω προώθηση στο email μου και να τα ανοίξω απ’ το λαπτοπ να τα μελετήσω. Δεν μπορούσα, όμως, γιατί τα αρχεία ήσαν κατεστραμμένα ? (εμφανίζονταν σύμβολα).
Ζήτησα, λοιπόν, από κάποιον εδώ μέσα να μου στείλει το viber να του προωθήσω τα αρχεία και να επιχειρήσει αυτός να κάνει τη μετατροπή σε pdf (εγω δεν μπόρεσα) και να μου τα επαναπροωθήσει στο email, ώστε να μπορέσω να τα ανοίξω από το λαπτοπ και να τα διαβάσω, αντί να μου βγουν τα μάτια στο κινητό. :ρ

1 Like

Για να λες “μετατροπη σε pdf”, λογικα το αρχικο αρχειο ηταν word. Αρα το προβλημα της μετατροπης ισως να ηταν καπου στην κωδικοποιηση. Παιρνοντας ως δεδομενη αυτη την υποθεση: αν δεν σου εχει ξανασυμβει, πιθανως ειχε να κανει με το αρχικο αρχειο (παλια version office). Αν σου εχει ξανασυμβει, μαλλον εχει να κανει με τη δικη σου version.

1 Like

Έχω την πρόσφατη έκδοση office, το πρόβλημα μάλλον έχει να κάνει με τη δική της version. Τεσπα, μπορεί να έκανα κι εγώ λάθος κατά τη μετατροπή, το πιο πιθανό. Απ’ την στιγμή που λύθηκε, όλα καλά. Σας ευχαριστώ όλους για την προσφορά και τη βοήθειά σας.

2 Likes

Όταν ανοίγεις ένα αρχείο word ή γενικά office που κατέβασες από το ίντερνετ και εμφανίζεται κατεστραμμένο, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να κλικάρεις στις ιδιότητες του αρχείου και να κάνεις άρση αποκλεισμού για αρχεία που λήφθηκαν από το ίντερνετ.

2 Likes

Μιας και σήμερα είχε στα Γιάννενα την πανελλήνια πορεία κατά των εξορύξεων να πούμε και ενα σύνθημα. Δε θέλουμε πετρέλαιο δε θέλουμε βενζίνα θέλουμε το τσίπουρο που βγαίνει απ τη ντεμπίνα

6 Likes

Έχει φάει κανείς πρόστιμο μετρό και κατάφερε μετά από τηλεφωνική κλήση να τους πείσει να μη βάλουν πρόστιμο;

Με τι αιτιολογια?

Ο αδερφος μου εφαγε προστιμο μετρο επειδη πηρε μισο εισητηριο και δεν ειχε μαζι του το πασο. Πηγε στα κεντρικα και εδειξε το πασο και του το σβησανε.

Εγω εχω γλιτωσει 2 φορες προστιμο γιατι κλαφτηκα στον ελεγκτη. Την πρωτη φορα του εδειξα πασο και βιβλια σχολης και του ελεγα οτι δεν βρηκα περιπτερο να παρω εισητηριο και ειχα εξεταστικη οποτε δεν προλαβαινα, την δευτερη κλαφτηκα και του εδειξα καρτα ανεργιας και με λυπηθηκε. Τωρα μεσω τηλεφωνου μετα την καταχωρηση του προστιμου δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι εκτος αν εχεις καρτα ανεργιας και δικαιουσαι δωρεαν μετακινησεις και απλα δεν ειχες την καρτα του ΟΑΣΑ πανω σου.

Δε μένω Αθήνα παιδιά. Θεσσαλονίκη μένω. Ήρθα για το ριλίς. Δεν ήξερα ότι τα μηχανήματα για εισιτήριο είναι πριν την πύλη. Πρώτη φορά πήρα μετρό. Είχε τέρμα δυνατή βροχή. Έγραψα μια αίτηση για πρόστιμο μέσω gov και θα περιμένω να δω αν θα γίνει κάτι. Είμαι άνεργη και επισύναψα τα αρχεία αυτά στην αίτηση. Λέτε να βοηθήσει;

(Αν δεν κάνω λάθος, το χω ξαναναφέρει, λολ)

Πέρασα πίσω από έναν άλλον, ειλικρινά δεν ήξερα. Τι να πω τώρα. Τζάμπα τριανταέξι ευρώ. Χωρίς λόγο ειλικρινά. Νόμιζα μπαίνεις και κόβεις εισιτήριο μετά τις πύλες. Της το εξήγησα και τίποτα. Και έγραψε ότι αρνήθηκα να υπογράψω ενώ δεν είναι έτσι.

Αμα εισαι ανεργη δικαιουσαι δωρεαν μετακινησεις οποτε θεωρω οτι απο την στιγμη που τους εστειλες καρτα ανεργιας κτλ πρεπει να σου το σβησουν. Εκτιμηση τωρα, δεν ξερω σιγουρα.

Χωρίς να μένω Αθήνα έχω τέτοιο δικαίωμα;

Άσχετο/σχετικό, αλλά εμένα μου βεβαιώθηκε πρόστιμο στο taxis από τον ΟΣΥ τη Δευτέρα από το 2012. Πήρα τηλέφωνο να τους πω “είστε μλκες? Ο καθενας κάνει ό,τι θέλει, που να θυμάμαι αν ισχύει αυτό που λέτε, πως μπορώ να το αντικρούσω κλπ κλπ” και μου έλεγε μλκιες “αφού έχουμε τα στοιχεία σας, δηλαδή άλλον έγραψε”.

Τεσπα δε θα ασχοληθώ άλλο και θα το πληρώσω (180€ κιόλας η μλκια), αλλά δε θυμάμαι καν τη φάση, έχουν περάσει 11 γαμημένα χρόνια και μου είπε πως στην 20ετια παραγράφονται.

2 Likes

Δεν νομιζω οτι μονο οι κατοικοι αθηνας το δικαιουνται, δεν το ξερω σιγουρα ομως μην σου λεω μλκιες.

Απλά εχω ξενερωσει με όλα. Και το λάιβ δε λέει και πολλά. Τζάμπα ήρθα και έφαγα και βροχα.

Ειλικρινά αισχος. Λυπάμαι για τα λεφτά αυτά που θα πετάξεις στο δρόμο. Είναι ζώα απλά και μόνο αυτό. Είναι δύσκολες εποχές και δε δείχνουν καμία κατανόηση

Θα το ψάξω αν είναι πριν περάσουν δέκα μέρες και θα ενημερώσω για όποιον την πατήσει να ξέρει να το ακυρώσει

Μαρμελάδα βερυκοκο. Απελπιστικά εύκολο πράγμα, πρώτη φορά έφτιαξα.

Υ.Σ. Παλι λαθος νημα χαχαχα. Αλλα νταξ, βαριομουν τις προαλλες οταν την εφτιαξα, ταιριαζει λιγο :stuck_out_tongue:

3 Likes