Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

μιας και τους ανάφερες, πρόσφατα έκανε ένα αφιέρωμα το mic.gr στην σκηνή…

ένα κ ένα όλα τα άλμπουμς! ανακάλυψα και τους Rubella Ballet που δεν τους ήξερα.

Ωραίος παναγή για το λινκ. Μία και μία όλες οι μπάντες όμως.

Και έτσι[B] Conflict[/B] στην πρωτιά! Δικαιωματικά πιστεύω:wink:

όσο για το καλύτερο τραγούδι έβερ, θα έλεγα ότι πολλά μπορώ να σκεφτώ κατά καιρούς, ανάμεσά τους και το Serenade Is Dead, αλλά τελικά όλα τρώνε την σκονή από αυτό :stuck_out_tongue:

edit…

Το live των Conflict που βάλατε έχει διασκευές Crass; Οι μισοί τίτλοι δικοί τους είναι νομίζω. Ή παίζει κάτι άλλο;

Nαι αλήθεια είναι αυτό.

Ο [B]steve ignorant[/B] μετά την διάλυση των [B]crass[/B], έγινε μέλος (vocalist κι αυτός) των [B]conflict [/B]πέριπου το 1983-1984 κι έμεινε αρκετά χρόνια στη μπάντα. Στην αρχή δε συμμετείχε πολύ, αλλά σε κάποια φάση έγινε και αυτός βασικό μέλος της μπάντας, και ισότιμος με τον frontman της μπάντας [B]colin jerwood[/B]. Στο συγκεκριμένο λαιβ για παράδειγμα ήταν και οι δύο, γι’ αυτό και τα πολλά κομμάτια των crass στο set.

[B]ΒΕΤΟΝG HYSTERIA - SPONTAN ABORT 7"[/B]
Mind Expanding Records MES 04, 1983

[I]“Betong Hysteria (Concrete Hysteria) was one of the first Norwegian HC bands and they play mid-tempo HC with hoarse vocals and a lot of fuzz. This killer release clearly shows rage and angst against society and the system the way it should be done. The first track “Snuten Kommer” (“The Pigs Are Coming”) is about the violent police, always showing up with their handy riot gear. “Du Er Et Ledd I” (“You’re A Chain In The…”) is filled with contempt against people being just another tool for the system. “Det Er Bare Løgn” (“It’s All Just Lies”), well it is, isn’t it? “Mitt Eget Liv” (“My Own Life”), the title says it all. “Sipoene Ser Deg” (“The Sipo Are Watching You”) is about being watched by the government, here called the Sipo after the WW2 Nazi monitoring branch. You have to pay a lot of money if you want the original 7” but according to Flo of Heartfirst Records there is a legit re-release on the way. This news dates back to September 2001, and I still haven’t seen any release though. There is however a lot of bootlegs floating about."[/I]

lol, πρώτο μου ποστ εδώ. Λοιπόν ανακάλυψα κάτι νορβηγούς πανκάδες, old-school αλητεία και με νορβηγικό στίχο. Έχουν το εξής 7άρι, με αγαπημένο κομμάτι το [I]Det Er Bare Løgn[/I] (μου θυμίζει ελληνικούρα κάργα γ’ αυτό :stuck_out_tongue: )

Eπειδή τις τελευταίες μέρες έχω ξεθάψει την μεγάλη αγάπη που ονομάζεται[B] conflict[/B] να πω πως έχω μπει πάλι στο παρακάτω τριπάκι,

[B]Conflict - The Ungovernable Force[/B]

Πραγματικά όπως αναφέρει και το άρθρο του Mic.gr, ο μεγαλύτερος και επιδραστικότερος anarcho-punk δίσκος. Το μεγαλείο των στίχων όλου του άλμπουμ είναι ασύλληπτο. Μπορεί κάποιος να τους χαρακτηρίσει πολύ straight-forward, ωστόσο πραγματικά σε ξεσηκώνουν και σε κάνουν να θες να βγεις στον δρόμο.

Θα ακολουθήσει λιώσιμο αυτουνού.

Eπίσης Δισκάρα.

Vaaska - Ruido Hasta La Muerte (2010)

Αμερικανοί που παίζουν σαν ισπανοί (μέχρι και οι στίχοι ειναι στα ισπανικά)
discharge-ικο Hardcore Punk που άνετα σε πάει δύο δεκαετίες πίσω,με κάποια μεταλικα σημεία εδώ και εκεί. αρκετά noisy ήχος και φωνητικα με reverb που θυμίζουν jap dbeat μπαντες. Γενικά συνδυάζουν διάφορα πράγματα και έχουν εναν δικο τους ήχο…

Σε όσους αρέσουν ας τσεκάρουν και τους Destino Final που ειναι όντως ισπανοί.

clown-livestock world

ιαπωνικο μεταλικο hardcore punk…τσακιζει ρε…τρελη παραγωγη…εχει βγει σε βινιλυαρα με τρελο artwork και στιχους μεταφρασμενους και στα αγγλικα…εχω ψηθει φουλ να το αγορασω…τσεκαρετε οπωσδηποτε!σπερνει…

να σε πω την αλήθεια το είχα ακούσει κάποτε αλλα δεν μου πε κάτι. δεν έδινε ο δίσκος πως το λένε. Άκου το τελευταίο απο Crude ρε :stuck_out_tongue:

δεν ξερω…εμενα με τρελανε…ισως επειδη δεν εχω ψαχτει και πολυ σε τετοια φαση…οκ θα το χω υποψην:)

Τα προηγούμενα ν’ ακούσει καλύτερα και ν’ αφήσει το τελευταίο! (αν δεν έχει ακούσει κάτι άλλο από τη μπάντα). Τί του λες του παιδιού κι εσύ!:stuck_out_tongue:

Εχω ξαναμιλήσει γι’ αυτό το άλμπουμ στο φόρουμ (στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς) και τα’ λέγα και στον disbeer.

Κάποια πράγματα που είχα πει για το [B]corner[/B]:

Και ξαναλέω δεν αποτελεί απογοήτευση ο δίσκος. Μου άρεσε, αλλά όταν έχεις θέσει τον πηχη τόσο ψηλα περιμένω κάτι πολύ καλύτερο. Και αυτό κυρίως για το ποιοτικό/συνθετικό μέρος του άλμπουμ, γιατί οκ κακές παραγωγές έχουμε ακούσει πολλές φορές (και δε μας χαλάνε πάντα).

Και κλείνω με αυτό που είπε ο disbeer, ότι αν θέλω ν’ ακούσω crude θα χώσω ένα[B] attitude[/B] ή ενα [B]change everything from in to you first[/B], και θα αρχίσω να σπάω τα πάντα στο δωματιό μου.

[SIZE=“7”]Perkele[/SIZE]
Από Σουηδία οι τυπάδες. Αγαπημένο συγκρότημα οι οποίοι κινούνται στο χώρο του oi! και του punk rock. Όσοι δεν τους ξέρετε σπεύσατε!





Πολύ πολύ καλή μπάντα οι Perkele:!:
Ας πώ κι εγώ 2 λόγια για τους θεούληδες

Από την Αμερική οι κύριοι, διαλυμένοι πλέον, και παίζουν ΓΑΜΑΤΟ punk rock σε φάση Screeching Weasel… δηλαδή σαν Ramones. Τελείως όμως:!:
Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσουν οι Ramones δεν μπορώ να βρώ ένα λόγο να μην του αρέσουν οι Lillingtons.

Δισκογραφία:

1996 - Shit Out of Luck

[SPOILER][/SPOILER]

1999 - Death By Television

[SPOILER][/SPOILER]

2001 - The Backchannel Broadcast

[SPOILER][/SPOILER]

2006 - The Too Late Show

[SPOILER][/SPOILER]

Δείγματα, ένα από κάθε δίσκο:
The Lillingtons - Lillington High ( http://www.youtube.com/watch?v=LoVafOBbbBA )
The Lillingtons - War of the Worlds ( http://www.youtube.com/watch?v=7xBOFmWJN_E )
The Lillingtons - Mind Control ( http://www.youtube.com/watch?v=5lOxodCKu_o )
The Lillingtons - Zombies ( http://www.youtube.com/watch?v=ZksjftN6gno&feature=related )

Υ.Γ.: Για όσους γουστάρουν, ο τραγουδιστής των Lillingtons έχει σχηματίσει τους Teenage Bottlerocket οι οποίοι συνεχίζουν στα χνάρια των Lillingtons

Ωραίος ο hell commander!

Nτάξει οι Perkele αναμφισβήτητα είναι μία από τις καλύτερες oi!/punk μπάντες της εποχής μας, και μία από της αγαπημένες μου έβερ του είδους. Πανέμορφη και συνάμα πάναπλη μουσική με μια δική της χαρακτηριστική μελωδία. Πρεπει να τους εχω αναφερει εδω μεσα

Αλμπουμάρες τους που πρέπει να κατεβάσει κάποιος asap είναι τα:

[B]Νo Shame (2002)[/B]

[B]Confront (2005)[/B]

[B]Ακομα μετανιώνω που τους εχασα το 2005 στην Αθηνα.[/B] (βασικά είχα τσακωθεί με τους γονείς μου και δε με είχαν αφήσει:oops::tomato:

Lillingtones πολύ ωραίοι, αλλά για κάποιο λόγο έτυχε ν’ ακούσω μέχρι τώρα περισσότερο teenage bottlerocket (που όντως είναι τίγκα ramones-ιλα) και μ’ αρέσουν πολύ

ΕΔΙΤ:

Και μιας και πιάσαμε Oi! σκηνικά να προσθέσω, τους γερμανούς[B] loikaemie[/B] και τον παρακάτω δίσκο τους, στο στυλ πάνω κάτω των perkele, ίσως λίγο πιο σκληροί…

Hell commander τσέκαρε asap
Να και το περιβόητο κομμάτι τους με τίτλο,

[B]GOOD NIGHT WHITE PRIDE (http://www.youtube.com/watch?v=Z1a70HZ6K5A)[/B]

Στηριζω και γω Perkele!!! :slight_smile:

Πωωωωω
ΝΑΙ ΡΕ [B]LOIKAEMIE[/B]:!::!::!:

Αυτοί παίζει να μ’αρέσουν περισσότερο απο Perkele :stuck_out_tongue:
Κάποια φάση είχα φάει ΚΟΛΛΗΜΑ μ’αυτό:

Loikaemie - Rock´n´Roller Johnny ( http://www.youtube.com/watch?v=z8dmF1TMtjg&feature=related )

Ακόμη ψαχνομαι στα βασικα εγω…sublime λιωνω λιγο αυτον τον καιρο. κατι παρομοιο;

sorry για το σπαμ αλλα παιζει liveaki την κυριακη(καποιος γνωστος μου :p, ολα τα χιτς!)
http://www.rockandroll.gr/content/view/2534/246/lang,greek/

Πολύ καλό κομμάτι worst! Δεν είχα ακούσει τίποτα από αυτούς!