Reverend Bizarre

Δεν ξέρω τι σύμπτωση έπαιξε, αλλά

και ξεθάβιν δισκογραφίας με ευλαυικό προσκύνημα τρακμπαϊτρακ και ντάξει ΣΟΝΤΟΜΑ ΣΑΝΡΑΪΖ λέμε.
Απλά η κορυφαία ΝΤΟΥΜ μπάντα των 00ς, ίσως η μόνη που κοίταξε τα μεγαθήρια στα μάτια.

To τραγούδι που πόσταρε ο darth από Spiritus Mortis είναι απλά ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ.
Τώρα iron_aris οι Reverend Bizarre έχουν πολλά γαμάτα τραγούδια, το Doom Over The World π.χ. είναι το “hit” τους. Το Cirith Ungol, το βάζεις, τον χειμώνα σε κάποιο έρημο ελληνικό χωριό και “νιώθεις” από Reverend Bizarre μια για πάντα.

Ω ναι ! :thumbup:

Νομίζω είναι το αγαπημένο μου κομμάτι από το δίσκο. Τι δίσκο δηλαδή, δίσκαρο από τους λίγους!
Πάνω από 13 λεπτά κομμάτι και όλες κι όλες δεν πρέπει να ξεπερνάνε τις 6-7 οι διαφορετικές νότες που ακούγονται. Κι όμως είναι από τα πιο πορωτικά doom τραγούδια που έχουν γραφτεί ever. Πω πω, εκείνο το υπερ-απίστευτο riff που χώνει η κιθάρα στη μέση περίπου του κομματιού…Μετά από 6 λεπτά αργόσυρτης βαλτίλας σου έρχεται να τα σπάσεις όλα! Ή τα φωνητικά/ψαλμωδίες πιο μετά? ΚΑΘΑΡΣΗ. Απόλυτο έπος το κομμάτι! :bow:

http://www.youtube.com/watch?v=u2YVRO1ZKCQ

Kαι μην ακούω παπαριές περί “Doom Over The World”!
Εντάξει μπορεί να το έγραψαν για χαβαλέ, αλλά κάτι τέτοια γραφικά hit-άκια τους αποπροσανατόλισαν.
Η συνοχή και η ποιότητα των κομματιών του ντεμπούτου τους πιστεύω πως δεν ξεπεράστηκε.
Όχι ότι οι επόμενοι δίσκοι δεν είναι ποιοτικοί, αλλά το κλίμα του In The Rectory… είναι άπιαστο.

Αυτή η Φωνάρα του Albert Witchfinder είναι ανεπανάληπτη. Κρύσταλλο.
Γιατί καλά τα σάπια,ξεσκισμένα φωνητικά του ακραίου ήχου (γουστάρω, μην παρεξηγηθώ), αλλά δύσκολα πια ακούς μια σωστή φωνή σαν κι αυτή που να σε συγκινήσει ρε παιδί μου!
Οι περισσότεροι “κρύβουν” τις φωνητικές τους αδυναμίες με τα pig-squeals, τα inhale και δεν ξερωγω τι.

Μεγάλο κρίμα που διαλύθηκαν.

Βtw, τί κόλλημα είχαν αυτοί με την Christina Ricci ? Ήμαρτον κύριε! Περίεργα γούστα αυτοί οι Σκανδιναβοί…

προσωπικό κόλλημα από τον πρώτο δίσκο τους είναι το Cirith Ungol! μιλάμε για τραγούδι ύμνο.
Το κόλλημα με την Cristina Ricci και το πως συνέδεσαν τα DOOM METAL συγκροτήματα με αυτήν το εξηγούσαν στο forum τους, και δυστυχώς δε μπορώ από προχθές να μπω(μάλλον κομματιάστηκε ο σέρβερ?) και να παράσχω links.
To Crush The Insects μην ξεχνάμε πως έχει και το πιο-κοντινό-σε-Pentagram τραγούδι τους το The Devil Rides Out (βρωμάει Victor Griffinίλα από μακριά το riff) και πολλά ακόμη εκτός του HIT (που αν και το χω ακούσει πάνω από 100 φορές δεν το χω βαρεθεί).

ΘΕΟΙ!
και τέλη του έτους βγαίνει και το 2ο ORNE άλμπουμ από Black Widow λογικά. έχουν ηχογραφηθεί τα πάντα (αν θυμάμαι καλά παίζουν όλα τα μέλη των Reverend Bizarre).

Να πούμε εδώ σχετικά με το “in the Rectory of the Bizarre Reverend” πως το “Return to the Rectory” bonus EP (65 λεπτών λολ) είναι το τέλειο συμπλήρωμα σε έναν υπεραπίστευτο δίσκο.

τι να πούμε για αυτούς…

πάνω που κατέβασα το πρώτο orne σήμερα. νομίζω το χε προτείνει και μια δεσποινίδα εδώ μέσα.

Να πούμε εδώ σχετικά με το “in the Rectory of the Bizarre Reverend” πως το “Return to the Rectory” bonus EP (65 λεπτών λολ) είναι το τέλειο συμπλήρωμα σε έναν υπεραπίστευτο δίσκο.

έτσι το χουμε! :smiley:

dude σε φθονώ που έχεις την jewel-case 2-CD έκδοση του ντεμπούτου. Eγώ έχω την πρόμο digipak έκδοση με τα 2-CD (χωρίς βιβλιαράκι).

Παλικάρι ο Αlbert πάντως! Μου έστειλε αυτό και το cd των Azrael Rising, πριν του στείλω λεφτά. ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!

η δικιά μου βρίσκεται όμως, η δικιά σου όχι ; )

μόνο με πιστωτική βρίσκεται η δικιά σου. Και μου χε πει βασικά αν θέλει να μου στείλει κι άλλες κόπιες, αλλά τότε (2009) του πα να μην τη στείλει από τη μία γιατί δεν είχα γνωστούς που θέλαν το cd και από την άλλη γιατί δεν είχα αρκετά λεφτά.
άμα ψηθεί κανένας σας και ξαναβρώ επικοινωνία με forum και RB (ο Albert είχε να μπει απο Νοέμβριο ξέρω γω) να ρωτήσω?

διαγραψτε τα ποστ του

Λυσσάξατε και τον φάγατε κι αυτόν. Μια χαρά τα έλεγε ο 1988Troll - Epitaph - δενξερωποιοςήτανε…

@ 1988Troll : Βασικά αν μιλήσεις στον Αλβέρτο πρέπει να τον απειλήσεις να κάνουν reunion ! :stuck_out_tongue:

To In The Rectory το έχω δύο φορές, άσε δεν θέλω και τρίτη!
Έχω την 1η κοπή και μετά το ξαναπήρα όταν επανακυκλοφόρησε με το Return To The Rectory EP που σωστά αναφέρατε. Δεν άντεξα…

πω ρε πούστη, είχε ποστάρει φώτος και δεν τις πρόλαβα. κούρασελ γαμώτο.

ευτυχώς έσωσε μία ο βληδιν.

πραγματικά, για ποιόν διαολεμένο λόγο σβήνετε τα ποστς του?

thank god for clipboards :blues:

Σλουρπ, συλλεκτικούλι αυτό… =P~
Εντάξει βέβαια είναι promo και δεν επιτρέπεται να το πουλήσεις (:lol2:)

οφτοπικ: Καλά αυτοί οι mods είναι πιο γρήγοροι και από τη σκιά τους…

αν θέλετε κι άλλες photos πείτε.
εννοείται δεν πρόκειται να πουλήσω τα δικά μου brain dead.

[έπιταφ]αν θέλετε κι άλλες photos πείτε.
εννοείται δεν πρόκειται να πουλήσω τα δικά μου brain dead. [/έπιταφ]

[έπιταφ]αν θέλετε κι άλλες photos πείτε.
εννοείται δεν πρόκειται να πουλήσω τα δικά μου brain dead. [/έπιταφ]

Ναι ρε εννοείται ! Σιγά μην τα πουλήσεις! Πλάκα έκανα.
Εγώ έχω 2 κόπιες σου λέω και ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να πουλήσω κάποια.

Πάντως αν και νούμπης, καλά το μυρίστηκα ότι ήταν ο Epitaph. Τον πρόδωσαν τα μουσικά γούστα… 8)

χαχαχαχα
παπαρδέλα βούλωστο λέει :lol:

επειδή ψιλοβαριέμαι να ψάχνω, τα Slice of Doom και Death Is Glory… Now περιέχουν και υλικό που δε βρίσκεται στα full length και τα e.p. τους?

thx προκαταβολικά.

btw, άκουσα τον δίσκο των The Orne (αρκετά σεβεντίλα) και γ*αμάει στεγνά και αγόγγυστα.