She (Knows)

Πάμε λίγο με pop διάθεση εξ Ανατολής.

(Το μπάσο, όλη η ουσία της εισαγωγής - Edit: Λάθος, αυτό το σχόλιο πάει για το άσμα “Mimiram”, που ωστόσο δεν έχει βίντεο)

1 Like

Ναι

5 Likes

Έφτασε η ώρα για συστάσεις. Παιδιά, από 'δω η Αλκυόνη, κατά κόσμον Μαρία Ζλατάνη, η οποία έρχεται να μας αλλάξει τη ροή μας. Κινούμενη σε indie folk/pop μονοπάτια παρέα με τους φίλους της πετινά του ουρανού και τα δυνάμει μεθιστάμενα όρη, ξεδιπλώνει την αγάπη της και τις σκέψεις της μέσα από τα τραγούδια της και μέσα από το επερχόμενο ντεμπούτο της, που καταφτάνει το Μάιο.

Σ’ αυτή τη διασκευή, τα δίνει όλα (και είμαι περίεργος να δω τι θα κάνει σήμερα στο σανίδι του λιμανιού):

2 Likes

Το ακούσαμε και ζωντανά και αυτό το ζωντανά στο σύνολο όλων των τραγουδιών ήταν μοναδικό. Πάρτε το ολόφρεσκο και άκρως Βόρειο. Αισθάνεσαι ότι το 'χεις ξανακούσει κάπου κάποτε.

Αυτό, το “Galleries” και το “Obey” δεν τα ξεχνάς, με τίποτα! Τι αστραπιαία κραυγή είναι αυτή!

4 Likes

Αν και ακόμα είναι νωρίς, νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με έναν από τους δίσκους της χρονιάς, και όχι μόνο. Γενικά, έχω ασχοληθεί ελάχιστα μαζί της. Παρότι, μάλιστα, μ’ αρέσει η ιδιαίτερη χροιά της, δεν μπορώ να θυμηθώ για ποιον λόγο, αλλά δεν ψάχτηκα. Μέχρι χθες, που έβαλα ν’ ακούσω το “Proud” και με κράτησε να ψαχουλεύω κάθε σπιθαμή του από την αρχή του μέχρι το τέλος του. Πολυμορφικό και με ένταση, αλλά την καλή ένταση, αυτή που θες να έχει ένας δίσκος, για ν’ απογειωθεί. Μπορείς να βρεις το τραγούδι που σου ταιριάζει, αλλά μέρα με τη μέρα, μάλλον, θ’ αλλάζεις επιλογές. Και πολύ ωραίες εκτελέσεις και αποδόσεις από άποψη φωνής. Φαίνεται ότι δε φοβάται να δοκιμάσει πράγματα.

1 Like

Ίσως γιατί είναι αντιπαθής :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

1 Like

Τώρα που το λες, θυμήθηκα κάποια στιγμή, που είδα μία αναφορά της σε κάτι και δε μ’ άρεσε καθόλου, αλλά και πάλι δε θα έλεγα ότι μ’ έκανε να μην ασχοληθώ με τη μουσική της.
Πάντως, της ταιριάζει περισσότερο ο αγγλόφωνος στίχος, παρά ο ελληνόφωνος.

Μαρεσε και εμενα το σινγκλ - ο Πεπερ φμ το εχει λατρεψει και το ακουω συχνα εκει.
Επειδη την εχω γνωρισει απο κοντα, ειναι πολυ συμπαθητικη παντως.

1 Like

Εμένα θα μου επιτρέψετε να μην ασχοληθώ με την Μόνικα, έχω μια άρνηση.

1 Like

Συμφωνώ με όλους σας :stuck_out_tongue:
Έτσι άπο λίγο σε βιντεάκια πριν τα λαιβ φαίνεται συμπαθητική και με ωραία ενέργεια αλλά μετά διαβάζεις κάτι δηλώσεις της ή πράξεις της και γυρνάς 180°.

Τα πρώτα δύο άλμπουμ της δεν τα έχω ακούσει πέρα από κάποια μεμονωμένα κομμάτια αλλά θυμάμαι ότι πέρα από το Yes I Do το οποίο το θεωρώ φανταστικό, με ενοχλούσε παλιά το ποσό προσπαθούσε να δείξει τη φωνή της σε βαθμό παρωδίας. Ίσως πρέπει να τα δώσω μια ευκαιρία βέβαια.

Μετά το συμβάν που είχε στην θάλασσα που κόντεψε να πεθάνει και το γύρισε σε funk και electro pop, μου άρεσε περισσότερο γιατί μου φαινόταν ότι οι φωνητικές της ικανότητες και γενικά το ταλέντο που έχει παρουσιαζόταν πιο αβιαστα.

Τον νέο δίσκο τον άκουσα πρώτη φορά χθες και έπαιζε στη λούπα διαρκώς. Πολύ ωραίος και ώριμος, νομίζω στο στυλ που της ταιριάζει περισσότερο. Είναι και ένα μισαωρακι μόνο, μια χαρά :ok_hand:. Διαβάζω κιόλας ότι το ομώνυμο ήταν υποψήφιο φέτος για τη Eurovision, φαντάζομαι λίγο κομμένο.

2 Likes

Συνέντευξη μνημείο.
Κοίτα, υπάρχουν δυο είδη φωνών, αυτές που έχουν presence, δηλαδή «παρουσία» και αυτές που έχουν depth, δηλαδή «βάθος». Η Etta James ή ο Frank Sinatra είχαν και τα δυο, «παρουσία» και «βάθος» στις φωνές τους. Πλέον, πιστεύω ότι έρχομαι να πλησιάσω, μετά από χρόνια, σε αυτό το επίπεδο. ‘Εχω τις δυνατότητες να το καταφέρω αυτό, όπως π.χ. το κάνει η Adele αυτή τη στιγμή. Όπως επίσης έχω την απόλυτη επίγνωση ότι μπορεί, ενδεχομένως, να αγγίξω τον κόσμο με την φωνή μου, αλλά να μην καταφέρω ποτέ ξανά να γράψω ένα μεγάλο σουξέ, που λένε, όπως ο Ed Sheeran, ας πούμε, που πιάνει την κιθάρα του και, τσουπ βγάζει ένα σούπερ εμπορικό τραγούδι.

4 Likes

Έπος.

2 Likes

Με άριστα το 10, σε ποιο σημείο είναι η αυτοπεποίθησή σου ως μουσικού πλέον;
Ωραία ερώτηση. Ιντριγκαδόρικη. Θα έλεγα ότι είμαι περίπου κοντά στο 8.

1 Like

Χθες το βράδυ, στη Θεσσαλονίκη και το θέατρο Γης, έπαιζε ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου. Είχα αποφασίσει να πάω να τον δω, εξαιτίας της Αλκυόνης, μια και ο Θανάσης της πρότεινε, ορθώς, να περιοδεύσει η νεαρά μαζί του. Με τον Θανάση, η σχέση μου είναι μοιρασμένη. Γράφει καταπληκτική μουσική, ειδικά στο “Ελάχιστος Εαυτός” με αυτή την prog αισθητική να κυοφορείται εκπληκτικά, αλλά τα φωνητικά του πότε με βρίσκουν, πότε με χάνουν.
Η εμφάνιση χθες, χωρίς να έχω μέτρω σύγκρισης, ήταν μπομπάτη -σε ήχο, σε sold out προσέλευση, σε ανταπόκριση τραγουδοποιίας από πλευράς του κόσμου (ρεκόρ πυρσών)-, ήταν μία άψογη καλοκαιρινή συναυλία. Ίσως, μάλιστα, το αποκορύφωμα της βραδιάς ήταν ο φόρος τιμής στον Μαρκόπουλο με τη διασκευή “Μαλαματένια Λόγια”, κατά τη διάρκεια του οποίου, ένας δέος σε διαπερνούσε.
Πάμε τώρα και στο κυρίως θέμα. Η μικρή ανεβαίνει στη σκηνή και όλα γίνονται ακόμη πιο ζωντανά. Ο μπαρμπαΘανάσης της έδωσε τον χώρο κι εκείνη το ανταπέδωσε με τη φωνή της και τις ερμηνείες της. Ξανοίχτηκε στο “Βασίλεψες Αστέρι μου” του Θεοδωράκη, ήταν ιλαρή σ’ έναν άσμα νανούρισμα, στο οποίο έριξε μία απίστευτη ιαχή, που την περίμενα είναι η αλήθεια. Και η κορύφωση ήρθε με το “Αερικό”. Ο κόσμος όλος μία φωνή μαζί της κι εκείνη προεξέχουσα. Το βίντεο δεν μπορεί να συλλάβει και να μεταδώσει το αίσθημα εκείνης της στιγμής. Υπέροχη.

5 Likes

Έρχεται και το πέμπτο κεφάλαιο από την Matana Roberts στις 29 Σεπτεμβρίου.

Τρία δείγματα…

2 Likes

Μπήκα εδώ χθες να ποστάρω ένα κομμάτι, δεν θα το ποστάρω καν, είδα το βίντεο τυχαία γιατί (επίσης τυχαία) δεν πήγα στο λάιβ τον Ιούνιο, ούτε στο λάιβ της ίδιας που είχα δει εδώ πάλι από ποστ του Dr.Feelgood, πόσο κρίμα που το έχασα, έχω δει το βίντεο τόσες φορές από χθες, τι ερμηνεία ρε, ανατριχίλα στο “όσες κι αν ΧΤΙΖΟΥΝ”, έχω βάλει σήμερα όλη μέρα και ακούω διάφορα δικά της, διασκευές, μουσικά κουτιά, τον δίσκο της, πες λίγο @Dr.Feelgood, πού βρίσκουμε τον δίσκο για αγορά, δεν έβγαλα καμία άκρη ούτε σε φβ ούτε σε ινστα ούτε στη σελίδα της, δεν υπάρχει σε φυσική μορφή, μόνο για stream και spotify και λοιπές ταβανόπροκες με τις οποίες δεν ασχολούμαι; Παραλήρημα, σόρυ, μπήκε το What Is Love, τι πάθαμε ξαφνικά ρε.

@Dr.Feelgood Θενκς και πάλι, μακάρι να την είχα ακούσει με τα πρώτα ποστς σου και να μην έχανα το λάιβ στο λιμάνι.

1 Like

Για την ώρα δεν υπάρχει πουθενά, γιατί δεν έχει κυκλοφορήσει σε φυσική μορφή. Έκανα ερώτηση και στο facebook και απάντηση δεν πήρα. Είχα στείλει μέχρι και mail και πάλι δεν έλαβα απάντηση. Δεν ξέρω τι παίζει με την επικοινωνία…

Για τα live, μην ανησυχείς, θα ξανακάνει σίγουρα μόνη της μέσα στο χειμώνα. Το Σεπτέμβρη ο Θανάσης είπε ότι θα ξαναέρθει Θεσσαλονίκη, οπότε και λογικά θα την ξαναέχει μαζί της.

1 Like

Βοήθειά μας.

5 Likes