Ειμαι μολις 18 ετων,μπορω να μιλαω η πρεπει να ζητάω άδεια πρωτα?

αααα τωρα το καταλαβα :lol::lol::lol:

Δεν ξερω τι σημαινει στεφιζεις,αλλα δεν ειχα τι να γραψω,για να μην εξηγω στον γκοντσμακ το λαθος,πιστευα θα ηταν καλυτερο να το αφηνα να το δει.:slight_smile:

Λολ ρε φιλε. Προβλεπω 2ο απανωτο ποστ του Γκοντσμακ στις καλυτερες ατακες :p:roll:

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει τόσο με το θέμα της συζήτησης το αν ?μπορεί? ένας 16-17-18χρονος να εκφράσει γνώμη, όσο και να του λείπουν οι εμπειρίες. Πιστεύω πως είναι κυρίως θέμα των ατόμων που συμμετέχουν στη συζήτηση. Αν για παράδειγμα ο μεγαλύτερος είναι προκατειλημμένος ή/και δεν έχει την υπομονή να ακούσει τις απόψεις κάποιου ενδεχομένως λιγότερου έμπειρου, και αντίστοιχα ο μικρότερος δεν θέλει να είναι ανοιχτός σε καινούρια πράγματα, συζήτηση σωστή δεν μπορεί να υπάρξει, όση προσπάθεια και αν γίνεται. Είναι κυρίως θέμα σεβασμού και κατανόησης (αυτό ακούγεται κλισέ μάλλον).

Προσωπικά, είμαι σχεδόν 16, δεν είχα ποτέ πρόβλημα να μιλήσω για οποιοδήποτε θέμα με κάποιον οποιασδήποτε ηλικίας, εφόσον ήμουν σίγουρη ότι ξέρω για τι μιλάω…

Παίζει μεγάλο ρόλο αν σκέφτεσαι πριν μιλήσεις.Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.Το να ξεκινήσω/πάρω μέρος σε συζήτηση εγώ,που είμαι 18 στα 19,σε κάποιον 30-40 χρονών για πράγματα που δεν έχω βιώσει,ενώ ο ίδιος ξέρει από πρώτο χέρι,και να καταλήξουμε να λογομαχούμε για το ποιος έχει δίκιο,το θεωρώ χαζό.Άλλο να ανοίξω μια συζήτηση και να πω τη γνώμη μου σύμφωνα με την ηλικία μου και με την εποχή μου και άλλο να επειμένω σε κάποια πράγματα που ούτε καν ξέρω.Τότε ο άλλος,και με το δίκιο του,θα σου πει “είσαι μικρός και δεν ξέρεις”.

Απ’την άλλη όμως,αυτό με το “τα έχω ζήσει εγώ,δεν ξέρεις εσύ” μπορεί να γίνει επικίνδυνα γελοίο.
Ένας φιλοχουντικός είχε ζήσει την περίοδο της χούντας για παράδειγμα.

ε σε αυτή την περίπτωση, του αναγνωρίζεις απλά το προσόν της ιδίας εμπειρίας (προφανώς), και εν συνεχεία τον γράφεις αυτοκρατορικά στα ΠΑΠΑΡΙΑ σου. Σο σιμπλ. :slight_smile:

Θα συμφωνήσω με άμαραθ πάντως σχετικά με ημιμάθεια και αμάθεια.

Συμφωνώ ότι μπορεί να γίνει απίστευτα γελοίο.Το θέμα είναι το πόσο σοβαρά θα την πάρεις.Πριν λίγες μέρες συζητούσα με κάτι φίλες μου για πολιτικά και “πετάχτηκε” από δίπλα μας ένας φιλοχουντικός για να μας πει πόσο καλή ήταν η χούντα που έδωσε δάνεια στους πολίτες.Ε,εκεί,αφού είδαμε ότι ο άνθρωπος είναι κολλημένος,δεν δώσαμε σημασία.Για ποιο λόγο να δώσεις?Να του πεις ότι η χούντα ήταν βασανιστική για τους υπόλοιπους?Εκεί είναι που θα σου πει “δεν είχες γεννηθεί δεν ξέρεις”.Δεν είναι ανάγκη να καταλήξει σε λογομαχία επειδή ο άλλος είναι κολλημένος.

Έδιτ:πότε προλάβατε μωρέ?

Κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να ακούμε τους μικρότερους, όχι πως κι εγώ είμαι κανένας μεγάλος, 19 είμαι, αλλά πιστεύω πως οι μικρότερες ηλικίες πάντα έχουν κάτι να πουν, και πολλές φορές αυτά που λένε με βάζουν προσωπικά να αναλογιστώ τι αλλαγές έχουν γίνει αυτά τα 4-5 χρόνια απ’ όταν ήμουνα εγώ 14-15 ας πούμε και η συμπεριφορά των σημερινών εφήβων διαφέρει αρκετά απ’ τη δική μου όταν ήμουνα στην ηλικία τους.
Πάντως, επειδή έχω δει να συμβαίνει και το αντίθετο, δηλαδή ατάκες του στυλ “σιγά ρε μπάρμπα, τι ξέρεις εσύ απ’ αυτή την εποχή για να μας κρίνεις”, γενικά ούτε οι μεν θα πρέπει να απορρίπτουν τη γνώμη των δε, ούτε και το αντίθετο.

Εγώ πάλι 17 είμαι και εντάξει μπορώ να μιλάω με πολλές ηλικίες και έχω μιλήσει κιόλας αλλά με τους μεγάλους κάπου χάνεται η μπάλα.Όσο και ώριμος κιαι όσο και να ξέρεις πράγματα πάντα υπάρχει ο περιοριστικός παράγοντας της ηλικίας.Δεν έχιες ζήσει στα 17 σου ότι έχει ζήσει ακόμα και ένας 22άρης.Άρα μπορείτε να μιλάτε αλλά ακομα η γνώμη των μικρότερων(εμείς δηλαδή) δεν έχει διαμορφωθεί απόλυτα και είναι πολύ έυθραυστη εκτός και αν είναι προιόν φανατισμού που τότε απλά δεν σπάει γιατί ειναι βλάκας αυτός πουδ εν δέχεται τίποτα παρόλο πο ξέρει ότι έχει άδικο.Εγώ προσωπικά όταν μιλάω με μικρότερους έχω την τάση να το παίζω κάποιος(ναι το ξέρω μαλακία μου:p) αλλά όταν μιλάω με μεγαλύτερους ακούω την γνώμη τους πάρα πολύ προσεκτικά και ρωτάω εκεί που δεν καταλαβαίνω και πιστεύω αυτό είναι το σωστό(το δεύτερο:p)γιατί έχεις να μάθεις αρκετά από μεγαλύτερους τις περισσότερες φορές

Φυσικά και οι ‘‘σπόροι’’ πρέπει να μιλάνε!:lol: (μίλησε ο ώριμος τώρα…). Απλά να μιλάνε με κανά επιχειρηματάκι της προκοπής. Και να μαθαίνουν από τους μεγαλύτερους! όπως κι εμείς οι άνω των -αντα να ακούμε.(Πόσοι είμαστε ρε παιδιά εδώ μέσα?:p) Πάντα μαθαίνουμε κάτι, όλοι μας, έτσι δεν είναι? Απλά να υπάρχει κατανόηση και από τους μεν και από τους δε.

Εγώ εξαιρούμαι, είμαι σεβάσμιος γέροντας, υπεράνω κριτικής…:lol3::lol3::lol:

Σεβάσμιε γέροντα, σε χαιρετά ο άλλος γέροντας (αλήθεια είναι κι άλλος;)
Και άσε κάτω το μενιρ στην ηληκία σου, δεν ήμαστε για τέτοια στα γηρατεια μας:lol:

Aς μιλησω και εγω, ως εκπροσωπος των 15χρονων:p. Μπορει να μην μιλαω πολυ , αλλα μπαινω καθε μερα στο φορουμ εδω και πολυ καιρο και παρακολουθω τις εξελιξεις. Εχει τυχει να μην προσεξω καποιο τσακωμο αναμεσα σε μεγαλυτερα και μικροτερα (ηλικιακα) μελη οποτε δεν θα παρω θεση σε αυτο το ζητημα μα θα μιλησω για το αν οι πιο μικροι πρεπει να εκφραζονται ελευθερα αλλα κυριως να παιρνονται στα σοβαρα οι αποψεις τους.Ετσι λοιπον θεωρω, πως οποιαδηποτε απαξιωση απο εναν 25αρη για παραδειγμα προς ενα σχολιο καποιου στην ηλικια μου (παραδειγμα παλι) ειναι απαγορευτικη και ισως ρατσιστικη, εφοσον βεβαια το σχολιο του 15αρη ειναι λογικο, σωστο και επιτρεπει την διεξαγωγη διαλογου ή εστω δεν ενοχλει κανενα. Αν ελεγα εγω στον Χ χρηστη, οτι το ταδε γκρουπ “γαμαει και ειναι τελειο και δεν ξερεις απο μουσικη και αλλα τετοια” ε εκει δεν θα περιμενα ουτε καν ευγενικη απαντηση. Αν ομως πω την γνωμη μου για ενα Χ ζητημα (παραδειγμα δινω δεν μιλω μονο για εμενα) και μιλησω σωστα και με επιχειρηματα εκει απαιτω (ναι απαιτω) μια σοβαρη απαντηση. Προσωπικα δεν βρισκω καν τον λογο να αγνοει καποιος την αποψη ενος πιτσιρικα μονο και μονο για την ηλικια του. Μου φαινεται γελοιο δηλαδη. Αν ο αλλος ξερει να μιλα και 5χρονος να ειναι τι σε κοφτει? Επισης, θεωρω πως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει οι mods να ειναι πιο ελαστικοι σε θεματα που εμπλεκονται πιο μικρα μελη. Οι κανονες ειναι ξεκαθαροι και το θεωρω αδικο για ολους (μικρους και μεγαλους) να υπαρχει περισσοτερη επιεικια προς τα μικροτερα μελη. Αν δηλαδη ενα 17χρονο μπει και αρχιζει να προκαλει συχνα, μιλαει εριστικα και κανει τα δικα του στο φορουμ, δεν νομιζω οτι η ηλικια θα δρασει ως ελαφρυντικο (το αντιθετο μαλιστα).

Άσχετο αλλά ο Martian άν και μικρός είναι καλύτερος χρήστης από πολλούς εδώ μέσα. Και δεν το λέω σαν μπηχτή προς τους μεγάλους, αλλά ως παράδειγμα προς μίμηση για τους πιο μικρούς.

Άσε που ακούει και γαμάτη μουσική :lol:

Το θέμα είναι ότι οι μικροί πέφτουν στην παγίδα να ποστάρουν συνέχεια ακόμα και όταν δεν έχουν κάτι να πουν. Το παθαίνουν και οι “μεγάλοι” αυτό βέβαια, όταν πρωτομπαίνουν στο φόρουμ, αλλά σε αρκετά μικρότερο βαθμό. Αποτέλεσμα είναι να εκνευρίζονται αυτοί που διαβάζουν ένα σωρό ανούσια ποστς όλη την ώρα -και με το δίκιο τους.

Περισσότερη φειδώ στα ανούσια ποστς λοιπόν (λέει το άτομο με τα 14500 ποστς). Καλά είναι και αυτά αλλά που και που μόνο.

Ειπε ο κλουβιοκεφαλος σπαμμερ.

Tο θέμα μπορεί να αναπτυχθεί. Τα ανούσια posts όντως είναι παγίδα -και όλοι πέφτουνε καμιά φορά σ’αυτήν. Η ελευθερία έκφρασης της γνώμης πάντως δεν πρέπει να έχει ταμπέλες όπως είναι η ηλικία. Ούτως ή άλλως κανείς δεν είναι τέλειος.
Το θέμα είναι να μάθουμε όλοι -μικροί μεγάλοι- να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε. Ή να postάρουμε τέλος πάντων. Όσον αφορά για την ενδυνάμωση της γνώμης και την σταθεροποίησή της ανά τα χρόνια, συμβαίνει, συμφωνώ. Εγώ για παράδειγμα παραδέχομαι αμαχητί τα λάθη μου σε θέματα που δεν τα γνωρίζω συμμετρικά. Και λόγω του νεαρού της ηλικίας μου, τα θέματα αυτά είναι αρκετά.

Εν τέλει, όλοι αξίζουν την ευκαιρία να εκφράζονται με ειλικρίνεια και ελευθερία.

εμενα αυτο που μου τη δινει ειναι οτι αναλογα με που θελει να το παει ο συνομιλητης σε λεει μικρο,ενω αλλες φορες μεγαλο

“Μεγαλος εισαι,κανεις πως δε καταλαβαινεις?”

ενω,

“Ακομα εισαι μικρος,που να καταλαβεις”

καθιστε ρε παιδια,ειμαι μικρος η μεγαλος? Να ξερω δλδ

εισαι παοκι:p

μιας και το εχουμε κανει επισημα κλαψομουνικο θρεντ εμεις οι ‘‘μικροι’’ αυτο, βαζω εδω την απορια μου και περιμενω απαντηση απο μοντ κατα προτιμηση εδω ωστε να το διαβασουν ολοι

-για πιο λογο εφαγε μπαν αυτη τη φορα ο παπαρδελας?εχει να κανει σχεση μονο με εκεινη την ατακα που πεταξε στις ‘‘συνταγες’’ η γενικα τον τελευταιο καιρο εγραφε παπαριτσες και αγνοουσε ινφρακσιονς?

ρε φιλε μπαινεις σε ενα μουσικο φορουμ, δεν γραφεις τιποτα στα μουσικα θεματα και ξεσκιζεσαι στο σπαμ σε οτι θεμα υπαρχει. γιατι να συνεχισεις να γραφεις?