Μεταπολεμική Ελλάδα

Πρώτον, καλά έκανες που έβαλες το “σύντροφος” σε εισαγωγικά γιατί πράγματι, το να ψηφίσεις ΠΚΣ σε κάμποσες γενικές συνελεύσεις, άντε και να μπεις ψηφοδέλτιο μία χρονιά, κάθε άλλο παρά αρκεί για να σε κάνει κομμουνιστή, άρα και σύντροφο, αγαπητέ.

Εξακολουθείς να λες για προδοσία, κάνοντάς με να αναρωτιέμαι αν σου είναι τόσο σημαντικό μέσα στον αντικομμουνισμό σου να προβοκάρεις, ή αν όντως δεν μπορείς να καταλάβεις.

Η κοινή λογική λέει ότι “προδοσία” σε συνθήκες πολέμου ή εν γένει όξυνσης της ταξικής πάλης, σημαίνει ότι κάποιος από οποιαδήποτε αντιμαχόμενη πλευρά, για ίδιον ώφελος ή επειδή έχει μεταστραφεί, είτε αρνείται τους δικούς του και πάει ανοιχτά με τον αντίπαλο, είτε με τις ενέργειές του φροντίζει να γείρει η πλάστιγγα υπέρ του αντιπάλου, είτε σε κάποιο κρίσιμο σημείο αποστασιοποιείται, κοινώς βγάζει την ουρά του απ’ έξω, με αποτέλεσμα πάλι τη νίκη του αντιπάλου. Κοινός παρονομαστής σε όλα τα παραπάνω είναι ότι ο προδότης είτε βρίσκεται στο τέλος με τη μεριά του νικητή, είτε εν πάσει περιπτώσει βγαίνει κερδισμένος από την όλη ιστορία.

Εσύ λοιπόν, και μάλιστα με ύφος κιόλας, μου ζητάς να απολογηθώ (απέναντι στον ελληνικό λαό!) για μια υποτιθέμενη προδοσία, το “έπαθλο” της οποίας ήταν για τα επόμενα 30 χρόνια η παρανομία, οι καταδίκες, οι εκτελέσεις, οι δολοφονίες, οι εξορίες, η τρομοκρατία.

Δε μας χέζεις;!

Ή έχεις ξαναδεί πολλούς “προδότες” να τραβάνε για τόσα χρόνια τα όσα τράβηξαν οι “προδότες” του ΚΚΕ;

Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι η αμάθεια είναι προτιμότερη της ημιμάθειας. Ήταν καλύτερα όταν δεν είχες ιδέα για τη σύχρονη ελληνική ιστορία και απλώς δεν έλεγες κουβέντα, από το να νομίζεις ότι τα έμαθες όλα με μια αποσπασματική επαφή με την ιστορία, διαβάζοντας ΕΝΑ βιβλίο, αγνοώντας όμως την ίδια ώρα το τί ακολούθησε, μέσα σε ποιές συνθήκες έγιναν όλα όσα έγιναν κτλ.

Τέλος πάντων, για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, ο βασικότερος λόγος που το ΚΚΕ οδηγήθηκε τότε στα ΛΑΘΗ εκείνα ήταν η έλλειψη επεξεργασμένης στρατηγικής για την κατάληψη της εξουσίας. Μέσα από την κουβέντα σ’ αυτό το θρεντ έχει ήδη αναδειχθεί το γεγονός ότι ακόμα κι όταν οι κυνηγημένοι αντάρτες, μέλη/στελέχη του ΚΚΕ και μη, βγήκαν για δεύτερη φορά στα βουνά, το έκαναν περισσότερο εξαναγκασμένοι από την αφόρητη κατάσταση που είχαν δημιουργήσει οι διώξεις του αστικού κράτους και των Άγγλων, και λιγότερο επειδή το είχαν οι ίδιοι καθαρό ότι ο μόνος τρόπος για τη μετάβαση στο σοσιαλισμό είναι η ένοπλη εξέγερση. Με άλλα λόγια, το ΚΚΕ τότε ηττήθηκε επειδή δεν έδρασε ως ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ.

Το σημερινό ΚΚΕ έχει αναλύσει διεξοδικά τους λόγους και τις συνθήκες της ήττας, έχει αναγνωρίσει την αδυναμία που είχε επιδείξει τότε και έχει φτάσει στα σωστά συμπεράσματα που θα αποτρέψουν την επάναληψη των ίδιων λαθών στο μέλλον, όταν θα παρουσιαστεί η επόμενη ευκαιρία για σοσιαλιστική επανάσταση. Έχει ξεπεράσει τα ιδεολογικά προβλήματα και έχει ξαναγίνει ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ με όλη τη σημασία του όρου.
Ψιλά γράμματα για σένα βέβαια, που μέσα στην “αδογμάτιστη υπεροχή” της “ελεύθερης κριτικής σκέψης σου” έχεις ήδη αποφανθεί ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στο ΚΚΕ του 1944 και στο ΚΚΕ του 2011.

Mε “έχασες” κάπου και για αυτό λες “ημαρτον”.
Το “να τιμωρηθούν οι συνεργοί των ναζί” το ανέφερα ως το κύριο διχαστικό ζήτημα της Γαλλίας αμέσως μετά τον πόλεμο όχι της Ελλάδας. Σαφώς και οι δύο περιπτώσεις έχουν μεγάλες διαφορές, στη Γαλλία δεν τέθηκε μετά τον πόλεμο θέμα να γίνει η χώρα κομμουνιστική παρ’ όλο που και εκεί υπήρχε σχετικά ισχυρή μαρξιστική αριστερά…
Η σύγκριση που κάνω έχει να κάνει μόνο με το πόσο έυκολα επέλεξε κανείς να σηκώσει όπλο απέναντι στον γείτονα του. Και με μεγάλη λύπη για την Ελλάδα βλέπω τα Γαλλάκια να αποδεικνύονται πολύ πιό ξύπνιοι από εμάς…

Τέλος, αν και ξεφεύγουμε χοντρά off topic, την αντίστοιχη επανάσταση της Γαλλικής, η Ελλάδα την είχε κάνει, το 1821. Και η ιστορία της Γαλλίας τον 19ο αιώνα δεν ήταν λιγότερο αιματηρή από την αντίστοιχη Ελληνική…

Δε θα μπω στον κόπο να απαντήσω σοβαρά, επιγραμματικά αναφέρω πως όλες αυτά που αναφέρεις έγιναν από την πλευρά των κομμουνιστών στο 1/10 από τις βιαιότητες της αντίθετης πλευράς και ήταν κυρίως μεμονωμένα περιστατικά. Το ίδιο έγινε και στον ισπανικό εμφύλιο, το ίδιο στην επανάσταση στην κούβα και ούτω καθεξής. Επίσης, επειδή από ιστορία δεν πολυσκαμπάζεις βλέπω, όταν μιλάς για την κυβέρνηση του βουνού, μάθε πως αναφέρεσαι στην Πολιτική επιτροπή εθνικής απελευθέρωσης του 1944 και το εθνικό συμβούλιο των Κορυσχάδων κι όχι για την προσωρινή δημοκρατική κυβέρνηση του 47-49.

Με το Mule μπορεί να γίνει σοβαρή κουβέντα και το έχει αποδείξει κατ΄επανάληψη. Με σένα που πετάς 5 εμπρηστικές ανοησίες με το σοβαρό προσωπείο του μοντερέητορ (ο θεός να σε κάνει κάποτε), είναι αδύνατο. Επίσης καλό θα είναι, επειδή ψέλλισες κάτι για ευαισθησία για τους προγόνους, αν δεν είσαι ντροπαλό παιδί και έχεις κότσια, αντί να αφήνεις υπόνοιες, να πεις καθαρά και ξάστερα σε ποια πλευρά πολέμησαν οι προγονοί σου. Κι επειδή εγώ έχω guts, δεν έχω πρόβλημα να πω πως οι παππούδες μου βρέθηκαν σε αντίθετες πλευρές του εμφυλίου.

Έτσι ακριβώς, με τα μυαλά που κουβαλ[B]άτε[/B].

@Μule: Τα στοιχεία που έδωσα αφορούν τα Δεκεμβριανά. Αφορούν σε[U] ένοπλες δυνάμεις[/U], για αυτό οι χίτες-ταγματασφαλίτες-δυνάμεις της δεξιάς υπολογίζονταν σε περισσότερους. Δε θα μπορούσαν ποτέ να είναι περισσότεροι. Αποδεικνύεται από το γεγονός πως οι διώξεις , εξορίες και δολοφονίες σε ΕΑΜικούς και κομμουνιστές από το Δεκέμβη 44 μέχρι την άνοιξη του 49 ξεπέρασαν τις 80000.

@Μandrake:
Εξακολουθείς και κάνεις λάθος. Αρχές οκτώβρη του 44 αποβιβάστηκαν τα πρώτα βρετανικά στρατεύματα στις δυτικές ακτές της πελοπονήσου, στις 15 οκτώβρη ήρθε ο Σκόμπυ και τις ίδιες ημέρες αποβιβάστηκαν στο Πασαλιμάνι και άλλα αγγλικά στρατεύματα. Όπως είχε πει ο Τσόρτσιλ στις 8 Δεκέμβρη 1944 στη βρετανική Βουλή: “Τα αγγλικά στρατεύματα πραγματοποίησαν εισβολή στην Ελλάδα, η οποία δεν υπαγορευόταν από πολεμική αναγκαιότητα, επειδή η κατάσταση των Γερμανών στην Ελλάδα είχε καταστεί απελπιστική”. (Δοκίμιο ιστορίας του ΚΚΕ, α` τόμος, σ. 485).

:lol::lol::lol::lol:

η αχρείαστη επίθεση από πουθενά! Παραδέχομαι πως από ιστορία δε σκαμπάζω (το έχω πει και μόνος μου νωρίτερα), ειδικά όταν είμαι τόσο μακριά από τη βιβλιοθήκη μου και δε μπορώ να ανατρέξω σε πηγές. Τα βιώματα των προγόνων μου ξέρω μόνο. Όπως φαντάζεσαι βέβαια, δεν παίζει να τα μοιραστώ με εσένα. Αφού δε μπορώ να κάνω σοβαρή κουβέντα εξάλλου (σε πιστεύω για να το λες).

Για να σου δώσω ένα hint όμως, μπορεί στο ΚΚΕ να έχει επιβιώσει κανένας φάκελος για έναν από τους 2 παππούδες μου (πρόσεχε μόνο να μη τον μπερδέψεις με τον δικό μου - συνονόματοι ήμασταν). Μέσα στο ΚΚΕ είσαι (από ότι φαντάζομαι και βλέποντας την πιστή αναπαραγωγή/προπαγάνδα της κομματικής γραμμής που κάνεις), όποτε ρίξε μια ματιά. Είμαι περίεργος κι εγώ να μάθω.

Συνέχισε τη δημιουργία εντυπώσεων, very well done.

καθρεφτάκι

Είναι φοβερό το πώς με διαψεύδεις επιβεβαιόνοντάς με (ή μήπως το αντίστροφο;).

12 Οκτωβρίου απελευθερώθηκε η Αθήνα. 15 Οκτωβρίου ήρθαν οι Άγγλοι. Αυτό μας κάνει τρεις ημέρες χωρίς τους Άγγλους στην Αθήνα. Που σκατά διαφωνείς, για να καταλάβω! Αυτές τις τρεις μέρες αν ήθελε ο ΕΛΑΣ θα μπορούσε να είχε καταλάβει την πόλη (μην αφήνωντας και την απόβαση των Άγγλων).

Τρεις μέρες λέει! Αν ξεκίναγαν έγκαιρα, το λιγότερο σε ένα μήνα θα ήταν έξω από την Αθήνα. Τι νομίζεις, θα έμπαιναν στο ιντερσίτυ και θα βγαιναν στο σταθμό λαρίσης?

Τώρα απαντάς μόνο για να απαντήσεις. Δεν υπήρχαν μονάδες του ΕΛΑΣ στην ευρύτερη Αττική; Στη Στ. Ελλάδα (ας πούμε προς Θήβα ή Λειβαδιά ή Παρνασό); τρεις ημέρες θέλουν για να φτάσουν στην Αθήνα; Δεν ήξεραν για την αποχώρηση των Γερμανών; Πώς έφυγαν αυτοί, με αεροπλάνο σε μία μέρα; Και οι Άγγλοι πώς ήρθαν μέσα σε τρεις ημέρες λοιπόν; Αυτοί το πήραν το ιντερσίτυ τελικά;

Προσπαθείς για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω να μας πείσεις ότι ο ΕΛΑΣ δεν εγκαταστάθηκε στην Αθήνα γιατί δεν πρόλαβε και όχι γιατί δεν πάρθηκε ποτέ η απόφαση να γίνει κάτι τέτοιο.

Φυσικα το εβαλα σε εισαγωγικα, μιας και οι κνιτες ηταν αυτοι που με αποκαλουσαν ‘‘συντροφο’’, ενω εγω ακομη και τοτε δεν θεωρουσα τον εαυτο μου ουτε καν ‘‘ΠΚΣίτη’’.

Δηλαδη παραδεχεσαι οτι το ΚΚΕ ηταν τοσο epic fail, που και τον ηγετη του ανταρτικου εγκαταλειψε, διεβαλλε και εξοντωσε αλλα και στο τελος καταφερε να εχει το λαο του δολοφονημενους/κυνηγημενους/εξορισμενους.
Loose - Loose κατασταση δηλαδη.
Ειναι πραγματικα κριμα οτι τοσος κοσμος, αγνοι και ιδεολογοι κομμουνιστες την πληρωσαν για μερικα σκυλακια που ετρεχαν πισω απο τον Σταλιν (που τους ειχε και χεσμενους δηλαδη, χωρις να στειλει την παραμικρη βοηθεια. στα λογια συμπαρασταση και χεστηκε η φοραδα στ’αλωνι) και δεν βγηκαν ποτε απο τα γραφεια τους για να διεξαγουν τον πραγματικο αγωνα, με το τουφεκι.

Παμε παρακατω,

συμφωνουμε δηλαδη οτι τοτε το ΚΚΕ εδρασε ως προβοκατορας/προδοτης του κομμουνισμου για μενα, ή εστω ως μη κομμουνιστικο κομμα για σενα.

Το προβλημα ειναι οτι ολοι βλεπουμε (εκτος απο εσας βεβαια) οτι και τα τελευταια χρονια δρα με τον ιδιο αλλοπροσαλλο τροπο. Με πρακτικες αναντιστοιχες της υποτιθεμενης θεωριας του.

Ας δουμε μερικα παραδειγματα του σημερα…

  • Απαξιειτε (στην καλυτερη περιπτωση) και απεχθανεστε (στη χειροτερη), ολους τους υπολοιπους -πιο μαχητικους στο δρομο- αριστερους προσαπτοντας τους οτι ειναι ‘‘αριστεριστες και τσιρακια του πασοκ’’ και μισειτε θανασιμα τους αναρχικους κατηγορωντας τους για προβοκατορες. Αμοιβαια τα αισθηματα βεβαια.
    Δηλαδη ειστε καθαρα της λογικης ‘‘οποιος δεν ειναι μαζι μας, ειναι εναντιον μας… εχθρος του κομμουνισμου και προβοκατορας του λαικου κινηματος’’.

  • Και φυσικα μπροστα ακομη και σε τοσο σημαντικα και καθολικα προβληματα που αντιμετωπιζει την τελευταια πενταετια η χωρα, εσεις κλεισμενοι στον μικροκοσμο σας συνεχιζετε τις δικιες σας αποκομμενες διαδηλωσεις, μη εχοντας καταλαβει οτι για να εχουμε μια ουσιαστικη αλλαγη και οφελος για το λαο, απαιτειται μια ελαχιστη συναινεση και συμπορευση με την υπολοιπη αριστερα.
    Αλλα αμα θεωρειτε τους εαυτους σας ‘‘γκουρου της αριστερας’’
    (οπως κανεις και εσυ στα μεγαλυτερα μερη των ποστς σου οπου αναλωνεσαι στο να με πεισεις ποσο ημιμαθης ειμαι αποφευγοντας να δωσεις πειστικες και συγκεκριμενες απαντησεις), ετσι προοδος και δουλεια δεν γινεται.

Και μην πεις παλι οτι παραληρω εναντια στο κομμα σου, αυτα τα βλεπουν καθημερινα ΟΛΟΙ εκτος απο εσας:

  • Ολοι βλεπουν τι σταση κρατησατε το '08 οταν εναντιωθηκατε στον ξεσηκωμο, με την δικαιολογια οτι δεν ηταν ωριμη η σκεψη.
    Η αληθεια βεβαια ειναι οτι πρωτον δεν μπορουσατε να οικειοποιηθειτε το κινημα και δευτερον οτι θα χαλουσε το βουλευτικο σας προφιλ.
    Προτιμησατε τα συγχαρητηρια των φασιστων εντος κοινοβουλιου.

  • Oλοι βλεπουν οτι προτιματε να χτυπησετε και να παραδοσετε τους α/α στα σκυλια που φυλουν το αστικο καπιταλιστικο κρατος, το #1 εχθρο σας δηλαδη!, παρα να ενσωματωθουν στο μπλοκ της πορειας σας μη τυχον και χαλασει η ιδεολογικη καθαροτητα.

  • Ολη η Ευρωπη αναφερεται στον σταλινικο κομμουνισμο ως απολυταρχικο καθεστως, αλλα για αυτο φταιει απλα η καπιταλιστικη προπαγανδα τους και το αντικομμουνιστικο τους μενος (για τον οποιο αντικομμουνισμο κατηγορεις και εμενα, που απλα αν ημουν ‘‘αντικομμουνιστης’’ δεν θα καθομουν να ανοιγω μακροσκελεις διαλογους αντιπαραθεσης. Θα συμπεριφερουν απλα οπως απανταμε ολοι στον damnation πχ).
    Ουτε καν δηλαδη περναει απο το μυαλο σας οτι αυτη η αποψη εχει επικρατησει, τοσο στους μη-αριστερους αλλα και σε ολο τον υπολοιπο αριστερο και αναρχικο/ελευθεριακο κοσμο, γιατι περα απο τις δολοφονιες των φασιστων αντιπαλων του πολεμου, εκανε απιστευτες εκκαθαρισεις σε αντιφρονουντες τροτσκιστες και προβοκατορες (again) του κομμουνισμου αναρχικους. Για να μην πουμε και για τους ιδιους του τους στρατηγους που δολοφονουσε οταν υποπτευοταν οτι δεν πειθαρχουσαν ή οτι θα στρεφονταν εναντιον του.

Και βεβαια θα ηταν καλυτερα να παραδεχεστε τιμια καποιοι οτι συνεχιζετε να ακολουθειτε λαθος τακτικες σε πολλα θεματα, παρα με την επιμονη σας οτι ‘‘ετσι ειναι το σωστο!’’, να οδηγειτε τον κοσμο στο συμπερασμα οτι ετσι ειναι εξ’ορισμου ο πολιτικος σας τροπος… που κοιτα να δεις, ειναι ομοιος σε εφαρμογη με τον ‘‘πατερουλη’’ σας.

Παλι παραπληροφορηση ε ?
Παλι ημιμαθεια ε ?
Παλι στραβος ειναι ο γυαλος για τοσους και τοσους επιβατες του πλοιου…αλλα οχι!, εσεις σωστα αρμενιζετε !!!..

Δηλαδη και ολη την καλη διαθεση να εχω να ακουσω γιατι κατα τη γνωμη σου ‘‘δεν εγιναν ετσι ακριβως τα πραγματα’’, η συγχρονη πορεια του κομματος το ακυρωνει !
Εβλεπες πραγματα που εγιναν το '40 και αμα αλλαζες τις ημερομηνιες και τα ονοματα - επαναλαμβανω [U]για ολους[/U] τους πολιτικους/ιδεολογικους χωρους ισχυει αυτο- μπορουσε καλλιστα να περιγραφει την σημερινη αντιδραση και συμπεριφορα των σημερινων πολιτικων κομματων μπροστα στα σημερινα διχαστικα κοινωνικα ζητηματα !!

Συγκεκριμενα:

  • ιδιες αγκυλωσεις, σκοπιμοτητες και εγωισμοι απο τα κομματικα στελεχη του ΚΚΕ,
  • ιδιες κωλοτουμπες και συνεχεις αλλαγες πλευρων των ακροδεξιων/εθνικοφρονων που η μονη τους πραγματικη ιδεολογια ειναι η Εξουσια και η επιβολη στον συνανθρωπο για να ικανοποιησουν τα αρρωστα εγωκεντρικα αισθηματα τους
  • ιδια εξοργιστικη αθλιοτητα, θρασυτητα, υπεροψια, περιφρονηση προς τον λαο απο τον παππου και τον εγγονο Παπανδρεου. Σκατα στον ταφο της καρκινοοικογενειας !
  • Οι ιδιοι χαμενοι και στον εμφυλιο και στην σημερινη καπιταλιστικη δικτατορια που ζουμε: Oι αγωνιστες ανταρτες με τα οπλα στο βουνο τοτε με μονο οραμα μια Ελευθερη κοινωνια, οι νεοι αγωνιστες των πολεων σημερα που πολλοι απο αυτους βρισκονται πισω απο τα καγκελα με δεκαετεις ποινες στο κεφαλι, γιατι απλα επελεξαν να σηκωσουν κεφαλι απεναντι στην οικονομικη και κατασταλτικη κρατικη τρομοκρατια και την Εξουσια που μολυνει τις ανθρωπινες κοινωνικες σχεσεις.

Καταρχήν ποτέ δεν απαντάω για να απαντήσω.

Από την απελευθέρωση μέχρι τα Δεκεμβριανά, η δύναμη του ΕΛΑΣ πανελλαδικά υπολογίζεται σε περίπου 50.000. Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσα, στην Αθήνα ήταν το Δεκέμβρη το πολύ 20 χιλιάρικα. Do the math.

Δεν πάω να πείσω για τίποτα, απλά [U]υπολογίζοντας με στοιχεία αντί να σπεκουλάρω[/U], προβάλλω το επιχείρημα πως πέρα από τα αποδεδειγμένα λάθη στη στρατηγική του υποκειμενικού παράγοντα ΕΑΜ-ΚΚΕ, που δεν είχε δει τους Άγγλους σαν νο. 1 κίνδυνο, και να είχε συμβεί αυτό και να είχαν ληφθεί οι σωστές αποφάσεις, υπήρχαν αντικειμενικές συνθήκες που αποτελούσαν τροχοπέδη στο να καταλάβει την εξουσία ο ΕΛΑΣ. Φυσικά δεν πρόκειται να το καταλάβεις αυτό, αφού εσύ προσπαθείς να μας πείσεις (για ένα λόγο που - σε αντίθεση με σένα - καταλαβαίνω και λέγεται αριστερισμός) πως όλα ήταν ζήτημα μόνο του υποκειμενικού παράγοντα και οδηγείσαι σε ανεδαφικά συμπεράσματα τύπου “ένα ντου τους είχε τους άγγλους ο ΕΛΑΣ”.

@Night Sky
Μπα, αυτή τη φορά το κυρίαρχο θα λεγα ότι δεν είναι ούτε η παραπληροφόρηση, ούτε η ημιμάθεια (αμφότερες πανταχού παρούσες βέβαια), αλλά αυτό που λέμε “τρικυμία εν κρανίω”.

Μέσα σ’ ένα ποστ σ’ ένα θρεντ που κινείται γύρω από τα ζητήματα της κατοχής, του εμφυλίου και του μετεμφυλιακού καθεστώτος, κατάφερες να πιάσεις από τον Στάλιν και τους αντιφρονούντες της ΕΣΣΔ, μέχρι τα γεγονότα του Δεκέμβρη του 2008. Εεεε… μπράβο σου (I guess).

Προφανώς δεν έχει (ούτε τώρα) αξία να κάτσω και να τα πιάσω όλα ένα ένα, αλλά ας κάνω ορισμένες παρατηρήσεις.

Το ότι το ΚΚΕ ΕΦΑΓΕ τον Βελουχιώτη, όπως και ότι ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙΝΟ για τις εξορίες, τις εκτελέσεις κτλ., αυτό μέχρι τώρα δεν το χα ακούσει από κανέναν, όσο ελεεινός Πασόκος ή φασίστας κι αν ήταν - πολλοί είναι αυτοί που καταλογίζουν ευθύνες στο ΚΚΕ π.χ. για την υπόθεση Βελουχιώτη (και εν μέρει σωστά), αλλά κανέναν δεν άκουσα ποτέ να έχει το θράσος να λέει ότι ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΚΚΕ. Μπράβο σου και πάλι (I guess).

Για να τελειώνουμε με τις μαλακίες λοιπόν, κι αφού διάβασες πρόσφατα και βιογραφία του Βελουχιώτη, έστω και από την αστική σκοπιά, τον Βελουχιώτη τον έφαγαν οι φασίστες. Και αυτούς τους αγνούς και ιδεολόγους κομμουνιστές που τολμάς όχι μόνο να επικαλείσαι ΕΣΥ, αλλά και να τους διαχωρίζεις από το Κόμμα τους, τους εξόρισε ή εκτέλεσε το φασιστικό μετεμφυλιακό κράτος. Όσο για “τα σκυλάκια που ποτέ δε βγήκαν από τα γραφεία τους να πιάσουν το τουφέκι”, δεν ξέρω πού τα δες γραμμένα αυτά τα πράγματα, αν ένα θέμα ρε άνθρωπε ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ, ΓΑΜΑ ΤΟ.

Φυσικά για γέλια και για κλάματα περισσότερο απ’ οτιδήποτε άλλο είναι το γεγονός ότι κλαψουρίζεις για τον κομμουνισμό που “πρόδωσε το ΚΚΕ”, τον ίδιο κομμουνισμό δηλαδή που λίγες γραμμές πιο κάτω αποκηρρύσσεις με το χυδαιότερο τρόπο, και με επιχειρήματα βγαλμένα αυτολεξεί από τα ντοκουμέντα και τα βιβλία των καπιταλιστών, από τις αποφάσεις και τις διακηρύξεις της ΕΕ (το λες και στα ίσα άλλωστε). Ποιόν νομίζεις ότι δουλεύεις, ήθελα να ξερα.

Την επόμενη φορά που θα πας να ψελλίσεις κάτι για “τιμιότητα”, καλύτερα αναλογήσου το τί γράφεις εσύ.

Άσε ήσυχο λοιπόν τον έρμο τον κομμουνισμό. Περιορίσου σ’ αυτά που σου ξεφεύγουν παρακάτω και δε λένε τίποτα απολύτως σε όσους όντως παλεύουν για τον κομμουνισμό, δηλαδή στην “ανάγκη ενότητας της αριστεράς” και τις “κοινές συγκεντρώσεις” με στόχο “μια ουσιαστική αλλαγή προς ώφελος του λαού”. Την ταξική πάλη την έχεις ήδη αρνηθεί σ’ αυτό το φόρουμ - όταν λοιπόν ανοίγουν θέματα που έχουν να κάνουν ακριβώς μ’ αυτήν την ταξική πάλη, άσε τις παπάντζες και τα κροκοδείλια δάκρυα και μίλα ανοιχτά, σαν άντρας που λέμε:

“ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΚΕ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΧΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΧΑ”.

Ενταξει, κλασσικα ο,τι περιμενει κανεις απο καθε οπαδο του ΚΚΕ :

ΑΠΟΦΥΓΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΑΝ.

Τοσοι πολυ φοβαστε να αντικρυσετε καταματα την αληθεια. Ειτε αυτη αναφερεται στο 1940, ειτε στο 2008, ειτε στο 2011.

Ε, αμα δεν συνομιλεις με κανεναν αλλο αριστερο (ασε τους φασιστες, δεν ασχολουμαστε) περα των κομματικων σου συντροφων προφανως δεν εχεις ξαναακουσει οτι το ΚΚΕ οδηγησε τον Βελουχιωτη στην αυτοκτονια, αφου η ηγεσια του Κομματος τον εστελνε να κοβει βολτες στο δρομο προς τα Βαλκανια για συννενοηση με τους υπολοιπους κομμουνιστες ηγετες βαζοντας του συνεχεια εμποδια με αλλεπαλληλα ψεματα, απλα και μονο για να τον ξεφορτωθει επειδη δεν πειθαρχουσε στις λανθασμενες κατα την κριση του εντολες.
Για τους εξορισμενους/εκτελεσμενους δεν ειπα πουθενα οτι ευθυνεται το ΚΚΕ. Απλα ειπα κριμα που το εμπιστευθηκαν. Την εμπιστοσυνη τους προδωσε, οχι οτι τους οδηγησε στα χερια των φασιστων συνειδητα. Αλιμονο.

Δεν εχει ‘‘αξια’’ λοιπον να απαντησεις, οπως δεν εχει ‘‘αξια’’ να κατσει να απαντησει ουτε ο Red Rum σε μια κουβεντα που ειχε με καποιον αλλο χρηστη λιγες σελιδες πισω, γιατι αμα δεν δινει ξεκαθαρες απαντησεις ο Ριζοσπαστης και το Κομμα, καταπινετε τη γλωσσα σας και απλα ‘‘απαξιειτε’’…
Γιαυτο ολοι σας φτυνουν και νομιζετε οτι βρεχει. Οχι για τις ιδεες σας (δεν φταιει οτι ειναι αντικομμουνιστες ή ανιδεοι), αλλα για τις πρακτικες σας που τις επιβεβαιωνεις κατα γραμμα με την σταση σου !

=D>

Tώρα κι εσύ ρε Γράκχο κάθεσαι και απαντάς σε αυτό το άτομο?

=D>

Όπως είπα, δεν κάθομαι ν’ απαντήσω σ’ ένα σωρό άσχετα μεταξύ τους (και με το θρεντ) ζητήματα. Τώρα αν εσύ δε βλέπεις στο ποστ μου συγκεκριμένες απαντήσεις σε συγκεκριμένα ζητήματα που έχουν να κάνουν με το θέμα του θρεντ, τί να πω. Μάλλον φταίει ότι έχω καταπιεί τη γλώσσα μου!

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.

edit
You got a point…

Εδω ομως μιλαμε για απολυτως down to earth πραγματα και ουτε σε αυτα δεν ειστε αξιοι να σταθειτε σε μια κουβεντα.

Τοσα ποστ-σεντονια και τοσα θεματα ζητουν μια τοποθετηση σας, αλλα η μονη απαντηση ειναι ‘‘απαξιω’’.

Γιαυτο παντου και παντα εισπρατεττε χλευασμο και περιφρονηση.

Συνειδητα μιλησα και εθιξα διαφορετικα θεματα απο διαφορετικες χρονικες περιοδους, ακριβως για να φανει οτι οι τακτικες ολων δεν εχουν αλλαξει στο περασμα των χρονων.
Το ειπα αρκετες φορες, αλλα Γρακχο κανεις οτι δεν το καταλαβαινεις/διαβαζεις, διοτι αυτο ειναι το κυριο ζητουμενο που θελω να καταδειξω στα ποστ μου για το οποιο αρνεισαι να τοποθετηθεις εδω και τοσα ποστ.

Α, μηπως ξερετε αν αυριο θα κατεβουν και τα ΚΝΑΤ στις πορειες της ΔΕΘ ??

Απ’ όσο ξέρω, θα κατέβουν σε συλλαλητήριο αλληλεγγύης στον Ηρακλή.

συμφωνείς και εσύ με τον λεωνίδα κύρκο?

Με πιάνει τρόμος άμα σκεφτώ ότι π.χ. αν νικούσε τότε η επανάστασή μας θα είχαμε πρωθυπουργό τον Μάρκο, έναν γελοίο άνθρωπο -τον είδα από κοντά και κατάλαβα τι γελοίος άνθρωπος ήταν- θα είχαμε υπουργό Οικονομικών τον Μπαρτζώτα, θα είχαμε υπουργό της Παιδείας π.χ. τον Στρίγγο, θα είχαμε υπουργό των Εσωτερικών τον άλλον, τον ανεκδιήγητο άνθρωπο που ήρθε από την Κρήτη, τον Βλαντά, ο οποίος ήταν για την εποχή εκείνη ένας ήρωας για τη νεολαία, γραμματέας της νεολαίας κ.τ.λ. Ανθρωποι γελοίοι, χωρίς καμιά παιδεία για να παίξουν έναν ουσιαστικό ρόλο, σαν αυτόν που φιλοδοξούσαν να παίξουν. Κι όμως εκείνη την εποχή, σας επαναλαμβάνω, τους έβλεπα τους ανθρώπους αυτούς σαν γίγαντες.

Γρακχε, με βαση το παραπανω, τοποθετησου στο κυριο θεμα μου και ασε τα περι ‘‘τρικυμιας’’, γιατι αλλος αποφευγει μονιμως τις ξεκαθαρες θεσεις, απαντησεις και αποψεις.
Και διαβασε ξανα αργα-αργα και με τη σειρα το τελευταιο μεγαλο ποστ μου. Στα μισα γεγονοτα που αναφερω να απαντησεις, τωρινα ή παλια, ευχαριστημενος θα ειμαι. :lol:

Επιμένεις δηλαδή ότι μπορούμε να συζητήσουμε κανονικά, όταν ρωτάς “τί θα κάνουν αύριο τα ΚΝΑΤ” και λες “δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από έναν που είναι ΚΚΕ” ή “σας φτύνουν”.