Καλύτερες κυκλοφορίες του 2007!

Signal05 ελπιζω να καταλαβαίνεις ότι είναι άλλο να δισκογραφείς από το 1985 οπότε είναι λογικό να υποστείς φθορά και άλλο να έχεις κυκλοφορήσει μόλις και μετά βίας 4 δίσκους σε μία δεκαετία να είσαι υποτίθεται στο απωγειο σου καλλιτεχνικά και εμπορικά και μέσα σε 2 χρόνια να αναρωτιουνται όλοι που βρίσκεσαι.Αυτά φυσικά τα γράφω για τους System of a Down.

Όσο «γηπεδικός» γίνομαι εγώ όπως λες αλλά τόσο γίνεσαι και εσύ με το να μου τη λες επειδή κρίνω κάτι που σου αρέσει.Φιλικά πάντα.Ελπίζω να το καταλαβαίνεις.

Η απαξίωση μιας μπάντας γίνεται μέσω των καλλιτεχνικών της επιλογών, ενίοτε και από τη μη σωστή στήριξη από την εταιρεία. Το να λες μία γνώμη δε διαλύει μια μπάντα.

Και όσο γιατί το rock έγινε μεγάλο στις δεκαετίες 70 και 80 όσο περνάνε τα χρόνια καταλήγω όλο και περισσότερο στο συμπέρασμα ότι υπήρχε rock παιδεία από τους οπαδούς.Αν δε το καταλαβαίνεις μπορώ να στο εξηγήσω.Κάτι που φυσικά δεν υπάρχει σήμερα.

ChrisP κανονικά δεν θα έπρεπε να απαντήσω στο ειρωνικό για άλλη μια φορά ποστ σου γιατί και με τον Angmar δεν συμφωνώ αλλά το παλικάρι μιλάει με επιχειρήματα.Αλλά επειδή ρε μεγάλε μου το παίζεις έχοντας ακούσει μόνο μία δεκάδα δίσκους όπως λες?

1.Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?Μήπως είναι περισσότεροι αυτοί που ακούνε rock από αυτούς που ακούνε σκυλάδικα ?Μήπως είναι περισσότεροι από αυτούς που ακούνε Britney ή δεν ξέρω γω τι άλλο?Δλδ αν θα βάλω Hanoi Rocks σε ένα κοριτσάκι που στηρίζει Βανδή και δεν έχει ακούσει ποτέ rοck θα της αρέσει…η σε κάποιον που περιμένει να έρθει το Σαββατο για να τα σπάσει στο καρεκλάδικο… αυτοί είναι οι περισσότεροι?στις πιο πίσω δεκαετίες έξω όντως το rock υποσκέλιζε τα άλλα είδη?.τωρα δεν νομίζω?

Τώρα όπως γνωρίζεις οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια?δλδ ο πατέρας ενός φίλου μου που έχει ένα σωρό rock βινύλια αυτή τη στιγμή δεν ασχολείται με μουσική?παρόλα αυτά καποτε ως νέος είχε αγοράσει τα Back in Black το Dark Side of the moon κτλ κτλ?τώρα δεν ασχολείται γιατί δεν τον εκφράζει?.αυτό τι σημαίνει ότι οι ροκάδες είναι πλειοψηφία?ηταν πλειοψηφία?.

2.Δεν υπάρχει κανένα σύνδρομο καταδίωξης κανενός power?αλλά ξέρεις κάτι ρε παλουκάρι που έλεγε και ο Χάρυ Κλυνν η μανία του εκσυγχρονισμού και της ωραιοποίησης κάποιων μετριότατων κατά τη γνώμη μου alternative μπαντών υπάρχει σίγουρα?για πες μου πως εξηγείς την υστερία της μουσικής βιομηχανίας για το next big group?Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει να παρελαύνουν από μπροστά μας μπάντες όπως οι System οι Slipknot,oι Trivium οι Mastodon οι Bullet for my Valentine κτλ κτλ και το αστειο είναι ότι βιομηχανία και οπαδοί βιάζοντε να τους χρίσουν διαδόχους τεράστιων μπαντών με απίστευτη κληρονομιά από τον πρώτο ή τον δευτερο δίσκο?.δλδ είναι σαν να βρισκόμαστε στο 1981 να έχουν βγάλει οι Maiden το Killers και να λες Θεοί τα γαμάνε όλα κτλ κτλ?Θεοί οι Maiden και πραγματικά μεγάλοι έγιναν το 1984 μετά το Powerslave?και αν δεις όλες οι μεγάλες μπάντες έγιναν πραγματικά μεγάλες μετά τον 5ο ή 6ο δίσκο?όποιον και να πιάσουμε?

Εγώ επίσης ξέρεις τι βλέπω?Ότι οι μπαντες που αναφέρεις πχ Scorpions,Maiden κτλ κτλ για τις οποίες όπως λες δεν λέει κανένας κακό λόγο είναι οι μόνες που 30 χρόνια μετά εξακολουθουν να συσπειρωνουν τους οπαδούς και να μαζεύουν κόσμο στις συναυλίες τους? και αλήθεια γιατι κάποιος να πει κακό λόγο για αυτές τις μπάντες?επειδή μας έμαθαν να ακούμε Μουσική και όχι μούσι-κή?ναι οκ το τελευταίο Scorpions το βρήκα απαραδεκτο γιατί με έχουν συνηθίσει σε υψηλα standards και έχω απαιτήσεις?αλλά γιατί να πω κακή κουβέντα?όταν κυκλοφορούσαν τη μία δισκάρα πίσω από την άλλη τότε δε μας χαλούσε?.

3.Δεν ξέρω ειλικρινά αν το είπες για αστείο ότι οι System of a Down είναι στο πάνθεον της μουσικής αλλά αναρωτιέμαι μήπως τελικα οι Maiden κτλ έχουν αλλάξει διαπλανητικό σύστημα αν οι System είναι στο πάνθεον?ίσως είναι στο πάνθεον της μουσικής κοροιδίας ή της μουσικής δωματίου?

Και πριν μου απαντήσεις να σου πω ότι το Toxicity ήταν όντως κάτι το πρωτοποριακό για 5 χρόνια πίσω που από το δίσκο αυτό έμειναν και 1-2 συνθέσεις ένα Priosn Song ένα Needles ένα Aerials…από τα 2 album που κυκλοφόρησαν πριν 2 χρόνια αλήθεια τι θυμάται κάποιος?

Άλλη μια απέλπιδα προσπάθεια της μουσικής βιομηχανίας να δημιουργήσει ένα big group εξελίχθηκε σε χονδροειδέστατη φάρσα?που τη βλέπουμε 2 χρόνια μετά?.

Γιατί το να είσαι υποτίθεται στο απώγειο σου καλλιτεχνικά και να διαλύεσαι ε κάτι συμβαίνει δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα?ή δεν είσαι όντως στο καλλιτεχνικό απωγειο?και βλέπω τωρα τον ένα να λέει κάνουμε διάλειμμα τον Malakian να λέει διαλύσαμε…δλδ ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται?.

Πριν μου απαντήσεις απάντησε πρώτα στον εαυτό σου αν έχω δίκιο για τις διάφορες τσιχλόφουσκες τύπου Mesmerize που το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν τον υγιή οπαδό να αηδιάζει ακόμα περισσότερο.

Και ξέρεις δεν είναι κακό κάποιος να ακούει metal περασμένων δεκαετιων?διότι τουλάχιστον αυτό πολλές φορές δείχνει και αυθεντικότητα και σταθερότητα απόψεων γιατί από ανθρώπους που τη μία ειναι γιουβέτσι και την άλλη κοκορέτσι κοινώς κωλοτούμπες γέμισε ο τόπος?

Και μάθε να ακούς μουσική όχι για να το παίζεις αντι-μεταλλάς και να ειρωνεύεσαι αλλά γιατί πραγματικά σου αρέσει?σου αρέσει το alternative?οκ άκου το αλλά το τι είναι οι System άσε να το κρίνουνε οι από έξω που δεν τρώνε τη φόλα αμάσητη.

Καλή χρονιά σε όλους και καλά μυαλά.

Αγιε Βασιλη κανε του δωρο μια χρονομηχανη που τοσο πολυ τη χρειαζεται!

ΥΓ. Δεν ειμαι υγιης οπαδος, ειμαι ανωμαλος…

Όχι ρε φίλε. Δεν παίζει να το εννοείς αυτό. Τι είναι η μουσική? Ομάδα για να πεις ήμουν Παναθηναϊκός οπότε είμαι σταθερός και δε θα γίνω Ολυμπιακός παρόλο που παίρνει τα πρωταθλήματα?
Εδώ υπάρχουν άλλοι που μαθαίνουν μια ζωή και άλλοι που λένε ως εδώ, έμαθα ό,τι ήθελα να μάθω, τα ξέρω όλα στη μουσική και επειδή είμαι σταθερός στις απόψεις μου, δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη ποτέ.
Δλδ, πόσο εκ βάθρων λάθος μπορείς να είσαι εδώ?

κοιτα denander

για το οτι το ροκ ητανε μεγαλο το 70 και το 80 εχει να κανει και με το οτι δεν υπηρχε μεγαλος ανταγωνισμος απο αλλα ειδη και επισης οπως και να το κανουμε ητανε της μοδας (κυριως το 80).
κοπελες που χουνε πχ εναν ρικι μαρτιν αφισα στο δωματιο τους, ειχανε τοτε εναν coverdale.
το ροκ τοτε δεν ξενιζε οπως ξενιζει τωρα.και μην συγκρινεις την ελλαδα με τις υπολοιπες χωρες.
οι hanoi rocks το 80 δεν παιζανε και σαν τους venom.η μουσικη τους γινωταν πιο ευκολα αποδεκτη.

αυτα που λες για τους system of a down
παρε για παραδειγμα τους guns n roses.πανω στο απωγειο τους.υστερα απο διπλη δισκογραφικη δουλεια και αυτοι,που βρεθηκανε???ο ενας εχει γινει ανεκδοτο και οι υπολοιποι κανανε την μπαντα κοπια των gnr! (μεχρι και ο τιτλος του περιεχει ενα οπλο μεσα!!!)
τι παει να πει αυτο ομως?οτι δεν ειναι καλοι?οτι οι δισκοι τους δεν ειναι καλοι?δεν νομιζω
απλα μερικες φορες τα πραγματα ειναι ετσι!

τελος το θεμα ειναι οτι αν δεν δωσουμε σε νεες μπαντες την ευκαιρεια να γινουν μεγαλες θα καταληξουμε να μιλαμε για αυτες οπως μιλαμε για μπαντες τυπου lethal,anacrusis,oliver magnum και λοιπες υποτιμημενες μπαντες!!

Μπας και γυρίσουμε ον τόπικ…

Επειδή εγώ έχω ακούσει λιγότερες φετεινές κυκλοφορίες και από τον ΚρισΠ (γεμίζω κενά παλαιότερων ετών…), παραθέτω τη λίστα με τα 20 καλύτερα φετεινά όπως διαμορφώνεται από τους χρήστες ενός άλλου σάιτ, του Metalstorm (o 1ος αριθμός είναι ο ΜΟ των βαθμολογιών, ο 2ος είναι ο αριθμός όσων έχουν δώσει βαθμό - νομίζω υπάρχει μίνιμουμ 25):

  1. Dark Tranquillity Fiction 8.59 | 264
  2. Epica The Divine Conspiracy 8.57 | 129
  3. Symphony X Paradise Lost 8.57 | 214
  4. Machine Head The Blackening 8.51 | 129
  5. Ensiferum Victory Songs 8.49 | 186
  6. Behemoth The Apostasy 8.48 | 140
  7. Novembre The Blue 8.46 | 28
  8. Amorphis Silent Waters 8.46 | 108
  9. After Forever After Forever 8.45 | 96
  10. Turisas 	The Varangian Way 	8.44 | 94
    
  11. Rotting Christ 	Theogonia 	8.43 | 109
    
  12. Porcupine Tree 	Fear Of A Blank Planet 	8.40 | 116
    
  13. Paradise Lost 	In Requiem 	8.36 | 103
    
  14. Helloween 	Gambling With The Devil 	8.36 | 101
    
  15. Swallow The Sun 	Hope 	8.35 | 77
    
  16. Novembers Doom 	The Novella Reservoir 	8.34 | 53
    
  17. Primordial 	To The Nameless Dead 	8.34 | 38
    
  18. Threshold 	Dead Reckoning 	8.32 | 60
    
  19. Virgin Black 	Requiem - Mezzo Forte 	8.30 | 27
    
  20. Korpiklaani 	Tervaskanto 	8.28 | 65

όποιος καταφέρει να πείσει τον denander ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να ακούει ότι θέλει, γίνεται με την μια moderator…

δουλειά πιάσαμε πρωτοχρονιάτικα

Και καπου εδω μπαινει στη μαχη και ο ρουντολφ… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

κακιιιιιιιια αλλα σ’αγαπω και το ξερεις :wink:

ρε αλήτη,δηλαδή,νταξ,καλύτερα όμως άλλη φορά ε.

Ε, ρε κατι σαβουρες που ακουνε εκει στο Metal Storm!

Πιστεύω πως τα κριτήρια του καθένα για το τι θεωρεί καλό κ τι όχι, είναι καθαρά υποκειμενικά, δηλ για κάποιον είναι το Όνομα, για άλλον η πρωτοτυπία, για τρίτον το ότι το αγόρασε με την πρώτη κ για έναν έταιρο το ότι κόλλησε με την πρώτη ακρόαση.
Αυτό ακριβώς συνέβει με εμένα: άκουσα πάνω από 50 δίσκους φέτος που για μεγάλο χρονικό διάστημα (2 μήνες κ άνω) δυσκολευόμουν πολύ να βγάλω από το player μου, με αποτέλεσμα να παραγκωνίσω παλιές, αγαπημένες κυκλοφορίες. Τρανό παράδειγμα, το “Somera Sol” (2007) που όποτε το βάλω να παίζει, ξεχνάει να βγει. Γενικά.:stuck_out_tongue:
Μην μπαίνουμε στην παγίδα όμως ότι δεν ακούμε σαν είδος/ ύφος να το βαφτίζουμε χάλια. Πχ, οι ακραίοι τα posers, οι thrashάδες τα alternative κ οι powerάδες τα doom γιατί είμαστε χαμένοι από χέρι.

Κ για να καταλήξω σε αυτό που θέλω να πω, το Pagans Mind είναι τρελή σαβούρα!!!

λίγα για το pagans mind χοντρούλα !

:bleh: :bleh: :bleh:

Μήπως, εσύ είσαι αυτη που έδωσε ενα και μοναδικό 5 στον Αμαζόνιο Αμερικής??

I dont know what you are talking αμπούτ… Εδώ Rocking…

Για το Somera Sol που το έχεις λιώσει λέω :?

Όχι δεν είμαι εγώ. Εϊναι άλλος.8)

:lightsabre: :lightsabre:
Λίγα τα λόγια σου για τη Μαρία! Τράβηξε πολλά τις προάλλες εξαιτίας μου και πλέον δεν έχει μόνο τη μεγάλη, αλλά την απεριόριστη συμπάθεια μου!!!

Λοιπόν, η χρονιά τελειώνει. Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε σειρά κατάταξης και βλακείες, αλλά τα φετινά που έπαιξαν περισσότερo στο player μου (γιατί αυτό μετράει στο κάτω κάτω της γραφής) ήταν τα εξής:

Volbeat
Black Lab
Baroness
Kaddisfly
Pax Cecilia
Dolores O’Riordan
Saliva
Devendra Banhart


Το 2007 όμως, γνώρισα Acid Bath, Dixie Chicks και Mute Math, που είχαν μακράν το μεγαλύτερο airplay στο δωμάτιο μου και ας ήταν παλιότερων χρόνων κυκλοφορίες

ChrisP ναι εμένα θα μου κάνει δώρο ο άγιος-Βασίλης μια χρονομηχανή?από το να μου έφερνε κάνα δίσκο Soundgarden ξέρω γω το προτιμώ?

Από τη στιγμή που εσύ και ο Montecristo δεν απαντάτε γιατί κάποιος θα πρέπει να προτιμήσει αυτά που εγώ λέω σαβούρες από το Circus Maximus κτλ κτλ σημαίνει ότι έχω δικιο.Καλή χρονιά.

ΥΓ:.Όσο για το Metalstorm στη λίστα του υπάρχουν αρκετά απ? αυτά που έβαλα και εγώ ως καλύτερα?ε για να λες τα υπόλοιπα σαβούρες έχεις το γνώθεις εαυτόν πονηρούλη?

Manos87 το σταθερότητα αποψεων πήγαινε βασικά σε εκείνους που κάποτε τα σπάγανε με rock με metal ή δεν ξέρω και γω τι άλλο και ξαφνικά εκτός του ότι δεν τους εκφράζει κοροιδεύουν κιόλας εκείνη την εποχή.Άλλο να μη σε εκφράζει κάτι και άλλο να το κοροιδεύεις και από πάνω.

Signal05 κάποτε όλα αυτά τα group Κing Diamond, Mercyful Fate,Twisted Sister κτλ κτλ σοκάριζαν τον κόσμο.Μην λες ότι το metal ήταν αποδεκτό τότε.Κάθε άλλο.Θα έχεις ακούσει για όλες αυτές τις οργανώσεις PMRC κτλ πως κατηγορουσαν τους πάντες.Σήμερα αντίθετα είμαστε στο άλλο άκρο.Το rock-heavy metal προκαλεί γέλιο και είναι πλήρως απαξιωμένο στη συνείδηση των νέων.Γιατί ο άλλος να πάει στη Μαλακάσα να δώσει 99 ευρώ να τον καίει ο ήλιος να τρώει τη σκόνη και να χρειαστεί να περάσει τη νύχτα του εκεί αν δεν εχει αυτοκίνητο?Γιατί να πάει να πατικώνεται σαν τη σαρδέλα στο Gagarin που παίρνει 800-900 άτομα και κόβονται εισητήρια για 1000?Θα πάει στη Γαρμπή που με τα ίδια λεφτα θα του κάνουν τεμενάδες.

Όπως επίσης και γιατί ένας οπαδός να αγοράσει τις αμφιβόλου ποιότητας νέες κυκλοφορίες?Θα τις κατεβάσει και τέλος?

Μη συγκρίνεις GNR με System of a Down ξεχωριστές περιπτώσεις.Αλλά από την άλλη δε με πείθει το επιχείρημα σου ότι πρέπει αναγκαστικά να δώσουμε την ευκαιρία σε νέες μπάντες.Δλδ άντε έτσι όλοι κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεημονα?Αν δεν αξιζει κάτι άστο καλύτερα να μαραζώσει μπας και το καταλάβει και αναγεννηθεί παρά να κοροιδευόμαστε.Γνώμη μου πάντα.

Α και οι Lethal οι Oliver Magnum κτλ δεν είναι υποτιμημένες μπάντες ίσα ίσα.

Βουτυριάδου κοίταξε να δει τι έκανα.Ξαναέβαλα το Pagan;s Mind να το ακούσω αλλα και παλι δεν έφτασε στα επίπεδα σαβουριάς των Ulver/Primordial.Ξανά.Τίποτα.Ε θέλει προσπάθεια για να είσαι τόσο απαράδεκτος πώς να το κάνουμε.

Μετά έβαλα το Crescent Shield υποσχόμενος ότι θα το πετάξω αν ακούσω έστω και μία επιρροή Manowar όπως αναφέρεις στην κριτική σου.Δεν άκουσα κάτι τέτοιο και το κράτησα.Να ήξερες να πεις Helstar να πω κάτι γίνεται.Πριν αρχίσεις τις ειρωνείες, φρόντισε να αρχίσεις τις ακροάσεις αυτών που πρέπει.

Άντε και καλά κρασιά?.(good wines)

ΥΓ2:Montecristo wrote ?όποιος καταφέρει να πείσει τον denander ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να ακούει ότι θέλει, γίνεται με την μια moderator?..

Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να ακούσει ότι θέλει?εσύ εχεις το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι πράγματα που δεν τα έχεις ακούσει?

Οι 20 οπαδοί των Circus Maximus σε χαιρετούμε και σου ευχόμαστε καλά μπάνια στα good wines.

μοναχα που η κουβεντα αφορουσε τους hanoi rocks!
και το στυλ που παιζανε οι hanoi rocks ητανε αποδεκτο τοτε.
και μιας και ανεφερες τους king diamond και mercyful fate δρασανε και αυτοι στα 80΄ς.
και απ οσο γνωριζω δεν καταφερανε την αναγνωριση που χανε οι hanoi rocks.οπωτε ισχυει οτι ειχες πει για τους mastodon??

και σου ξαναλεω μην συγκρινεις την ελλαδα με τον υπολοιπο κοσμο.εδω ισχυουν αλλα κριτηρια.
και οταν το ροκ ηταν στα πανω του εδω ηταν λογω μοδας και τιποτε αλλο.

στο εξωτερικο καλα κρατει το rock\metal.
και μεγαλα φεστιβαλ γινωνται.και οι παλιοι παιζουν μαζι με τους καινουργιους και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
μοναχα στο ελλαδισταν υπαρχουν τα κολλημενα μυαλα.

edit: οσο για την pmrc, ξερεις πιστευω το ρητο. any publicity is good publicity!

σπαμ

σ’εμένα δεν απάντησες…:frowning:
στείλε μου pm στο myspace:D