5 πιο συγκλονιστικές συναυλιακές εμπειρίες

Πρόχειρα.

Tρύπες στο Ρόδον, 1997
Death στο Ρόδον, 1998
Jethro Tull στο Ηρώδειο, 2003
Slipknot/Slayer/Mastodon/Hatebreed (Unholy Alliance Ι), Cardiff Ιnternational Arena, 2004
AC/DC στο ΟΑΚΑ, 2009

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές έχω χτυπήσει το κεφάλι μου στον τοίχο γι αυτή την συναυλία που έχασα ο μαλάκας.

shadowking69
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές έχω χτυπήσει το κεφάλι μου στον τοίχο γι αυτή την συναυλία που έχασα ο μαλάκας.
:smiley:

ξεκινα αλλο ενα κυκλο επιτοιχιων χτυπηματων…το αξιζεις!

ηταν το καλυτερο δωρο γενεθλιων τοτε!

Επισης, Τεσταμεντ στο κοκο στο Καμντεν!!Λαϊβ ΚΑΙ σε Ντιβιντι!!:lol:

edit :συναυλια που ακομη με στεναχωρει που δεν πηγα : Dead can dance Λυκαβηττο το '96

  1. Scorpions 2004 PAOK Sports Arena
    Πιστευω οτι ολοι μας την πρωτη φορα που ειδαμε το αγαπημενο μας συγκροτημα δυσκολευομασταν να το συνειδητοποιησουμε. Ετσι και ΄γω. Οι μουσικοι που τους ακουγα απο πιτσιρικας και ειχα λιωσει τους δισκους τους, εβλεπα τις φωτογραφιες τους, ανοιγα το booklet του World Wide Live και με επιανε δεος βλεποντας την λαοθαλασσα που μαζευαν. Οταν αρχισα να τους πρωτοακουω μου φαινοταν απιαστο το οτι μια μερα θα τους εβλεπα απο κοντα. Και ναι, ηρθε η ωρα και δεν το πιστευα. Ακομα περισσοτερο δεν πιστευα την φωνη του Meine που στο Holiday φωναζε “are you with me toniiiight??” με μια φωνη αναλοιωτη οπως ακριβως και στο World Wide Live, το πρωτο album που ακουσα απο αυτους.

  2. Judas Priest 2005 Hammersmith Apollo
    Εδω εσπασε η παρθενια μου και με δαυτους. Μπαινει η εισαγωγη του Hellion, η γιγαντια σκηνη εχει αποκαλυφθει και προβολεις ανεβοκατεβαινουν. Μπαινει το Electric Eye και ολοι οι μουσικoι πλην του Ρομπ. Αρχιζει να τραγουδαει. “Που ειναι ομως?” αρχιζουν να λενε ολοι. Τσουπ! Εμφανιζεται μεσα απο το τεραστιο ματι και πανω απο το drum kit του Travis. Παροξυσμος.

  3. Motley Crue 2005 Wembley Arena Pavillion
    Συγκλονιστικη εμπειρια απο την αρχη μεχρι το τελος. Η καλυτερη τους περιοδεια ever, με best of setlist, τεραστια σκηνη, τονους πυροτεχνηματων, φλογοβολα, γκομενες να κανουν ακροβατικα και “κολπα”, το συγκροτημα σε τρελα κεφια, tit camera με πολλες προθυμες. Τι να πω, ειχαμε φυγει απο εκει και ειμασταν ακομα με το σαγονι στο πατωμα. Σαν χαζεμενα απομακρυνομασταν απ’τον χωρο. Λες και ειχαμε παει σε παραλληλη διασταση.

  4. Scorpions 2006 Καυτατζογλειο
    Καγγελο εγω και η παρεα μου (γιατι ειναι αλλη απολαυση) και ξεκιναει το Still loving you. Γυρναω το κεφαλι να δω τον κοσμο (20.000) και βλεπω μερικους χιλιαδες αναπτηρες αναμμενους. Ανατριχιλα.

  5. ΑC/DC 2009 O2 Arena
    To εισαγωγικο βιντεακι τελειωνει, το αδεσποτο τρενο μπουκαρει στην σκηνη μεσα σε πανδαιμονιο. Κατι σαν αυτο που επικρατουσε μεσα μου δηλαδη. “ΝΑΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥΥΥΥ” σε μια κραυγη εκτονωσης και ηδονης.
    “So pick up your balls and load up your cannons for the 21 gun salute…for those about to rock…FIRE!”. Xαος.

+1
6. Metallica 2008 O2 Arena
Η πρωτη φορα που θα εβλεπα Metallica σε ενα απο τα δυο release parties που διοργανωσαν για την κυκλοφορια του DM. Tα εισητηρια καναν 8 ευρω αλλα δυστυχως βρηκα μονο στο 4 διαζωμα που τους εβλεπα σαν μυρμηγκια και ημουν αραχτος σε μια πολυθρονα κινηματογραφου. Λιγο αποστειρωμενες συνθηκες. Αυτο βεβαια δεν με απετρεψε απ’το να θελω να πηδηξω απο πανω-κατω οταν μπηκε το πολυ-αγαπημενο μου Blackened.

Με χρονολογικη σειρα

Deep Purple στο θεατρο Γης το 2002 μου φενεται.Ηταν η πρωτη ροκ συναυλια που ειδα ποτε και φαγαμε και πολυ βροχη

Black Sabbath 2005.Παιξανε απειρως καλυτερα απο οτι περιμενα και η ανατριχιλα οταν ακουστηκε η φωνη του Ozzy πριν βγουν στη σκηνη δεν υπηρχε

Robert Plant2007 Μονη Λαζαριστων γιατι ηταν dream come true

Paco De Lucia 2007 θεατρο γης.Επισης dream come true.Ενας απο τους καλυτερους κιθαριστες ολων των εποχων.Απλα με αφησε λιγο ανικανοποιητο το γεγονος οτι η συναυλια μου φανηκε οτι τελειωσε πολυ γρηγορα και με το οτι δεν επεξε Rio Anchio

John Mclaughlin 2008 στη Ρωμη γιατι επισης ηταν dream come true και επειδη εφαγα φρικη κοιτωντας τα δαχτυλα του

Five Peace Band (chick corea,john mclaughlin,vinnie colauita,Kenny Garret,christian mcBriade) Ενα απο τα μεγαλυτερα Jazz supergroops Ολων των εποχων.Μια τεραστια συνεργασια με φανταστικα αποτελεσματα…

συγνωμη αλλα και εσυ δεν επελεξες ‘ΕΛΑ ΒΑΣΙΛΗ!!!’ παπακωνσταντινου στις πιο συγκλονιστικες εμπειριες σου ?

η μηπως εκανες πλακα ???

[B]1996 Pearl Jam Βουδαπεστη

1997 Porcupine Tree Ροδον

2002 Tool Λονδινο

2006 Tool Λονδινο

2009 Omar Rodriguez Lopez Group ΑΝ Club[/B]

  1. Όλη η συναυλία των Pearl Jam και ειδικά το σημείο στο Black που λέει: “Ι hope someday you’ll have a beautiful life κτλ” όπου όλο το ΟΑΚΑ τραγουδούσε… Ανατριχίλα…

  2. Όλη συναυλία των Cure στο Terra Vibe και ειδικά το “Κilling an Arab”…

  3. Τα πρώτα δευτερόλεπτα που είδα πάνω στην σκηνή τους Pixies…

  4. Τα πρώτα δευτερόλεπτα που είδα πάνω στην σκηνή τον Μarilyn Manson.

  5. Tρύπες στο Ρόδον τον Δεκέμβρη του 1999…

αντικαθιστώ την τελευταία, με τη φετινή των Neurosis στο Tilburg. 8)

Και μπορείτε ελεύθερα να μου ρίξετε όσο μπινελίκι θέτε! :?

edit. Και μπόνους το For those about to rock την Πέμπτη!

Kαι εμενα τοτε ηταν η πρωτη φορα που εβλεπα το αγαπημενο μου συγκροτημα…:slight_smile:
Και ηταν δυσκολο να συνειδητοποιησω ποιους ειχα μπροστα μου. :bow:

Αν και στο δικο μου top-5 εβαλα την συναυλια τους στο Θεατρο Γης, ενα χρονο μετα. :!:

Τι σχέση έχει αυτό με το γεγονός οτι ο Coverdale στο συγκεκριμένο λαιβ δεν ακουγόταν?

Σωστός, μετά είδα οτι ήταν ποστ του awake :frowning:

εχω δει 3 του λαϊβ και στα 2 ηταν χαλια…ε,και???

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΒΕΡΝΤΑΛΗ ,ΜΑΣΤΟΡΑ!!!

εγω πονταρω οτι γι’αυτο μπηκε ως στιγμη…
Μιλαμε για ζωντανο θρυλο του Ροκ…Το αν επιλεγει να κανει κατι που δεν “τραβαει” πλεον ειναι αλλο θεμα!:stuck_out_tongue:

Dave’s fan here (ακόμα και τώρα:p) αλλά στα 2 τελευταία λάιβ φωνητικά τουλάχιστον ήταν άθλιος.

Αν και έχω γράψει nevermind…

  1. Metallica, η εισαγωγή του Ecstacy of Gold το 2007.

  2. Iron Maiden, φέτος, ολόκληρο το Rime of The Ancient Mariner. Ο Bruce ντυμένος θαλασσοπόρος, και η στιγμή με τα βεγγαλικά που ουρλιάζει μετά το ήρεμο σημείο της μέσης μοναδική.

  3. Primordial ,πέρσυ, τα δάκρυα του Alan στο Coffin Ships, πολύ δυνατή στιγμή.

  4. Celtic Frost, το 2007 με Kreator.

  5. Slayer τον Νοέμβριο με την Unholy Alliance, πριν από κάθε τραγούδι ο τόπος γινόνταν κατασκότεινος και φαίνονταν μόνο ο Araya στην σκηνή, με κόκκινα φώτα πάνω του, ειχε και ένα χαμόγελο, πολύ σαρδόνιο, μεγάλη μορφή.
    Στην εισαγωγή να παίζει το Metal Storm Face The Slayer, να υπάρχει ένα τεράστιο πανί να καλύπτει την σκηνή, ανάποδοι σταυροί να τριγυρίζουν συνέχεια και ο κόσμος να ουρλιάζει Slayer Slayer.:smiley:
    Kατεβαίνει και αρχίζουν με το Flesh Storm, έβλεπα τον Kerry sτα 5 μέτρα.:stuck_out_tongue:
    Στο War Ensemble να γίνεται της πουτάνας, παίζουν ολόκληρο το Reign in Blood και ο κόσμος να τα χει φτύσει από κάτω κατά την διάρκειά του.:lol:
    Ξεσηκώθηκε ξανά μόνο σε κείνο το αθάνατο ριφφ του Raining Blood.

  6. Φέτος, Kreator. Πραγματικά φοβερή συναυλία, δεν την περίμενα τοοοοοόσο καλή.
    Terrible Certainty λέμε.
    Και ο Ventor που τραγουδάει στο Riot of Violence, με το μποξεράκι, τρελή καλτίλα, όντας κατάσχημος.8)

  7. Motorhead το 2007, και γαμώ τις μέρες.

αφου τα low key τα “εχει” ακομη…γιατι δεν ψηνεται να κανει καμια καλη να γουσταρουμε τρελλα?:-k
Η φωνη του εχει κλεισει τον κυκλο των ψιλων της απο το 89…τι διαολο το παλευει ακομη…δεν καταλαβαινω!

αλλα ΟΚ…μην βγει τιποτε σε φαση “into the light” παλι και τραβαμε τις τριχες μας!

φιλε τυρεμπορα/οπλαρχηγε αν βρηκες trolling την ενεργεια μου να ρωτησω τον φριντομροκ πως κρινει ετσι απαξιωτικα μια εμπειρια καποιου αλλου , οταν αυτος ο ιδιος θεωρει εμπειρια ζωης μια συναυλια του βασιλακη

ε τοτε εισαι και εσυ καταλληλος για να φτιαχνεις μυζηθρα

συνεχιστε.και long live μετσαλ

βασικά την όλη εν γένει παρουσία σου στο φόρουμ βλέπω έτσι.
και σταματάω εδώ γιατί ξέρω ότι το ποστ σου το έκανες για να σου δώσω λίγη απ’την φημισμένη γραβιέρα μου (η μυζήθρα δε μ’αρέσει. παχαίνει.)
But i don’t feed trolls… :roll:

με τη παρεα σου…

σε μια ωρα…

στη πλατεια,πισω απο την εκκλησια!!

:lol: